Kediler bize ne kadar tatlı ve minnoş gelseler de, bazı kedilerin büyüklüğü şaşırtabiliyor. En büyük kedi cinslerini sizler için araştırdık.

Kedi deyince hepimizin aklına küçük, sevecen, yaramaz ve afacan halleri geliyor. Bazı kedi cinsleri var ki, görünce “aaa ne kadar değişik kedi!” diyerek ağzınız açık kalabilir. Her kedinin boyutu, cinsi, karakteri ve meydana geliş ülkesi farklı olduğu için merak edip araştırmak istiyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde sayılı olarak büyük kedi cinsleri mevcuttur. Boyutları o kadar büyüktür ki, insan büyük kediyi ağırlığından dolayı taşımakta zorlanabilir. Ağırlıkları normal bir kediye göre kat be kat fazla olup, tüy yapıları çok yoğundur.

Bazı insanlar, büyük kedileri insanların ortaya çıkarttığını savunuyorlar 😹 Mantıklı olarak düşündüğümüzde; bir kedinin boyutunu bu kadar büyütmek ve ağırlığının bu kadar yüksek olmasına hiçbir insan etkisi olamaz. Bahsedilen büyük kedi türleri; doğuştan meydana gelmesi, avcılık, iklim ve hayatta kalma ortamına bağlı olarak iri kedi cinsi haline gelebilir. Sonuç olarak bazı kedilerin büyük olmasının sebebi insan değil, diğer faktörlerdir diyebiliriz.

Büyük Kedi Cinsleri

Büyük kedilerin, diğer kedilere oranla daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Ağırlıklarına ve boyutlarına göre o kadar sağlıklıdırlar ki, yaşama ömürleri biraz daha uzundur. Büyük kedi cinsleri listesini görünce “acaba bunlar kedi mi, yoksa panter falan mı?” diyeceğinize eminim 😹 Ben araştırırken çok şaşırdım ve gözlerime inanamadım. Bakalım siz kocaman kedileri görünce ne tepki vereceksiniz merak ediyorum 🙀 Gelin hep beraber, boyutları büyük ama kalpleri minnoş olan kedileri inceleyelim.

1. Maine Coon: En Büyük Kedi Cinsi

Maine Coon: En Büyük Kedi Cinsi
Maine Coon: En Büyük Kedi Cinsi

Kökeni Amerika’ya dayanan Maine Coon, dünyanın en büyük kedisidir. Dişilerin ağırlığı 5-7 kg iken, erkeklerin ağırlığı ise 8-12 kg ağırlığında olurlar. Belirttiğim sayısal veriler ortalama olduğu için bazıları ortalamanın üstünde ağırlığa sahip olabilirler. Dişi Maine Coon’un vücut uzunluğu yaklaşık 101 cm olurken, erkekleri ise 124 cm kadar uzun olabilirler.

Patilerinden, kulaklarına kadar yüksekliği ölçüldüğünde; dişileri 25-35 cm, erkekleri ise 26-41 cm arasındadır. Tüyleri çok uzun olduğu için kulak içinde ve patilerinin altında bile tüyleri vardır. Maine Coon, kocaman cüssesine rağmen çok sevecen ve tatlı bir kedidir. Onu ilk gördüğünüz zaman korkabilirsiniz, fakat yanına gidip sevdiğinizde kısa sürede size uyum sağlayacaktır. Ortalama yaşama süreleri ise 11-17 yıl arasındadır.

2. Norveç Orman Kedisi: En İri Kedi Türü

Norveç Orman Kedisi: En İri Kedi Türü
Norveç Orman Kedisi: En İri Kedi Türü

Norveç Orman Kedisi ile Maine Coon arasında “hangi kedi daha büyük?” yarışması vardır 😹 İkisi de çok büyük kedi olduğu için aradaki farkı anlamak zor olabilir. Maine Coon, Norveç Orman Kedisi’nden biraz daha iridir. Erkeklerin ortalama ağırlığı 5-9 kg iken, dişilerin ağırlığı ise 4,5-8 kg arasındadır. Tüyleri o kadar çok yoğundur ki, özellikle boyun bölgesinde başka bir kedi saklanıyormuş gibi görünür 😹 Tüy renkleri her renkte olabilir, fakat ağırlık olarak kahverengi, sarı ve siyah renk görülür.

