Göz alıcı görünümüyle Mavi Rus kedisinin bakımı, hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Mavi Rus kedisine Dost olmadan önce bunları bilmelisiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik50
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı20
Sıcakkanlılık75
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık25
Taranma İhtiyacı35
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat60
Sağlık ve Dayanıklılık20
Özgürlük Düşkünlüğü80
Hayvanlarla Dostluk55
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk65
Zeka Seviyesi75
Yabancılarla Dostluk15
Sosyal ihtiyaçlar55

Mavi Rus kedisi, halk arasında çok tanınan bir türdür. Mavi Rus kedisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Mavi Rus Kedisi Tarihçesi

Mavi Rus kedilerinin kökeni, isminden de anlaşılacağı üzere Rusya’ya dayanır. Safkan bir cins olan Mavi Rus kedilerinin doğa ana tarafından yaratıldıklarına inanılmaktadır. Bu cinsin görünüşünden çok etkilenen İngiliz denizciler Mavi Rus kedilerini anayurtları olarak bildikleri Rusya’nın kuzeyindeki Beyaz Deniz’in liman şehri olan Archangel kentinden evlerine götürmüşlerdir.

Bu cinsin sık tüylü ve kalın kürklerinin Rusya’daki hayat şartlarında yaşayabilmek için geliştirdikleri fiziksel bir kalkan olduğu kabul edilir. Geçmiş zamanlarda doğada vahşi olarak yaşayan Mavi Rus kedileri, sadece kürkleri için avcıların peşine düştükleri bir cins olmuş; zaman geçtikçe popülaritesi artmış ve korunma altına alınmıştır.

Bu cinsin kendisine çok benzeyen diğer 3 mavi düz renkli kedi cinsiyle akraba olduğu bilinir. İngiltere’nin British Shorthair British Blue, Fransa’nın Chartreux ve Tayland’ın Korat olacak şekilde bu 4 tür birbirine çok benzese de tüy yapısı ve karakteristik özellikleri birbirinden çok farklıdır. Mavi Rus, ilk olarak 1875 senesinde Londra’da ortaya çıkmıştır.

2. Dünya Savaşı’nda yüzlerce Mavi Rus kedisi katledilerek neredeyse bu türün nesli tükenme noktasına gelmiş; bunun üzerine İngiliz kedi yetiştiricileri türü çoğaltma çalışmaları başlatmıştır. İlk aşamada mavi benekli Siyam Kedisi ile British Shorthair çiftleştirilmiş. İskandinav kedi yetiştiriciler ise benzer renklerdeki Siyam kedileri ile Finlandiya’dan mavi kedileri çiftleştirerek çoğaltıma katkıda bulunmuşlar. Fakat yapılan bu iki çoğaltma çalışması da maalesef ki beklenen sonucu vermemiş. Ortaya çıkan kediler, klasik Mavi Rus kedisinden çok daha fazla uzun ve karakteristik yapıları çok farklıydı.

