American Bobtail kedisi görünümü, eğitimi, sağlık durumu ve çok daha fazlası için yazı içeriğine göz atabilirsiniz.

American Bobtail kedisi, tam bir “vahşi tekir” görünümündedir. Hem görüntüsü hem de karakteri, sadakati, kavrayışı noktasında köpeklere benzetilen kedilerdir. Aslında hem aşina olduğumuz milli kedimiz tekir gibi, hem de nadir rastlanan her yerde karşımıza çıkamayacak kadar zor bulunan bir kedi türü olan American Bobtail kedisini tüm detaylarıyla inceleyelim.

American Bobtail Kedisi Tarihçesi

American Bobtail kedileri tesadüfen ortaya çıkmış bir kedi ırkı değildir. Kedi yetiştiricileri tarafından özellikle yapılmış çapraz üreme sonucu ortaya çıkmış, oldukça ilginç görünümlü bir kedi türüdür.

Bir rivayete göre American Bobtail; Amerika’da yaşayan ünlü kedi yetiştiricisi Mind Shouldtz’un, 1960 yılında bir Tekir kedisi ile vahşi bir cinsten gelen Bobcat kedisinin çiftleştirilmesi sonucu dünyaya geldikleri düşünülüyor. Bir diğer ve daha mantıklı gibi görünen rivayete göre ise; tekir kedisi ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile doğmuş olduğu. İki türlü ihtimalde de bu ırk kırma diye tabir edilen bir ırk olup, elbette ki safkan değildir.

Aslında doğduğu ve sonrasında da neslini devam ettirdiği ilk yer Kuzey Amerika’dır. Ancak çok kısa bir sürede Dünya çapında yayılım göstermiştir. Man Adası’ndan Japonya’ya, Afrika’dan Kanada’ya kadar yayılıp oradan da pek çok ülkede tabiri caizse kök salmıştır. Ülkemizde pek rağbet görmemiş olacak ki bizim minik arkadaşlarımızı tanıyıp sahiplenmemiz diğer ülkelere nazaran daha geç olmuş.

Çoklukla üremeye devam ettiği süre zarfında, ancak 1989 yılına gelindiğinde bir kedi ırkı olarak kabul edilip ABD merkezli Uluslararası Kedi Birliği (TICA) tarafından American Bobtail ismiyle statüsünü kazanmıştır. Günümüze geldiğimizde yerli yabancı kuruluş olan tüm kedi dernekleri tarafından kayıt altına alınmış bir kedi türüdür.

American Bobtail kedisinin geni, kontrol altına alınabilen bir gen olmadığı için, uzmanlar tarafından mutasyona uğrayıp farklı ırkların çıkarılması da mümkündür. Ancak genler ne kadar mutasyon geçirir ya da dış etkenlerle deformite edilirse o kadar çok hastalığa yatkın ve belki de epeyce aykırı görünümlü kedilerin ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bunun etikliği de elbette ki tartışma konusudur.

American Bobtail Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Usludur: Aykırı görüntüsünün aksine inanılmaz sakin ve zararsızdır.
 • Söz Dinler: İyi ve isabetli bir eğitim verildiğinde neredeyse eğitilmiş bir köpek kadar laf dinleyip verilen komutları alır ve tam tamına yerine getirir.
 • Zekidir: Lego ve yapboz gibi dikkat getiren küçük ve çok parçalı oyuncaklarla oynamaya bayılır. Sizden sık sık gördüğü bir şeyse o da sizin yaptığınız gibi yapboz parçalarını birleştirmeye çalışacaktır.
 • Gürültüsüzdür: Bir çok kedinin aksine pek fazla sesi çıkmaz ancak bu olanları anlamadığı ya da sizinle iletişim kurmadığı anlamına gelmez.
 • Oyuncudur: Yakalamaca, eşya saklayıp bulmaca gibi zeka ve keşif mahareti gerektiren oyunlara bayılır. Üstelik bu oyunların sonucunu ödüllerle bağlarsanız tüm bu aktiviteleri bilincinde kalıcı hale getirmiş olursunuz.
 • Avcıdır: Kuvvetli refleksleri ve derin içgüdüleriyle mükemmel bir avcılık yeteneği vardır. kuş, sinek, fare gibi hayvanların korkulu rüyasıdır.
 • Yalnızlıktan nefret eder, çünkü adeta sahibi ya da bakımını üstlenen kişi ile bir bütündürler.
 • Sudan hoşlanmaz, yıkamak istediğinizde ortalığı yıkabilirler.
American Bobtail

