Kedi Eğitimi

Köpekler gibi Kediler için de eğitim olmazsa olmazdır! Burada Kedilerin nasıl eğitileceği, yetiştirileceği ve büyütüleceği ile ilgili bir çok bilgi paylaşıyoruz.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Başka Yere Taşır?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Başka Yere Taşır?

Kedi Eğitimi, Kedi Bakımı, Kedi Sağlığı

Anne kedilerin yavrularını ağızlarına alarak taşıdıklarını görürüz. Bazen de beslediğimiz yavru kedilerin ortadan kaybolduklarına da şahit olabiliriz.

31 Ekim 2022 Ayşenur Bekgöz
Kedilerin Kuyruk Hareketleri

Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?

Kedi Eğitimi, Kedi Bakımı

Kedilerle iletişim kurmanın tek yolu kuyruklarıdır! Eğer bir kedinin ne demek istediğini anlamak istiyorsanız, onun kuyruk sallamasını takip etmeniz yeterlidir.

1 Ocak 2022 Ayşenur Bekgöz
Köpek Kedi Yer mi?

Köpek Kedi Yer mi?

Kedi Eğitimi

Daha önce kedi yiyen köpek görmüş müydünüz? Bu tarz olaylarla karşılaşmak her zaman muhtemel olduğu için altında yatan gerçek sebepleri bilmeliyiz.

27 Aralık 2021 Ayşenur Bekgöz
Kedim Kakasına Basıyor

Kedim Kakasına Basıyor Ne Yapmalıyım?

Kedi Eğitimi, Kedi Bakımı

Kedilerin kakasının üzerine basmaları, kedi eğitiminde en zorlanılan konulardan birisidir. Peki, kedi kakasına basıyorsa ne yapmalıyız? yazımızda açıkladık.

17 Eylül 2021 Ayşenur Bekgöz
Kediye Tasma Takmak ve Tasmaya Alıştırmak

Kediye Tasma Takmak ve Tasmaya Alıştırmak

Kedi Eğitimi, Kedi Bakımı

Kedi severler arasında tartışmalı konulardan birisi de tasma konusudur. Kediye tasma takmak konusuna sizler için değindik.

14 Temmuz 2021 Ayşenur Bekgöz
British Shorthair Eğitimi

British Shorthair Eğitimi Nasıl Yapılmalı?

Kedi Cinsleri, Kedi Eğitimi

British Shorthair hakkında merak edilenlerin başında eğitim geliyor. Tuvalet eğitimi verme, eğitim zamanlaması ve British Shorthair eğitimine dair ipuçları.

14 Haziran 2021 Bedirhan Kurt
Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer?

Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer?

Kedi Bakımı, Kedi Eğitimi, Kedi Sağlığı

Kediler bazen kum kabına çiş yapmak yerine, kumundan başka yerlere işeyebilir. Peki, kediler neden kumundan başka yere işer? bu konuya açıklık getirelim.

24 Mayıs 2021 Ayşenur Bekgöz
Kediler Neden Eve İşer?

Kediler Neden Eve İşer?

Kedi Bakımı, Kedi Eğitimi, Kedi Sağlığı

Kediler bazen kum kabını görmezden gelip, evin herhangi bölümüne çişini yapıyor olabilir. Kediler neden eve işer? sorusunun cevabını öğreneceğiz.

24 Mayıs 2021 Ayşenur Bekgöz
Kedi Yatağa İşedi Nasıl Temizlerim?

Kedi Yatağa İşedi Nasıl Temizlerim?

Kedi Eğitimi, Kedi Bakımı

Birçok kedi sahibi, kedilerinin yatağa işemesinden yakınıyor. Kedi yatağa işedi nasıl temizlerim? sorusunun kolay yollarını açıklayacağım.

23 Mayıs 2021 Ayşenur Bekgöz

Kedi Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İşte kedilerin büyük gizemi: Eğitim. Kediler gerçekten eğitilebiliyor mu yoksa onlar mı bizi eğitiyor, henüz tam olarak bilemesek de kedi davranışlarının insan yaşamına daha uyumlu hâle gelebildiğini biliyoruz. Bu adaptasyona da eğitim adını veriyoruz. Aslında kedilerin evcilleşmesi bile başlı başına bir eğitim niteliği taşıyor. Çünkü onlar doğada gerçekten de bireysel veya çekirdek aileleriyle yaşayan canlılar. İşte bu yüzden kedi eğitimi gerçek bir mucize!

Kedilerden çok daha fazlasını bekleyen biz insanlar ise kedi eğitimi hakkında pek çok şeyi merak ediyoruz. Biz de kedi eğitimi konusunda bize sık sık sorulan veya merak edebileceğinizi düşündüğümüz soruları yanıtladık. Derlediğimiz bu sorular dışında merak ettiklerinizi eğitim kategorisindeki içeriklerimize yapacağınız yorumlarla bize sorarak kedi eğitimi konusundaki gizemi aralamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Elbette! İyi, sabırlı ve sevecen bir eğitmen ya da kedi sahibi kedisini pek çok konuda, en azından yapılmaması gerekenler konusunda eğitebilecektir. Tabii bir de kedinin bizi eğitme ihtimali var 😊

Doğduğu anda! Kediler eğitimi sadece bizden almazlar. Hatta bizden alacakları eğitim çok kısıtlıdır. Daha çok annelerini gözlemleyerek hayatı öğrenirler. Annesinin yanında büyüyen yavru kediler ilk 6 ay boyunca annelerinden eğitim alacaktır. Bu sürece biz de katkı sunarak yavru kedinin hem kedi hem de insan dünyasına uyum sağlamasına yardımcı olabiliriz. Kedimizi özellikle belli konularda eğitmek istiyorsak bu dönemi daha yoğun değerlendirmeliyiz. Çünkü en iyi eğitim yavruluktaki eğitimdir.

Kedi eğitimi sadece ödüle dayalı olması gereken sabır ve anlayış gerektiren bir süreçtir. Kediye ceza vermek hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. Çünkü kedi cezayı anlamlandıramayacaktır ve bunun hiçbir faydası olmayacaktır. Ödül mamaları, sevecen bir gülümseme, istediğiniz şeyi yaptığında yoğun ilgi göstermeniz bir kediyi eğitmenin temel prensipleridir.

Kediler sadece oyun oynamak için bile ısırabilir ya da tırmalayabilir. Bu durumda sorun yok diyebiliriz, ellerinizdeki küçük yaralar dışında. Bir kedinin sahibini ısırmasında başka şeyler de etkili olabilir. Korku, stres, öfke, kıskançlık, can sıkıntısı, yorgunluk kaynaklı ısırmaları önleyebilmek için kedimizi iyi tanımalı ve ne istediğini anlayabilmeliyiz.

Kesinlikle tanıyor! Kediler, sahiplerini sesleriyle, kokularıyla ve dokunuşlarıyla tanırlar. Hatta başka insanları da tanıyabilirler ve sahiplerini bu insanlarla karşılaştırabilirler. Sahiplerinin sadece fiziksel özelliklerini değil davranışlarını da tanıyabilirler.

Bunun birkaç farklı göstergesi vardır ve kediden kediye değişebilir. Kediniz, sizin yanınızda gözlerini kısıyorsa, temizlenmek için kendi kendini yalıyorsa, göbeği açık kalacak şekilde sırt üstü yatıyorsa kendini sizin yanınızda güvende hissediyordur. Bunun bir sonraki aşaması ise sevgidir. Sizi seven kedi bir sevgi göstergesi olarak sizi takip edebilir, yanınıza gelip size sürtünebilir veya sizin için avlanıp avını size hediye edebilir. Bunlar sevginin temel göstergeleridir. Eve yeni geldiğinizde siz daha kapıdan girmeden kapıya koşuyorsa sizi diğer aile bireylerinden daha çok sevdiğini anlayabilirsiniz.

Bir kedinin kalbine giden yol midesinden geçer. Neyi sevdiğini, ne zaman yemek istediğini, kısacası beslenmesiyle ilgili her şeyi iyi takip edip diyetini onun taleplerine göre şekillendirebilirsiniz. Temel ihtiyaç olan beslenme ihtiyacını en iyi şekilde giderdikten sonra en önemli konu iletişim ve ilgidir. Kedinizi anlamaya çalışmalı, sizinle konuşurken dinlemeli, vücut dilini öğrenmeli ve onunla sık sık oyun oynayarak vakit geçirmelisiniz. Bunlar yapılması gerekenler. Tabii ki bir de yapılmaması gerekenler var. Bunların başında ceza vermek geliyor. Kedinize kesinlikle ceza vermemelisiniz. Bu hem hiçbir işe yaramayacak hem de kedinizin psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Bilmiyoruz. Ama bu konuda yapılmış birkaç çalışma gösteriyor ki kedilerin duygularımızı doğrudan anlayıp bizimle empati kurup kurmadığını bilemesek de yüz ifadelerimizi çok iyi anlayıp yorumladığından eminiz. Gülümsediğimizde ya da kaşlarımızı çattığımızda davranışları belirgin bir şekilde değişiyor.

İyi iştah, sağlıklı bir görünüm, rahat duruş ve mırıldama şeklindeki sesler, öne bakan kulaklar, kısık gözler ve oyun isteği… Bunların hepsi mutlu bir kedinin göstergesi olabilir. Ancak kediler sandığımızdan çok daha karmaşık canlılar. Bu yüzden tek bir davranışla kedinizin mutlu olduğunu düşünmemelisiniz. Bunun yerine hepsini gözlemleyerek en az birkaçının kedinizde var olduğundan emin olmalısınız

Miyavlama kedilerin iletişim dilidir. Bu yüzden pek çok anlama gelebilir: Tehlike alarmı, mutluluk, açlık, susuzluk, huzursuzluk, gerginlik, ağrı, çiftleşme hazırlığı, korkutmaya çalışma, av çekmeye çalışma. Kediler bunların hepsi için farklı sesler çıkarabileceği gibi aynı sesi birkaç farklı amaçla da kullanabilir.

Uyku en temelde yorgunlukla ilişkilidir. Yeterince yorulmayan bir canlı vakti geldiğinde uyumayabilir. Bu yüzden uyumayan kedilerin mışıl mışıl uyumasını sağlamanın en iyi yolu gün içinde onları yormaktır. Oyun ve egzersizlerle yorulan kediler muhtemelen uyumakta zorlanmayacaktır. Bunun dışında akşam yemeğini uyku vaktinden hemen önce vermeyi deneyebilirsiniz.