Orijinal bir Mavi Rus kedisinin yerini asla alamasalar da, orijinal Mavi Rus kedilerinin doğalarındaki ürkeklik düşünüldüğünde seçici yetiştiricilik ile uysal huylu ve sakin kedilerin çiftleştirilerek çoğaltılmasıyla günümüzde çok sevdiğimiz kedi cinsi ortaya çıkmıştır.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Mavi Rus kedileri uslu doğası olan bir kedidir. Bu nedenle eğitilmeleri kolaydır. Bu tür, nazik ve şefkatli kişiliği ile bilinir. Türün dişileri erkeklerine göre çok daha sessizdir. Oyun oynamaya bayılan bir cins olan Mavi Rus, siz bıkmadığınız sürece saatlerce sizinle oynayabilir. Ona gereken ilgiyi göstermediğiniz taktirde adeta acı çekiyormuş gibi bir görüntüye bürünür ve onu doyasıya oynatana kadar öyle kalır. Bu tür, ilgisizlikten nefret eder. Hayatlarındaki en önemli kriter ilgidir. Bu nedenle siz ona ilgi gösterene kadar hasta rolü oynar. Bununla beraber Mavi Rus kedileri eğlenceden ve güneşin altında vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Bu tür, kendi başına vakit geçirmeyi de sever. Öyle ki, Mavi Rus kedileri bıkmak usanmak bilmeden tek başlarına oyun oynarlar. Ancak yine de, sahipleri eve geldiğinde onları gördükleri için aşırı mutlu olurlar. Mavi Rus cinsi sahiplerini sürekli olarak takip altında tutar ve onlarla mükemmel bir arkadaş olabilirler. Mavi Rus cinsi, evde özellikle bir kişiyi sahiplenir. Evde yaşayan kaç kişi olursa olsun, onun seçtiği ve özellikle ilgi gösterdiği o olacaktır. Seçtiği kişinin sürekli arkasında dolanır, omzunda küçük gezintilere çıkar. Bunun dışında evdeki tüm bireylerle çok iyi anlaşır. İnsanlara duydukları düşkünlükleri ve sevgileri çok fazla belli ederler. İnsanların ruh hallerini çözümleyebilen Mavi Rus, sizi durgun gördüğü zaman patisiyle dokunarak neşelendirmeye çalışabilir ya da ağlayan bir bebek gördüğünde yanına kıvrılıp yatabilir.

Mavi Rus kedileri, çok kolay korkabilen bir türdür. Buna onların en büyük zayıflıkları diyebiliriz. Farklı bir ortamda veya hiç tanımadıkları bir insanın yanında aşırı utangaç olurlar. Bu türün son derece sessiz ve hızlı hareket ettikleri biliniyor.

Mavi Rus, değişimden hoşlanmaz. Bu yüzden eve giren çıkan bireylerin ve evdeki eşyaların değişmesini istemezler. Evde daha önce görmediği biri varsa yüksek bir yerde durup onu izlerler. Bu izleme sürecinde kişiye yaklaşıp yaklaşamayacaklarına karar verirler. Sırf bu nedenle eve gelip giden misafirlerin kedinizi hiç görmeden geri dönme ihtimali çok yüksektir. Sevimli dostunuz kendisini onların yanında tatlılık yapacak kadar yakın hissetmeyebilir.

Mavi Rus kedileri rutin bir hayata bayılır. Fakat dışarıda zaman geçirmekten de hoşlanırlar. Eğer evinizin çevresine alışırlarsa, büyük bir keyifle alıştıkları çevrede zaman geçirebilen ender kedi türlerinden bir tanesidir.

Mavi Rus, zaman kavramına önem verir. Her şeyi vaktinde yapmak isterler. Bu nedenle akşam yemeklerinin zamanı geçtiğinde çok huysuzlanırlar.

Mavi Rus Kedisi

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Mavi Rus, uysal bir tür olduğundan çocuklar ve evcil hayvanlarla iletişim kurmakta zorlanmaz. Çocuklara asla zarar vermeyen bu tür, çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. Evcil bir hayvan ile hiçbir sorun yaşamadan aynı evi paylaşabilen Mavi Rus kedileri, bebeklikten bu yana evcil bir hayvanla aynı ortamdaysa onunla sıkı bir dostluk bile kurabilir. Ancak yine de, en iyi anlaştıkları kedi ve köpek türleridir. Mavi Rus kedileri, fazla hareketli evcil hayvanlardan kendisini korumak amacıyla onlara istemeyerek de olsa zarar verebilir. Bu durumu göz önüne alarak kedinizi başka bir evcil hayvanla aynı ortama soktuğunuzda birbirlerine alışıncaya kadar dikkatli olmanız doğru olacaktır.

Mavi Rus Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu tür, gözleriyle dikkat çeker. Mavi Rus kedileri ilk görüşte kendisine hayran bırakabilecek kadar güzel gözlere sahiptirler. Bunun dışında onlara dokunduğunuzda içinizi huzurla dolduracak bir yumuşaklık hissedersiniz. Yüzünde her daim gülümseme olan Mavi Rus kedisi yanınızdayken sebepsiz bir rahatlama yaşayacağınıza eminiz.

