Miyavliyo
Kedim Kakasına Basıyor

Kedim Kakasına Basıyor Ne Yapmalıyım?

Kedilerin kakasının üzerine basmaları, kedi eğitiminde en zorlanılan konulardan birisidir. Peki, kedi kakasına basıyorsa ne yapmalıyız? yazımızda açıkladık.

Kedi sahiplerinin en çok yakındıkları konulardan biri tüylü dostlarının kakalarının üzerine basarak patilerini kirletmeleridir. Onları çok sevsek de tuvalet eğitimleri sırasında karşılaştığımız bu sorunlar bir hayli canımızı sıkabilir. Halılarda, koltuk ya da yatak üstlerinde gezerken her yere patilerindeki pislikleri bulaştırmaları, ister istemez sinirlenmemize neden olabilir. Siz de kedim kakasına basıyor ne yapmalıyım? diye merak ediyorsanız, yazımızı okuyarak bu sorunun yanıtını alabilirsiniz.

Sorunu Tespit Etmeye Çalışın

Kedinizin kakasına patilerini bulaştırması her zaman mı oluyor yoksa sonradan olan bir durum mu? bu tespiti mutlaka yapmalısınız, çünkü bunu alışkanlık haline getirdiyse sorunu çözmek biraz zorlaşabilir. Bu durumda inatlaşan kedinizle savaşa girebilirsiniz. Dikkatli olarak ve onunla inatlaşmadan sorunu çözmek en doğrusu olacaktır. Kediniz kakasına basıyorsa ve bunun nedeni kedinizin bunu alışkanlık haline getirmesiyse, işiniz biraz daha zor olabilir.

Kediniz daha önce normal bir şekilde tuvaletini yapıyor ve temizliğine dikkat ettiği halde sonradan bu tip bir sorunla karşılaştıysanız, bunun nedenleri farklı olabilir. Örneğin; kediniz stres altında olabilir ve bu şekilde size tepki vererek derdini anlatmaya çalışabilir. Kedinizin psikolojik bir sorunu varsa onunla her zamankinden daha fazla ilgilenebilir ve ona sevgi gösterisinde bulunmalısınız. Tüm bunlara rağmen kediniz patilerine kakasını bulaştırıyorsa, veterinerden yardım alabilirsiniz.

Kedim Ayağına Kakasını Bulaştırıyor
Kedim Ayağına Kakasını Bulaştırıyor

Kedinizin Kumunu Kontrol Edin

Kedinizin kakasını yaparken üzerine basması, kumunun pislendiğinin ya da azaldığının belirtisi olabilir. Ayrıca kedinizin kumu çok kirlendiyse, ister istemez patilerine kaka bulaştırabilir. Kedinizin kumunu kontrol edin ve bu şekilde sorunu çözmeye çalışın. Kedinizin kumu azaldıysa, doğal olarak kediniz kakasını yaptığında kakasının üzerini örtmek için yeterince kum bulamayacak ve kakası açıkta kalacaktır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, yapılacak şey kumunu temizledikten sonra azalan kumunu yeniden çoğaltmaktır.

Tüylü dostunuzun kum kabını belli aralıklara yıkayıp temizleyin. Tüm bunlara rağmen kediniz hala kakasını yaparken üzerine basıyor ve bundan rahatsız olmuyorsa, kediniz tercih ettiğiniz kumu sevmiyor olabilir. Yavruysa, ince kum; yetişkinse kalın kum kullanabilirsiniz. Eğer tam tersini kullanıyorsanız, böyle sorunlar yaşamanız normaldir. Kediniz için en doğru tuvalet kabı ve kum seçtiğinizde sorun çözülecektir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle