Anne kedilerin yavrularını ağızlarına alarak taşıdıklarını görürüz. Bazen de beslediğimiz yavru kedilerin ortadan kaybolduklarına da şahit olabiliriz.

Anne kediler yavrularına çok düşkün olurlar. Bir zamana kadar onları büyütebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Her anne gibi onlar da yavrularını daha sağlıklı ve iyi koşullarda büyümeleri için en güzel ortamda yaşamak isterler. İstedikleri gibi ve içlerine sindikleri bir ortam bulmak için çok çabalarlar, hatta neredeyse günlerinin yarısı buna gider.

Bizler sokakta anne ve yavru kedileri gördüğümüz zaman ne kadar fedakar olduklarını da fark ederiz. Anne kediye yardım etmek isteriz ama onlar bu davranışı pek sevmeyebilirler. Anne kediler kendi başlarına hayat kurmak ve kendi bildikleri gibi yavrularını büyütmek isterler.

Anne kediler yavrularını ağızlarına aldıkları gibi kendileri için en güzel ve uygun ortamı bulduktan sonra hemen taşınırlar. Aslında bilinenin aksine anne kediler sadece tek bir neden için yavrularını taşımazlar. Bunun altında birçok mantıklı sebep vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Anne Kedi Yavrularını Neden Taşır?
Anne Kedi Yavrularını Neden Taşır?

Güvenli Ortam Bulmak

Anne kediler için en önemli şey yavrularının güvenliğidir. Yavruları için her yeri kapalı, bulunması zor, diğer canlıların girmesi mümkün olmayan ve temiz bir ortam ortam bulmaları gerekiyor. Yavruları henüz yeni dünyaya geldikleri için büyük kediler ve köpekleri yavrularını alıp kaçabilirler. Anne kedi bu durumla karşı karşıya kalmamak adına iyice güvenli ortam bulmak için araştırma yaparlar.

Bazı insanlar yeni doğan yavruları görmek için anne kedilerin ortamını ziyaret ediyorlar. Yavruları teker teker ellerine alıp seviyorlar veya bu ortam onlara güvenli gelmedikleri için farklı yere taşıyorlar. Ancak bu çok yanlış bir davranıştır! Yavrular ve anne kedi farklı bir ortama taşınırlarsa anne kedi bu durumu hiç sevmez ve fırsatını kolladığı zaman yavrularını tekrar eski yere götürür.

Ayrıca kediler birbirleriyle koku yardımıyla iletişim kurdukları için farklı bir insanın kokusunu yavrularında hissederlerse onun olmadığını düşünerek terk edebilirler. Çevrenizde yeni doğum yapmış anne kedi varsa yavrularını sadece karşıdan sevin ve yaşamlarına müdahale etmeyin. Eğer anne kedi sürekli o ortamda kalmakta ısrar ediyorsa mutlaka bildiği bir şey vardır.

Anne Kedi Yavrularını Taşıyor
Anne Kedi Yavrularını Taşıyor

Sessiz Bir Yer Bulmak

Gürültülü, sürekli araba geçen, insan sesi veya diğer canlıların sesi olan ortamlar anne kediyi korkutabilir. Anne kedi stresli olduğu zaman bunu yavrularına yansıtır hatta yavrularına saldırma eyleminde bile bulunabilir. Tüm bu olumsuz olayları yaşamamak için anne kedi sessiz, pek insan geçmeyen ve diğer canlıların olmadığı sessiz bir ortam bulmaya çalışırlar.

Yavrularını rahatlıkla emzirdiği, eğitim verdiği, koruyup kolladığı, beslediği ve yeterince ilgi gösterebileceği bir ortam bulduğunda stressiz bir yaşam sürebilirler. Eğer yaşadıkları ortama kaçtıkları sesler gelmeye başlayınca bundan rahatsız olurlar ve yavrularını kısa süreliğine o ortamda bırakarak yeni bir yer arayışına geçerler. İstedikleri gibi bir yer bulduklarında yavrularını alıp daha sessiz bir ortama geçerler.