Mavi Rus Kedisinin Gözü
Mavi Rus Kedisinin Gözü

Görünümü ve Vücut Yapısı

Bu türün en göze çarpan özelliklerinden bir tanesi de tüy yapısının kısa fakat yoğun olmasıdır. Ancak nadiren de olsa uzun tüylü Mavi Rus kedilerinin de görülebildiğini vurgulamak istiyoruz. Türün tüyleri 2 katlıdır. Bu yüzden de özel bir dokuları vardır. Onları okşamaktan haz alacaksınız. Vücut yapısı son derece kaslı olan Mavi Rus kedileri, pırıl pırıl parlayan tüyleri sayesinde şaheseri andıran bir görüntüye sahiptir. Görüntüsündeki en önemli unsurlardan olan tüylerinin renkleri beyaz, siyah ya da mavi olabilir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Sevimli dostlarımızın kafa şekli kamayı andırır. Yüzüne baktığımızda sürekli bir mutluluk ifadesi görebiliriz. Diğer kedilere oranla Mavi Rus kedilerinin elmacık kemikleri daha çıkıntılıdır. Minik meleklerimizin surat yapısı ise kemiksidir. Badem gözlü deyimine uyan Mavi Rus kedileri, zümrüt yeşili gözleri ile bakanları kendisine bir daha baktırır.

Mavi Rus, belirgin bıyıkları ve büyük kulakları ile kendinden emin bir duruşa sahiptir. Bu türün kulakları sivri olmakla birlikte uzundur. Ağızlarının köşeleri hafifçe yukarı kalkık olan bu tür, küçük bir burun yapısına sahiptir. Çene yapısının iyi olması sayesinde ısırdığında fazlasıyla can yakacaktır.

Ağırlığı ve Boyutları

Kanatsız meleklerimiz orta boy bir vücut yapısına sahiptirler. Bu türün ağırlığı ise cinsiyete göre değişiklik gösterir. Erkek Mavi Rus kedilerinde ağırlık 3.5 ile 5 kilo arasındayken; dişi Mavi Rus kedilerinde ağırlık 2.5 ile 4 kilo arasındadır. İskelet yapıları ince olmakla beraber gövde yapıları çok sağlamdır.

Mavi Rus Kedisi Bakımı

Mavi Rus kedilerinin uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bakımlarına titizlikle dikkat edilmesi şarttır. Uygun çevre şartlarının sağlanması ve seçilen mamanın kaliteli olması Mavi Rus kedilerine kaliteli ve uzun ömürlü bir yaşam sunar. EN önemli faktörlerden bir tanesi ise taranmasıdır. Bu türün ölü tüylerden kurtulabilmesi için haftada en az 3-4 defa taranması gerekir. Bununla birlikte miniğinize suyun sıcak olmamasına özen gösterilerek yaptırılan bir banyo da onun rahatlamasını sağlar.

Kedi bakımında düzenli olarak dişlerinin fırçalanması da büyük yer tutar. Biz insanlarda olduğu gibi Mavi Rus kedilerinde de düzenli olarak diş fırçalamak ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonları engeller. Bu uygulamayı küçük arkadaşınıza günde 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kulak bakımı için ise haftada bir kez nemli ve yumuşak bir bez ile silmenizi öneririz. Böylece kulakta oluşacak enfeksiyonları engelleyeceğiniz gibi miniğinizi kulak kirlerinden de kurtarmış olursunuz.

Küçük arkadaşınızın kendisine ya da çevresindeki insanlara zarar vermemesi adına tırnaklarını periyodik olarak kesmeniz gerekir. Bu işlem için kedi tırmığı kullanarak zorluk yaşamadan halledebilirsiniz.

Minik dostunuzun gözlerinin etrafında çapaklanmalar görülebilir. Böyle bir durumda nemli bir bez yardımı ile son derece yumuşak hareketler yapmaya özen göstererek temizlemelisiniz. Bu noktada her 2 göz için de ayrı bezler kullanmanızı öneririz. Böylece gözün bir tanesinde oluşan bir enfeksiyon varsa, diğer göze sıçramasına engel olabilirsiniz.

