Fiyatlarıyla dudak uçuklatan minik afacanları yazımızda tanıttık. İşte dünyanın en pahalı kedi cinsi ve en pahalı kedi cinsleri. SATIN ALMA SAHİPLEN!

Dışarıda yürürken bile kolayca rastlayabileceğimiz sevimli kediler, her zaman insanlara yakınlıkları ve zararsız olma özellikleriyle tanınmışlardır. Sahiplenilme noktasında en popüler evcil hayvanlar listesinin başını kediler çekiyor. Örneğin anne sütü alıp almadığı gibi özel durumunun varlığına göre uygun sokak kedilerinden tutun da, barınaklar ya da kedi sahiplendirme topluluklarına kadar pek çok merkezden ev dostluğu yapmak üzere kedi sahiplenebilirsiniz.

Ancak tabi ki bazı cins kediler ve buna paralel olarak dünya üzerinde ender rastlanan türdekileri satın alma durumu söz konusudur. Bu da elbette kedinin karakteristik özellikleri ve görünüm farklılıklarına göre değişen çeşitli maliyet artışlarına yol açmaktadır. En pahalı kedi cinslerinin fiyatlarını görünce şaşıracağınıza eminim.

En Pahalı Kedi Cinsleri

Ücretle satılan kediler; karakterleri, görünüşleri, davranışları ve kolay bulunmayan cinslerden olduğu için belli meblağ ile satışa koyuluyor. Kedi severler “satın alma, sahiplen!” diye savunsalar da, maalesef birçok yerde kediler ücretle satılıyor. Kedilerin fiyatlarını görünce neredeyse bir ev ve araba fiyatına tekamül ettiğini fark edebilirsiniz. İşte en pahalı kedi cinsleri!

1. Ashera Kedisi: Dünyanın En Pahalı Kedisi

Ashera
Ashera Kedisi

Bilime gönül vermiş ancak aykırılıklara da bayılan genetik bilim mütehassısı insanların tam anlamıyla icat ettikleri bu özel yaratık, literatürde Ashera adıyla bizlerin karşısına çıkıyor. Hemen hemen 10 yılı aşkın bir süredir tanınan Ashera Kedisi, hem varoluş hikayesi ile hem de fahiş fiyatıyla dudak uçuklatıyor.

Asya Leopar kedisi ile Afrika Serval Kedisinin çiftleşmesi ardından, doğan kedileri de çeşitli evcil kedilerle çaprazlama gen dizilim hizalamasıyla birleştiriyorlar. Tabii ki bu işlemlerin tümü laboratuvar ortamında ve bilimsel hukuk çerçevesinde yapılıyor. Netice itibariyle de Ashera Kedisi ortaya çıkıyor. Yani Ashera Kedisi’ne inorganik mi desek, GDO’lu mu desek bilemedim.😊

Zira melez ya da kırma demeye gönlüm el vermedi. Neden mi? çünkü kendisi inanılmaz bir şekilde talep gören, sipariş verdikten sonra yaklaşık olarak 1 yıl gibi bir bekleme süresi biçilen bir kedi ve ortalama olarak 20 bin ile 100 bin dolar aralığında değişkenlik gösteren bir fiyata sahip. Evet yanlış okumadınız, minimum 20000$.

Leoparı andıran tüy desenlerine eşlik eden çizgilerle, çok hoş görünmesinin yanında onun koca bir bebek olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki; 120 cm boyunda ve 15 kg ağırlığında olduğu biliniyor. Ashera kedisini üreten bilim insanları, diğer kedilerden farklı bir genetik yapıya sahip olmaması için, dostumuzu standart kedi yapısına uygun olarak tasarladıklarını belirtiyorlar; ancak yine de o, doğuştan gelen gariplikleriyle dikkat çekiyor. Bu haliyle normal kedilerle aynı ihtiyaçlara ve bakıma uygun Ashera kedisi, çok akıllı ve sevecen tavırlara sahip.

