Kediler bazen kum kabına çiş yapmak yerine, kumundan başka yerlere işeyebilir. Peki, kediler neden kumundan başka yere işer? bu konuya açıklık getirelim.

Kedilerin en dikkat ettiği konulardan bir tanesi, kum kabı ve çeşididir. Kedinizin kum kabı ve çeşidi istediği gibi değilse, büyük ihtimalle kum kabından başka bölgelere işeyecektir. Yetişkin kediniz varsa, kumuna ve kabına alıştığı için başka bölgelere işeme olasılığı düşecektir. Özellikle yeni kedi sahiplendiyseniz; tuvalet alışkanlığı yoktur ve kum kabı yerine evdeki farklı bölgelere çişini yapması oldukça normaldir. Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? konusundan bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Kediniz uzun yıllardır sizinle birlikteyse ve son zamanlarda kumundan başka yerlere işiyorsa, mutlaka önemli bir sorun vardır. Kediniz kumu dışında başka yere çişini yaptığında endişelenmeyin ve bir süre onu gözlemleyin. Eğer kedinizde herhangi bir davranış bozukluğu yoksa, büyük ihtimalle sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer? diye düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen sağlık sorunları olmalıdır. Kedinizi veteriner hekime muayene ettirdikten sonra herhangi bir sorun çıkmazsa, aşağıdaki yöntemlerimizi uygulamalısınız.

Kediler Neden Kumdan Başka Yere İşer?

Kediler çok titiz hayvanlar oldukları için aslında kumunu dağıtma, kumuna işedikten sonra kapatmamak veya çişini başka yere yapmak gibi hareketlerden kaçınırlar. Mantık çerçevesinde düşündüğümüzde; onlar titiz hayvanlarsa ve bu tarz davranışlardan hoşlanmıyorsa, kediler neden kumundan başka yere işer? diye düşünebiliriz. Genelde titiz olan hayvanlar, büyük bir sorun yaşadığında veya ortamı beğenmediği zaman her zaman davrandığından daha farklı davranırlar. Kedinizin kum kabı dışında, evin hangi bölgesine işediğini gözlemleyerek, Kediler Neden Eve İşer? konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kediniz birkaç kere çişini kum dışına yaparsa, bu hareketini büyük bir sorun olarak görmeyebiliriz. Bir zaman sonra bu hareketi çok sık tekrarlanıyorsa, artık bu duruma müdahale etme zamanı gelmiştir. Kediler evin farklı bölgelerine işediği için temizlense bile o koku bazen uzun süre kalabiliyor. Kedi Çişi Kokusu Nasıl Geçer? yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Hep beraber kediler neden kumundan başka yere işer? ayrıntılı olarak öğrenelim.

Kediler Neden Kumdan Başka Yere İşer?
Kediler Neden Kumdan Başka Yere İşer?

Kedinin Kumu Pis Olabilir

Kediler inanılmaz temiz hayvanlar olduğu için kendi kum kabını pis görürlerse, asla çişini yapmak istemezler. Kum kabının pis olması, kedinizin o bölgeden uzaklaşmasına ve çişini başka bölgeye yapmasına neden olacaktır. Kediniz kendi çiş birikintilerinden rahatsız olur ve kendi kum kabına gittiğinde, pis olduğunu görünce hemen geriye dönecektir.

Kedinizin kum kabını düzenli şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin. Eğer sık sık temizlemezseniz, kediniz evin belirli bölgelerine işer ve bunu alışkanlık haline getirebilir. Kedi başka bölgelere işemeye alışırsa, tekrar kum kabına alıştırmak zor olabilir. Kediler neden kumundan başka yere işer? diye düşündüğünüzde, kedinin kum kabının temiz olup olmadığını kontrol edin.

Kum Kabının Yerini Beğenmemiş Olabilir

Kediler seçici hayvanlar olduğu için kum kabını yerleştirirken kedinize sormalısınız 😹 Kediniz eğer son zamanlarda evin farklı bölgelerine işemeye başladıysa; büyük ihtimalle kum kabının yerini beğenmemiş olabilir. Kum kabının yerini beğenmediğini size belli etmek için sırf dikkatinizi çekerek etrafa çişini yapabilir. Şunu bilmelisiniz ki; kediler size göre değil, siz kedilere göre hareket etmelisiniz 😹

Kediniz evin herhangi bölgesine işediği zaman gayet sakin bir şekilde kızmadan yaklaşmalısınız. Eğer kediniz etrafa çişini yaptığı için kızarsanız, bunu tehdit olarak algılar ve size olan güveni azalmış olur. Kediler gürültülü ortamları sevmediği için kedinizin kum kabını oldukça sakin ve sessiz bir ortama koymalısınız. Kedinizin kum kabı yatağına yakın olsun ki, uyandığı zaman kabına rahatlıkla gidebilsin. Bazı kedilerin yatakları, kum kabına uzak olduğu için oraya kadar gitmeyi üşeniyor ve işeyebiliyor 😹 Böyle bir durumla karşılaşmamak için kedinizin kum kabını uygun bölgeye yerleştirin.