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

American Bobtail kedisi, haşin bir avcı olmasının dışında evcil hayvanlarla çok iyi arkadaş olur. Hamster ya da diğer küçük evcil hayvanları av olarak nitelendirebileceği için onlarla bir arada yaşaması söz konusu olamaz. Ama uyumlu bir kedi ya da dominant yapıda olmayan bir köpekle can ciğer olup, harika oyunlar oynayabilirler. Çocuklarla da diyaloğu gayet iyidir. Konuşmadan kurulabilecek en iyi iletişimi kurma metodu mevcuttur. Çılgınca sevilmek ve okşanmaktan da büyük haz alır. Bu nedenle çocukların sevme şekli de hoşlarına gidecektir. Fakat tabi ki severken ayarı kaçırıp canlarının yakılmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Uzun tüyleri olduğu için genelde çocuklar tarafından tüyleri çekme ya da koparma gibi rahatsız edici ve zarar verici davranışları olabilmektedir. Bu sebepten dolayı çok küçük ya da yaramaz olan çocuklarla yalnız bırakılmasına mahal verilmemelidir. Herkesin sevgilisi olabilecek, hatta psikoterapi seanslarındaki tedavi yöntem ve programlarında dahi faydalanılan bir kedi olan American Bobtail kedisi, duygusu yoğun bir ruha sahiptir. Özellikle masum ve zararsız olduğu için herkesle çok iyi anlaşıp nazikçe yaklaşımda bulunur.

American Bobtail Kedisi Fiziksel Özellikleri

Dış görünümünü incelediğimizde bir palto ya da yelek gibi üzerine atılmış postu, yer yer uzunlu kısalı bulunan tüyleri ve ortalama diğer kedi kuyruklarının boyutlarının neredeyse üçte biri kadar küçük olan ilginç kuyruklarıyla son derece dikkat çekicidirler. Kısa ama kalın ve bol tüylü kuyrukları çok tatlıdır. Göz yapısı siyam kedisini andırsa da genel görüntü itibariyle bambaşka özellikleri vardır. Kendisine özgü ama aynı zamanda vahşi bir vaşak havası katan melez göz onu daha da ilginç kılan bir diğer etkendir. Ürkütücü ve aynı zamanda da bilgece duruşunun sizi etkilememesi imkansız.

Görünüm ve Vücut Yapısı

American Bobtail kedileri, atletik ve esnek bir vücuda sahiptirler. Kemik yapıları da kalın ve sağlam duran, kıvrımlı hatlara sahiptir. Geniş omuz yapısı ve kaslı hatlarının kesinlikle çok hareketli olması ve bol bol oyun oynaması için bu şekilde yaratıldığına emin olabilirsiniz.

İri bacakları ve bacaklarıyla bir bütünsellik halinde olan patileri vardır. Uzun ve sportif esneklikte olan arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun ve daha tüylüdür.