2. Savannah Kedisi: En Pahalı Kedi Cinsi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Atalarından birisi Afrika Serval Kedisi diğerinin de yerli bir kedi olduğu bilinen, ilk defa 1980 yılında hayata gözlerini açmış Savannah Kedisi, etkileyici bir görünümdedir. Kaslarının belirginliğine hizmet eden atletik duruşu ve yürüyüşü, vurucu bakışları ve enfes güzellikteki tüyleriyle o bir yaratılış harikasıdır. Dünyaya dağılımı başladığında en çok rağbetin ABD’den gelmiş olmasına rağmen, bugün artık dünyanın her yerinde bulunması ya da temin edilmesi kolaylaşmıştır.

Ön plana çıkan en belirgin özelliği, leoparlara benzeyen, ancak bronz tüyleri üzerindeki siyah beneklerinin daha iri halkalar hâlinde göze çarpmasıdır. Güçlü duruşuyla birlikte, orta boy vücut ölçüleri ona zarafet dolu bir hava katar. Dik ve uzun kulakları, yeşile çalan boncuk misali gözleri ve minik ağzıyla burnuna bakıldığında vahşilik ve şirinliği bir arada göreceksiniz.

Meraklılığının yanı sıra disiplinin ve kendi düzeninin de müptelası olan bu güzellik anıtı, oldukça sevimli ve sempatik tutumlarıyla dikkat çeker. 2012 senesinde katıldığı bir turnuvada şampiyonluk kazanan başarılı ve son derece zeki Savannah Kedisinin maliyeti ortalama 2000 $ ile 50 bin dolar arasında değişir.

3. Allerca Hipoalerjenik Kedisi

Allerca Hipoalerjenik
Allerca Hipoalerjenik

Bazı insanların kedilere ya da doğrudan kedilerdeki tüylere alerjisi vardır. Bir kedi sahiplenmek sağlıkları için uygun olmadığından ne kadar isteseler de evlerinde kedi bakamazlar. Hatta kedilerle aynı ortamda kısa süreliğine dahi bulunamazlar. İşte bu sıkıntılı duruma istinaden gelişen teknolojinin de yardımıyla, bilim insanlarının alerjiye neden olan gen tespiti yapmaları ve o geni almadan diğer özellikleri kullanıp yine laboratuvar ortamında çiftleşmeyle eşdeğer birleşmeler gerçekleştirmeleri sayesinde, Hipoalerjenik (alerji yapmayan) kedi ortaya çıkarılmıştır.

Yalnızca, Fel D1 adlı alerjiye yol açan proteinin bağlanması engellenip, diğer tüm kedi genetiği aynen aktarılmıştır. Bu nedenle, eğer Hipoalerjenik bir kedi seçmek durumundaysanız, çok farklı ya da hastalıklara daha yatkın bir kediyle karşılaşmaktan korkmanıza hiç gerek yok.

Tüylü ve tüysüz varyasyonları ile alıcılarının inisiyatifine sunulan Allerca hipoalerjenik kediler yavaş yavaş tanınırlığını arttırma yoluna girmiş bulunuyorlar. Eskiden, satıcılar tarafından çok daha uçuk fiyatlar talep edilirken, artık kimine göre bir miktar ortalama sayılacak ücretlerden satışları yapılmakta. Allerca hipoalerjenik kedi sizin bakımını üstlenmek ve birlikte yaşamak istediğiniz kedi cinsiyse, 6 bin dolar ya da 10 bin dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmış olmalısınız.

4. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Adeta panter soyundan geliyormuş gibi bir görüntüyle karşımıza çıkan Bengal Kedisi‘nin ataları leoparlardır. Zaten kendisine bakıldığında tüylerinin tıpatıp bir leoparınki gibi kahverengi halkaların etrafında, koyu kahverengi çerçeve içindeymiş gibi göründüğünü fark edersiniz.

Uzun boylu, kaslı ve yer yer simli gibi parıldayan tüyleriyle, kendisinin süslü bir arkadaşımız olduğunu söyleyebiliriz. Dik ama ucunun kıvrımı oval bir şekilde biten kulakları ile iri ve şaşkın bakan gözleri, yabaniliğin hiçbir yansımasını barındırmaz. Yani tüylerinin benekleri olmasa onun bir leopar soyundan geldiğini anlamanız mümkün değildir.

