Daha önce kedi yiyen köpek görmüş müydünüz? Bu tarz olaylarla karşılaşmak her zaman muhtemel olduğu için altında yatan gerçek sebepleri bilmeliyiz.

Herkesin kafasını karıştıran bir soru varsa, o da köpekler kedi yer mi? konusudur. Hepimizin bildiği gibi köpekler her ne kadar vahşi ve saldırgan olarak bilinseler de aslında bu özelliklerini sahiplerinden alırlar. Dünyanın en tehlikeli köpek cinsleri bile yaradılışı gerekleri sert olabilir ama sahipleri tarafından gaddar ve saldırgan yetiştirildiği için herkes tarafından sakıncalı olarak tanınırlar.

Sokak köpeklerini sahipleri olmadıkları için bazıları tıpkı tehlikeli köpekler gibi çok saldırgan olabiliyorlar. Dışarıdaki zorlu hayata uyum sağlamak ve hayatta kalabilmeleri için diğer hayvanlara karşı kendilerini korumak zorundalar. Dolayısıyla içgüdüsel olarak sokak köpekleri sinirli olabilir, hatta kendilerini sevmek istediğimizde saldırgan şekilde tepki gösterebilirler. Bu davranışlarının normal olduğunu kabul etmeliyiz ve tüm köpeklerin hayatlarını kolaylaştırmak için son derece nazik davranmalıyız.

Çok ilginç olarak bazı sokak köpeklerinin kedilerden korktuğunu ve hatta kaçtığını bile görebilirsiniz. Köpeklerin bu tarz davranışlarda bulunmasının sebebi; insanlardan ve büyük hayvanlardan gördükleri olumsuz hareketlerdir. Tam tersi bazı köpekler, kedi gördükleri zaman kovalamaya başlar ve yakaladıkları zaman ciddi zararlar verebilirler. Peki, köpekler ve kediler arasında ne gibi anlaşmazlık var ve sonucunda köpekler kedileri gerçekten yer mi? cevaplayalım.

Köpekler Neden Kedileri Yerler?
Köpekler Neden Kedileri Yerler?

Köpekler Kedileri Neden Yerler?

Her köpeğin kedi yemediğini bilmemiz gerekiyor. Köpeklerin içgüdüsünde her zaman bir saldırma eylemleri bulunur ama bunu genellikle çok sinirlendikleri veya aç kaldıkları zaman yaparlar. Dışarıda gezerken herhangi bir kedi gördükleri zaman sırf koşturmak için kediyi kovalayabilir ama bazıları gerçekten avlamak için yakalamaya çalışırlar. Hatta bazı kediler yürek yemiş olmalılar ki oldukça büyük ve cins köpekler gördükleri zaman kaçacakları yere daha çok köpeklerin üstlerine giderek korkutmaya çalışırlar.

Büyük ihtimalle karşısında köpekleri, kendilerinden daha güçsüz ve sakin gördükleri için bu tarz davranışlarda bulunuyor olabilirler. Her iki tarafında yanlış düşüncesi yüzünden köpekler kedileri kovaladıktan sonra çok açlarsa veya gerçekten avlama içgüdüleri fazlasıyla yüksekse kediyi parçalayarak yiyebilirler. Bunu her ne kadar doğanın kanunu olarak görsek de sokak köpekleri yeterince karınlarını doyuramadıkları için soluğu kedilerin yanında alıyorlar. Köpekler yeterince beslenebilselerdi büyük ihtimalle kedileri sadece kovalamakla kalırlardı ve yemezlerdi.

Köpek Kediyi Neden Boğar?

Bazı köpekler kedileri yemeseler bile kovaladıktan sonra boğarak bırakabilirler. Köpekler kendilerini daha üstün ve güçlü gördükleri için bu tarz olumsuz hareketlerde bulunabilirler. Hatta bazı insanlar köpeklerin, kedileri boğduktan sonra toprağı eşerek gömdükleri ve daha aradan biraz zaman geçince kazdıkları yerden çıkartıp tekrar zarar verdikleri de görülmüştür. Bunu her köpek yapmasa da genellikle dünyaca bilinen ve tehlikeli listesine girmiş köpeklerin yapması daha muhtemeldir.

”Hayvanlardan mantık beklenmez” diye söylense de aslında hayvanlar, bizlerden daha zekilerdir. Sadece yaşamsal faaliyetleri farklıdır ve doğanın kanuna bağlı kalarak hayatlarını sürdürmek zorundadırlar. Köpekler için kedileri boğmak için kovalamak veya yakaladıktan sonra nefes almasını engelleyecek şekilde hareketlerde bulunmaları gayet doğaldır.

Kediler o anda kaçmayı başardıklarında köpekler daha da çok sinirlenerek bu sefer daha ciddi zararlar verebilirler. Özellikle yetişkin kediler yerine, yavru kedileri tercih ettikleri de görülmüştür. Yavrular daha güçsüz ve savunmasız oldukları için köpekler onları tek lokma gibi görürler ve patileriyle kavramaları daha kolay olur. Dışarıda bakılan yavru kedilerin her zaman güvende olduklarından emin olmalı ve imkan varsa garaj, apartman veya bahçe gibi yerlerde bakılmalıdır.

