Kedi Sağlığı - Miyavliyo

Kedi Sağlığı

Kedilerin sağlığı ile ilgili tüm bilgileri bu kategori altında paylaşıyoruz, sağlık son derece önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

kedim çamaşır suyu içti

Kedim çamaşır suyu içti ne yapmalıyım ?

Kedi Sağlığı

Kediniz çamaşır suyu içti ve ne yapmanız gerektiği konusunda en ufak bir bilginiz yoksa bilgilendirici bu yazımızı mutlaka okuyun ve ne gerekliyse onu yapınız..

26 Aralık 2023 Mehmet
kedilerde horlama

Kedilerde horlama sebepleri nelerdir ?

Kedi Sağlığı

Kedilerde horlama sebepleri nelerdir ? Kedilerde oluşan horlama normal midir ? Hepsini yazımızda bulacaksınız .

17 Aralık 2023 Mehmet
kediler neden hapşırır

Kediler neden hapşırır ?

Kedi Sağlığı

Kediler neden hapşırır ? Hapşıran kedilerin tedavi yöntemlerini içeren konumuzu okumanızı tavsiye ederiz .

21 Ekim 2023 Mehmet
kediler kaç gün aç kalabilir

Kediler Kaç Gün Aç Kalabilir ?

Kedi Beslenmesi, Kedi Sağlığı

Kediniz var ve kaç gün aç kalabileceğinden endişeliyseniz yazımızda bu bilgiler mevcut. Kediler kaç gün aç kalabilir makalesiyle sizlerleyiz.

10 Temmuz 2023 Mehmet
kedi piresine ne iyi gelir

Kedi piresine ne iyi gelir ?

Kedi Bakımı, Kedi Sağlığı

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi piredir. Kediniz pire kaptıysa ve sorunun çözümünü arıyorsanız kedi piresine ne iyi gelir başlığımızı okumanızda fayda var.

19 Haziran 2023 Mehmet
kediden kene nasıl çıkarılır ?

Kediden kene nasıl çıkarılır ?

Kedi Sağlığı

Kedilerinize kene bulaşabilir.Kediden kene nasıl çıkarılır ? Kedinize kene bulaştıysa ne yapabilirsiniz.Veterinere götürmeli misiniz ? Kısaca kediden kene nasıl çıkarılır ? Hepsi bu makalemizin içerisinde..

12 Haziran 2023 Mehmet
Kedilerde Burun Beyazlaması

Kedilerde Burun Beyazlaması Neden Olur?

Kedi Sağlığı

Kedilerde burun beyazlaması veya renginin solması beklenmedik bir durumdur. Nedenleri teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekebilir.

22 Nisan 2023 Ayşenur Bekgöz
Kedinin Burnunda Yara

Kedilerde Burun Yarası ve Tedavisi

Kedi Sağlığı

Kedilerde burun yarası basit veya normal bir durum gibi görünse de aslında ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

13 Nisan 2023 Ayşenur Bekgöz
Kedilerin Burnu Neden Islak?

Kedilerin Burnu Neden Islak veya Soğuk Olur?

Kedi Sağlığı

Kedilerin burunlarının ıslak ve soğuk olması sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen normal kabul edilse de bazen rahatsızlığın habercisidir.

9 Nisan 2023 Ayşenur Bekgöz
Kedimin Burnu Kuru

Kedilerde Burun Kuruluğu Nedenleri ve Bakımı

Kedi Sağlığı

Kedilerde burun kuruluğu aslında normal bir şeydir. Özellikle yaz aylarında ve kediler susuz kaldığında sıklıkla burun kuruluğu görülür.

1 Nisan 2023 Ayşenur Bekgöz

Kedi Salığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kedilerimizin sağlığını, anlatamayacağımız kadar çok önemsiyoruz. Eminiz ki tüm ailemiz sağlık konusunda böyle düşünüyordur. Fakat onların sağlığı konusunda anlatacak birkaç şeyimiz var. Kedi sağlığı konusunda en sık sorulan ve yanıtlarının en çok merak edildiğini düşündüğümüz soruları sizin için derleyip yanıtladık. Sosyal medyadan veya içeriklerimize yorum yaparak sorduğunuz bu sorular dışında kediler hakkında merak ettiğiniz her şey için bizimle iletişime geçmeyi veya içeriklerimizin altındaki yorumlar bölmesine yazmayı unutmayın. Kedilerimizin sağlığı beklemez. Haydi sorulara ve yanıtlarımıza geçelim.

Kedinin acı çektiğini anlamak, kedinizi iyi tanımak ve onun sizinle iletişim kurma biçimini bilmekten geçer. Kedisinin “normal” davranışlarını bilen biri onun normal olmayan davranışlarına anlam verebilecektir. Bir kedinin acı çekme tepkisi yaşadığı ağrı veya sağlık sorununa veya kedinin genel davranışına göre değişebilir. Sürekli ve yüksek sesle miyavlama, hırıltılı mırlama, depresyon, daha az uyku, azalan iştah, topallama, saklanma, kaçma, fiziksel temasa aşırı tepki, hareketsizlik, inleme, titreme, seğirme gibi pek çok farklı davranış kedinizin acı çektiğini gösterir.