American Bobtail

Yüz ve Kafa Yapısı

Büyük ve geniş bir kafa yapısı vardır. Kulakları büyük, dik ve hafif aşağı bakan tarzdadır. Elmacık kemikleri belirgin, ağız yapısı dolgun ve çıkıntılı bir forma sahiptir. Ağız kenarlarında seyrek ve normal uzunlukta ince ve pek belirgin olmayan tüyleri (bıyıkları) vardır. Badem gibi ama iri, yukarı doğru çekik gözleri, küçük ve düz burnuyla harika bir uyum içindedir. Göz rengi genelde mavinin çeşitli tonlarındadır ancak bazen ela ve açık yeşil gibi parlak renklerde de olmaktadır.

Kafasının etrafındaki yele gibi dizilmiş tüyleriyle nispeten küçük sayılan yüzü tüylerin gürlüğüyle daha gösterişli bir tarz katar.

Tüy Çeşitleri

Tüyleri vücudunda çift katmanlı ve fazlaca gür olarak bulunur. Ayrıca tüyleri püsküllü ve yeleli olarak da bazı bölgelerinde daha uzundur. Yabani havası olan tüyleri genel olarak iki renkli ve tekir tonlarındadır. Ama her renkte olanlarına rastlamanız çok olası. Bunlar:

 • Beyaz renkli,
 • Kahverengi-siyah renkli,
 • Kahverengi-gri renkli,

 • Gri- siyah renkli,
 • Dalgalı gri- beyaz renklerinde.

Ve daha bu renkler gibi pek çok renk kombinasyonunda tüyleri vardır. Ama en beğenilen ve onların asaletini konuşturan renk beyaz tüy ve mavi göz uyumudur.

Ağırlığı ve Boyutları

American Bobtail kedileri; yuvarlak ve iri yapılı vücut kıvrımlarıyla zaten oldukça büyük ve kilolu olduklarını belli ederler. Yine de kiloları göründükleri kadar fazla değildir. Orta boyda bir kedi oldukları da göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle zayıf olmayan ve yağ dokusu da iyi düzeyde bir kedi sayılırlar. American Bobtail kedilerinin yaklaşık olarak ağırlıkları 4 kilo ile 7 kilo arasında değişmektedir. Ancak kilo almaya çok müsait olan çocuklarımıza düzenli bir yeme disiplini sağlamazsanız 7 kilonun da üzerindeki rakamlarda görebilirsiniz ve bu hiç de sağlıklı bir durum olmaz.

American Bobtail
American Bobtail

American Bobtail Kedisi Bakımı

Bu yavrucaklarımızın bakımı, özellikle uzun tüyleri olduğu için tüy hijyeni açısından özenli olunmasını gerektirir. Hijyenden kastımız tüylerinin dökülmesi durumunda etrafın kirlenmesi değildir. Bunun yanında aynı zamanda kediniz için de rahatsız edici sonuçlar doğuracağından haftada 3 kez tüylerini taramalısınız. Birbirine dolanmış hatta düğüm olmuş tüylerle çok fazla karşılaşma ihtimaliniz olduğu için tüylerini düzenli olarak taramayı ihmal etmemelisiniz.

Kulaklarını en azından haftada bir kez temizlemeniz yeterli olacaktır. Bunu da kesinlikle sert bir çubukla değil, yumuşak nemli bez ile yapmalısınız. Eğer kulak temizliğinde zorlanıyorsanız, bu işlemi haftada bir kez veterinerinize uğrayarak halledebilirsiniz.

Diş eti enfeksiyonlarına karşı tedbirli olmak adına haftada bir ya da iki kez de dişlerini fırçalamalısınız. Kediniz elbette bundan hoşlanmayacaktır, ama kibar ve yavaş davranırsanız pek bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Göz sağlığını korumak için; gözlerinin etrafını incitmeden, bastırmadan yine nemli ve yumuşak bir bezle silmelisiniz. Herhangi bir enfeksiyon bulaşma riskine karşı, iki göz için aynı bezin aynı tarafını kesinlikle kullanmamalısınız.

