British Shorthair hakkında merak edilenlerin başında eğitim geliyor. Tuvalet eğitimi verme, eğitim zamanlaması ve British Shorthair eğitimine dair ipuçları.

Bir British Shorthair ’den daha sevimli bir şey varsa o da eğitimli bir British Shorthair’dir 😊 Dengeli ve uyumlu kişiliğiyle eğitilmeye açık bir kedi cinsi. Onu sadece pelüş tüyleriyle ve masum yüzüyle değil, harika kişiliğiyle de severek pek çok konuda eğitebiliriz. Bakalım, British Shorthair hangi konularda, nasıl eğitilebilirmiş.

British Shorthair Eğitimi ve Kişiliği

British Shorthair pelüş tüyleri ve sevimli görünümüyle dünyanın en popüler kedi cinslerinden biri. Peki, onu bu kadar meşhur yapan yalnızca sevimli dış görünüşü mü? Elbette hayır! British Shorthair aynı zamanda kişilik özellikleriyle ve eğitilebilir mizacıyla da dikkat çekiyor. Kedilerle birazcık uğraşmış biri eğitimin kişilikle yakından ilişkili olduğunu rahatlıkla söyleyecektir. Bu yüzden British Shorthair’i eğitmeye başlamadan önce onun kişiliğini biraz daha yakından tanımalıyız.

British Shorthair Kişiliği

British Shorthair kişiliğinden bahsederken temelde kullanılması gereken tek sözcük vardır. Kısaca onun “dengeli” bir mizacının olduğu söylenebilir. British Shorthair hemen her konuda dengelidir. Orta düzeyde hareketli, orta düzeyde oyuncu, orta düzeyde konuşkan… İşte bunların hepsi dengedir. Ayrıca insan ilişkilerine yatkın olmasına rağmen özellikle başlangıçta biraz utangaç olması, ilişkilerde hem ilgisizliği hem de çok samimi davranışları hoş karşılamaması, dokunulmaktan ziyade insanların yakınında olmayı sevmesi de birer denge göstergesidir. British Shorthair’in dengeyi birazcık kaçırdığı özellikleri de olabilir. Bunlardan en yaygını da rahatlıktır.

Yavru British Shorthair Eğitimi
Yavru British Shorthair Eğitimi

British Shorthair Eğitimi ipuçları

British Shorthair hakkında genel bilgileri aldık, kedimizi yeterince tanıyacak kadar gözlemledik ve ona belli konularda eğitim vermek istiyoruz. İşte şimdi yapmamız gereken şey çok basit. Sabırlı olmak… Kedi eğitiminin temelinde sabır yatar. Öncelikle kendimizi bu fikre alıştırmalıyız. Kedimizi eğitmeye çalışırken karşılaşabileceğimiz olumsuz durumlarda en ufak bir sabırsızlık gösterirsek bütün çabalarımızın heba olması ve kedimizin bildiğini okumakta diretmesi olasıdır.

Bu temel ilkeyi de öğrendikten sonra bakalım British Shorthair kedimizi tuvalet, tasma, ev kuralları, küçük oyunlar gibi konularda nasıl eğitebiliriz.