Eğer köpeğiniz varsa kedilerle sosyalleşmelerini sağlayın ve hiçbir şekilde saldırma gibi eylemelerde bulunmasına izin vermeyin. Dışarıda bahsettiğimiz gibi bir olayla karşılaşırsanız; köpeğe hiçbir eşya fırlatmadan, fiziksel temasta bulunmadan veya kesici aletlerle zarar vermeden sadece üzerine su dökerek ya da yüksek sesle bağırarak kediden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Köpek Kedi Yer mi?".
 • Derya

  Kediler ölmüş köpeklerin etini yer mi?

 • Anonim

  Merhaba bana acil dönüş yapabilir misiniz lütfen kedilerle ilgili

 • Akburak

  Her gördüğüm yerde pis köpekleri avlamasından memnunum

 • Anonimmm

  5 yıldır beslediğim günde 3 öğün yemek verdiğim özel bir 30 metre kare alan yaptığım köpeğim devamlı yerine giden ve saldırdığı kedilerimden birini yedi aç desem aç değil ilk defa da kedi görmüş değil 1 kez küçük 1 yavru kedi düşmüş ben yoktum ona da saldırmış o son anda kaçmayı başarmış sabahları işimden dolayı ben besleyemiyorum ve bu sabah annem yemeklerini dökerken kedilerimizden birinin yarısı yenmiş halde buldu ben uyandım hemen indim sesimi duyar duymaz bıraktı ki bizimkilerle de arası iyi olsa da hiç dinlemedi ve yemeye devam etti ben de üzülerek ilk defa köpeğime vurdum kafasına 4-5 tokat attım kediyi alıp gömdük çok üzgünüm bunu bir alışkanlık haline getirir mi köpeğim ? Ne yapacağım asla atamam onu ağızlık falan da çözüm olmaz çünkü ben yokken ağızlığı açmaları pek mümkün değil ve 7/24 de ağızlıkla yaşamasına izin veremem zaten. Kedilerin gitmesini engelleyemedim bir türlü gidip kışkırtıyordu bu kedi ve sonu oldu yavru da değil bu arada yaklaşık 1 yaşında kedi köpeğim de kurt köpeği bu arada pitbull falan değil.. Benim yanımda da inanılmaz akıllıdır bir tık saldırgandır ama yabancı insanlara karşı o da kendi bahçemizde öyle ben bunu atılmış halde bulup sahiplendim 5 yıl önce bayağı bekçilik yapıyor araziler içinde yaşıyoruz ben yanındayken gezdirmeye çıkardığımda falan saldırgan değildir insanlara karşı sadece bana çok yaklaştırmaz birisini görünce tanımıyorsa saldırır bir de evin etrafında işte köpeklere saldırırdı genelde onu çözmüştüm 2 de yavrusu var ama yavrular da 1 yaşını geçti tekrar sorayım kusura bakmayın uzun oldu çok ama çok üzgünüm şoktayım işe gidemedim bu yüzden. Bu bir alışkanlığa dönüşür mü ?

 • Turan

  Bugün gözlerimle şahit oldum kocaman bir kopek yavru kediyi yedi kemik sesleri bana bana geldi ve çok üzüldüm

 • Sevda

  Bugün dünya tatlısı dört yavru kediyi köpek boğazında parçalayıp öldürmş bende o hallerini gördüm çok üzüldüm bu günüm ağlamakla geçti çok güzel bebeklerdi

 • Mehmet

  Bende az önce akşam 4.30 gibi uyandım köpek havlamalarını duyarak bir şey yok diyip yatmak istedim ama sonra yavru bi kedinin imdat dermişcesine bağırdığını duydum kalkıp baktım 3-4 köpek 1 yavru kediyi sıkıştırmışlardı ağızlarıyla bir yerden başka bir yere koyuyorlardı daha sonra 2 köpek daha geldi ve yavru kedinin sesi kesildi şimdi evden görüyorum gözümün önünde ölmüş bir halde

 • Azamut

  Karnı aç olmayan sahipli günde bir kaç öğünden fazla öğünden fazla beslenen tehlikeli türde olmayan kopeklwrin kedi yediğine şahidim.mesala av köpekleri.yani makalede eksik var

 • Gölge

  Bugün ilk defa başıma bir şey geldi benim Golden köpeğim var bahçede duruyor bir sürü kedim var onlara alışık oynuyor. Hele bir kediyi o büyüttü dost canlısı bir köpektir akşam yemeği vermek için yanına gittiğimde yanında siyah bir şey gördüm ne olduğunu anlamaya çalışırken kedi yavrusuymuş. Yedi şaşırdım yeni doğmuş kedi yanına doğurmuş. Neden böyle bir şey yaptı anlayamadım düşünüyorum bana fikir verir misiniz?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar,
   Anne kediler dünyaya yavru getirdikleri zaman eğer yaşamayacağını anladığında, yani diğer yavrularından daha zayıf, çelimsiz, hasta gibiyse yavrularından ayrı yere götürür ve bırakır. Büyük ihtimalle anne kedi yavrusunu bu nedenlerden dolayı bırakmış olabilir. Golden cinsi köpeğinizde kedinin hasta olduğunu anlamış olacak ki, yemeyi tercih etmiş. Köpekler, her kedi yavrusunu yemez. Eğer o yavru yaşayacak gibi değilse yiyebilir.

  • Anonim

   Yavru kedinin üzerinde doğumdan kalan kan ve plaza ve yahut kesi ölü dogmuştur/ölmüştür.yani dogal