Kediler bazen küser . Kedinin küstüğünü nasıl anlarız ? Kediler neden küser ve nasıl barışır ? Bu gibi soruların yanıtını tek makalede birleştirdik. Sonuna kadar okumanızı öneririz.

Kediler belli zamanlarda küsebilir. Bazı davranışların neticesinde kedilerinin küstüğünü anlamak mümkündür. Kediler sahiplerine küstüklerinde genellikle daha durgun bir tavır sergiler. Aynı zamanda daha öncesinde oynadıkları oyuncaklarla oynamak yerine bunlarla ilgilenmeyi tercih etmezler. Daha önce oynadıkları oyunları oynamaktan kaçınırlar. Normalde hareketli olan ve sürekli oynamak isteyen kediler küstükleri zaman daha çok durgunlaşır ve sürekli uyumak isterler.

Sahiplerine yakın temas etmek yerine olabildiğince kaçarlar ve uzak dururlar. Özellikle göz temasından kaçınan kediler sahiplerine karşı mesafe koyar. Tüm bu davranışlar neticesinde kedilerin küstüğünü kolaylıkla anlayabilirsiniz. Davranışlarına direkt olarak yansıtan kediler özellikle sahiplerine karşı olan tavırlarından değişim gösterebilir. Bu değişimlerle beraber kedinizin küstüğünü anlayabilir ve buna göre davranabilirsiniz.

Kediler Neden Küser ?

Kediler neden küser ? Kedinin küstüğünü nasıl anlarız ?

Kedilerin sahiplerine küsmesi için pek çok neden oluşmuş olabilir. Kediler bazı zamanlarda ihmal edildiğinde sahibinden istediği kadar ilgiyi görmediği zamanlarda küsebilir. Genelde kırılgan yapıya sahip olan kediler sahiplerinde ilgisizliği gördükleri zaman uzaklaşabilirler. Aynı zamanda sahibinden herhangi bir kötü muamele gördüğü zaman da yine kediler sahiplerinden uzaklaşarak küsebilir. Genelde hassas ve kırılgan yapıya sahip oldukları için tüm bu durumlarda sahiplerinden uzaklaşarak tavır alabilirler. Kediyi azarlamak terslemek ya da kedinin yanında başka bir kediye ilgi göstermek gibi durumların her biri kedinizin sizden uzaklaşmasına sebep olabilir. Kedilerin uzaklaşması ve küsmesi için pek çok neden bulunmasından dolayı sosyal yaşamdaki kedileri olan davranışınıza buna göre dikkat edebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse kedilerin küsme nedenleri şunlardır :

  • Azarlanma
  • Mama beğenmeme
  • Değer görmeme
  • Başkasına emanet edilme
  • Eve başka kedinin getirilmesi
  • Uzun süre yalnız bırakılma

Kedinin Küstüğü Zamanlarda Ne Yapmak Gerekir ?

Kedinizin küstüğünü fark ederseniz eğer kedinize karşı bazı davranışlar sergileyerek kısa sürede küsmesini geçirebilirsiniz. Fazla üstüne gitmeden onu sevmek okşamak ve oyun oynamak kucağınıza almak kediye iyi gelecektir.

Kedinizle oynamaya çalıştınız halde ya da sevgi gösterdiğiniz halde yine de size karşı uzaksa yaklaşmak istemiyorsa kendi haline bırakabilirsiniz. Kedileri kendi haline bıraktığınızda zaman içerisinde en geç birkaç gün içinde size karşı tavırları eskisi gibi olur ve yeniden yaklaşmaya başlar. Böylelikle tavır aldıkları zamanlarda kendi haline bırakarak üstüne gitmeden de sorunu çözebilirsiniz.

Kediler Başkasına Bırakıldığında Küser mi ?

Kediler neden küser ? Kedinin küstüğünü nasıl anlarız ?

Kediler sahiplerinden ayrı kaldıklarında ve başkasına emanet edildiğinde yine sahiplerine karşı bir tavır alabilirler. Daha mesafeli davranabilir ve bir yandan sahiplerine karşı daha soğuk olabilirler. Bu yüzden de kedinizi başkasına bıraktığınızda birkaç gün kaldıktan sonra kedinizin tavırları bir anda değişiklik gösterebilir. Size küsmüş olabilir ya da uzaklaşmış olabilir. Kedileri başkasına bıraktıktan sonra yeniden aldığınızda aynı ilgiyi ve sevgiyi göstererek zamanla yeniden eski tavrına dönmesini sağlayabilirsiniz. Bir yandan kedi yeniden evine geldiğinde kısa süre içerisinde kendi haline bırakıldığında yeniden alışarak evine adapte olabilir.

