Daha önce kedi yiyen köpek görmüş müydünüz? Bu tarz olaylarla karşılaşmak her zaman muhtemel olduğu için altında yatan gerçek sebepleri bilmeliyiz.

Herkesin kafasını karıştıran bir soru varsa, o da köpekler kedi yer mi? konusudur. Hepimizin bildiği gibi köpekler her ne kadar vahşi ve saldırgan olarak bilinseler de aslında bu özelliklerini sahiplerinden alırlar. Dünyanın en tehlikeli köpek cinsleri bile yaradılışı gerekleri sert olabilir ama sahipleri tarafından gaddar ve saldırgan yetiştirildiği için herkes tarafından sakıncalı olarak tanınırlar.

Sokak köpeklerini sahipleri olmadıkları için bazıları tıpkı tehlikeli köpekler gibi çok saldırgan olabiliyorlar. Dışarıdaki zorlu hayata uyum sağlamak ve hayatta kalabilmeleri için diğer hayvanlara karşı kendilerini korumak zorundalar. Dolayısıyla içgüdüsel olarak sokak köpekleri sinirli olabilir, hatta kendilerini sevmek istediğimizde saldırgan şekilde tepki gösterebilirler. Bu davranışlarının normal olduğunu kabul etmeliyiz ve tüm köpeklerin hayatlarını kolaylaştırmak için son derece nazik davranmalıyız.

Çok ilginç olarak bazı sokak köpeklerinin kedilerden korktuğunu ve hatta kaçtığını bile görebilirsiniz. Köpeklerin bu tarz davranışlarda bulunmasının sebebi; insanlardan ve büyük hayvanlardan gördükleri olumsuz hareketlerdir. Tam tersi bazı köpekler, kedi gördükleri zaman kovalamaya başlar ve yakaladıkları zaman ciddi zararlar verebilirler. Peki, köpekler ve kediler arasında ne gibi anlaşmazlık var ve sonucunda köpekler kedileri gerçekten yer mi? cevaplayalım.

Köpekler Neden Kedileri Yerler?
Köpekler Neden Kedileri Yerler?

Köpekler Kedileri Neden Yerler?

Her köpeğin kedi yemediğini bilmemiz gerekiyor. Köpeklerin içgüdüsünde her zaman bir saldırma eylemleri bulunur ama bunu genellikle çok sinirlendikleri veya aç kaldıkları zaman yaparlar. Dışarıda gezerken herhangi bir kedi gördükleri zaman sırf koşturmak için kediyi kovalayabilir ama bazıları gerçekten avlamak için yakalamaya çalışırlar. Hatta bazı kediler yürek yemiş olmalılar ki oldukça büyük ve cins köpekler gördükleri zaman kaçacakları yere daha çok köpeklerin üstlerine giderek korkutmaya çalışırlar.

Büyük ihtimalle karşısında köpekleri, kendilerinden daha güçsüz ve sakin gördükleri için bu tarz davranışlarda bulunuyor olabilirler. Her iki tarafında yanlış düşüncesi yüzünden köpekler kedileri kovaladıktan sonra çok açlarsa veya gerçekten avlama içgüdüleri fazlasıyla yüksekse kediyi parçalayarak yiyebilirler. Bunu her ne kadar doğanın kanunu olarak görsek de sokak köpekleri yeterince karınlarını doyuramadıkları için soluğu kedilerin yanında alıyorlar. Köpekler yeterince beslenebilselerdi büyük ihtimalle kedileri sadece kovalamakla kalırlardı ve yemezlerdi.

Köpek Kediyi Neden Boğar?

Bazı köpekler kedileri yemeseler bile kovaladıktan sonra boğarak bırakabilirler. Köpekler kendilerini daha üstün ve güçlü gördükleri için bu tarz olumsuz hareketlerde bulunabilirler. Hatta bazı insanlar köpeklerin, kedileri boğduktan sonra toprağı eşerek gömdükleri ve daha aradan biraz zaman geçince kazdıkları yerden çıkartıp tekrar zarar verdikleri de görülmüştür. Bunu her köpek yapmasa da genellikle dünyaca bilinen ve tehlikeli listesine girmiş köpeklerin yapması daha muhtemeldir.

”Hayvanlardan mantık beklenmez” diye söylense de aslında hayvanlar, bizlerden daha zekilerdir. Sadece yaşamsal faaliyetleri farklıdır ve doğanın kanuna bağlı kalarak hayatlarını sürdürmek zorundadırlar. Köpekler için kedileri boğmak için kovalamak veya yakaladıktan sonra nefes almasını engelleyecek şekilde hareketlerde bulunmaları gayet doğaldır.

Kediler o anda kaçmayı başardıklarında köpekler daha da çok sinirlenerek bu sefer daha ciddi zararlar verebilirler. Özellikle yetişkin kediler yerine, yavru kedileri tercih ettikleri de görülmüştür. Yavrular daha güçsüz ve savunmasız oldukları için köpekler onları tek lokma gibi görürler ve patileriyle kavramaları daha kolay olur. Dışarıda bakılan yavru kedilerin her zaman güvende olduklarından emin olmalı ve imkan varsa garaj, apartman veya bahçe gibi yerlerde bakılmalıdır.

Eğer köpeğiniz varsa kedilerle sosyalleşmelerini sağlayın ve hiçbir şekilde saldırma gibi eylemelerde bulunmasına izin vermeyin. Dışarıda bahsettiğimiz gibi bir olayla karşılaşırsanız; köpeğe hiçbir eşya fırlatmadan, fiziksel temasta bulunmadan veya kesici aletlerle zarar vermeden sadece üzerine su dökerek ya da yüksek sesle bağırarak kediden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Köpek Kedi Yer mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Gölge

  Bugün ilk defa başıma bir şey geldi benim Golden köpeğim var bahçede duruyor bir sürü kedim var onlara alışık oynuyor. Hele bir kediyi o büyüttü dost canlısı bir köpektir akşam yemeği vermek için yanına gittiğimde yanında siyah bir şey gördüm ne olduğunu anlamaya çalışırken kedi yavrusuymuş. Yedi şaşırdım yeni doğmuş kedi yanına doğurmuş. Neden böyle bir şey yaptı anlayamadım düşünüyorum bana fikir verir misiniz?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar,
   Anne kediler dünyaya yavru getirdikleri zaman eğer yaşamayacağını anladığında, yani diğer yavrularından daha zayıf, çelimsiz, hasta gibiyse yavrularından ayrı yere götürür ve bırakır. Büyük ihtimalle anne kedi yavrusunu bu nedenlerden dolayı bırakmış olabilir. Golden cinsi köpeğinizde kedinin hasta olduğunu anlamış olacak ki, yemeyi tercih etmiş. Köpekler, her kedi yavrusunu yemez. Eğer o yavru yaşayacak gibi değilse yiyebilir.