Bizim de beğendiğimiz en güzel kedi cinslerini birer birer listeledik, işte kısa kısa açıklamalar ile en güzel 10 kedi cinsi.

Kediler; hayatımızda çok kıymetli ve sahip oldukları yerin büyüklüğü yadsınamaz ölçüde bizden biri gibi olmayı başaran, gönüllerimize taht kuran dostlarımızdır. Sayısı tahminimizden de fazla olan kedi cinsleri; pek çok farklı simayı da genlerinde barındırırlar. Bu yazımızda özellikle en güzel ve bakmalara doyulmayan afacanlardan bahsedeceğiz.

En Güzel Kedi Cinsleri

Dünyadaki her insanın karakterleri farklı olduğu gibi kedilerin de karakterleri farklıdır. Birbirlerinden o kadar özel ve güzeldirler ki, onlara bakınca aşık olabilirsiniz 😻 Her kedi güzeldir tabii ki, fakat bazı kediler sahip olduğu dış görünüşünden dolayı güzelliğine güzellik katacak cinsten! Bugün sizler için en güzel kedi cinsleri listesini araştırdık.

1. Scottish Fold: En Güzel Kedi Cinsi

Scottish Fold Kedi Cinsi: En Güzel Kedi Cinsi
Scottish Fold Kedi Cinsi: En Güzel Kedi Cinsi

Tarihte ilk defa İskoçya’da küçük bir kasabada yaşayan, kedi yetiştirici William ve Mary Ross çifti tarafından 1960 yılında bulunan Scottish Fold evveliyatı çok da eski zamanlara uzanmıyor. Oldukça enteresan kulak yapısıyla, uzun yıllar boyu hastalıklı gözüyle bakılan bu kediler çok yakın zamanda bir ırk olarak kabul görmüştür. Öyle ki, ancak 1993 yılına kadar olan süreçte, belli zamanlarda varlığı fark edilip, sonrasında tekrar statü kaybeden bir durumu hep süregelmiştir. 1993 yılında, dünyaca ünlü ve köklü kedi federasyonları tarafından şampiyona ve yarışmalarda aranan bir maskot haline gelmiş.

Uslu, sevimli, pozitif enerji yayan ve oyun oynamaya bayılan Scottish Fold Kedisi, bakımı zevkli bir kedidir. Üstelik eğer bu meleğe yuva açtıysanız, yanında çocuklarınızı rahatlıkla bırakabilir veya bir evcil dost daha edinebilirsiniz. İnsan ilişkileri kadar hayvanlar ve bebeklerle de harika anlaşırlar.

İlginç ve benzerine rastlanmayan kulaklara sahip olmasıyla; Scottish Fold cinsi görüp görebileceğiniz en alımlı ve güzel kedilerden birisidir. Tam bir tüy yumağı olarak salınması, yuvarlak hatları, tombul patileri ve kısa ama bol tüylü kalın kuyruğu ile tam bir şaheser görünümündedir.

2. American Shorthair

American Shorthair Kedi Cinsi
American Shorthair Kedi Cinsi

En kadim tarihe sahip kedilerden olduğu bilinen American Shorthair Kedisine; ilk defa 1620 yıllarında İngiltere’de rastlanıyor. Kalabalık tayfası olan bir gemi yolculuğunda fark edilen bu tür, o zamandan sonra tüm gemicilerin bağrına bastığı maharetli bir fare avcısı kedi olarak namını yürütmeye başlıyor. Vikinglere kadar yayılım gösteren American Shorthair Kedisi; henüz bir resmi sıfat almadan da tüm dünya tarafından tanınmış bir hal alıyor. 1906 yılına gelindiğinde ise yeni bir ırk olduğu kabul görüp artık resmi kurumlar tarafından da kayıt altına alınıyor.

American Shorthair Kedisi; çok iyi bir haşere ve küçük hayvan avcısı olsa da, aslında insanlara karşı fazla çekimser olduğu bilinir. Yine de; ilgi duyduğu oyunlarla ve hoşnut olacağı sevgi söylemlerinde bulunarak onun kalbini çalmanız hiç de zor değil. Evinize gelen diğer misafirler, elbette sizin kadar şanslı olmayacaklardır. Bu meleğimiz yeni insanlarla tanışmaktan çok memnun olmaz, direkt siperine kaçar. “Koltukların altı ya da arkası” 😊

Mükemmel ötesi bakışları, narin bedeni, dalgalı iki renkli tüyleri ve genelde minik olan yüzü ile aşık olunacak kadar güzel bir kedi olan American Shorthair cinsi herkesi büyüleyecek etkileyiciliktedir. İri gözleri, dolgun yanakları ve vücudundan ayrı, sanki vücudu yönlendirir gibi duran kafa yapısına hayran kalınacak fiziksel özelliklerindendir.

