Kedilerle iletişim kurmanın tek yolu kuyruklarıdır! Eğer bir kedinin ne demek istediğini anlamak istiyorsanız, onun kuyruk sallamasını takip etmeniz yeterlidir.

Hepimiz biliyoruz ki anneler kendi çocuklarının huylarından, davranışlarından ve hareketlerinden ne anlatmak istediğini hemen algılayabiliyorsa, kedi severler de dostlarının aslında ne demeye çalıştıklarını hemen anlayabiliyorlar. Özellikle evcil kedilerle daha fazla vakit geçirdiğimiz için zamanla onların huylarını öğrenmiş oluyoruz ve onlar da bize alıştıkları için kolayca istediklerini yaptırabiliyorlar.

Kuyruklarıyla hangi duygu durumuna sahip olduklarını hemen algılayabiliriz ve olumsuz bir durum varsa ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapabiliriz. Mesela kediniz sizden bir şey istiyor ve bundan hiçbir şey anlamıyorsanız, kuyruğunu hareket ettirebilir ve o an size “seninle kuyruğum sayesinde iletişim kuruyorum, anla artık!” demek istiyordur. Dostunuzun kuyruk hareketlerini takip ederek size ne anlatmaya çalışmak istediğini çözebilirsiniz.

Dik Kuyruk

Kedi Kuyruk Anlamları
Kedi Kuyruk Anlamları

Kediler kuyruklarını yukarı doğru dimdik tutuyorsa, bu çok mutlu olduklarını ve karşısındaki insana kendisi sevdirmek istedikleri anlamına gelir. Hatta kuyruğunu dik tutan kedi görürseniz, bulunduğu ortamdan ve durumdan o kadar memnundur ki, tıpkı bir insanın gülümsemesiyle eşdeğerdir.

Ayrıca kendine çok güvendiği ve karşısındaki insanında onun her istediğini yaptığını, onun yanında kendini güvende hissettiğine delalettir. Kuyruğunu dik tutan kedi sokak kedisiyse; diğer kedilerle kavga etmek istemediğini, onlarla vakit geçirmek istediğini de belli eder. Kuyruğu havadayken titriyorsa, bu ekstra neşeli olduğunu ve hiçbir sorunun olmadığı anlamına gelir.

Yana Doğru Kıvrılmış Kuyruk

Kedinizle oyun oynarken birden oturduysa ve kuyruğunu etrafına doğru kıvırttıysa, çok büyük ihtimalle yorulduğunu ve dinlenmek istediğini belli eder. Bu esnada kedinizi oyun oynatmak, yemek yedirmek veya istemediği şeyleri yaptırmak için hiç zorlamayın ve oradan uzaklaşarak nasıl dinlendiğini gözlemleyin.

Bu hareketin diğer anlamı ise “ben seninle olmaktan sıkıldım, biraz beni yalnız bırak” anlamına da gelebilir. Böyle bir durumda kedinizi rahat bırakın ve kendi ortamında daha mutlu olabilmesi için hiçbir şekilde engellemeyin. Hatta kedinizin en sevdiği oyuncaklarını onun yanına bırakabilirsiniz ve tekrar oyun oynayana kadar enerji toplaması için ona zaman tanıyın.

Sağa ve Sola Sallanan Kuyruk

Kediniz otururken veya ayaktayken birden kuyruğunu gevşek şekilde yanlara doğru sallıyorsa, dikkatini çeken bir şeye odaklanmış olabilir. Bu esnada uçan böcek, camdan gördüğü kuşlar, ip, mama, herhangi bir eşya, oyuncak veya ısırmaya alışkınsa sahibinin elini görüp saldırmak için doğru zamanı bekliyordur.

Sallanan kuyruğun bir başka anlamı ise büyük ihtimalle canının sıkılması veya sahibinin kızdığından dolayı alınmasıdır. Kedinizle iletişime geçmeden ne yapmak istediğini bekleyin ve harekete geçmesini gözlemleyin. Kediniz uyurken de kuyruğunu sallıyorsa, ya rüyasında bir şey görüyordur ya da çevrede olup biten hareketlere karşı tetikte bekliyor anlamına gelir.

Kedinin Kuyruğunu Sallaması
Kedinin Kuyruğunu Sallaması

Dik ve Kabarık Kuyruk

Bu hareketi genellikle sokak kedileri ve evde birden fazla kardeşleriyle beraber yaşayan kediler yaparlar. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ve başka bir kedinin ona saldıracağını anladığı anda tüylerini kabartır ve kuyruğunu yukarı doğru kaldırarak birden kabartır. Sırtları kamburlaşır, popoları hafif havaya kalkar, kafaları aşağı iner ve kulakları öne doğru sivrileştirerek ürkütücü kedi gibi dururlar.

Hareketin asıl amacı diğer kedilere karşı kendini büyük göstermek ve psikolojik olarak karşı tarafa “ben senden daha büyüğüm, bana yaklaşma” mesajını verir. Tek başına yaşayan ev kedisi bu hareketi yaparsa büyük ihtimalle bir şeyden korkmuş ve kuyruğunu kabartarak kendi kendine kalkan oluşturur. Böyle bir durumda kedinizin hemen dikkatini dağıtmalı ve daha fazla gerilmesini engellemelisiniz.