Yavrularını Saklamak

Bazen anne kedilerin, ağzında yavru kedilerini oradan buraya taşıdıklarını görebiliriz. Sanki kararsız olduklarını veya bir şeyler aradıklarını hissederiz. Anne kediler rahatsız oldukları ortamdan ayrıldıkları zaman hemen yeni bir ortam bulmak veya oraya adapte sağlamakta zorluk çekebilirler. Dolayısıyla ağızlarında yavrularını taşıyarak kendilerine içlerine sinen ve güvenilir ortam aramaya çalışırlar.

Böyle bir anne kedi görürseniz müdahale etmek çok yanlış olabilir. Bu anne kedinin işine karışmak olur ve yanlışlıkla bir ailenin dağılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Anne kediye uzaktan ortam göstererek veya oluşturarak belki yardımcı olabilirsiniz. Anne kedi bunu anlayacak ve açtığınız ortamı baştan sona süzecektir. Eğer istediği gibi bir yerse yerleşecektir ama değilse o ortamdan uzaklaşarak kendilerine farklı yer aramaya devam edecektir.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Taşır?
Anne Kedi Yavrusunu Neden Taşır?

İstemedikleri Yavrudan Uzaklaşmak

Anne kedinin yavruları arasında hasta olan varsa diğerlerinden ayırmak isterler. Hasta olan kedinin kısa süre sonra öleceğini düşünerek onu beslemezler ve ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar. Hatta diğer yavrularına da hastalık bulaştırmaması için saldırabilirler ve yerlerinden ısrarlar kovabilirler. Yavru kedi annelerinden ayrılmak istemedikleri için tekrar ortama girmeye çalışırlar.

Anne kedilerin başka çaresi kalmadığı için hasta olan yavru kediyi uzaklaştırdığı zaman yavrularını alarak farklı bir ortama taşırlar. Hasta olan kedi ise ortama gelince anne ve kardeşlerini göremedikleri zaman artık hayatta tek başına kalacağını kabul etmek zorunda kalır. Aslında yavru kedinin durumu çok acınası olur ama anne kediler de maalesef diğer yavrularını düşünmek zorunda kaldığı için başka yere taşınırlar.

Besin Bulduğu Yere Yakın Olmak

Anne kediler yavrularını emzirirler ama bu yeterli gelmedikleri zaman hem kendileri hem de yavruları için besin arayışına girerler. Genellikle kapıların önlerini, çöpleri, toprakları, restoran önlerini, atılmış poşetleri vb. karıştırarak kendilerine uygun besinleri tadarlar. Tattıkları besinler kendisi ve yavruları için uygunsa ağızlarına alarak yavrularının yanlarına götürürler.

Maalesef sokak kedileri için hele ki anne kediler için zararlı yiyecek diye bir şey yoktur. Onlar zorlu sokak hayatına ayak uydurmak ve hayatta kalmak için kendilerine uygun olmayan besinleri bile yemek zorunda kalırlar. Eğer anne kedileri sürekli besleyen birisi varsa beslendiği yere yakın olabilmeleri için burada güvenli ortam arayışına girerler. Buldukları zaman yavrularını buraya taşır ve beslendikleri yere yakın olmuş olurlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Anne Kedi Yavrusunu Neden Başka Yere Taşır?".
 • Burcu

  Bahçem de 3 tane yavru vardı anneleriyle beraber benim güvenli bir yerim olmadığı için komşumun oraya koyduk hergün gidip yokladım mamasını verdim 1 hafta önce birini benim kapıma getirmiş geri götürdüm dün hepsi kayboldu acaba anne başka bir yere mi taşıdı yoksa birimi aldı bilmiyorum Bi fikir söyler misiniz

 • Bilge ömür altın

  Benim üç tane var kedim

 • T.guler

  Slm longhair kedim in yavruları 3 haftalık oldu ama 4 yavrusu dan siyah olan yavrusunu iki defadır bulunduğumuz odaya getirip kanepenin arkasına saklıyor biz de tekrar yerine götürüyoruz aynı ya tüyü getirmesi ilgimizi çekti yavrunun gözle görülür Sağlık problemi olmamasına ragmen

 • Anonim

  kedım sokak kedısı ama evdede bakıyıruz sımdı dogum yaptı evde bebeklerıyle bırlıkte ama hepsıne bakamıycam malesef bebeklerı ordan oraya tasıyıp duruyo catı katında ona cok guzel bıyer yaptım ama o yunede eve getırmek ıstıyo napcamı sadırmıs durumdayım