Kediler bazen kum kabını görmezden gelip, evin herhangi bölümüne çişini yapıyor olabilir. Kediler neden eve işer? sorusunun cevabını öğreneceğiz.

Kedi sahipleri veya yeni kedi sahiplenecek olanlar bilirler ki, eve almaları gereken en önemli ihtiyaç malzemesi kedi kumu ve kabıdır. Kedinize uygun olduğunu düşündüğünüz kedi kumu ve kabını aldığınız takdirde, tüylü çocuğunuz normal bir şekilde ihtiyaçlarını kendi kumuna yapacaktır. Hiçbir sağlık, güven ve psikolojik sorunu olmayan kediler, özellikle çişini tuvalet kumuna yaparlar ve kendini temizlemeden asla alanından çıkmaz.

Bazı kediler; çişini kum kabına yapmak yerine, evin herhangi bir bölgesine yaparlar. Kediler için pek sorun olmasa da, tekrarlandığı takdirde sahipleri için çok rahatsız edici bir durumdur. Şu içeriğimizden: Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer? cevabını alabilirsiniz.

Kedilerin kendi kumu harici evin diğer bölgelerine çişini yapmasını normal karşılamıyoruz. Eğer kediniz birkaç kere bu hareketi yapıyorsa, belki görmezden gelebiliriz. Yine de Kediler Neden Eve İşer? konusunda bilgi sahibi olmanızı öneririm. Eve işeme sorunu birkaç kere ile kalmayıp devam ediyorsa, kedinizi sakin şekilde uyarabilir veya rahatsız olduğunuzu belli etmek için mimiklerinizi kullanabilirsiniz.

 Kedinizin eve işeme durumu artık çok sık oluyorsa, sağlık sorunundan kaynaklandığı için bu tarz hareketlerle belli ediyor olabilir. Kediler neden eve işer? diye düşünmeden önce, kedinizi bir veteriner hekime götürüp, sağlık kontrolünden geçmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa, birkaç yöntem ile eve işemesini durdurabilirsiniz.

Kediler Eve Neden İşer?

Kediler doğaları gereği titiz hayvanlardır ve bu yapıları sayesinde kendi kumuna alışması çok kolay olacaktır. Titiz oldukları için tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra kendilerini dakikalarca yalayarak temizler. Bu kadar titizliğe önem veren kedilerin, kumu dışında eve çişini yapmasının altında büyük bir sorun olabilir. Kediniz evde herhangi bir bölgeye işediği zaman o bölgeyi hemen temizlemezseniz, kedi çişinin kokusunu alır ve tekrar gidip çişini yapabilir.

Kedi sahipleri için bu durum artık kısır döngüye girer ve işin içinden çıkamaz hale gelirler 😹 Hatta kediniz yatağa işeyebilir ve yatağın temizlemesi açısından sizi zorlayabilir. Şuradan ise: Kedi Yatağa İşedi Nasıl Temizlerim? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Biz şimdilik kediler eve neden işer? sorusunun olası cevaplarını araştıracağız. Bakalım tüylü çocuğunuzun eve işeme sebepleri nelermiş 😹

Kediler Eve Neden İşer?
Kediler Eve Neden İşer?

Sağlık Sorunları

Kediniz kum kabı harici evin çeşitli bölgelerine işiyorsa, altında yatan sağlık sorunları olabilir. Kediler de herhangi bir sağlık sorunu olduğunda bunu miyavlayarak veya her zaman olduğundan daha farklı bir ruh haline bürünerek gösterirler. Özellikle bebek veya genç kediniz varsa ve evin bölgelerine işiyorsa, “üriner sistem” sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Üriner sistem rahatsızlığında, kedinin sancısı olur ve kum kabına ulaşamadan eve işemek zorunda kalabilir.

Kediniz özellikle yaşlıysa ve normalden farklı şekilde eve çişini yaptığında “kedim yaşlı olduğu için onu kaybedeceğim” gibi düşünceler aklınıza gelmesin. Yaşlı kedilerin eve işemesinin en büyük nedenleri; romatizma, artrit veya osteoartrit gibi sağlık sebeplerinden dolayı kaynaklanabilir. Yaşlı kediler hastalandığında veya idrar yollarında bu gibi rahatsızlıklar olduğunda, bu durumu belli etmez ve herhangi sancı veya acı gibi tepkiler vermeden eve işer. Kedinizin yaşı ne olursa olsun, kediler neden eve işer? sorusunu sağlık açısından veteriner hekime danışmalısınız.

Kendilerini Stresli Hissetmeleri

Kedinin eve işemesinin nedeni, kendini stres altında hissettiği için olabilir. Kediler hassas ve narin hayvanler oldukları için en ufak değişiklikte veya düzensizlikte strese girebilir ve olduğundan farklı davranabilir. Evinizin eşyalarının değişikliği, eve yeni kedi gelmesi, kum kabının yerinin değişmesi veya kedinin kapalı yerde kalması gibi nedenlerden dolayı, kediniz stres altına girer ve bunu belli etmek için evin belirli bölgelerine işer. Kedinizin eve işemesini önlemek için evin düzenini asla değiştirmemeli ve her şey onun ilk geldiği gün gibi olmalı. Aksi takdirde kedilerin azimleri tartışılmaz olduğu için tavana bile işeyebilirler 😹

Kediniz ile her zaman sakin ve doğru iletişim kurarsanız, kendisini stresli hissetmeyecek ve bu gibi olumsuz durumlarda bulunmayacaktır. Kedi sahipleri, kedilerini stresten ve düzensizlikten uzak tutarak, eve işemesini tamamen engelleyebilirsiniz. Bu sayede kediler neden eve işer? konusunda, kendilerini stres altında hissettikleri için işediklerini bilmiş olacaksınız.