Kum Çeşidinden Rahatsız Olabilir

Genel olarak kediler kum çeşidinde fazlasıyla seçici davranırlar. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıklarında ev kokmasın diye kokulu kumlar tercih ediliyor. Kediler kokulu kumdan hiç hoşlanmazlar ve bu kum çeşidi onları fazlasıyla rahatsız eder. Eğer kedinizin kum çeşidi kokuluysa, kum kabına hiç yaklaşmayacak ve evinize işeyecektir.

Kristal kumlar, kedilerin patisine battığı için rahatsız olurlar ve kum kabına girmek istemezler. Kristal kumlar kokuyu içeri çeker ve kedinin çişini ve kakasını rahatlıkla toplanmasını sağlar. Kedi sahipleri kristal kum çeşidini temizleme açısından kolay olduğu için sevebilirler, fakat kediler kristal kumdan hoşlanmazlar. Kedinizin hangi kum çeşidini sevdiğini öğrenmek için onun karakterini bilmelisiniz. Birkaç tane kum çeşidi alıp, kedinize deneme şansı verebilirsiniz. Kediler neden kumundan başka yere işer? sorusunun cevabını kum çeşidi olarak yanıtlayabiliriz.

Kum Kabının Tasarımına Dikkat Edin

Kedinizin kum kabını seçerken, tıpkı kum çeşidi seçiyormuş gibi dikkatli olmalısınız. Bazı kediler kapalı kum kabını beğenmezler ve içine girdikleri gibi geri çıkarlar. Kapalı kum kapları idrar ve kaka kokusunu içeride tuttuğu için kediler tiksinir ve kokusundan rahatsız olur. Kedinizin kum kabı kapalıysa, bu sebepten dolayı evin farklı bölgelerine işeyebilir.

Olumsuz durumu ortadan kaldırmak için kedinizin kapalı kum kabını, açık olan kap ile değiştirmelisiniz. Eğer kedinizin kum kabının boyutu küçükse, bundan rahatsızlık duyduğu için kabından uzak duruyor olabilir. Kediniz kum kabından uzak duruyor ve eve işiyorsa, artık kedinizin kabının tasarımını veya boyutunu değiştirme vakti gelmiş demektir.

Yavru Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer?
Yavru Kediler Neden Kumundan Başka Yere İşer?

Kediniz Kendini Stresli Hissedebilir

Kediniz son zamanlarda kum kabı dışında eve işemeye başlamışsa, kendini stres altında hissedebilir. Kediler neden kumundan başka yere işer? konusunun en önemli ayrıntısı “stres” diyebiliriz. Kedilerin psikolojik bozuklukların altında stres sebebi olduğu için eve işemesi de stres nedenine bağlayabiliriz. Kediniz ile yeteri kadar ilgi göstermediğinizi hissettiğinde sizin ilginizi ve dikkatini çekmek için kum kabına gitmeyip, farklı odalara gidip çişini yapabilir. Kediniz bu olumsuz davranışı bilerek yaptığı için siz de ona karşı sakin bir şekilde davranmalısınız.

Örnek; evinize yeni kedi sahiplendiyseniz veya arkadaşınız kedisiyle beraber oturmaya geldiyse, kediniz kendini stres altında hissedecektir. Sırf size inat olsun diye tam yemek yerken, önünüze gelip işeyebilir 😹 Kedinizi streste hissedecek durumlardan kaçınırsanız, evin farklı bölgelerine işemeyi durduracaktır.

Kedinizin Sağlık Sorunları Olabilir

Kedinizin kum kabı dışına çişini yapmalarının sebeplerinden biri de, kas ve idrar yolu hastalıkları olabilir. Genel olarak bu olumsuz davranışı sergileyen yaşlı kedilerde; artrit, romatizma, osteoartrit gibi rahatsızlıkları olabilir. Bebek ve genç kedilerde ise genellikle üriner sistem rahatsızlığı görünebilir. Bu hastalıkların ortak belirtileri ise; kedinin alt karın bölgesinde şiddetli ağrı ve acıyla başlar. Kediler genel olarak hastalıklarını belli etmese de, evin farklı bölgelerine çişini yapmaya başladığı zaman anlayabilirsiniz. Kedinizde bu tarz belirtiler veya değişik hareketler görürseniz hemen veteriner hekime danışmalısınız. Veteriner hekim, kedinize uygun tedavi uygulayarak eve işemesini engelleyecektir. Bu sayede kediler neden kumundan başka yere işer? konusunda, hekiminiz size yardımcı olacaktır.


Kediniz son zamanlarda eve işemeye başladıysa, rica ediyoruz ki sakinliğinizi koruyun. Kedi çişinin kokusu ve lekesi sizi rahatsız edebilir, fakat kedinizin de kendine göre sorunları olabilir. Bu sorunu kedinizi gözlemleyerek bulun ve anlattığımız yöntemleri uygulayın. Kediler neden kumundan başka yere işer? sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız. Kedili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?