Daha önce dünyanın en uzun kuyruklu kedisini görmüş müydünüz? Sizler için bu özel kedinin hikayesini araştırdık.

Kedilerin dünyasına göz attığımızda, her kedinin karakterinin ve dış görünüşünün çok farklı olduğunu görürüz. Bazı kedilerin tüyleri o kadar yoğun olur ki, nasıl bu kadar pofuduk olabilirler diye düşünürsünüz. Dünyanın en uzun kuyruklu kedisini gördüğünüzde ağzınızın açık kalacağına eminim.

Maine Coon cinsi, zaten dünyanın en büyük kedilerinden biri olduğu için uzun kuyruklu kedi rekoru Maine Coon’dan çıkmıştır. Hikayesini araştırdığımız Cygnus isimli uzun kuyruklu kedi, aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabına da girmeyi başarmıştır. Gelin bu özel kedi hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Maine Coon ve Kuyruğu

Maine Coon dünyanın en büyük 5 kedisi arasındadır. Kuyruk uzunluğu ve tüy yoğunluğu, diğer kedilere göre daha uzun ve gürdür. Maine Coon’un kuyruğu yaklaşık olarak 30-32 cm kadardır. Sanki kuyruğunun üstüne, birden fazla kuyruk eklenmiş gibi durur 😸

Kuyruğunun kenarlarında da ekstra yoğun tüyler bulunmaktadır. Burundan, kuyruk bölümüne kadar ölçüldüğünde 1 metre kadar boyu vardır. En uzun kuyruklu kedi ile normal Maine Coon arasındaki kuyruk farkı 15-17 cm kadardır. Uzun kuyruklu kedi cinsi de Maine Coon olduğu için hem dünyanın en büyük kedisi, hem de en uzun kuyruklu kedi cinsi olarak bilinir.

Maine Coon, bambaşka bir kedi cinsi olduğu için çok farklı özelliklere sahiptir. Büyük ama tatlı kedi hakkında daha fazla bilgi almak için Maine Coon yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi gelin, bu özel kedinin hikayesini hep beraber öğrenelim.

Uzun Kuyruklu Kedi: Cygnus

Amerika’nın Ferndale eyaletinde yaşayan Will Powers, ikinci bir kedi olarak Maine Coon cinsi kedi sahiplenmiş. Onunla beraber aynı çatı altında yaşamaya başladıktan sonra her ay kedisinin kuyruğunun uzadığını fark etmiş. Her ay başında kuyruğunu ölçtüğünde yaklaşık olarak 1.30 cm kadar uzadığını fark etmiş. Toplam kuyruk uzunluğunun neredeyse 47 cm ölçüsü bulunan Cygnus, diğer kedilere göre tam 2 kat uzun kuyruğu var. Cygnus’dan önce Bengal Kedisi sahiplenmiş ve yalnız kalmasın diye Maine Coon cinsi sahiplenmek istemiş.

Bengal ile Maine Coon Kedisi’nin kuyruklarını yan yana getirdiği zaman aralarında büyük fark olduğunu görmüş. Maine Coon’un dünyanın en büyük kedisi olduğunu biliyormuş, fakat uzun kuyruklu kedisi de olabileceği aklının ucundan hiç geçmemiş.

En uzun kuyruklu kedi unvanına sahip olan Cygnus, çok farklı ve özel kedi olduğu için kısa süre içerisinde Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Sahibi Will Powers, uzun kuyruklu kedisi sayesinde birçok yerden ödül ve iltifat almıştır.

Aslında kedisinin sayesinde ünlü oldu ve birçok yerde hayranları bulunuyor, desek daha doğru olur 😸 Şaka bir yana, Cygnus’un kuyruğu her ay 1.30 cm kadar uzadığı için bundan sonraki süreçte kuyruğu artık eve sığamayacak kadar uzun olabilir 🙀


Dünyanın en uzun kuyruklu kedisinin hayat hikayesini öğrenmiş olduk. Bu özel ve farklı kedi hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarda belirtebilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?