Dünyanın en soğuk bölgelerinden gelen sevimli dostumuz Sibirya kedisi hakkında merak edilen her şeyi sizin için içeriğimizde derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı45
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık45
Taranma İhtiyacı60
Haraketlilik70
Kıl Dökülmesi70
Sahibine Şevkat85
Sağlık ve Dayanıklılık85
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk65
Arsızlık55
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler
 • Kökeni: Rusya
 • İsimleri: Sibirya Orman Kedisi
 • Yaşam Süresi: 11 – 20 yıl
 • Kilosu: 3,5 – 8 kg
 • Vücut Tipi: Büyük
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Maine Coon, Norveç Orman Kedisi

Sibirya’nın soğuğunda ve çetin şartların bin yıldan uzun bir süredir yaşayan Sibirya kedisi pek çok açıdan ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir kedi cinsi. Uzun tüylü kedilerin en eski atası olduğu tahmin edilen bu kedi yüzlerce yıldır biz insanlarla birlikte yaşıyor. Vahşi kökenlerinden gelen genetik özelliklerini hâlâ taşısa da sevecen, sıcakkanlı ve eğlenceli bir ev kedisine dönüşmüş durumda. Kapıdan giren herhangi bir insanla bile hemen arkadaş olabilecek kadar sosyal ve insancıl bu kedi aynı zamanda en büyük evcil kedi cinslerinden biri olma özelliğiyle de tanınıyor.

Sibirya Kedisinin Kişiliği

Soğuğuyla meşhur anavatanının aksine Sibirya kedisi sıcakkanlı ve sevecen yapısıyla dikkat çeken bir kedi cinsidir. Hemen tüm kişiliğiyle insan odaklı bir kedi cinsi olmasının yanında insanlardan gelecek ilgiyi de sevgi ve memnuniyetle karşılayacaktır. Bu sakin kedi ciddi işleri gerekli hassasiyetle yaptığı gibi oyunla vakit geçirmeyi de sever. Kısaca onu sevgi dolu, dengeli ve eğlenceli bir kedi olarak tanımlamak yerinde olacaktır.

İnsanlarla çok eski tarihlere dayanan birlikteliği vahşi doğasına rağmen ona tam bir ev kedisi olma özelliği kazandırmış, insanla mükemmel bir uyum yakalamasını sağlamıştır. Bu geçmişin etkileriyle günümüzün Sibirya kedileri sahiplerine olabildiğince yakın olmak ve onlarla vakit geçirmek isteyecektir. Onun sevgisini gösterme yollarından yalnızca biri sahibini izlemesi, takip etmesi ve yaptığı işlere müdahil olmaya çalışmasıdır. Otoriter kedilerin aksine Sibirya kedisi işlere müdahil olurken denetleyici bir rolden ziyade yardım etme isteği taşıyacaktır. Bilgisayarınızda çalışırken klavyenin tuşlarına basmaya çalışacak, yemek yaparken bir sonraki adım için malzemeleri arayacak ya da Pazar sabahları size gazetenizi getirmek isteyecektir. Onun tüm bu davranışları hem eğlence tutkusundan hem merakından hem de sıcakkanlılığından ileri gelmektedir. Bunları yapması ona kendini iyi hissettireceği gibi sizi de mutlu edecektir.