3. Munchkin Kedi

Munchkin Kedi Cinsi
Munchkin Kedi Cinsi

2. Dünya Savaşı’na kadar seyrek rakamlarda oldukları varsayımlar dahilinde de olsa, 2. Dünya Savaşının sonrasında neredeyse hiç görünmeyecek şekilde ortadan kaybolan kedi ırkı; Munhkin Kedileridir. Uzun yıllar sonra 1955 yıllarında Rusya’da görülmeye başlanarak varlıklarını tekrar ispat etme girişimine start verdiler.

1970’li yıllarda da ise Munhkin cinsi Amerika’da iyi tanınan kediler arasında yerini buldu. 1991 yılında; güzellik abidesi oluşu ve sempatik hareketlerinin ilgi çekici olması sayesinde bir televizyon programındaki gösterilerde adeta maskot oldu. Bu ünlenme sonucunda, 1994 yılında genetik yapısı ile ilgili bilimsel çalışmalara başlandı. 2003 yılına geldiğimizde ise artık bir kariyer ve statü sahibi olmuş olan bu bebeksi dostumuz, yeni bir ırk olarak kabul edilmek için de sıraya girmiş oldu.

Yalnız bırakılmaktan nefret eden kedi; kucakta durmaya ve okşanmaya bayılır. Zahmetsiz ama harika görsellikteki tüyleri ile bakımı da çok keyiflidir. Dik kulakları ona uyanık ve meraklı bir afacan havası katsa da, gözleri ve yüz hatları öyle güzeldir ki; onu gören herkesi cezbetmek onun en belirgin özelliği denilebilir.

4. American Wirehair

American Wirehair Kedi Cinsi
American Wirehair Kedi Cinsi

American Wirehair; diğer birçok kedi cinsinin tam tersi olarak, tamamen doğal mutasyon sonucu oluşmuş yeni bir türdür. İlk defa 1966 yılında görülmeye başlanan bu ırkın kökeni, isminden anlaşıldığı gibi Amerika’ya uzanıyor. American Wirehair Kedilerinin farklılık ve nadide oluşunu anlayan bilim insanları; 20. yüzyılın başlarında resmi prosedürleri devreye sokarak koruma altına almışlar. 1978 yılında da yeni bir kedi türü olarak uluslararası derneklerce kabul görüp, isimlendirilmiş.

Uyumlu, çalışkan, akıllı, laf dinleyen, yemeyi çok seven, her ortamda ilgi odağı olmayı başaran bu kediler günümüzde aranan kedi cinslerindendir. Ancak öyle kıpır kıpır ve aşırı hiperaktif bir karaktere sahiptirler ki, asla yorulmak nedir bilmezler ve siz onların dur durak bileceklerine inanamazsınız. Ta ki; tempolu bir oyunun sonunda onu olduğu yerde uyuyup kalmış olarak görene kadar.

Karizmatik tonlarda tüy renkleri genelde beyaz-sarı ve gümüş tonlarında olur. Nispeten iri yapılı oldukları için, boylu poslu bebeklerdir desek, onlara ayıp etmiş olmayız herhalde. Kaslı ve belirgin kemik hatlı vücudu onun asaletine asalet katar. Yuvarlak ve dolgun yüz hatları ile ela gözleri, size şiir gibi bir betimlemeyi adeta izlettirir. Küçük çeneleri ile de özgün güzelliklerini inceleyebilirsiniz.

5. British Longhair

British Longhair Kedi Cinsi
British Longhair Kedi Cinsi

British Longhair; British(İngiliz) türlerinin en güzel ve asil bir görsele sahip olanlarıdır desek diğerlerine haksızlık etmiş olmayız. Çünkü uzun tüylü, pofuduk ve mükemmel bir karakteri olan bu akıllı melekler her görenin gözdesi olmayı hiç çaba sarf etmeden başarıyor. Kökeni İngiltere’ye dayanan kediler, özellikle 1. Dünya savaşı sonunda keşfediliyor. 2. Dünya savaşı zamanlarında da İngiliz kedi yetiştiriciliği ve kedi üretimi yapanlar tarafından, potansiyel bir ticaret ürünü gibi görülüp seri üretime geçilmeye çalışıyor. Bu durumun uzun vadede olumsuz etkileri olmamıştır, aksine British Longhair Kedilerinin tescillenmesi ve varlıklarının tüm dünyaya yayılmasının çok daha hızlı bir şekilde olmasına katkı sağlamıştır.

