Miyavliyo ❤️
Kedi Eğitimi - A'dan Z'ye Kedi Eğitim Rehberi

Kedi Eğitimi – A’dan Z’ye Kedi Eğitim Rehberi

“Kedimi nasıl eğitirim?”, “Kedim laftan anlamıyor”, “Isırmayı oyun sanıyor” gibi serzenişleriniz varsa yazımızı okuyarak kedilerinize müdahale edebilirsiniz.

Kedi eğitimi gündeminize geldiğinde, “Kediler eğitilebilir mi?” şeklinde anlık bir şaşkınlık yaşamanız muhtemeldir. Genelde evcil hayvan ve eğitim söz konusu olduğunda ilk akla gelen köpeklerdir ve ilk akla gelenin köpek olması normal bir durumdur. Kedilerin köpeklere göre eğitilmesi biraz daha zorludur diyebiliriz. Bir köpek sahibinin mutlu olması durumunda daha mutlu olur fakat kedilerimiz ise daha keyifçi oldukları için sahiplerinin mutluluğunu değil de direkt kendilerini düşünürler 😊

Kedilerimize verebileceğimiz eğitimler bir köpeğe verilen oturma, kalkma eğitimleri gibi olamayacaktır. Kediler için verilebilecek eğitimler ancak bazı yanlış alışkanlıklardan uzak tutmak için olacaktır. Bu durum için de sabırlı ve kibar olmalısınız çünkü kedi dostlarımız cezadan ve yüksek sesten çok anlamazlar. Aksine özellikle yüksek ve ani sesler onları çok hırçın bir hale getirebilir. Bu sebeplerle eğitmek isterken daha kötü bir sonuçla karşılaşmamanız için dikkatli olmanız gerekir.

Ödül Mamasıyla İle Kedi Eğitimi
Ödül Mamasıyla İle Kedi Eğitimi

Kediler Nasıl Eğitilir?

Eğitimler için üç süreç vardır ve bu süreçler saygı, alıştırma ve ödüldür. Bu süreçleri nasıl uygulayacağınızı merak ediyor olmalısınız. Süreçleri inceleyelim.

Bahsettiğimiz gibi kedi dostlarımız kendilerini düşünürler. Sizler miniklerinize sürekli ilgili bir şekilde davranıp, onları sevmeli ve sevginizi hissettirmelisiniz. Ciddi anlamda onları sevdiğinizi ifade edebilmelisiniz. Bu da kısa bir zamanda olmayacağı için alıştırma süreci olacaktır. Zaman zaman sık tekrarlar ile ilgilenmelisiniz ve olumlu geri bildirimde ise mama ile ödüllendirebilirsiniz.

Bunların yanında yavru bir kediye sahipseniz haliyle yavru kedi için eğitimi sorgulayacak olabilirsiniz bu sebeple öncelikli olarak yavru kedilerimizin eğitimlerinden bahsedelim.

1. Yavru Kedi Eğitimi

Yavru bireyler bilirsiniz ki bir anne gölgesinde büyüyerek her şeyi doğru şekilde öğrenebilir yani yavrular için net bir örnek anneleridir. Sizin yavru kediniz için yapabileceğiniz en iyi şey sunacağınız ortamın kusursuz olması olabilecektir. Küçüklükten itibaren kendisiyle ilgilenir ve insan içine çıkarırsanız dış dünyaya alışması, keşfetmesi daha kolay olacaktır. Davranışsal olarak ise deneme yanılma yoluyla aldıkları tepkilere göre doğruyu yanlışı öğreneceklerdir.

Sizlere tavsiyemiz kediniz yavruyken kucağınıza alıştırmanız olacaktır çünkü normalde kediler pek kucakta kalmayı sevmezler ve hemen kaçmak istediklerinde de yere bırakmayın. Bu yanlış bir davranış olacaktır çünkü bir hareketlilikle kucağınızdan yere bıraktığınızda buna alışacaklardır ve doğrudan kafalarına kazınacaktır böylelikle her kaçma çalışmalarında sizin onları rahat bırakacağınızı düşünürler daha çok kıpır kıpır olmaya başlayabilirler. Çırpınmalarına çok kulak vermeyin. Sizin yapmanız gereken canlarını yakmadan sıkı bir şekilde tutun ve okşayın, sevin, zarar vermeyeceğinizden emin olmalarını sağlayın. Kucağınızda sakin olmaları durumunda da ödüllendirme sürecini es geçmeyin.

Kedilerde tam olarak eğitim bahsi çok geçmese de temel eğitimlerinin başında tuvalet eğitiminin olduğunu tahmin edeceksinizdir.

2. Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kediniz annesinin yanında yaşıyorsa eğer eğitimi daha kolay olacaktır çünkü yavrular annelerini izleyerek nereye gittiğini, ne yaptığını analiz ederler ve benzer şekilde alışkanlığı kolayca kazanabilirler.