Sevgisini gösterirken yalnızca iş yapmaz. O sevginin çıkar ilişkisi olmadığını biliyor. Siyam Kedisi gibi Doğulu kedi cinsleri kadar olmasa da konuşkan bir kedi olan Sibirya kedisi duygularını doğrudan ifade etmekten utanmayacak bir kedi cinsidir. Kendine has yüksek olmayan yumuşak sesiyle miyavlayıp mırıltılar çıkararak sevgisini göstermekten, duygularını ifade etmekten ve taleplerini aktarmaktan çekinmeyecektir. Mesela yorucu bir iş gününün ardından eve geldiğinizde onu kapının ardında sizi beklerken bulabilir hatta sevgi dolu bir “hoş geldin” miyavlamasıyla karşılanabilirsiniz. Sahipleriyle sosyal ilişkisindeki bu rahat tavrını diğer insanlara karşı da gösterebilmesi onun ne kadar sosyal bir kedi olduğunu göstermektedir. Eve gelen misafirlere karşı, bazen kısa bir alışma sürecinden sonra, aynı rahatlığı sergileyecek onlarla konuşacak hatta oyun oynayacaktır. İşte tam bir ev kedisi dememin sebebi.

Sibirya kedisinin sosyallikle harmanlanmış iyi bir eğlence anlayışı vardır. Eğlence tutkunu bu kedi cinsi herhangi bir şeyi oyun hâline getirip kendisini eğlendirmeyi başarabildiği gibi karşılıklı oyunlarda, kısmen hareketli oyunlarda ve zekâ gerektiren oyunlarda da iyidir. Olağanüstü bir durum olmadıkça oyun saatlerinden ödün vermez. Fakat siz oynamak istemediğinizde de bunu anlayışla karşılayıp kendini eğlendirmenin yollarını arar. Oyunlar sırasında normalde olduğundan daha hareketli ve aktif davranabilir. Yakalama, bulma getirme, basit yapbozlar onun güzel vakit geçirmesi için iyi oyunlar olabilir. Hem zekâsına hem de fiziksel yapısına hitap edecek oyunlarla desteklendiğinde daha mutlu ve sağlıklı olduğun gözlemleyebilirsiniz. Özellikle fiziksel hareket gerektiren oyunlar egzersiz ihtiyacını karşılayacak ve bu aktif avcı kökenlere sahip kedinin duyularını harekete geçirecektir.

Sibirya kedisi oyunlar ve eğlence konusunda oldukça iyi olsa da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Bu kedi her şeyi ama her şeyi oyuncak yapabileceğinden kendisine veya size zarar verebileceği eşyaları ondan uzakta kapalı yerlerde tutmak faydalı olacaktır. Onu veya sizi yaralayabilecek cam eşyalar, kesiciler, sivri materyaller ve kaybolmasını istemediğiniz küçük, değerli şeyler bunların başındadır. Öte yandan eğlence tutkusunun zararsız bir diğer parçası da sudur. Sibirya kedisinin ilkel atalarının akarsularda balık avlarken kazandığı alışkanlıkların devamı olarak düşünülebilecek olan bu su tutkusu çok farklı şekillerde kendini gösterebilir. Evinizin musluklarıyla oynayabilir, klozete ilgi duyabilir veya su kabının içindeki suya dokunarak dalgalanmasını seyredebilir. Belki de bir gün onunla balık tutmaya gitmek ya da bir göl kıyısında yürüyüşe çıkmak isteyebilirsiniz 😊

Su tutkusunda olduğu gibi avcı atalarının mirası olarak atlayıp zıplamayı seven Sibirya kedisi hiperaktif bir kedi olmasa da yeterince hareketli. Başta da belirttiğim gibi onu tanımlayan kilit sözcüklerden biri de denge. Bu kararında hareketliliğiyle tırmanışı, yüksek yerlerden evi seyretmeyi seven bu kedi için en az bir tane kedi ağacınızın olması veya evinizdeki mobilyaların üstünde gezecek alanlar açılması önemli olabilir. Atlayıp zıplamadığı ya da oyun oynamadığı zamanlarda kucağınızca veya yanınızda vakit geçirerek sizinle ilgilenecek olması yaptığı küçük yaramazlıklarını unutmanıza yetecek ve temelde sizin davranış biçiminize göre daha sakin veya daha hareketli bir kişiliğe bürünebilecektir. Kıvrak sosyal zekasıyla yüksek bir adapte olabilirlik sergileyerek pek çok ev yapısında çok çeşitli insanlarla birlikte yaşayabilecektir.