Sosyalleşme ve oyun müptelası bu minik patiler; genel olarak her zaman huzurlu ve dingin bir ruh hali içerisindedir. En tehlikeli özelliğinin yemek yemeye bayılmak olduğunu kesinlikle bilmelisiniz. Zira önlem alınmaz, tempolu bir yaşam tarzı benimsemez ve az hareketli geçirilen günlere alışırsa çok ciddi kilo problemleriyle boğuşabilir. Obezite, bir kedi için oldukça hayati sıkıntılar oluşturabilecek neticelere varabilir. Beyaz ya da gri tonlarda, berrak görünümlü tüylerine sürekli dokunmak, okşamak sizi dinlendirecek ve bu güzelliği her an kollarınıza sarmak isteyeceksiniz. Simsiyah tüylü olanları da çok nadir olsa da bulunan çeşitlerindendir. Siyah renkli olanları, büyüleyici güzelliklerinin yani sıra aynı zamanda gizemli bir havaya da sahiptirler.

6. European Shorthair

European Shorthair Kedi Cinsi
European Shorthair Kedi Cinsi

İlk olarak nerede ve hangi yıllarda doğdukları kesin bir şekilde bilinmeyen European Shorthair; Avrupa’da avcı olarak kullanılıyordu. Tam bir haşere temizleyici olan bu minikler, Romalılar döneminde çok revaçtaydı. Fakat türün devamlılığı istenilen ölçüde ivme kat edemeyince, soylarının tükenmesinin önüne geçilmesi için İran kedileriyle çiftleştirilen European Kedisi, İran Kedisi’nin yüz hatlarını da sonradan gen havuzuna eklemiştir. Yakın tarihte, yani ancak 1980’lere gelindiğinde resmi bir statü kazanmışlardır.

Özgür ruhlu, aşırı hareketli, tırmanmaya ve ortalığı karıştırmaya bayılan, birazcık da yaramaz olan European Shorthair; vurucu güzellikleriyle bu afacanlıklarını hiç göze batırmadan yapabilen akıllı da bir cinstir.Kısa ama gür ve yumuşacık tüyleri, badem şeklindeki fosforlu gözleri ile biblo niyetine vitrine koymak isteyeceksiniz.

7. Himalayan Kedisi

Himalayan Kedi Cinsi
Himalayan Kedi Cinsi

İran kedisi ve siyam kedisi birleşimi olarak ortaya çıkan Himalayan Kedisi; 1931 yılında görülmeye başlanmıştır. Karakteristik yüz hatları olan cins, 1934 yılında fazlaca kıymete binmiş ve dünyaya açılması adına çoğaltılmaya başlanmıştır. Himalayan kedilerinin; profesyonel kedi bakıcıları ve yetiştiricileri tarafından fark edilmesiyle 1950’li yıllara uzanıyor.

Tam da bu zamandan sonra asıl popülerliğini edinen Himalayan kedisi tüm dünyada tanınan ve ulaşılabilen bir kedi oluveriyor. Uluslararası saygınlığı olan kedi federasyonları tarafından, İran Kedisi’nin bir türü olduğu düşünülüp böyle kabul edilmiştir. Ayrı bir cins oldukları resmi kaynak ve makamlarca halen kabul edilememiş olsa da, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini biliyoruz.

Himalayan cinsi kediler kendi hallerinde, sessiz ve uslu bir fıtrattadırlar. Öyle ki, gürültülü veya gerilimi yüksek bir ortamda durmaları mümkün değildir. Rahatsız edici uyaranlara tahammülünün olmadığı gibi; hassas duyu ve hisleri ile fark ettiği gerginliğin ve negatif duyguların barındığı bir yerde de durmak onun için rahatsız edici bir hal alır ve bir insan edasıyla o alanı terk eder, dışarı çıkar ya da başka bir odaya geçerler.

Hafif somurtkan bir yüz ifadesi ile etrafa manidar bakışlar atsalar da, Himalayan Kedileri çok güzel ve sevimli estetik hatlara sahipler. Genelde cam gibi mavi ya da lacivert, şahane gözleri yuvarlak ve büyüktür. Siyam Kedilerini andıran yüzünün ve tüylerinin koyu renkli kısımları çokça dikkat çekicidir.

8. California Spangled

California Spangled Kedi Cinsi
California Spangled Kedi Cinsi

Görüntüsü gri bir leopara benzeyen California Spangled Kedisi; öncelikle Mısır kedisi ve Güney Afrika Kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Soy bağı bu şekilde olsa da, devamında 6 farklı cinsin, farklı zaman dilimlerinde çiftleştirilmesiyle baskın bir melez tür elde edilmiştir. Çok yakın yıllarda yayılımları sağlanmış, ancak günümüzde ve dünyada hala ender bulunan ve oldukça pahalı kediler arasındadır. Eğer merak ediyorsanız, En Pahalı Kedi Cinsleri konusunu okuyabilirsiniz.

Saklambaç ve hareketli yakalamaca gibi oyunlar oynamak en büyük hazzıdır. Şefkat görmek ve sevilmek her canlı gibi California Spangled için de vazgeçilmez bir yaşam kaynağıdır. Fakat yalnız kalmakla da büyük problemler yaşamayan bu afacanlar, sizi hiç üzmez ve yormazlar.