 Dikkat etmeniz ve es geçmemeniz gereken bir diğer konu da American Bobtail kedisini yıkamanız gerekiyorsa, fazla kremsi dokuda olmayan ve içinde yağ bulunmayan bir şampuan tercih etmeniz gerektiğidir. Çünkü eğer yağlı ya da kremli bir şampuan kullanırsanız, kedinizin narin tüylerinin yapı dengesinin ve görüntüsünün de bozulmasına neden olabilirsiniz.

Bakım Maliyeti

American Bobtail kedisinin bakımı kesinlikle sizi yoracak ve bütçenizi zorlayacak şekilde değildir. Hatta bu çocukların masrafsız olduklarını söylemek hiç de yanlış olmaz. Bir kedinin ihtiyacı olan bakım ürünleri, ona uygun mamalar, belki birkaç keyif oyuncağı ve tüm bunlara ilave olarak aşılarının ihmal edilmemesi ile veterinerinizin size verdiği genel kedi sağlık kontrolü için muayene randevularınızı takip etmek dışında maddi bir maliyeti söz konusu olmayacaktır. Onun en çok ihtiyacı olan şey sizin sonsuz sevginiz ve sıcak şefkatiniz. Neyse ki tüm bu güzel duygular bedava. 😊

Beslenme

Uzun tüylü kedilerin metabolizma sistemleri ve vücut kimyaları daha farklı işleyeceğinden; mama seçimini de bu bilinçle yapmalısınız. Aynı zamanda kedinizin sağlık durumuna ve bu durumun getirisi olan ihtiyacını karşılamak için almanız gereken vitaminli mamalarla da beslemeniz gerekebilir. Tüm bu gereksinimleri göz önünde bulundurarak, veterinerinizin tavsiye edeceği mamaları kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Zira deneme yanılma yöntemi hem kedinizin sağlığını hem de bütçenizi anlamsız yere sıkıntıya sokacaktır.

Uyku

American Bobtail kedileri için düzenli uykuları asla değişmez ve değiştirilemez bir hayat tarzıdır. Uyumayı çok seven miskin bir yapıları yoktur. Fakat gündüz ya da gece uyku saatleri aynıdır. Düzenleri biraz sapsa ve değişse hemen huzursuz olurlar. Rahatlarına düşkünlerdir. Mutlaka kendi yataklarını ya da uykularını kaliteli bir şekilde sürdürdükleri rutin alanlarını ararlar. Ayrıca yattıkları yerde başka bir eşyaya veya aşina olmadıkları bir şeye tahammülleri yoktur.

Temizlik

Bu çocuklar çok akıllı olduklarından titizlikleri de o ölçüde gelişmiştir. Disiplinli oldukları için hijyen de daima aradıkları bir kavramdır. Mama kapları, su kapları, yatakları, oyuncakları hatta gezindikleri yerler bile temiz olmalıdır. Ayrıca örneğin; tuvalet ihtiyaçlarını giderecekleri kumlarının da her zaman temiz olmasını isterler. Eğer bir sebepten gözünüzden kaçtıysa ve kumu temiz bir halde değilse oraya tuvaletlerini yapmaz, tutarlar. Ama lütfen sabrını zorlamayın, yoksa olduğu yere kakasını yaparsa sorumlusu o olmaz! 😊

Yani özetle hem hoşlandıkları hayat tarzı titizlik üzerinedir, hem de ruh ve beden sağlıkları için bu durumu benimsemek biçilmiş kaftandır.

American Bobtail Kedisi Sağlık Durumu

Upuzun tüylerinin bakımı ve genel ihtiyaçlarının giderilmesi doğrultusunda ufak tefek takipler yeterli olacaktır. Şöyle ki; American Bobtail kedileri genetik yapı itibariyle aslında biraz zorlama ortaya çıkan bir ırktır. Bu nedenle kalıtımdan geçebilen bazı hastalıklara yatkınlıkları mevcuttur. Zaten aşı takiplerini kesinlikle atlamadan yapmalısınız. Aşı takiplerini yaparken veterineriniz; sizi yönlendirmesiyle ve bilgilendirmesiyle, hastalıklara karşı koruma sağlamak adına ve varsa bir rahatsızlık bunu en başında tespit etmek için belli aralıklarla çağıracaktır.