Bakım Maliyeti

Mavi Rus kedisinin maliyetinden daha çok bakımı ön plandadır. Kaliteli mamalarla beslenmesi gerektiği için sadece bu noktada biraz para harcamanız gerekse de, bu cinsin bakım maliyeti çok da yüksek değildir. Yine de sık olmamakla beraber kedi kuaförüne götürülmesi ve deneyimli bir veterinerde yılda 1-2 kez genel kontrol yaptırılması yararlı olur.

Besleme

Mavi Rus kedileri sık sık yemek yerler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken mamanın taze olmasıdır. Bayat mamalar kedinize zarar verebilir. Bu tür yavru iken yalnızca kuru mama kullanılmalı; yaş mamaya yetişkin olduğunda sadece haftada bir defa olacak şekilde geçilmelidir. Yavru bir Mavi Rus kedisine ek bir gıda verilmesine gerek yoktur. Yetişkin bir Mavi Rus kedisi için ise ek gıda olarak haftada bir defa ona özel hazırlanmış olan haşlanmış ciğer ve tavuk verilebilir. Bu da ufak porsiyonlar halinde olmalıdır.

Uyku

Bu cinsin uyku düzeni her kedide olduğu gibi değişiklik gösterir. Kediniz yavru ise günün üçte birini uyuyarak geçirir. Bu nedenle aşırı uyuyor diye korkmanıza hiç gerek yoktur. Yetişkin bir Mavi Rus kedisi ise elbette yavru kediye oranla daha az uyuyacaktır. Sevimli arkadaşınız uyurken sessiz yerleri tercih eder.

Temizlik

Mavi Rus kedileri, titizlikte çığır açan kedilerdir. Bu tür, pis kum kaplarından nefret eder. Eğer sahipleri tuvaletlerini temizleme konusunda gereken hassasiyeti göstermezse, ona tuvaletini dışarı yaparak korkunç bir sürpriz hazırlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına miniğinizin bu hassasiyetine özen göstermelisiniz.

Mavi Rus Kedisi Sağlık Durumu

Mavi Rus kedileri, dünyadaki en sağlıklı kedi türlerinden bir tanesidir. Ayrıca bu tür, yaşam süresi en uzun kediler arasında da karşımıza çıkar. Kolay kolay hastalanmayan Mavi Rus kedilerinin bakımına verilen özenin de bu kadar sağlıklı olmasında rolü vardır.

Sağlık Sorunları

Bilinen genetik bir hastalığı olmasa da Mavi Rus kedileri için bakım rutinine önem verilmesi çok kıymetlidir. Düzenli veteriner kontrolü, pati dostunuza yine de büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Yaşam Süresi

Mavi Rus kedilerinin yaşam süresi oldukça uzundur. Gerekli diyetler ve yeterli beslenme ile bu tür 15 yıl ile 20 yıl arasında yaşayabilir. Bu noktada uygun koşulların oluşturulması da önemlidir.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Bu türün dişilerinde kızgınlık dönemi ortalama olarak 6 aydan başlar. Erkek Mavi Rus kedilerinde ise kızgınlık dönemi 12 ile 15 ay arasında başlamaktadır. Sevimli dostunuz kızgınlık dönemindeyken aşırı yüksek sesler çıkarabilir. Bununla birlikte sık sık evden kaçmaya çalışabilir ya da mobilyalarınıza sürtünme ihtiyacı duyabilirler. Kedinizin kızgınlık dönemi 5 gün ile 3 hafta arasında değişiklik gösterir ve bu yılda 2 kez mevsim geçişlerinde yaşanır.

Kızgınlık dönemindeyken kedinizde agresif davranışlar görmeniz normaldir. Bu dönemde kediniz normalden daha hırçın olur. Nadiren de olsa kızgınlık döneminde kedilerin tavırlarının tam tersi şekilde değiştiği de görülmüştür.