Odaklanmış Sibirya Kedisi
Odaklanmış Sibirya Kedisi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Sibirya kedisi uyumlu, insancıl ve sevecen bir kedi cinsi olmasıyla herkesle rahatça anlaşabilir ve her aileye uyum sağlayabilir. Çocuklu aileler, bekarlar, çiftler, yaşlılar için uygun bir kedi cinsidir. Herkesle iyi geçinebilmesinin temel sebebi hayatını insan odaklı yaşaması ve insanlara günlük işlerde, sosyal ilişkilerde yardım etmek istemesidir. Kedilerde çok sık görülmeyen bu davranış biçimi bir köpeğe benzetilebilir. Bu yönüyle Sibirya kedisi küçük bir köpektir.

Sibirya farklı yaş grubundaki çocuklara karşı farklı davranışlar geliştirebilir. Ancak bunların hiçbiri olumsuz değildir. Her zaman yapıcı ve sıcakkanlı bir yaklaşım sergiler. Bebekler, oyun veya okul çağındaki çocuklar ve ergenler için harika bir arkadaş olabilir. Bunların hepsine farklı kişilik özelliklerini yansıtarak her yaş grubunun sosyal ihtiyaçlarına farklı şekillerde hitap edecektir. Örneğin daha küçük çocuklar için daha korumacı bir tavır takınacak, geceleri yatağının başında bekleyip onu sözde tehlikelere karşı koruyacaktır. Fakat daha büyük çocuklarla eğlence ve yaramazlık peşinde koşup onların enerjilerini atma ihtiyaçlarını giderecektir. Sibirya kedisinin bu farklı insanlar için farklı davranış biçimleri geliştirmesi onun sosyal zekasının ne denli yüksek olduğunun da bir kanıtıdır.

Öte yandan Sibirya kedisinin de belli sınırları vardır ve çocukların bu sınırları aşmaması gerekir. Ona karşı nazik davranmaları, özellikle fiziksel zarar verebilecek hareketlerden kaçınmaları gerekir. Aksi takdirde her canlıda bulunan kendini koruma içgüdüsü Sibirya kedisi gibi sevecen bir kedinin bile agresifleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden çocuklara, evcil hayvanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda etkili bir eğitim verilmeli bu eğitimin bir parçası olarak da yetişkinler davranışlarıyla örnek olmalıdır. Ayrıca çocuklarla evcil hayvanların ilk karşılaşmasının da kesinlikle denetimli bir ortamda kontrollü olarak gerçekleşmesi gerekir. Bu, ilişkinin devamının güvenli şekilde gelmesini sağlayacaktır. Çocuklarla evcil hayvanların ilişkisinde bir diğer önemli konu ise ne zaman tanıştıklarıdır. Evcil hayvanınızın yavruyken tanıştığı kişilerle ömür boyu sürecek sıkı dostluklar kurması daha olasıdır.

Sibirya kedisi yaşlılarla da genellikle sorunsuz bir ilişki kurar. Her bireyin kişiliğini analiz edip ona göre ilişki kurması onu insanları ayırt etmeyen bir kişiliğe sahip kılar. Fakat özellikle genç Sibirya kedileri biraz daha hareketli bir yapıda olabileceğinden bazı yaşlıların keyfini kaçırabilir. Bu noktada onu sahiplenmek isteyen kişinin nasıl bir kedi istediği ve bir kedinin bakımını yapıp yapamayacağı konuları öne çıkar.