Norveç Orman Kedisi, insanlarla ilk tanışmada biraz çekingen davranabilir. Karşısındaki insana alıştıktan sonra aşırı düşkün olur ve bazı davranışlarıyla iletişim kurmaya çalışır. Çok büyük kedi olmasına rağmen kucağı çok severler ve siz indirmedikçe asla inmezler. Norveç Orman Kedisi evde yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve yanında sahibinin varlığını hissetmek ister. Ortalama yaşama süreleri 17 yıldır, fakat iyi bakıldığında bu süre uzayabilir.

3. Chausie

Chausie
Chausie

Sazlık kedisi ile yerli bir kedinin çiftleştirilmesi sonucunda Chausie Fransa’da meydana gelmiştir. Ortalama ağırlığı 6-9 kg arasındadır. Bacakları ve vücut yapısı, diğer kedilere göre çok daha uzundur. Patilerinden kulaklara kadar boy ölçüsü ile ortalama 35-40 cm kadardır. Gözleri yukarı doğru çekiktir ve bakışları çok keskindir. Kulaklarının uzun ve dik olması sayesinde  karakteristik yüz hatlarına sahiptir. Chausie’nin boynu hem, uzun hem de çok kalındır. En büyük kedi cinsi listesinde yer bulmasının sebebi ağırlığından çok boyunun uzun olmasından kaynaklanır.

Karşıdan çok uzun ve vahşi hayvan gibi görünse de, sevgi dolu ve şefkatli davranışları vardır. Sahibine çok düşkündür ve evde yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar. Diğer kedilere göre entelektüel ve sosyal hayvanlardır. Zeka oyunlarını çok severler ve onunla oyun oynamak istediğinizde sizi geri çevirmez. Ortalama yaşam sürelerine ise 12-14 yıl diyebiliriz.

4. Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

Soğuk iklim ortamına ait olan Sibirya Kedisi, büyük kedi cinsleri listesinin 4. sırasında yer alır. Dişilerin ortalama ağırlığı 4-6 kg, erkeklerin ise 4,5-8 kg arasındadır. Patilerden kulak bölgesine kadar ortalama yüksekliği 26-30 cm kadardır. Sibirya Orman Kedisi’nin kuyruğu, vücuduna göre daha kısadır. Bu özelliği onun diğer kedilerden daha farklı olmasını sağlar. Sibirya Kedisi’nin kökeni Rusya olduğu için soğuğa dayanıklıdır. Üç katmanlı tüyleri sayesinde su ve kar bulunan ortamlara dayanıklıdır. Sibirya Kedisi suyla oynamayı çok sever ve soğuk havalara kolaylıkla uyum sağlar.

Sibirya Kedisi’nin boyutu çok büyük olsa da, ses tonları oldukça yumuşaktır 😻 Miyavlamayı çok severler ve sahibiyle sürekli iletişim kurmak ister. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve büyük cüssesiyle oynamayı sevmeyen Sibirya Orman Kedisi, çocuklarla oyun oynayabilir. Diğer evcil hayvanlarla ve özellikle köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Ortama yaşama ömürleri ise 12-17 yıl arasındadır.