Kedinizin yanında başka kediyi sevdiğinizde ya da başka birine bıraktığınızda sizin ona karşı ilgisiz kaldığınızı düşünebilir. Bu sebepten dolayı kediler böyle durumlarda sahiplerine karşı tavır alarak küser. Sevgiyi ilgiyi yeniden göstererek ve bir yandan kendi haline de bırakarak fazla üstüne gitmeden yakın zamanda küsme sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kedilere Karşı Genel Tavır Nasıl Olmalı ?

kediler neden küser
kediler neden küser

Kedilere karşı sahiplerinin genel tavrı genellikle sevgi dolu ve merhametli olmalıdır. Aynı zamanda oyun oynamayı istedikleri zamanda oyun oynamak onlarla ilgilenmek ve vakit ayırmak da önemlidir. Bu şekilde bir tavır sergilendiği takdirde kedilerin küsmesinin her zaman önüne geçilmesi aynı zamanda kedilerle aradaki iletişimin iyi olması mümkün olur. Kedilere karşı pozitif yaklaşmak ve kedilerin günlük yaşamda daha sosyal olmasını sağlamak da bu şekilde mümkün hale geliyor. Kedilerin Her zaman pozitif şekilde olması bir yandan sevgi dolu olması için sahiplerinden aldıkları ve gördükleri tavır her zaman çok önemlidir.

Kedileri küstürmemek ve her zaman onlara karşı pozitif yaklaşım sağlamak günlük yaşamda kedinin de psikolojik olarak iyi olmasını sağlar.

Kediler Hangi Oyunları Sever ?

Kediler genellikle ipli oyunları oynamayı bir yandan toplarla oynamayı ve yumaklarla oynamayı çok sever. Bu yüzden de eğer bir kediniz varsa oyalanması için bu tarz oyuncaklar ya da yumak alarak onların oynamasını ve eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bir yandan kurmalı oyuncakları da çok seven kedilere bu tarz oyuncaklar vererek daha iyi vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sürekli oyun istedikleri zamanlarda kedilere bu şekilde zaman ayırarak birlikte oyunlar oynayabilir ve bu oyunlarla kedinin daha çok eğlenmesini ve sevgi dolu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kediler neden küser ? Kedinin küstüğünü nasıl anlarız ?

Eğlenmeyi çok seven kediler bir yandan da sahiplerinden her zaman bu sevgiyi aldıklarında kendini çok daha iyi hisseder. Tavır almak yerine sahiplerine karşı daha fazla güven duygusu hissederek daha sıcak davranırlar. Sürekli bir sevgi görme durumu içerisinde olan kediler her zaman sosyal hayata karşı daha açık ve daha mutludur. Bu mutlulukla birlikte kedilerin sosyal yaşama uyum sağlaması dış ortama uyum sağlaması ve insanlara karşı sıcakkanlı olması mümkün hale gelir. Uzak durulduğunda mesafeli davranıldığında ya da başka kedi sevildiğinde kediler küsebilir. Böyle durumlara maruz kalmamak adına kedilere karşı Bu doğrultuda hareket etmek en doğrusudur.

Kedilerin Küsmesi ne Kadar Sürer ?

Kedilerin küsmesi genellikle 3-4 günden fazla sürmez. Bu yüzden de 3-4 gün kediler küstükten sonra normal haline dönerek yine sahibine karşı aynı tavırda iyimser bir şekilde yaklaşmaya başlar. Her zaman pozitif şekilde yaklaşabileceğiniz kedilerde özellikle tavırlarınız bu doğrultuda olursa küsme durumuna engel olabilirsiniz. 3-4 gün sürecek bu küsme durumu sonrasında normale döneceği için yeniden eskisi gibi kedinizle sosyalleşebilir ve oyunlar oynayabilirsiniz. Şefkatle yaklaştığınız sürece kedilerin daha kısa süre içerisinde sizinle barışmasını sağlayabilirsiniz. Bir yandan beslenme düzenine Özen göstermek belli zamanlarda oyun oynamak için vakit ayırmak gibi detaylara da dikkat ettiğinize doğru bakım yöntemleri ile kedinin her zaman mutluluğunu sağlamak mümkündür.

Article by

How about writing a comment?