Sibirya Kedileri
Sibirya Kedileri

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Sibirya kedisi diğer evcil hayvanlarla insanlarla olduğu kadar iyi anlaşamayabilir. Özellikle diğer kediler konusunda pek iyi değildir. Bölgesindeki tek kedi olmak ister ve eve başka bir kedi geldiğinde onunla rekabet eder. Bu rekabet kavgaya ve fiziksel şiddete dönüşebilir. Fakat iki kediye de kendine ait birer alan sağlanırsa aynı evi paylaşmaları biraz daha kolay olacaktır. Balıklar ve su hayvanları başta olmak üzere diğer küçük hayvanlar da Sibirya kedisine uygun olmayabilir. Sibirya kedisinin su tutkusunu ve balık avı sevdasını biliyoruz. Özellikle akvaryum hayvanlarını bir sonraki öğünü olarak görüp avlamaya çalışabilir. Elbette yine de birlikte yaşayabileceği hayvanlar vardır. Ona zarar vermeyecek sıcakkanlı köpeklerle iyi anlaşabilir. Başlangıçta bir köpekle yaşamayı yadırgasa da kısa sürede alışacak ve onunla arkadaş olabilecektir.

Uyumlu hayvanlar da olsa iki farklı evcil hayvan ilk kez bir araya getirildiğinde kontrollü bir ortam sağlanmalı ve ilişkinin erken dönemleri mutlaka denetim altında olmalıdır. Köpekler gibi daha büyük hayvanlarla yaşayacak kediler için alışma sürecini rahat atlatması ve ileride oluşabilecek tehlikeler için köpeklerin ulaşamayacağı kaçış alanları oluşturulmalıdır. İki evcil hayvanın iyi bir ilişki kurmasının temelinde tanıştıkları yaş yatar. Ne kadar erken, mümkünse yavruyken, tanışırlar ve birlikte büyürlerse büyük bir ihtimalle sorunsuz bir ilişki kuracaklar ve birbirleri için harika birer dost olacaklardır.

Sibirya Kedisinin Tarihçesi

Sibirya kedisi dünyada geç keşfedilmiş ve geç yaygınlaşmış bir kedi cinsi de olsa aslında en eski kedi ırklarından birisidir. Bir hipoteze göre şimdiki tüm uzun tüylü kedilerin ataları Anadolu, İran ve Rusya’nın uzun tüylü kedileridir. Ayrıca bu kediler arasında uzun tüy mutasyonu ayrı ayrı oluşmamış bir ırktan diğerine taşınmıştır. Bu bilgi ışığında uzun tüy mutasyonun ilk olarak Sibirya bölgesinde ortaya çıktığı düşünülüyor. Yani Sibirya kedisi bildiğimiz tüm uzun tüylü kedilerin atası. Onunki gibi uzun, kalın ve su tutmayan tüylerin gelişmesi için Sibirya’nın mükemmel bir bölge olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Zira bu kedilerin tarihçesi araştırıldıkça görülüyor ki onların anavatanı Sibirya’nın çetin soğuğunda, ormanlık bir alan.

Sibirya kedisine dair kayıtlar da bu kedinin yeni dünyada keşfinin yaklaşık yüz yıl öncesine kadar takip edilebiliyor. Çünkü her kültürde olduğu gibi Rus kültüründe de evlerini, çiftliklerini, ambarlarını haşerelerden koruyan kedilerin önemi çok büyük. Yani bu kediler vahşi bir ormanda ortaya çıkmış olsalar da aslında çok uzun zaman önce evcilleştiler ve yüzyıllardır bizimle birlikte yaşıyorlar. 1990’lara kadar dünyanın geri kalanında pek tanınmayan bu kedilere dair 19. yy’ın ikinci yarısına kadar kayıtlar mevcut. Her ne kadar 1871’de Londra’da bir kedi gösterisinde yer alması şaşırtıcı olsa da dünyanın onu tanıması için 2 büyük savaşı ve etkilerini atlatması gerekecekti.

Bu kedinin tarihçesinde bir başka şaşırtıcı detay ise Harrison Weir tarafından 1889’da yazılmış bir kitapta uzun tüylü kedilerden bahsedilirken İran ve Angora kedisinden daha farklı bir kedinin tasvir edilmiş olması. İşte o kedi büyük ihtimalle Sibirya kedisiydi.