Her şeyden önce hasta kediye verilecek herhangi bir ilaç, bitki, yiyecek ve uygulanacak bir tedaviden önce mutlaka bir veteriner hekime danışılmalıdır. Bazı kedi hastalıklarına iyi gelen bitkiler, yağlar ya da ilaçlar vardır ancak bunların bilinçsiz kullanımı hasta kedinin durumunu daha da kötü hâle getirebilir. Bu yüzden hasta kediye iyi gelecek şeyler için öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekir.

Kusma, topallama, öksürük, ishal, nefes darlığı, kötü ağız kokusu, halsizlik, titreme, iştahsızlık, kilo kaybı gibi herhangi bir hastalık belirtisi yoksa ve kediniz mutlu, neşeli, yeterince hareketli görünüyorsa büyük ihtimalle sağlıklıdır. Bu belirtiler görülmeden de kedinizin bazı sağlık sorunları olabilir. Bu yüzden kedinizin sağlığından şüphe ediyorsanız veya rutin kontrol vakti gelmişse veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Patisi ya da bacağı incinen bir kedi büyük bir ihtimalle bunu belli edecektir. Ayağı incinen kedi büyük ihtimalle topallayacak veya ayağının üzerine basamayacaktır. Bunların yanında bir de şişme gibi bir belirti görürseniz ayağının incindiğinden emin olabilirsiniz. Tam olarak anlamak için ayağın farklı bölgelerine nazikçe dokunarak kedinizin tepkilerini ölçebilir ve incinen bölgeyi tespit edebilirsiniz.

Bu kedinin hastalığıyla ilgilidir. Bazı hastalıklar 1 günde bile iyileşirken bazıları kedinizi ömür boyu etkileyebilir ya da üzücü bir biçimde ölümle sonuçlanabilir. Kediniz hastaysa kesinlikle bir veteriner hekime başvurmanız ve hastalığın teşhisinden sonra o hastalığa uygun bir tedavi izlemeniz gerekecektir.

Evet. Ama yalnızca veteriner hekim tarafından reçetelendirildiğinde. Antibiyotik kullanımının bilinçsizce yapılması kedinizde pek çok kalıcı sağlık sorununa hatta ölüme bile sebep olabilir. Her hastalık için her antibiyotik kullanılamaz. Ayrıca kedinizin yaşı, ağırlığı, cinsi ve cinsiyeti de antibiyotik kullanımında önemli faktörlerdir. Bu yüzden veteriner hekim tarafından verilmeyen antibiyotikler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kesinlikle evet. Elma sirkesi ve suyu bire bir ölçüde (Örn: 1 bardak elma sirkesi + 1 bardak su) karıştırıp yumuşak bir bezi bu karışımla nemlendirerek kedimizi silebiliriz. Bunu çok abartmadığımız sürece kedimize hiçbir zararı yoktur. Hatta kedi aknesi gibi bazı cilt sorunlarına çok iyi gelir. Ancak kediler sirke kokusunu pek sevmeyebilir. Bu yüzden bu karışımı kedimizin tüm vücudunu silmek için kullanmak yerine kulak, göz çevresi gibi yalnızca onun ulaşamadığı yerlerde kullanabiliriz. Çünkü zaten kedimiz kendisini güzelce temizliyor.

Bebek ağlamasına benzeyen “acı acı” bağırma sesi her zaman acı değildir aslında. Biz kedice bilmediğimiz için bize acı gelen bu ses kedi dilinde başka başka anlamlar ifade edebilir. Çiftleşme veya kavga öncesinde çıkarıyor olmaları muhtemeldir. Bunun dışında huzursuz, gergin olduklarında veya alanlarını belirleyip diğer kedilere duyurmak istediklerinde bu sesi çıkarabilirler.

Pek sayılmaz. Aslında birçok şeyi anlarlar ama hissetmek biraz daha farklı bir durumdur. Kediler her ne kadar sosyal davranışlar gösterebilseler de bir at veya köpek gibi sahipleriyle “derin” bir iletişim kurmazlar. Daha çok kendi hâllerinde takılmayı severler ve sizin her şeyi hissetmeniz onlar için yeterlidir. Yüz ifadelerimizden iyi ya da kötü olduğumuzu anlayıp buna göre hareket edebilirler ama bir insanın duyguları gibi karmaşık hisleri yoktur.

Parazit, sindirim sistemi hastalıkları, ağız ve diş hastalıkları, tümör, kanser, böbrek hastalıklar gibi pek çok hastalık kedinin halsiz hissetmesine sebep olabilir. Bunun yanında halsizliğin en önemli sebeplerinden biri psikolojik sorunlardır. Yeni bir aile, yeni bir ev, anneden erken ayrılma, azalan ilgi, eve yeni bir arkadaş (kedi, köpek, insan) gelmesi, eşyalarının yerinin değişmesi, ceza verilmesi, şiddet veya kötü davranış gibi durumlarda; kedi, kısa veya uzun süreli depresyon benzeri bir sağlık sorunu yaşayabilir ve halsizlik belirtisi gösterir.