Mavi Rus kedisi genel özellikleri konusunda, yukarıdaki bilgilerden faydalanarak kediniz için en iyisini oluşturabilirsiniz. Bunun yanında bir Mavi Rus kedisine yuva açan okuyucularım varsa, diğer arkadaşlarımıza da katkı sağlaması adına deneyimlerini bizlerle paylaşabilirler. Onların hayatı için en mükemmel olanı hep beraber kararlaştırabiliriz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Dodi

  Bende Bir tane var 1 buçuk ay oldu geleli gerçekten eğitimi kolay ilk defa bir kedi beni yormadı diyebilirim eğitimde 1 yaşında olmasına rağmen ama çözemediğim şeyler var şöyle kendi tüyünü yemesi sacımı çekiştirip yemesi dikkatimi çekti inanılmaz derecede korkmuş bir önce ki sahibi ne yaptı bilmiyorum ama basımı kaşıyacağım elimi kaldırdığım gibi kedi korumaya alıyor ya da kaçıyor. Bana yeni yeni alıştı daha rahat diyebilirim cinsine göre ayyy çok miyavlıyo çok hem de nedenini ne anlamdım her şey tam etrafımda dolanıp miyavlıyo tabi benim de içim yanıyor ama cidden çok güzel gözleri tüyü ağız yapısından olacak ki sevince gülüyor 😃 yaa cevabını bilen varsa sorularımın cevaplarsa çok mutlu olurum ilk defa Mavi Rus aldım ben hakkında pek bilgi yok olan varsa aydınlatırsa çok çok mutlu olurum teşekkürler😊😊🙋‍♀️

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Marsın İnsanı Venüs

  Benim Marsişkom Mavi Rus. Her kedi aynı mıdır bilmiyorum ama gerçekten zeka küpü ve eğitilebilen bir kedi. Şu an 5-6 aylık, bu kadar eğitilebilecek bir kedi olduğunu bilseydim elimden gelen her şeyi öğretirdim. Şöyle anlatıyım: telefonum başka bir odada çalıyor ben diğer odadayım gelip miyavlıyor beni telefona götürüp telefonu gösteriyor.
  Oyun oynarken çok az ısırıklar atıyor ve beni asla tırmalamıyor. Ev arkadaşımı oyun sırasında param parça etti. Evin her bireyine karşı farklı bir davranışı var: kiminle oyun oynayacağını, kimden mama isteyeceğini daha eve geleli 1 ay olmadan anladı. Evden çalıştığım için bütün gün benimle beraber sadece oturur, oynamaz yanıma da sırnaşmaz sadece karşıdan izler ve arada miyavlar (ben bunu muhabbet olarak algılıyorum).
  Ama çok tripli ve alıngan, bir keresinde arkadaşımın kedisini sevip eve gelmiştim. Geldi kokladı kokladı hiçbir tepki vermeden 10 gece benimle yatmadı. Yine odamda tam karşımda beni görecek şekilde uyuyordu fakat yanımda asla, ben çok üzüldüm ama zorlamadım tabi ki. Sonra unuttu mu ne oldu bilmiyorum tekrar yanımda uyumaya başladı. Aşkım o benim cinsi ne olursa olsun sahiplenin ❤❤❤

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  BJA

  Keşke bu kadar pahalı olmasalar 💲☹️

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Ben Russian Blue Kedisi sahiplendim ücretsiz. Sen de sahiplenebilirsin.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  BJA

  O gözler bende olsaaa

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Rose

  Çoooooooooooooooooooooook tatlı

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  lisanın kedisi

  Bende gökyüzü gibi masmavi tüğleri var sandım 😀 ama gözlerine aşık oldum ahh keşke.. benim gözlerimde öyle olsa…:(

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rose

   Ayneeeeen

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  cevat

  Mavi Rus kedisi ince mi oluyor?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Murat Dinç

   Pek sayılmaz ancak kısa tüylü ve genellikle zayıf oldukları için öyle göründükleri söylenebilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Barış

  Gözleri ve tüyleri çok güzel duruyor aşık oldum 😍