Atalarının vahşi olmasından dolayı evde bakılması size birazcık ürkütücü gibi görünebilir. Oysa gerçekte bu asla böyle değil. Çünkü Bengal Kedisi tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar evcimen ve sıcakkanlı bir kedi. Özellikle çocuklu aileler için biçilmiş bir hayat tarzına sahiptir. Akıllı, sakin, oyunbaz ama uslu karakteriyle herkesin sevgilisi olmaya adaydır.

Yalnız bu şerbetli tatlı, ilgisizliği kaldıramaz; bu yüzden yeterli sevgiyi görmeden hayat sürecek olursa sonuçlarının çok ağır psikolojik problemlere yol açabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tabii ki hem cins olup, hem de bu denli geçim ehli bir uyuma sahip huyu ile ona dost olmanın yüklü bir maliyeti de var. Evet, güzelim kediye sahip olmak 10000$ kadar bir paraya mâl olacaktır.

5. İran Kedisi (Fars Kedisi)

İran Persian
İran Persian Kedisi

Sanırım en çok tercih edilen ev kedileri arasında ilk üçe giren, minik İran Kedisi‘dir. Hem sevimli siması hem de kendini sevdirmeyi her koşulda, hiç çaba sarf etmeden becermesi bunda büyük bir etken elbette. Yüzyıllardır varlıklarıyla insanların yaşamına neşe ve huzur katan İran kedileri, minyon tipli kediler sınıfında yer alır. Bazı türleri orta boyutlarda olsa da, genelinin ufak tefek olması sizde bir yanılgıya yol açmasın. Zira kendileri, cüsselerine bakmaksızın tam bir güreşçiye taş çıkaracak kuvvettedirler.

Uzun, yumuşak ve her zaman pırıl pırıl görünen mükemmel tüyleri minik bedenlerinde misafir ederler. E tabii bu minvalde de bakımları daha bir özen ve göreceli bir zahmet gerektirir. Tüyleri sık sık taranmalı ve temizlenmelidir. Akabinde tüm ev kedilerinde olduğu gibi İran kedilerinin de veteriner ve aşı takipleri es geçilmemelidir. Küçük kulaklarıyla uyumlu minik burnu, bazı minimal nefes alma ya da sinüs problemlerine yol açabilir.

Özellikle basık burunlarına dikkat etmeli ve nefes alma problemleri fark ederseniz hiç geciktirmeden veterinerinize danışmalısınız. Bu bir iki dikkat gerektiren husus dışında hiçbir zorluk ve sıkıntıya mahal vermez. Onlarla yaşamak size her gün taze heyecanlar ve tarifsiz mutlu anlar verecektir. Oyunbaz olmaması, sakin hayatınız için biçilmiş kaftandır.

İran kedilerini biblo niyetine salonunuzda tutabilirsiniz desem abartmış olmam sanırım. 😊 İran Kedisi‘ne sahip olmanın yolu bin dolar ile 5 bin dolardan geçiyor. Ama durun, hemen üzülmeyin! Çünkü bazı bakım evi ya da kedi barınaklarında hiç para ödemeden de onlara bir yuva olabilirsiniz.

6. Peterbald

Peterbald
Peterbald Kedisi

Bazı kesimlerce laboratuvar ortamında üretildiği düşünülse de, Peterbald kedisinin kökeni aslında Oriental Shorthair kedisi ile Sphynx kedisinin çiftleşmesine dayandırılmakta. 1993 yılında ilk olarak Rusya’da görülmeye başlanan Peterbald, 1997 yılına varıldığında tüm kuruluşların çatısı altına girmiş ve resmî olarak adını almış bulunuyor. Doğduğunda ince ve cılız da olsa tüyleriyle dünyaya gelen Peterbald Kedisi; yavruluk dönemi bitip de erişkinliğe doğru yol aldıkça kısa zamanda kelleşir. Nitekim bu onun en birincil ve en büyük özelliğidir.

Tüysüz olması sizi aldatıp bir antipatiye neden olmasın. Bu yavrucukların derileri neredeyse pürüzsüz yumuşaklıktadır ve özellikle de yakından harika görünür. Küçük ve dar üçgen şeklindeki kafasına, belirgin kemik yapısıyla ön plana çıkan çene kısmı eşlik eder. Kulakları kafasına göre çok daha büyük olduğu için epey dikkat çeker. Çekik gözleri ve iri burnuyla kendine özgü bir fiziki yapısı olan masum dostumuz, görüp görebileceğiniz en farklı ve afacan kedi türlerinden.