Kaslı ve atletik yapıları bir heykel endamındadır. Arka bacaklarının kalın ve dayanıklı oluşu ona heybetli bir görüntü katar. Ancak minik yüzü ve küçük ağzı, yuvarlak iri gözlerine nispeten aykırı bir orandadır. Aşkla bakacağınız bir çift yeşil göz en güzel manzaranız olacak.

9. Chimera Kedisi

Chimera Kedi Cinsi
Chimera Kedi Cinsi

İki farklı zigotun döllenme esnasındaki gen aktarımları sayesinde, acayip bir görsel şölenin ortaya çıkması Chimera Kedisi‘nde hayat bulmuştur. Yüzünün iki renkten oluşması, bir tarafının açık renkli yani bronz, diğer tarafının koyu renkli yani siyah olması onu özgün bir kedi olarak kutsuyor adeta. Gözleri de aynı şekilde iki ayrı renkte. Yüzünün siyah tarafındaki gözü mavi iken, bronz tarafındaki gözü kehribar renginde. Muazzam güzellikteki gözler, Chimera Kedisi‘nin şaheser suratında bir araya gelmiştir.

Chimera Kedisi’nin şaşkın bakışları ve küçük kafası kibar bir kedi olarak yansımasına zemin hazırlıyor. Ama eğer dikkatli incelemezseniz, yüzünün küçük olduğunu gözden kaçırabilirsiniz. Zira yele gibi tüm yüzüne yayılmış gür ve yumuşak tüyleri ona mistik bir hava veriyor. Yumoş dokulu ve canlı bir görünümde olan tüyleri de, aynen yüzü gibi iki renkten oluşuyor. Ona hayran kalacaksınız.

10. Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Mavi Rus (Russian Blue) Kedi Cinsi
Mavi Rus (Russian Blue) Kedi Cinsi

Rusya’da bir limanda doğduğu bilinen Russian kedileri, efsanelere konu olmuş dostlarımızdır. Geçmiş yıllarda muhteşem güzellikteki kürkleri için avlanan bu kediler, zamanla evcilleşip aranan bir ev kedisi haline gelmiştir. Mavi Rus Kedisi’nin ilk olarak tarihe kaydoluş zamanları 1875 yılına uzanır.

Sakin doğaları sayesinde bebeklerle, çocuklarla ve evcil hayvanlarla da çok tatlı bir geçimleri vardır. Size bazen varlığını dahi hissettirmeden kendi kendine saatlerce oyunlar oynayabilir, vakit geçirebilir. Tabii ki bu kendi kendini oyalayabilme durumu onun tam bir sevgi yumağı olmasına engel değildir. Sahibi olarak benimsediği kişiyi çok sever, ona ciddi anlamda bağlılık duyar.

Durup dururken yerinden kalkıp sadece sahibine sırnaşma seansları düzenleyebilir. Bu denli sevecen olan Russian Blue, hiç aşina olmadıkları bir ortamda ve tanımadıkları kişilerle bir arada bulunuyorlarsa biraz içlerine dönük davranabilirler Bu çekingen ve ürkek tavırları, karşı tarafın yapıcı ve ilgili adım atmasıyla kısa sürede bertaraf olabilir.

Küllü ve dumanlı tüy renkleri, onları masal diyarından gelmiş bir karakter olarak tasvir etmenizi sağlar. Bu efsunlu güzellik; kehribar, yeşil ve bazen de buz mavisi harikulade gözlerle daha da rüya alemlerine akan hislerinizin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Öyle güzel ve kendine has bir görüntüsü vardır ki; Russian Blue Kedisi sizin için dinlendirici bir deniz manzarasını izlemekten daha hoş bir aktivite olabilir. Fakat dikkat etmeniz gerekir ki; bu balık etli afacan dostumuz kilo almaya çok açıktır. Çünkü oldukça obur olan arkadaşımız doymak nedir bilmez. Bu nedenle kontrolü hiçbir zaman elden bırakmamalısınız.

En güzel olarak nitelendirilen tatlı patiler arasından, kendim de beğendiğim 10 kediyi sizlere anlattım. Belki bu afacanlardan birini sahiplenerek, hem kendiniz hem de çocuklarınızın gerçek hayvan sevgisini tatmasını sağlarsınız. Eğer bu melekler ile ilgili aklınıza takılan soru ya da kendinizin güzel bulduğu, “buna da bir bak” diyebileceğiniz her konuda, ben yorum yapma butonu kadar uzaktayım 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"En Güzel 10 Kedi Cinsi" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Kaan İlbey

    Çok kapsamlı bir makale olmuş, tüm aradığım bilgilere ulaştım teşekkür ederim.