Kediniz eğer annesiyle beraber yaşamıyorsa bu durum daha zorlu olabilir. Bildiğiniz üzere ilk zamanlarda kediler sizlerden de çekinebilmektedir. Tuvalet alışkanlığı kazanması için ilk olarak oldukları ortamı benimsemeli ve rahat olmalılardır. İlk zamanlarda diğer odalarınızın kapılarını kapalı tutmanızı ve evinizin her yerini kullanmasına izin vermemenizi tavsiye ederiz ve böylelikle olası yanlış tuvalet problemlerini de önlemiş olursunuz. Gün içinde en çok zaman geçirdiğiniz odada kedinize bir alan ayırın ve ayırdığınız alana kum kabını güzelce ayarlayın. Kenar, köşe olmasına özen gösterin çünkü pek göz önünde olmak istemeyeceklerdir. Muhtemelen zaten siz tam gözlerinizi ayırdığınız anda kaşla göz arasında işlerini görmüş olacaklardır 😊

Bu işlemleri uyguladığınızda dahi kumu değil de başka yerleri tercih ediyorsa ve başınıza iş açıyorsa kısa bir süre için odanın birkaç bölgesine uygun şekilde kum kapları yerleştirebilir ve nereyi kullandığını tespit edebilirsiniz. Tespitten sonra ise sürekli orayı kullanır ve kediniz büyüdükçe yerini değiştirebilirsiniz.

İlgili İçerik: Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Bir diğer temel eğitim olan tırnak kesme işlemi vardır ve tırnaklarını keserken kendilerinin hareketli olmaları oldukça mümkündür.

3. Kedilerde Tırnak Kesme Eğitimi

Kedilerimizin tırnakları zaman zaman bizler için kabus olabiliyor. Diş çıkarma döneminde olan bebeklerin dişlerinin kaşınmasına benzer durum kediler için de geçerlidir. Tırnakları uzadıkça bir yerleri tırmalamaya, parçalamaya başlarlar ve dikkat edilmediği durumda ise eşyalarınıza zarar verebilmeleri yüksek ihtimaldir.

Bu durumda ilk yapmanız gereken minik dostunuzun cinsine bağlı olarak tırnak anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak olacaktır. Bazı cinslerde fazla uzayan tırnaklar kıvrımlı bir şekil alarak patilerine batabilir bu sebeple en az ayda bir kez tırnaklarını kesmelisiniz.

Tırnaklarını incelemeniz için de kedinizin patilerini elinize almanız gerekecektir. Kedinizi kucağınıza alarak, severek, okşayarak patilerine hafifçe dokunabilir ve tırnaklarını inceleyebilirsiniz yoksa direkt patilerine dokunmanız durumunda oldukça huysuz olacaklardır.

Tırnaklarını keserken tırnaklarına üstten hafifçe bastırarak tırnaklarının tüylerin arasından daha fazla öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda canlı, pembe bir yüzey de göreceksiniz. Bu hassas yüzeye kesim esnasında çok dikkat etmelisiniz. Tırnaklarını keserken tek hamlede ve hızlı bir şekilde kesmelisiniz ve elbette ki hızlı olurken canını yakmamaya son derece özen göstermelisiniz. Canı yanan, tırnakları kanayan bir kedi ortalığı savaş alanına çevirebilir ve canınızı çok sıkabilir. Kediniz uzun süre hareketsiz kalarak tek tek tüm tırnaklarını kesmenize de muhtemelen müsaade etmeyecektir, bu normal bir durumdur ve tüm tırnaklarını aynı gün de kesmek zorunda değilsiniz. Böylelikle ara ara kesebildiklerinizi keserek işlemi sonlandırabilirsiniz. Her tırnak kesimi sonrasında gayet doğal bir şekilde kendisiyle ilgilenebilir ve mamalar ile ödüllendirebilirsiniz.

“Hangi tırnak makasını kullanmalıyım?” diyecek olursanız veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz fakat ek olarak giyotin makaslar uygundur diyebiliriz.

Kedilerimize temel eğitimler dışında aslında birçok eğitimi de vermeye ihtiyaç duyabiliriz. Örneğin pek eğitim olarak düşünülmese de sürekli mutfak tezgahına zıplayan, tezgahta dolanan bir kediniz varsa bu konuda uyarılmalı ve çıkmaması öğretilmelidir yani bu da bir eğitimdir.

4. Mutfak Tezgahına Dikkat

Minik dostlarımız bilirsiniz ki sevdikleri yemekleri gördüklerinde bir hayli hiperaktif olabiliyorlar. Mutfak tezgahında da farkında olmadan bırakılan yiyecekler kedilerimize ziyafet sunabilir. Kedinizin tezgaha çıkıp ortalığı karıştırması, tezgah üzerinde dolanması genellikle hoş karşılanmaz. Bu tezgaha atlama durumu sadece yemekler için değil, su içmek için de olabilir. Musluğunuzda sızma varsa ve akıyorsa bilirsiniz ki çeşmeden su içmek onlar için ayrı bir keyif. Peki ne yapmalıyız?