Yerinde duramayan ve hiperaktif kelimesinin anlamını bulacağınız haylazımız, sürekli oyun peşinde olduğundan, eğer onunla yaşamaya karar verdiyseniz bilmelisiniz ki azıcık koşturmaca içeren bir hayat sizi bekliyor. Böylesi sofistike bir can yoldaşına hayatınızda yer vermek istiyorsanız, tempolu bir yaşamı kabul etmeli ve yaklaşık 5 bin dolardan da vazgeçmelisiniz. Tabi bir de hassas cildi için koruyucu ilaçları, tüysüz kedilere uygun besin değeri yüksek mamaları da bütçeniz el verdiğince karşılamalısınız.

7. Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold Kedisi

İskoçya’da kedi yetiştiriciliği yapan bir çift tarafından 1960 yılında keşfedilen Scottish Fold, 1973 yılından 1978 yılının sonlarına kadar varlığını tescilletmek için adeta çokça çaba sarf etmiştir. Aslında oldukça sevimli ve güzeller güzeli tatlı bir minnoş olmasına karşın, kulağındaki kıvrımın bir hastalık olarak varsayımlara konu olması nedeniyle yapılan araştırmalar, onun statü kazanmasını geciktirmiştir.

İlk bakışta son derece sevimli ve tombul olan genel beden hatları incelendiğinde aşık olunacak derecede şekerliğiyle ilgi uyandırır. Yer yer uzunluğu ve kısalığı değişkenlik gösteren gür tüyleri genelde gri ya da açık kahverengidir. Kafası dahil olmak üzere patilerine kadar tombik uzuvları ve oval bir formla sevenlerine boy gösteren minik lokum, kusursuz güzelliktedir. Kıvrık kulakları da sempatik ışığına apayrı bir hoşluk katar.

Scottish Fold Kedilerinin fiyatlarını araştırdığımızda ise, ortalama bir fiyat olarak 3 bin dolar gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Hareketli ama yaramazlık yapmaktan uzak, avcılık hünerlerini her daim muhafaza eden, oyun oynamaya doyamayan ve tam bir obur sayılan bol iştah sahibi Scottish Fold; sahip olduğunuzda, keşke bu güzelliği daha önce hayatıma alsaymışım diyeceğiniz bir sanat eseri.

8. Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus
Mavi Rus

Köklü bir tarihe tanıklık eden, yıllardır gönüllere taht kurmuş bir diğer güzellik de Mavi Rus Kedisi‘dir. 1880 yılında ilk olarak İngiltere’de bir kraliyet balosunda boy gösteren asalet timsali bebek, kısa zamanda favori kediler arasında yerini almıştır. Halen de bu konumunu korumaya devam eden Mavi Rus Kedisi, muazzam görüntüsünün yanı sıra oldukça nazik dokunuşları ve hareketleri sayesinde de kibar bir kedi olarak tanınır.

Kısa ve kadifemsi yapısıyla maviye kaçan gri tüyleri, esrarengiz, mistik bir manzara sergiler. Yuvarlak yüzüne rağmen keskin çene hattı ve çıkıntılı yüz yapısı epey karakteristik görünüyor. Ela ya da zümrüt yeşili olarak ünlenmiş iri gözleri, muazzam naif bir bakışın size görsel şölen sunması için yaratılmış gibidir. Zarif, uzun ve ince suretinin de uyandırdığı şefkat sayesinde, çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve hatta bebeklerle bile son derece iyi geçinebilen Mavi Rus Kedisi, sevecen karakteriyle bilinir.

Önceleri sadece İngiltere’de bulunduğu için, diğer hayranlarının ona ulaşması neredeyse imkansızdı; lakin Günümüzde belli bir paha karşılanarak Mavi Rus Kedilerini sahiplenmeniz oldukça kolay. Hayatınızı güzelleştirip sıkıntılarınızı unutturacak kadar kendisine sizi çekecek şirinlikteki minik patiliyi, maksimum 3 bin dolar ödeyerek satın almanız mümkün.