5. Savannah Kedisi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Kökeni Afrika’ya dayanan Savannah Kedisi’nin görünümü tıpkı leopara benzer. Dişilerin ortalama ağırlığı 3-5,5 kg iken, erkeklerin ağırlığı ise 5-6,8 kg arasındadır. Savannah Kedisi’nin ağırlığı, diğer büyük kedi cinslerine göre biraz daha azdır. Boyu çok uzundur ve bir zıplayışta yaklaşık 2 metre kadar yükseğe çıkabilir. Kemik yapıları çok gelişmiştir ve oldukça kaslı bir kedi türüdür. Kulakları kafasından daha uzun ve sivridir. Kafası vücut yapısına göre daha küçüktür, fakat önden bakıldığında yüz yapısı aynı üçgene benzer. Savannah Kedisini gördüğünüzde “bu leopar mı, yoksa gerçekten kedi mi? diye şaşırabilirsiniz.

Savannah Kedisi çok zekidir ve kısa sürede eğitilebilir. Boyutu ağır ve boyu uzun olsa bile yine de kucağı sever. İnsanlarla iyi anlaşır ve sevmek için yanınıza gittiğinizde hemen yelkenleri suya indirerek kendini sevdirir 😻 Dünyanın en pahalı kedileri arasında bulunur ve sahiplenmek için paranızın ve ortamınızın olması gerekli. Diğer kedilerden ayıran en belirgin özellikleri; kalıtsal hastalıkları yoktur ve dünyanın en uzun yaşayan kedisi olarak bilinir. Ortalama yaşam süreleri 17-21 yıl arasındadır.

6. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Büyük ama aşırı tatlı kedilerden bir tanesidir! Yavruyken o kadar tatlı oluyorlar ki, ısırmamak için kendinizi zor tutabilirsiniz 😻 Ragdoll Kedisi’nin kökeni Kaliforniya’dır ve 1960 yıllarında meydana gelmiştir. Ortalama ağırlığı ise 4,5-8 kg arasındadır. Burun yapısı diğer kedilere göre daha büyüktür, gözleri ise hem yuvarlak, hem de çekiktir. Göz rengi mavidir ve bu sayede insanların dikkatini üzerine çeker. Tüyleri çok pofuduktur ve kalitesi oldukça yüksektir. Beyaz, çikolata ve krem renklerinde tüyleri bulunur. Ragdoll Kedisi’nin uzunluğu normaldir, fakat büyük kedi cinsleri listesine ağırlığı sayesinde girmiştir.

Görüp görebileceğiniz en tatlı ve minnoş kedidir 😻 Her yaş grubundan insanla kolaylıkla anlaşır ve davranışlarıyla iletişim kurar. Sevgi pıtırcığı gibi sizin peşinizde dolaşır ve insanların kucağında oturmayı çok severler. Çocuklar Ragdoll Kedisi’nin ağırlığı ve cüssesi nedeniyle korksalar da, alıştıkları zaman çok severler. Ortalama yaşam süresi ise 12 ile 17 yıl arasıdır.

7. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Vahşi görünümü sayesinde çok dikkat çeken ve etkileyici bir kedi türüdür. Ortalama ağırlığı 4-7 kg’dır. Baktığınızda tüy desenlerinin aynı leopar gibi olduğunu fark edebilirsiniz. Kulakları kısa, fakat uçları oldukça uzundur. Tüyleri kısa, fakat diğer kedilere göre tüy yapısı çok parlaktır. Vücut ve çene kasları yüksek düzeyde gelişmiştir. Bakımı diğer kedilere göre daha zor ve uğraştırıcıdır.

Bengal Kedisi, sıcakkanlı ve meraklı bir hayvandır. İlgiyi ve sevilmeye çok ihtiyaçları vardır ve sevilmediği takdirde depresyona girebilirler. Sahibine aşıktır ve nereye giderse peşinden gelmeye çalışır. Bengal Kedisine bir kural koyarsanız, inadına ısrarla yapar 😹 Ortalama yaşam süreleri 12 ila 16 yıl arasındadır.