Sağlık Sorunları

American Bobtail kedileri literatürde sağlıklı kediler kategorisinde yer alır. Ama bunun yanında yatkın oldukları hastalıkları da yok değildir. Bunlar; bazı omurga rahatsızlıkları, kemiklerde kaymalar, bağırsak ve mesane ile ilgili hastalıklar olarak sıralanabilir Ancak tekrar etmekte fayda var, düzenli sağlık kontrollerinden geçerlerse tüm bu hastalıklar korkulacak bir hal almaktan çıkabilir ve kedinizin hayat kalitesini de düşürmemiş olur.

Yaşam Süresi

Yapısına uygun ve sağlıklı bir hayat yaşıyorsa en uzun ömürlü yaşayan kediler arasında sayılabilir. American Bobtail kedisinin ortalama olarak 13 yıl ile 20 yıl arasında yaşam süreleri vardır.

Fakat American Bobtail kedisinde en çok rastlanan durum, onun aşırı obur olmasıdır. Zaten obeziteye de fazlaca yatkındır. Ona ne verseniz ve ne kadar verseniz o kadar yer. Bu yüzden porsiyonlarına sınırlandırma getirmelisiniz. Vücudunun ihtiyacı olduğundan daha fazla yemek ve dolayısıyla enerji verirseniz, bu enerjiyi yakmak için en az 2 kat daha fazla hareket etmelidir. Karakteri itibariyle zaten çok hareketli ve oyuncu olan bu melekler daha fazla hareket edecek enerji ve zaman bulamayacaktır. Yediğini harcayamaması da obeziteyle başlayan ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

American Bobtail

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Tatlı mı tatlı arkadaşlarımızın kızgınlık döneminin öyle çok uzun sürmediğini en baştan ifade etmeliyim. Yani en azından diğer kedilere göre…

Ortalama olarak 8 aylık olduğu zaman kızgınlık dönemi başlar. Bu dönem erkek ve dişilerinde değişkenlik gösterse de genel olarak zamanlama bu şekildedir. Kızgınlık dönemlerinde çok ilginç sesler çıkarmaya başlayan kediler her nesneye ve her insana aşırı yakın tavırlar sergilemeye başlar. Bu durumda anlayın ki kediniz bir arayış içindedir. Ama aradığını yanlış yerde arıyor olduğunu anlaması bazen 5 güne yakın sürebilir. Yaklaşık 5 gün süren kızgınlık döneminin sonunda eğer çiftleşecek bir partner bulunmamışsa yavaş yavaş sakinleşmeye başlar. Ama bir süre sonra aynı durum tekrar baş gösterecektir. Ya 1 yaşına geldikten sonra kedinizin bu fizyolojik ihtiyacının karşılayacaksınız ya da onu kısırlaştıracaksınız. Ne yazık ki her kedi için kısırlaştırma, bir yerden sonra kaçınılmazdır.

American Bobtail kedisi ile ilgili sizlere gereken tüm bilgileri yazımda vermeye çalıştım. Sevimli yavrucaklarımızın evinize neşe katacağına eminim. Benimle aynı fikirdeyseniz zaman kaybetmemenizi öneriyorum. Eğer evinizde zaten yavrucaklarımız varsa, yaşadıklarınızı yorum kısmından benimle paylaşırsanız sevinirim. Hep birlikte bu sevimli dostlarımıza en iyi şekilde yuva sağlamaktan sizin de mutlu olacağınızı düşünüyorum.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "American Bobtail".
 • Sedi

  Gerçekten çok güzel mesajlar verdiniz, ne güzel böyle ince düşünceli insanların var olması😻