Ragamuffin kökenleri gizemli fakat kendisi çok sevimli bir kedi cinsi. Onu her yönüyle merak edenler için merak edilen her şey içeriğimizde.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk65
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik50
Kıl Dökülmesi40
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık30
Çocuklarla Dostluk40
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
  • Kökeni: ABD
  • Yaşam Süresi: 12 – 16 yıl
  • Kilosu: 4 – 9 kg
  • Vücut Tipi: Büyük
  • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler: Ragdoll kedisi, Honey Bear

Kedi deyince aklınıza ne geliyor? Sağı solu tırmalayan, oradan oraya atlayıp zıplayan bir şey mi? Olabilir fakat Ragamuffin onlardan biri değil. Ragamuffin olabildiğince uysal doğası, insana yakınlığıyla nam salmış sevimli mi sevimli bir kedi. Kedileri yaramaz olarak tanıyorsanız bu konudaki bütün fikirleri değiştirebilir.

Ragamuffin özellikleri nelerdir? Ragamuffin kökeni gerçekten gizemli mi? Ragamuffin kişiliği nasıldır?

Bu sorular gibi pek çok soru aklınıza takılıyor olabilir. Öyleyse vakit kaybetmeden onun hakkında sorulabilecek tüm sorulara yanıt veren içeriğimize geçelim.

Ragamuffin Kişiliği

Ragamuffin kişiliği, tarihçesinde bahsedeceğim benzer köken sebebiyle Ragdoll kedisi kişiliğine oldukça yakındır. Her iki cins de tek kelimeyle uysal olarak tanımlanabilir. Belki de bu, yetiştirici Ann Baker’in en büyük hedefinde başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Ragamuffin kedisinin uysal olarak tanımlanmasında iki farklı yol izlenebilir. Bunlardan birincisi, insanlara karşı aşırı yakınlık göstermesidir. Muhtemelen zil çaldığında kapıya koşacak ve gelenleri karşılamak üzere hazır bulunacak, kucağınıza almak istediğinizde hiç itiraz etmeyecek, tırnaklarını sizin üzerinizde test etmeye kalkmayacak ve ev düzeninize saygı duyacak bir kedi cinsidir. İkincisi ise neredeyse hiç geliştirmemiş olduğu kötülük, zarar verme, şüphe gibi duygulardır. Bu saydıklarımdan ikincisi onun için biraz tehlikeli olabilir. Çünkü, insan veya hayvan, bir yabancıyla karşılaştığında karşısındaki kötü niyetli olsa bile bunu anlayamayacaktır. Bu durum onu uysal gibi gösterse de pek çok tehlikeye karşı savunmasız kalacaktır. Dolayısıyla onu gözetimsiz şekilde evden çıkarmak hiç de iyi bir fikir değildir.

Ragamuffin’in bir başka kişilik özelliği de ilgi ve eğlence tutkunu olmasıdır. Bunu da bir olumlu bir de olumsuz yönden yorumlayabiliriz. İlgiyi seven kediler genelde daha çok dikkat çekse de Ragamuffin’in ilgi bağımlılığı tam olarak böyle bir şey değildir. İlgiyi sevmekten ziyade ona ihtiyaç duyar. Bu da onu herkes için uygun kedi olmaktan çıkarır. Örneğin yalnız yaşıyor ve uzun saatler boyunca evden uzakta çalışıyorsanız Ragamuffin ihtiyacı ilgiyi göremeyecektir. Dolayısıyla böyle bir yaşam biçimine uygun bir cins değildir. Öte yandan eğlenceli bir kediyle yaşamayı kim istemez ki! Ona yeterince ilgi gösterebilecek ve onunla eğlenmekten keyif alacaksanız Ragamuffin en iyi cinslerden biridir.