Sibirya Cinsi Kedi
Sibirya Cinsi Kedi

Sibirya kedisinin daha yakın tarihine gelecek olursak aslında çok da karmaşık bir hikâye yok. Uzun tüylü cinslerin en eskisi olan bu kedi hiçbir insan müdahalesi olmadan doğal olarak gelişmiş bir cins olduğundan karmaşık yetiştirme programları veya genetik aktarımlardan bahsetmeyeceğim. Ancak cinsin bugünkü tanınırlığına ulaşmasında geçtiği bazı patikalardan da bahsetmezsem olmaz. Sovyetler Birliği bir dönem kıtlık sebebiyle evcil hayvan beslenmesini yasaklamıştı. Bu yüzden de evcil hayvan cinsleri her ne kadar bir şekilde üreyip hayatta kaldılarsa da insanların ilgisini çekemiyordu. Ancak 1987’de alınan bir karar ile bu kısıtlama kaldırılınca kedi cinsleri tekrar yetiştirilmeye ve kedi kulüpleri kurulmaya başlandı.

Bu meraklı insanlar sayesinde yasağın kalkmasını takip eden 1988 yılında Moskova’da bir kedi gösterisi düzenlendi. Bu gösteriyle birlikte cins, yabancı yetiştiricilerin dikkatini çekmeyi başardı. Takip eden yıllarda Amerikalı yetiştiriciler Elizabeth Terrell ve hemen ardından David Boehm toplamda 15 – 20 Sibirya kedisini Amerika’ya getirerek burada yetiştirmeye başladı. Böylece Sibirya kedisi soyunun Amerika kolu oluştu. 1990 yılında Amerika’ya taşınan cins 1996 yılında TICA, 1999 yılında ACFA ve 2006 yılında CFA tarafından kabul edildi. Amerika’daki hızlı şöhretin aksine Avrupa’ya tam olarak girişi 2002 yılını bulan Sibirya kedisi burada da popüler olmayı başardı.

Sibirya Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Soğuk iklimin ve zorlu orman şartlarının tüm tipik özelliklerini taşıyan Sibirya kedisinin en belirgin fiziksel özelliği tüm uzun tüylü kedilere miras bıraktığı özel tüyleridir. Bunun yanında dikkat çeken başka bir özelliği de büyük boyutudur. Boyutlarıyla Maine Coon cinsinden sonra 2. sırada gelir ve vücut ağırlığı 9 kg’ı bulabilir. Öte yandan bu cüsseye ve vahşi kökenlerine karşın yüzüyle belki de en sevimli kedi cinslerinden biridir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Sibirya kedisinin hemen tüm vücut hatları gibi yüz ve hatları da yuvarlak çizgilerden oluşur. Uzun tüylerle birlikte bu yapı ona pelüş bir görünüm katar. Öte yandan tüyleri yeterince taranmadığında avcı kökenleri destekler nitelikte sert bir görünüm de kazanabilir. Özellikle boyundan göğsüne kadar inen tüylerinin dağınık duruşu yüzünün sevimli imajını tam tersi şekilde de değiştirebilir.

Kafa

Yuvarlak, güçlü ve kalın boynunun taşıdığı kafası yatay bir elips şeklindedir ve vücudun genel yapısıyla orantılıdır. Kalın boynunu saran uzun tüyler sebebiyle kafa gövdeye doğrudan bağlıymış yanılgısı oluşturabilir. Alnı geniş ve yuvarlak olan Sibirya kedisinin elmacık kemikleri orta derecede çıkıktır. Bu da onun yüzüne bütüncül bir görünüm katar. Ağız ve burun hafifçe, sivrilmeden öne doğru çıkar. Yuvarlak ve küçük çenesi ağzından biraz geride kalıp neredeyse yokmuş gibi görünür. Çenenin bu görüntüsü yüzünün sevimli ifadesini güçlendirir.