Öncelikli olarak kedinizin yapmış olduğu davranışlarda kesinlikle kendisine sesinizi yükseltmemeli ve cezalandırmamalısınız çünkü ceza gibi durumlar onları normalin aksine daha fazla gerebilir ve farklı davranışlar sergilemesine yol açabilir.

Yapmanız gereken ısrarla hayır diyerek kucağınıza almak olacaktır. Sabırla, sakin bir ses tonuyla defalarca “hayır” diyerek onu oradan uzaklaştırmalısınız. Anında karşılığını alamayabilirsiniz dolayısıyla sabır bu konuda önemlidir. Ek olarak çevresel faktörlere müdahale edebilirsiniz. Doğrudan tezgaha zıplamıyor da kenarda sandalye vs. başka bir şey varsa onları uzaklaştırabilir ve tezgaha zıplamasını önlemeye çalışabilirsiniz. Yiyeceklerinizi tezgah üzerinde bırakmamaya özen göstermeli, kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.

Kediniz sizi dinlemiyor ve devam ediyorsa tezgahta sevmediği şeylere yer vermek bir alternatif olabilir. Örneğin kediler narenciyeleri hiç sevmez ve sizde tezgahın belli bölgelerine narenciye kabukları koyarsanız kokudan çekinerek zıplamayabilir.

Harici durumlarda ise belirttiğimiz gibi sadece kendisine kızmadan sürekli “hayır” diyerek bu kelimenin olumsuz olduğunu öğrenmesini ve alışmasını sağlayabilirsiniz. Sizi dinlediği durumlarda ise kesinlikle ödüllendirmeyi unutmayın.

Benzer olarak kedilerin yemek masanıza atlaması, sizi ısırması, tırmalaması ve bunları oyun sanması gibi durumlar da söz konusu olabilir.

5. Kedim Isırmayı, Tırmalamayı Oyun Sanıyor

Kedinizi severken, onunla ilgilenirken bir anda atlayıp sizi ısırmayı ya da ciddi anlamda pati atarak tırmalamayı oyun sanıyor olabilir. Bu ısırmalar kimi zaman sizlere ciddi anlamda acı ve zarar verebilir çünkü ısırdıklarında kolay kolay da bırakmazlar durum böyle olduğunda da sizin sakinliğinizi korumanız oldukça zor olacaktır fakat kesinlikle korumalısınız. Canınız yandığında refleks olarak eliniz kafasına vurmaya gidecektir ama kesinlikle yapmamalısınız. Eğer kedinize bir şiddet uygularsanız ısırma işi daha da ciddiye biner ve tam anlamıyla bir savaşa dönüşür, asla bırakmayı düşünmeyebilirler. Peki ne yapmalıyız?

İlk olarak ısırıldığınızda kesinlikle sakinliği korumalısınız ve tepkileriniz sakin bir şekilde “hayır”, “şşşştt” şeklinde olabilir. Tepkiniz sert olabilir ama sakin ve düzgün bir ton ile olmalı. Devamı durumunda bir şekilde kedinizden uzaklaşın, ilgi göstermeyin, kucağınızdaysa yere bırakın ve size yaklaşmasına müsaade etmeyin. Böylelikle bir şeylerin ters gittiği düşüncesine kapılarak yanlış bir davranış sergilediklerini anlayabilirler.

Isırmaya çalıştıklarında fakat kendinizi çekmeyi başarabilirseniz kendisinden o an uzaklaşmadan ellerinizle hafif alkış yaparak “hayır” kelimesini tekrarlayabilirsiniz.

Eğitim esnasında eğer sizi anlıyor ve tepkilerinize olumlu karşılık veriyorlarsa direkt ödüllendirebilirsiniz fakat sakın kedinizi sizi ısırdığı zamanlarda beslemeyin. Bu beslemeyi ödül olarak nitelendirebilirler. Isırma olayı yaşandıktan ortalama yarım saat sonra besleyebilirsiniz.

Kedim Isırmayı, Tırmalamayı Oyun Sanıyor
Kedim Isırmayı, Tırmalamayı Oyun Sanıyor

Ayrıca bilirsiniz ki bir köpek gibi asla eğitilmezler. Yapısal olarak kediler fazlasıyla özgür canlılardır. Genellikle kedi sahiplerinden alınan yorumlarda insanlar kendilerinin eğitildiklerini bile ifade edebiliyorlar 😊 Bu durumlar kedinizin cinsine, anlık keyfine göre bile değişiklik gösterebilir fakat tam anlamıyla eğitilmeseler dahi bahsedilen davranışlar ile bir seviyeye kadar gelişim söz konusu olacaktır.

Unutmayın her dokunuşunuz, her hamleniz kibar ve canlarını yakmadan olmalı. Belirttiğimiz gibi saygı, pekiştirme ve ödül süreçlerini atlamıyoruz. Sabırlı olarak sürekli ilgi gösteriyoruz ve canlarına değer veriyoruz.

Sizler de kedilerinizin temel eğitimleri hakkında bizlere katkıda bulunmak isterseniz yorum kısmından bulunabilirsiniz 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Süheyla Karakaya

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

1 yorum