Ragamuffin’in oyunculuğu çok aktif bir oyunculuk değildir. Genelde oyuncu kedilerin çok hareketli olması beklenirken Ragamuffin o kadar da hareketli, sürekli sağa sola koşturma veya zıplama gibi oyunlar geliştiren bir kedi değildir. Bu yüzden onun oyunculuğu, gerçekten de oyun oynamayı bilen bir ailede açığa çıkacak ve kendisini tam olarak gösterebilecektir. Elbette buradan onun gün boyu oturduğu yerden kalkamayan bir kedi olduğu anlaşılmamalı. Aksine ortalama düzeyde hareketli bir cinstir. Sadece gereksiz hareketten kaçınır. Sahibini takip etmek, işlerine müdahil olmak en büyük hobileri arasındadır.

Bu uysal kedi pek çok bakımdan eğitilebilir hatta kendi kendini eğitebilir bir cinstir. Ragamuffin özellikle açık hava yürüyüşlerine çok meraklıdır. Her ne kadar tek başına çıktığında dışarısı onun için fazlasıyla tehlikeli olsa da sahibinin gözetiminde, tasmayla gezintiye çıkmak ona harika hissettirir. Eğitimi tasmayla da sınırlı değildir. Uysal kişiliği ve iyi derecedeki zekâsıyla ev kurallarına kolayca alışabilir, tırmalamak için kendi eşyalarını kullanmayı öğrenebilir. Perdelerinizi veya koltuklarınızı rahat bırakması bir kedi için mükemmel bir özellik.

İyi kedi tarifimizin son malzemesi de konuşkanlık😊 Ama kararında, sadece bir tutam konuşkanlık. Ragamuffin asla geveze bir kedi cinsi değil ama çok ketum da değil. Sadece gerektiğinde veya sevgi gösterisi yapmak istediğinde nazikçe miyavlamayı tercih ederek hem evinizi sessizliğe boğmayacak hem de gece uykunuzdan uyandırmayacaktır.

Ragamuffin Kedi
Ragamuffin Kedi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Ragdoll kedisi ile benzerliğinin en iyi örneklerinden biri de çocuklarla ilişkisidir. Çocuklara karşı her zaman saygılı ve arkadaş canlısı bir yaklaşım sergiler. Hatta güven ve ikili ilişkiler konusunda tıpkı bir çocuk gibi olduğu bile söylenebilir. Bu yüzden de her yaştan çocukla iyi arkadaş olabilecektir. Çocuklarla ilişkisindeki en önemli husus muhatabı olan çocuğun bir kediye nasıl davranması gerektiğini bilmesidir. Bunun sorumluluğu da biz yetişkinlerde olduğundan kedimizin çocuğumuzla iyi anlaşması için mutlaka çaba sarf etmemiz gerekecektir.

Yaşlılar konusunda da çok farklı olmayan Ragamuffin ideal bir geniş aile kedisi olabilir. Bir büyükanneden bir toruna kadar herkesle anlaşabilir. Yaşlılarla iyi olmasındaki en büyük etken uysal ve ortalama düzeyde aktif olmasıdır. Elbette yaşlı biri bir Ragamuffin sahiplenecekse ona yeterli ilgiyi ve bakımı sağlayabileceğinden emin olmalıdır.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Sanırım tek bir söz bile yeterlidir: Ragamuffin bir avcı değil. En azından acımasız bir avcı değil. Bu yüzden kendisine zarar verme ihtimali olmayan her hayvanla dostluk kurmaya açık bir kedi cinsi. Yani bir balığınız, kuşunuz veya kaplumbağanız varsa Ragamuffin’den korkmasına gerek yok. Yalnızca oyun oynamak istiyordur.