9. British Shorthair

British Shorthair Kedisi
British Shorthair Kedisi

İngiltere’de resmi olarak kayıtlara geçen ilk kuşak kedi türü olduğu bilinen British Shorthair; insanlarla yaşamaya en iyi uyum sağlayan kedilerden bir tanesidir. Oyun oynamaktan büyük mutluluk duyar ama ortalığı talan eden kedilere hiçbir zaman benzemez. Aşırı laf dinleyen, sanki sözlerinizi ve komutlarınızı anlayıp uygulayan ve kendi halinde uslu bir kedidir. Sahibine karşı vefalı ve düşkün olsa da yalnız kalma konusunda problem çıkaracak ya da asla stres yapacak bir durumla sizi karşı karşıya bırakmaz. Kendi kendine oyalanmayı gayet iyi bilir.

Orta boylu ve aslında gayet de ideal kilodadır ama kalın tüyleri onu daha yüksek bir kilodaymış gibi gösterir. Halbuki British Shorthair kedileri sadece 5 kg’dir. Kafası yuvarlak ve dolgundur. Alın kısmı basık, alnının aşağısına doğru yani gözlerinden itibaren daha bir dışa doğru çıkan göz, burun ve çene yapısı mevcuttur. Tüyleri genelde gri olur ama bazı British ShorthairKedilerini siyahlı tüy karışımlarıyla da görmeniz düşük de olsa bir olasılık.

Eğer bulabiliyorsanız, sıcak bir yuvada ve kalbinizde yer edinmeye muhtaç bir British Shorthair sahiplenmeniz çok isabetli olacaktır. Ama böyle bir imkan elde edemiyorsanız ve siz kesinkes bir British Shorthair Kedisi’ne yol arkadaşlığı etmek istiyorsanız bu size 500 ile 2 bin dolar arasında bir fiyata mâl olacaktır.

10. Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

İran Kedisi ile Siyam Kedisi‘nin evladı olarak 1931 yılında dünyaya gelen Himalayan Kedisi, her iki atasına da epey fazla benzerlik taşır. 1950’li yıllardan bu yana tüm dünyada şöhretini ispat etmiş olan sevimli surat, herkesin bayıldığı bir efsane! Orta boyuttaki boy endeksinde olan Himalayan Kedisi, tombul yüzü, uzun ve sık yapıdaki krem-kahverengi tüy entegrasyonu ile özel bir kedidir. Göz, ağız ve burnunun birbirine yakınlığı gerçekten sempatiktir.

Gözlerinin yumuk yumuk bakması epeyce tatlı görünmesinin tek sebebi gibi görünüyor. Yüzünün ortasından kulaklarına kadar olan kısmı ve patileri ile kuyruğunun kahverengi renk geçişlerine haiz olması, Siyam kedisiyle karıştırılan niteliklerindendir. Sakin bir melek olan Himalayan Kedisi, gürültülü ortamlarda olmaktan nefret eder. Yüksek sese maruz kalırsa ciddi anlamda stres yaşar ve kısa sürede depresyona girecek hale bile gelebilir.

Çekingen ama yakınlık kurduğu kişilere karşı inanılmaz girişken ve sevecen olduğundan, onun gönlünü kazanmaya bakmalısınız. Eğer onunla iyi ve kaliteli bir bağ kurabilirseniz, size karşı hep çok yakın ve şefkat dolu olacaktır. Bu tüy yumağı, hafif tripli bakışlarıyla büyüleyici mükemmellikteki yavrucuğu satın almaktan başka bir sahiplenmeye imkânınız yoksa, bin lira gibi bir bütçe ayırarak onunla evinizi şenlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Farklı kedi türleri her zaman ilgi çekicidir. Eğer siz de cins kedilere ilgi duyuyorsanız ve onları sahiplenme gibi bir arzunuz varsa, öncelikle sahipsiz ve kimsesiz kedilerin barındığı yuvaları göz önünde bulundurmalısınız. Oralara gidip birbirinden güzel ve masum kedilerden bir ya da birkaçını kendinize dost edinebilirsiniz, öyle değil mi?

Pahalarıyla dudak uçuklatan, karakterleri de bir o kadar kibar olan minik afacanları yazımızda tanıtmaya çalıştık. Dünyanın en tercih edilen ve en pahalı melekleri hakkında buyurun yorumlarda beraber bilgi paylaşalım.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?