Kulaklar

Kulakları orta büyüklüktedir. Alnın üzerinde birbirinden yeterince ayrı biçimde ayrılan kulakları dışa doğru eğimlidir. Kulak üzerindeki tüyler ince yapıda olabilir ve genellikle kulak içleri de tüylüdür.

Gözler

Gözleri vücuduna uygun şekilde iridir. Neredeyse düzgün bir yuvarlak biçimindeki gözleri onun gerçek bir kediden çok bir oyuncağa benzemesini sağlar. Göz rengi yeşil, altın ve bakır arası tonlarda olabilir ve tüy renginden bağımsızdır. Yalnızca beyaz Sibirya kedilerinin göz rengi tüy rengiyle ilişkilidir. Beyaz kediler tıpkı Van Kedisi ve Ankara Kedisi gibi mavi gözlü veya iki göz farklı renkte olabilir.

Vahşi Sibirya Kedisi
Vahşi Sibirya Kedisi

Vücut Yapısı

Sibirya kedisi iri ve tıknaz vücut yapısının aksine oldukça çevik ve atletik bir kedi cinsidir. Bu tıknaz görünüm büyük ölçüde boyun ve göğüs tüylerinden gelmektedir. Orta – büyük boyuttaki vücudu soğuktan korunmak için genetik olarak bazı bölgelerde hafif yağlanmalara olanak sağlayabilir.

Gövde

Gövde yuvarlak hatlardan oluşan düzgün ve orantılı bir yapıdadır. Sırt düz bir çizgiyle uzayıp kalça ve omuzlardan yuvarlanarak döner. Göğüs açık ve genişçe karna bağlanır. Karın bölgesi hafifçe şişkin görünebilir. Bu kedinin biraz göbekli olması normal kabul edilebilir.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklar düzgün ve kemiklidir. Arka bacaklar iyi bir atlayıcının tipik bir özelliği olarak ön bacaklardan biraz daha uzundur. Yuvarlak patileri karda yürümeye uygun şekilde yüksek ve geniştir. Çoğunun patisinde püskül şeklinde tüyler görülebilir.

Kuyruk

Sibirya kedisinin kuyruğu gövde uzunluğundan biraz daha kısadır. Kuyruk gövdeden ayrıldığı noktada geniş olup düzgünce incelir. Ancak bu incelme dışarıdan bakışla fark edilemez. Genellikle kuyruk tüylerinin uzunluğu kuyruğun kalınlığıyla ters orantılıdır. Yani uca doğru kuyruk tüyleri uzayarak kuyruğa düz ve küt bir görünüm verir.

Tüy Çeşitleri

Sibirya kedisinin tüyleri 3 katmanlı, kalın ve uzundur. Bu tüyler su itici özellik kazanacak şekilde gelişmiştir. Tüyler orta uzunlukta veya uzundur. Genellikle düz olmakla birlikte bazı kedilerde kıvrılan tüylere de rastlanabilir. Sibirya kedisinin tüy renk ve desenleri çok çeşitlidir. Bir kedide olabilecek neredeyse tüm renkleri ve çok çeşitli desenleri taşıyabilir. Bunların en yaygın görülenleri siyah, beyaz, gri, kırmızı, krem ve mavi renklerinin düz, tekir, colourpoint desenleriyle kombinasyonlarıdır.

Ağırlığı ve Boyutları

Sibirya kedisinin vücut ağırlığı genellikle 3,5 – 8 kg arasında değişir. Boyları ise ortalama 40 – 60 cm arasındadır. Erkek ve dişilerin vücut ağırlığı ve boyları arasında belirgin bir fark vardır.

Sibirya Kedisi Yavruları

Sibirya kedilerinin tam erginliğe ulaşmaları ortalama 3 yıldır. Ancak gelişimlerini 5 yaşa kadar sürdürebilirler.