Ancak daha büyük ve güçlü evcil hayvanlarda durum biraz daha farklıdır. Agresif bir kedi veya köpek, Ragamuffin’e zarar verebilir. Çünkü daha önce de söylediğim gibi Ragamuffin gerçek bir tehlike karşısında ne yapabileceğini bilmiyor. Bu yüzden Ragamuffin’le yaşayacak olan kedi veya köpeklerin uysal ve sakin bir mizaca sahip olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca ne kadar tehlikesiz görünürse görünsün iki hayvanın tanışma süreci daima riskler taşır. Bu riskleri en aza indirmek için onların birbirine zarar vermeyeceğinden emin olmak için denetimli bir ortam sağlamalısınız.

Ragamuffin Kedi Cinsi
Ragamuffin Kedi Cinsi

Ragamuffin Tarihçesi

Ragamuffin cinsinin kökeni oldukça şüpheli cins yetiştirme metotlarıyla bilinen Ann Baker isimli Amerikalı kedi yetiştiricisine dayanır. Ann Baker 1960’larda Cherubim ve Ragdoll kedisi cinslerini ilk kez yetiştiren kişidir. Buraya kadar hiçbir sorun görünmüyor fakat asıl sorun burada. Çünkü özellikle Cherubim olarak da bilinen Honey Bear cinsinin ilk ortaya çıkışı konusunda çok garip hikayeler anlatılıyor. Ann Baker hakkındaki söylentiler gizli devlet deneylerinden başlayıp uzaylılara kadar absürt bir hâl alabiliyor. Elbette bu efsanelerden doğru olma ihtimali olanlar da yok değil. Bunun en büyük kanıtı olarak da Ann Baker’in 1971 yılında kurduğu IRCA gösterilebilir. IRCA dönemin diğer kedi meraklılarına göre çok farklı yetiştirme ve lisanslama metotları kullanıyor. Tek başına bu bile Ann Baker’in sıra dışı bir yetiştirici olduğunu gösteriyor.

Ancak tabii ki de uzaylılar meselesi koca bir yalan. Ama diğer iddiaların aksi kanıtlanana kadar gerçek olabileceğini düşünmekte bir sakınca yok. Şimdi sevimli kedimiz Ragamuffin’e dönelim. Cherubim, Ragdoll ve Ragamuffin cinslerinin üçü arasında da yadsınamaz bir akrabalık var. Ancak yetiştirici Ann Baker hakkındaki bilgi kirliliği bu cinslerden hangisinin en eski ırk olduğu konusunda bir kafa karışıklığına yol açıyor. CFA bu konuda Ragamuffin cinsinin Cherubim’den geldiğini söylüyor. Öte yandan CFA Cherubim’i bir cins olarak bile kabul etmiyor. İşte kafa karıştıran da burası. Maalesef yetkin otoriteler bu konuda daha kesin kararlar vermedikçe bu bizim aklımızdaki Ann Baker ve bu cinsler hakkındaki soru işaretleri de tam olarak giderilemeyecek.

Ancak CFA’nın bu bilgisine dayanarak. Ragamuffin’in Ragdoll kedisinden, Ragdoll kedisinin de Cheribum’dan geldiği söylenebilir. Cheribum nereden mi geldi? Çoğu kaynak bunu sokak kedilerinin bir dizi karmaşık çiftleşmesine dayandırsa da asıl soru işaretleri zaten burada ortaya çıkıyor. Bildiğimiz tek kesin şey Ann Baker’in farklı bir kedi yetiştirici olarak 1960’larda başladığı kedi cinsi üretme serüveni 1994 yılında Ragamuffin’in ortaya çıkışına kadar geliyor. Ragdoll ve Ragamuffin isimlerinin benzerliği dikkatinizi çekti mi? Garip bir şekilde bu isimlerin hepsi aynı zamanda da marka. Bu da Ann Baker’in garip satış stratejisi.

Bugün Ragdoll ve Ragamuffin pek çok saygın kedi derneği tarafından tanınırken Cheribum için bunu söylemek pek de mümkün değil. Bu da bahsi geçen cinslerin kökenlerinin şaibeli söylentilerinin ciddiye alınması gerekebileceğini söylüyor bize. Umarız en yakın zamanda bu kedilerin de tıpkı diğerleri gibi sıradan kediler olduğunun anlaşılacağı araştırmalar yapılabilir. Böylece birçok kedi tutkunu da rahat bir nefes alacaktır.