Kum Kabının Bulunduğu Yer

Kedinizin eve işemesinin bir diğer sebebi de, kum kabının bulunduğu yerdir. Kediler genel olarak sessiz ortam ve sakin sahip istedikleri için tam tersi olduğu zaman size tepki göstermek için eve işeyebilir. Kedinizin kum kabı gürültülü ve güneş vuran bölgedeyse, kum kabına yapmak yerine eve işemesi normaldir. Biz insanlar bile tuvalet ihtiyacımızı karşılamak için herhangi tuvalete girdiğimizde ve beğenmediğimizde, başka yere gitmek isteriz. Kedilerin de mantığı bu şekilde çalıştığı için tuvalet kabının yerini beğenmedikleri zaman ihtiyaçlarını karşılamak istemezler.

Yanlış Kum Çeşidinin Seçilmesi

Kediler genel olarak kokulu, kristal veya bilinmeyen kum çeşidi beğenmezler ve bunu belli etmek için evin belirli bölgelerine işerler. Kediler kraliyet ailesinden geldikleri için her kumu beğenmezler ve patisiyle kumu inceledikten sonra “bu ne biçim kum, yapmam ben buna” dermiş gibi tepki gösterir 😹 Kedinizin hangi kumu beğeneceği karakterine göre değişkenlik gösterdiği için birkaç kum çeşidi alıp deneyebilirsiniz. Kediler neden eve işer? sorusuna en doğru cevap, yanlış kum çeşidi diyebiliriz.

Yavru Kediler Neden Eve İşer?
Yavru Kediler Neden Eve İşer?

İlgi ve Dikkat Çekmek İsterler

Kedilerin bazen canı sıkılır ve sırf sizin dikkatinizi çekmek için kum kabını itekleyerek, eve işeyebilir. Kediler sahiplerine çok düşkün olduğu için hep ilgi, destek, şefkat ve sevgi görmek isterler. Eğer bu gibi olumlu davranışları sahibinden göremiyorsa veya eksik hissediyorsa, yürürken birden çişini yapar ve hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eder. Hatta bazı kediler “senden ilgi göremiyorum sahip, o yüzden al sana!” dermiş gibi sahibinin gözünün içine baka baka eve işer 😹

Kediler fazla ilgiden ne kadar hoşlanmıyor gibi tepki verseler de, aslında buna bayılırlar! Fazla ilgi göz çıkarmaz mantığıyla, elinizden geldiği kadar kedinize zaman ayırmalısınız. Kedinizin bu olumsuz davranışı yapmasının sebebi, sırf ona yeterince ilgi göstermediğiniz için bu durumdan rahatsızlık duyar ve dikkat çekmeye çalışır. Olumsuz durumu ortadan kaldırırsanız, her şey normale döner ve artık kum kabına işemeye başlar.

Evi Benimsemek ve Güvende Hissetmek

Kediniz özellikle eve yeni geldiyse, yaşadığı ortamı tamamen benimsemek için etrafa çişini yapabilir. Kediler aleminde, bir yeri kendilerine ait hissetmek istediklerinde o bölgeye gidip tamamen işemez, bunun yerine küçük miktar çiş bırakabilir. Her bölgeyi kendilerine benimsedikten sonra artık bu duruma alıştıkları için kum kabını kullanmazlar ve eve işerler. Artık evinizde tamamen çiş savaşları ilan edilmiş olacaktır 😹

Kediniz yıllardır sizinle beraberse, size karşı güven eksikliği hissetmeyecekleri için bunu tamamen diğer kedilere inat olsun diye yaparlar. Camdan gördükleri diğer kediler, sizin dışarıda beslediğiniz kediler veya eve yeni kedi gelince; kedi kendini ve sizi güven altında tutmak için evin belirli bölgelerine işer ve diğer kedileri yaklaştırmak istemez. Böyle bir durumdaysanız, kedinize kızmak yerine onun hareketlerini iyice gözlemleyip, istemediği şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz. Evinizde her şey kedinizin istediği gibi olursa, olumsuz davranışlarda bulunmayacaktır.

Kediler Neden Eve İdrar Yapar?
Kediler Neden Eve İdrar Yapar?

Kızgınlık Dönemi

Kedilerin kızgınlık dönemi, tarihteki zorlu savaşlara eklenecek cinstendir 😹 Bu dönümde tüylü çocuğunuz, artık tüylü bir canavardır 😹 Şaka bir yana, kediler neden eve işer? diye merak ediyorsanız, bunun nedenlerinden biri de kızgınlık dönemi olabilir. Kendilerine eş istediklerini belli etmek için etrafa işerler veya sahibinin kucağındayken bile kıyafetlerine bilerek işeyebilir.

Kediniz büyük ihtimalle kızgınlık döneminde olduğu için eve çiş yaptığında ona kızmayın veya endişe etmeyin. Böyle bir durumda kedinizi ayrı bir odaya alarak, zemine su geçirmez malzeme ekleyerek, kedinizin orada kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kediniz kızgınlık döneminde evin belirli bölgelerine işemeyecektir.


Kediler neden eve işer? konusunu ayrıntılı şekilde anlatmış olduk. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta; kediniz eve işediği zaman mutlaka sakin kalın ve kızmayın. Eğer kedinize karşı herhangi olumsuz duygunuzu belli ettiğinizde, kendini tehdit altında hisseder ve bu hareketine devam eder. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, bu yazımızı okuyarak sorunu kolaylıkla halledebilirsiniz. Kedili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?