8. Ragamuffin

Ragamuffin
Ragamuffin

Kurabiye, kek isimlerine benzeyen Ragamuffin, Himalayan’ın genlerini taşır. Ortalama ağırlığı 3,5-7,5 kg’dır. Tüyleri çok yoğundur hatta bu sayede yüz hatları pek belirgin değildir. Boy uzunluğu, diğer kedilere göre biraz daha uzundur. Genellikle beyaz, sarı, karamel, kahverengi tüy renkleri bulunur. Ağırlığı biraz fazla olsa da, kucağınıza aldığınız da sanki büyük bir oyuncak ayıyı tutuyorsunuz gibi hissedebilirsiniz 😹 İri cüssesi olmasına rağmen sahibinin kucağında oturmayı çok severler.

Hem ağır, hem de iri cüssesi olan kedinin sevgi dolu olmasını beklenmese de, Ragamuffin çok sıcakkanlı bir kedidir. Her yaş grubundan insanlarla çok iyi anlaşır ve diğer büyük kedilere göre daha oyuncudur. Sahibine çok düşkün olduğu için onu alıp beraber uyusanız bile hiç sorun çıkarmayacaktır. Ortalama yaşam süreleri 10-14 yıl arasıdır.

9. Van Kedisi

Van Kedisi Turkish Van
Van Kedisi Turkish Van

Van Kedisi (Turkish Van) bizim gururumuz ve bu kedi ismini duyduğunuzda hemen bayrakları asabilirsiniz 😻 Van Kedisi’nin ağırlığı ortalama 3-6 kg arasında değişebilir. Ağırlığının yüksek olmasına rağmen “yüzücü kedi” diye tanınır. Atletik ve kaslı vücudu sayesinde herkes tarafından dikkat çeker. Van Kedisi’nin tüyleri yalnızca beyaz değil, diğer renklere de sahip olabilir. Gözlerinin birbirinden farklı renk olması, diğer kedilerden ayrılan en güzel özelliği olabilir.

Van Kedisi, sahibine çok düşkündür ve sevgi dolu yaklaşır. Çocuklarla çok iyi anlaştığı için merak duygusu çok yüksektir 😹 Ağırlığı yüksek olsa da, oyun oynamayı çok sever ve genellikle sahibini oyuna davet eder. Büyük kedi cinsleri listesinde Van Kedisi olduğu için şanslı sayılırız 😼 Ortalama yaşama süreleri ise 12 ile 17 yıl arasıdır.

10. American Bobtail

American Bobtail
American Bobtail

Kuyruksuz kedi olarak da bilinen American Bobtail, 1961 yıllarında keşfedilmiştir. Ortalama ağırlığı 3-6,5 arasındadır. Obeziteye yaygındır ve doğru beslenme şekli uygulanmazsa, hızlıca kilo alabilir. Bu bilgi beni biraz üzdü 😿 Erkek American Bobtail, dişi kediye göre daha ağır ve kaslıdır.  Kafa yapısı, vücuduna göre daha büyük ve dikkat çekicidir. Bacakları kısa, fakat vücudu daha iridir. Tüyleri uzun ve kabarık olduğu için bakımları biraz zordur. Her gün düzenli olarak taranırsa, tüy kalitesi için çok yararlı olur.

Çok sakin, minnoş ve sevgi dolu kedidir. İnsanlarla çok iyi anlaştığı için hemen oyuna davet edip, zaman geçirmek isterler. Miyavlamayı pek sevmez, fakat iletişimini fiziksel hareketleriyle kurmaya çalışır. İnsanların duygularını hemen anlayabilir ve eğitime açık bir kedidir. Ortalama yaşama süresi 12 ile 15 yıl arasıdır.


Büyük kedi cinsleri yazımızın sonuna geldik 😺 Birbirinden ağır ve uzun kedilerin özelliklerini okurken çok şaşırdığınızdan eminim. Eğer bahsettiğimiz büyük kedilerden herhangi bir tanesini sahiplenmek istiyorsanız, mutlaka yazımızı dikkatlice okuyarak karar vermelisiniz. Siz hangi büyük kedi cinsini daha ilginç buldunuz? aşağıda yorum kısmında düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Kedili günler 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?