 • Kesinlikle kızmayın veya ona zarar verecek bir şey yapmayın: Kediler, insanlarla yaşamaya uyum sağlamış evcil hayvanlar olsalar da özgürlük alanlarının kısıtlanmasından hoşlanmayabilirler. Bunu rahatlık olarak niteleyebiliriz. Bu rahat hayvanlar çoğu zaman sizin istediklerinizi değil, canlarının istediklerini yapmaya meyillidirler. Bu yüzden de onlara kızdığımızda veya zarar verecek davranışlarda bulunduğumuzda hem eğitim süreci en başa dönecek hem de kedinizle aranızdaki güven ve sevgi bağı kopacaktır.
 • Ceza değil, ödül verin: British Shorthair eğitiminin olmazsa olmazı ödüldür. Bizler, genellikle ödül-ceza sistemiyle eğitildiğimiz için kedilerin de öyle olduğunu düşünürüz. Fakat bu yanlıştır. Çünkü kediler, cezanın hangi davranışa karşılık geldiğini anlayabilecek rasyonel canlılar değildir. Bu yüzden cezalar, kedinizle aranızı açmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Fakat ödül ve davranış arasındaki bağlantıyı rahatlıkla kurabilecek olan kedilere, yapmasını teşvik ettiğiniz davranıştan sonra ödül maması gibi bir ödül vermeniz o davranışı pekiştirmesini sağlayacaktır.
 • Onu anlamaya çalışın: Kedinizin hem miyavlama tonlarını hem de beden dilini öğrenmelisiniz. Böylece onun da size anlatmak istediklerini anlayacak ve eğitim sürecini ona en uygun hâle getirebileceksiniz.
 • Kendinizi en basit şekilde anlatın: Ceza yerine gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir teknik olarak ona birkaç kelime ile jest ve mimiklerinizi sık sık gösterin. Yapmasını istediğiniz bir şey yaptığında gülümseyin ve “Evet!” gibi olumlu sözcükler söyleyin. Tam tersi durumlardaysa kaşlarınızı çatıp parmak sallayarak “Hayır!” diyebilirsiniz. Bu ifadeleri gündelik hayatınızda sıklıkla kullandığınızda kediniz kolaylıkla öğrenecek ve yapması gerekenlerle yapmaması gerekenleri ayırabilecektir.
 • Eğitim çalışmalarını kısa tutun: Kediler hızlı avcılardır. Uzun uzun gözlem yapabilirler ama aksiyonları bir anlıktır. British Shorthair eğitimi de böyle olmalıdır. Uzun süreler boyunca reaksiyon vermesini beklemeyin ama sizi gün boyu gözlemlemesine izin verin.
 • Uyaranları azaltın: British Shorthair’e bir şeyler öğretmeye çalışıyorsanız çevredeki uyaranları minimuma indirmelisiniz. Siz, mutfağa girmemeyi öğretmeye çalışırken pencereye bir kuşun konması kedinizin kafasını karıştıracaktır.

British Shorthair Tuvalet Eğitimi

Kedilerde tuvalet eğitimi çoğu zaman sorunsuz olmasına rağmen belli durumlarda ufak sorunlar yaşanabilir. British Shorthair için de durum böyledir. Özellikle yavrulukta veya taşınma gibi köklü değişiklikler yaşandığında tuvalete alıştırılması gerekebilir. Tamamen evcil ve uyumlu bir kedi cinsi olan British Shorthair’in tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Bu adımlar düzgün bir şekilde uygulandığında British Shorthair tuvalet eğitimini başarıyla tamamlayacaktır.

 • Kedinize sınırlı bir alan belirleyin: Belli bir odadan çıkarmamak daha geniş alanlara göre tuvaletini yapması gereken yeri bulmasını kolaylaştıracaktır.
 • Onu belli aralıklarla tuvalete götürün: Yemekten sonra, uyandığında gibi tuvalet ihtiyacı yaşayacağını düşündüğünüz zamanlarda kedinizi alıp tuvaletine bırakın.
 • Kedinizi izleyin: Tuvaletini yaptığı yerleri tespit ederseniz hem tuvaletini o bölgelere taşıyabilir hem de oralara gittiğinde tuvaletini yapacağını anlayıp onu istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.
 • Koku: Kediniz istemediğiniz yerlere tuvaletini yaptığında idrarını tuvalet kabına dökün. Böylece oranın tuvalet olduğunu anlaması kolaylaşacaktır.
 • Kum seçimi: Seçtiğiniz kedi kumu kedinize uygun mu? Bunu anlamanın tek yolu var: denemek.

British Shorthair eğitimiyle alakalı eğlenceli bir hikâyeniz var mı? Bir kediyi en çok hangi konularda eğitmek istersiniz? Sizce British Shorthair eğitiminin en zor yanı nedir? Tüm bu sorulara ve çok daha fazlasına verecek harika cevaplarınız olduğunu biliyoruz. Öyleyse sayfayı azıcık aşağı kaydırıp yorumlar bölümüne giderek düşüncelerinizi ailemizle paylaşmaya ne dersiniz?

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

A comment was made on "British Shorthair Eğitimi Nasıl Yapılmalı?".
 • C.D.G.391

  Ben bunu denemedim ama haklıdır, çünkü benim kedim ceza verdikçe kaçıyor.