Ragamuffin Özellikleri

Ragamuffin için geliştirilmiş çok sert cins standartları olmasa da her bir Ragamuffin’in son derece güzel ve dikkat çekici olduğu söylenebilir. Bir Ragamuffin’i yakından görenlerin size anlatacağı iki büyük detay vardır: Gözler ve tüyler. Bunlar abartılıyor gibi gelebilir ama tarafsız bir kedi derneği olan CFA bile Ragamuffin’e dokunmanın cennette olmak gibi bir his olduğunu söylemiş 😊 Bakalım gerçekten de öyle mi?

Yüz ve Kafa Yapısı

Ragamuffin’in yüz hatlarını oluşturan en önemli iki bölge vardır. Bunlar dolgun yanakları ve öne doğru çok uzamadan incelen burnudur. Bu iki özellik neredeyse tüm yüz sevimliliğini kazandırır. Burun neredeyse estetik operasyon geçirmiş kadar nazik ve ince olmanın yanında ucu ve kemeri arasında bariz bir şekilde eğimlidir. Bu da yanaklardan gelen görece keskin hattı görsel olarak yumuşatmaya ve sevimliliğini korumaya yarar.

Kafa

Kafa, boyundan belirgin şekilde ayrılabilir. Yani boyun bir gıdık oluşturarak dümdüz uzamaktan ziyade hafif kıvrımlı bir yapıdadır. Bu sebeple kafa, burun çıkıntısı hariç neredeyse tam bir yuvarlak şekildedir. Gözler birbirinden iyi derece ayrı ve burun kemeri tıpkı alnı gibi geniştir.

Kulaklar

Birbirinden oldukça ayrık duran iki orta boy kulak kafanın yanlarına düşecek şekilde konumlanmış ve dışlara doğru belirgin bir açı kazanmıştır. Kulaklar aşağı doğru da hafif eğimli olabilir.

Gözler

Ragamuffin’in etkileyici görünümünün en güçlü unsurlarından biri güzel gözleridir. Badem şeklinden tam yuvarlağa kadar değişken olabilir. Göz rengi genellikle yoğun ve parlaktır. Mavi gözler genellikle daha kıymetli görülse de sarı, altın, bakır, yeşil gibi tüm göz renkleri de kabul edilebilir. Bunların içinde mavi göz su damlacığına benzerliğiyle dikkat çeker.

Vücut Yapısı

Düzgün vücudu orta derecede kaslı ve çoğu kediye kıyasla biraz daha hantal bir yapıdadır. Vücudun tamamını kaplayan et dokusu rahatlıkla hissedilebilir.

Gövde

Gövde farklı bölgelerdeki farklı tüy uzunlukları sebebiyle çok net görülmese de aslında dikdörtgen yapıda ve düzgündür. Omuz ve kalça genellikle aynı hizada ve aynı genişliktedir. Göğüs ise oldukça geniş ve açık görünümdedir. Vücudun dikdörtgen şeklinden bağımsız olarak karın bölgesinde tıpkı küçük bir göbek gibi görünen bir deri sarkıntısı olabilir. Bu şişmanlığa işaret değildir.

Bacaklar ve Patiler

Orta uzunluktaki bacaklar iri kemikli fakat vücuda orantılı biçimde düzgündür.

Kuyruk

Kuyruk da tüyler yüzünden yanıltıcı görünebilir. Ancak uzun bir kuyruktur fakat vücutla orantılı boyutun dışına çıkmaz.