Arkaya Doğru Dik Kuyruk

Kuyruğunu arkaya doğru ama dik tutan kedinin 3 farklı durumu olabilir; sakin, endişeli ve o an farklı bir şeye ilgi duyuyordur. Sakin veya herhangi bir şeye odaklanmış kedilerin bu hareketi gayet normaldir ama kendini endişeli hisseden kedinin mutlaka bir derdi vardır. Ya o ortamda kendini kendini oldukça tehlike altında hissediyordur, ya da şüphe duyduğu bazı şeyler olabilir. Bu kuyruk hareketini sergileyen kedinize karşı ekstra şefkat ve ilgi göstermeniz yeterli olacaktır.

Şüpheci davranan kedinize karşı alçak ses tonuyla her şeyin yolunda olduğunu ve onu övecek cümleler söylemeniz yeterli olacaktır. Ciddi havayı bozmak için yaş mama ikram edebilirsiniz veya en sevdiği oyuncağını ona doğru uzatabilirsiniz. Bu arada kedinizin bu hareketi yapmasının altında bir sebep olduğu için onun şüphe duyduğu eşyaları ortadan kaldırmalı ve sevmediği davranışları yapmamalısınız.

Soru İşaretli Kuyruk

Kuyruklarını soru işareti şeklinde tutan kediler, büyük ihtimalle sizi oyuna çağırıyor olabilirler. Kedinizi tam bu halde yakaladığınız zaman bol bol onunla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hatta kendini sevdirmeyen bir kediniz varsa, bu hareketten sonra onunla çeşitli oyunlar oynadıktan sonra kendini sevdirmenin de sinyallerini verecektir.

Ayrıca soru işaretli kuyruklu kediniz size doğru ilerlerken ya sizin üzerinizde dikkatini çeken bir şey vardır onun için geliyordur ya da sizin önünüzde durarak tip tip bakmaya başlayacaktır. Bunun anlamı “hadi oyun oynayalım bari, belki biraz kendimi sevdiririm sana sonra da sıkılınca bırakırım zaten” anlamına gelir.

Kedinin Kuyruğunu Titremesi
Kedinin Kuyruğunu Titremesi

Vücuda Sarılmış Kuyruk

Kediniz oyun oynadıktan veya yemek yedikten sonra oturduğu yerde kuyruğuyla kendini kapatıyorsa ve kulakları aşağı doğruysa, üşüyor veya dinlenmek istiyor olabilir. Kuyruklarını genellikle patilerinin altına ve arkasına koyarak tüm olası tehlikelere karşı kendilerini kapattıkları anlamına gelir. Hiç rahatsız edilmek istemezler ve bu duruş sayesinde kendilerini ısıtarak canları isteyene kadar dinlenmeyi hedeflerler.

Kuyruk şekilleri aynı ama kulakları geriye doğruysa, kendini oldukça endişeli hissediyor olabilirler. Bu esnada hiçbir şekilde kendilerini daha fazla stresli hissettirecek davranışlarda bulunmamalı ve yumuşak el hareketleriyle severek bu tür endişelerden kurtulmaları sağlanmalıdır.

İki Kedinin Kuyruklarının Bağlanması

Mutlaka görmüş olmalısınız ki bazı kediler kuyruklarını birbirlerine bağlarlar veya dolarlar. Bu hareketin anlamı “seni çok seviyorum, seninle olmaktan mutluyum” anlamına gelir. Kedinizi dışarıya çıkardığınızda başka kedilere bu hareketi başka kedilere yapıyorsa, büyük ihtimalle yanına arkadaş istiyor anlamına gelir.

Bu hareketin diğer versiyonu ise kuyruklarını sahiplerinin koluna veya başka bölgelerine bağlamasıdır. Kedi sahiplerinin yaşadığı en güzel duygulardan bir tanesidir ve bu da “seni seviyorum” anlamına gelse de diğer bir deyişle “senin yanında çok rahatım, ekmek elden su gölden” demek isterler.

Kuyruğunu Hızlı Vurması

Bazı kediler kızdıkları veya kendilerini gergin hissettikleri zaman kuyruklarını aşağı-yukarı, sağa-sola olacak şekilde hızlı hızlı vururlar. Hatta bunu sahiplerine veya diğer kedilerin bazı bölgelerine doğru da yapabilirler. Hareketin anlamı “şu an çok gerginim, her an delirebilirim o yüzden önümden çekilin” anlamına gelir.

Bu hareketi özellikle sahiplerine doğru yapıyorlarsa, büyük ihtimalle bir davranışından rahatsız olmuştur ve kendisinden uzaklaştırmak istiyordur. Bu esnada kedinizi rahat bırakmalı ve mümkün olursa odayı terk etmenizi öneririz. Belirli dakikalardan sonra odaya tekrar uğrayarak onun gönlünü alabilir veya en sevdiği eşyalarla sakinleştirebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Betül

    Çok iyi çok sevdim. Ben kedimi anlamakta zorlanıyordum ama sizin sayenizde kedime daha iyi bakabileceğim, teşekkürler.