Uzun Tüylü Sibirya Kedisi
Uzun Tüylü Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisinin Bakımı

Sibirya kedisinin bakımını diğer kedilerden birazcık farklı kılan bir şey varsa o da çok özel tüylerinin korunması ve iyi bir bakımla sağlıklı tutulmasıdır. Bunun dışında her kedi için geçerli bakım gereksinimleri vardır ve bunlar çok temel şeylerdir.

Beslenme

Sibirya kedisi yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyete ihtiyaç duyar. Hareketli bir cins olsa da obezite riskine karşı diyeti egzersizle desteklenmelidir. Öte yandan kedinizin daha sağlıklı ve tüylerinin daha güzel olması için mümkün olduğunca kaliteli mamalarla beslenmesi tavsiye edilir.

Temizlik

En temel temizlik gereksinimi tüylerinin tımar edilmesidir. Sıcak mevsimde günlük tımar bile gerekebilir. Ancak bu tüy dökme dönemleri dışında haftalık tarama yeterli olacaktır. Özellikle uzun tüylü kedilerde kendisinin ulaşamadığı veya yeterince temizleyemediği bölgelere dikkat etmek gerekir. Göz ve kulak çevresi akıntı sebebiyle enfeksiyona açık bölgeler olduğundan sık sık kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemlendirilmiş bir bezle temizlenmelidir. Buna ek olarak uzun tüylü kedilerin anüs çevresindeki tüyleri dışkılama sonrasında kirlenebilir. Bu durum kedinizin olduğu kadar sizin de sağlınızı tehdit eder. Bu yüzden tuvalet sonrasında kedinizin temizliğinden emin olmalısınız. Ağız bakımı kedinizin ağzını ve dişlerini sağlıklı tutmaya yaradığı kadar onu iç hastalıklara karşı da korumaktadır. Bu yüzden günlük ağız bakımını aksatmamak en iyisidir.

Sibirya Kedisinin Sağlık Durumu

Sibirya kedisi pek çok bakımdan sağlıklı ve dayanıklı bir kedi cinsidir. Sert şartlarda şekillenmiş genetiği onu çoğu duruma karşı daha dayanıklı yapar. Ancak her canlı gibi yatkın olduğu bazı sağlık sorunları olabilir.

Sibirya kedisini diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. O da insanlarda alerjiye sebep olan FELD1 isimli proteini daha az miktarda taşımasıdır. Bu durum Sibirya kedisinin hipoalerjenik yani alerjiye sebep olma riski düşük olarak tanımlanmasına sebep olmuştur.

Sağlık Sorunları

Sibirya kedisi sağlıklı ve dayanıklı olarak kabul edilse de yaygın kedi hastalıklarına yakalanabilir veya bazı hastalıklara yatkın olabilir. Genetik olarak yatkın olduğunu bildiğimiz iki sağlık sorunu şunlardır:

 • Hipertrofik Kardiyomiyopati
 • Piruvat Kinaz Eksikliği

Yaşam Süresi

Sibirya kedisi normal şartlarda 11 – 20 yıl arasında yaşayabilir.


Kuzey soğuğunun sımsıcak ruhlu kedisi Sibirya kedisi hakkında bildiklerimizi paylaşarak kedi dünyasına katkıda bulunmak için elimizden geleni yaptık. Kediler hakkında merak ettiğimiz her şeyi öğrenmek bizim elimizde. Sibirya kedisi hakkında bildiklerini, deneyimlediklerini veya merak ettiklerini yorumlara yazarak Miyavliyo ailesinin kedileri tanıma ve tanıtma yolculuğuna destek olabilir ve çok uzaklarda hiç tanımadığın bir kedinin hayatına dokunabilirsin.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

Comments were made on "Sibirya Kedisi".
 • Mitten

  Çok tüylü bir tatlış!

 • Kedi sever

  Tombul tüylü sevimli tatlı pisicik