Tüy Çeşitleri

Ragamuffin’in tüyleri asla çok uzun veya çok kısa değildir. Çeşitli boyutlarda değişken olabilir ancak bunların hepsi orta uzunluk kabul edilir. Renge göre az da olsa değişken bir dokudaki tüyler yumuşak, ipeksi ve gürdür. Boyundaki tüyler tıpkı bir yele gibi biraz daha uzundur. Vücudun geri kalanındaki tüyler orta uzunlukta ve kalın yapıdadır. Ragamuffin için neredeyse her renk kabul edilebilir. Desenler ise düz, tekir, bicolor, colorpoint gibi çeşitli desenlerin çeşitli varyantları olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Ragamuffin ortalama ağırlığı 4 – 9 kg arasındadır. Tipik olarak erkeklerden daha küçük olan dişiler en fazla 7 kg olmalıdır. Boyları ise her iki cinsiyet için ortalama 25 – 45 cm aralığında değişebilir.

Ragamuffin Cinsi Kedi
Ragamuffin Cinsi Kedi

Ragamuffin Bakımı

Ragamuffin bakımı genellikle kolay ve zahmetsiz kabul edilir. Uzun tüylerine rağmen tüylerin taranması kolaydır. Diğer bakım gereksinimleri ise her kediye uygulanması gereken standart bakım gibidir.

Beslenme

Ragamuffin için çok çok özel bir beslenme menüsü yoktur. Ancak neredeyse tüm cinsler için geçerli olan en az ¼ protein ve en fazla 1/20 karbonhidrat kuralına uyulması gerekir. Ayrıca biraz pisboğaz olarak nitelendirebileceğimiz kedilerin aksine Ragamuffin her şeyi yememelidir. Sindirim sistemini rahat tutmak ve sağlık sorunlarından korumak için hep aynı düzende, aynı yiyeceklerle beslenmeli; yapılacak değişiklikler zamana yayılmalıdır. Öte yandan muhteşem tüylerini korumak için diyetinin vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğundan emin olunmalıdır. Büyük bir kedi sayılabilecek Ragamuffin diğerlerinden daha fazla besine ihtiyaç duyabilir. Bu normal karşılanmalı ancak abartılmamalıdır.

Temizlik

Tavşan kürkünü andıran tüylerinin korunması oldukça kolay bir iştir. Zaten çok dökülmeyen ve kolay kolay keçeleşmeyen tüyleri haftalık olarak taramak yeterlidir. Bu düzen sürekli takip edildiğinde ve ekstrem bir durum olmadığında banyoya gerek yoktur. Ancak kulak ve göz gibi dışarıyla temas hâlinde olan organlardan gelebilecek akıntılar temizlenmelidir. Ayrıca günlük ağız bakımı aksatılmamalı ve kullandığı eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.

Ragamuffin Sağlık Durumu

Henüz yeni sayılabilecek bir cins olarak gen havuzu çok geniş olmadığından kalıtsal hastalıkların biraz daha yaygın görülebileceği yorumu yapılsa da bu konuda yeterli veri yoktur. Bu yüzden Ragamuffin’in sağlıklı olduğu kabul edilir.

Sağlık Sorunları

Genetik olarak bir yatkınlığı bilinmese de yaygın kedi hastalıklarının tümüne yakalanabilir. Ayrıca az hareketli ev kedilerinde sıklıkla görülen obezite Ragamuffin’i de tehdit eder. Bunun için doğru diyet egzersiz dengesini kurmak gerekir.

Yaşam Süresi

Bakımlı ve sağlıklı bir Ragamuffin’in 12 – 16 yıl yaşaması beklenir. Bazılarının 18 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.


Sizce Ann Baker’ın yeni cinsler çıkarırken uygulamış olabileceği metotlar doğru mu? Ragamuffin’in bir laboratuvar kedisiyle ilişkili olabileceğine inanıyor musunuz? Bir Ragamuffin sahiplenseniz adı ne olurdu? Siz de yorumlar bölümüne giderek bizim sorularımızı yanıtlayabilir veya Ragamuffin hakkında bildiklerinizi yazabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?