“Nazik Dev” olarak tanınan büyük ama sıcakkanlı dostumuz Maine Coon hakkında merak edilen her şeyi incelediğimiz içeriğimize hoş geldiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik85
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı65
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık35
Taranma İhtiyacı60
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi75
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık65
Özgürlük Düşkünlüğü70
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk65
Sosyal ihtiyaçlar60
Bilgiler
 • Kökeni: ABD
 • İsimleri: American Longhair
 • Yaşam Süresi: 9 – 13 yıl
 • Kilosu: 4 – 8 kg
 • Vücut Tipi: Büyük
 • Tüy Uzunluğu: Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Sessiz, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Özgür Ruhlu, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sağlıklı
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Pixie Bob, Sibirya Kedisi

Maine Coon kedi cinsi, Amerikalı kedilerin en eski cinslerinden biridir. Uzun tüylü bu kedi cinsinin Amerika’daki varlığı şaşırtıcı da olsa biz insanlarla birlikte oraya gitmiş, orada neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşılaşmış ve orada tekrar gelişerek dünyanın en popüler kedi cinslerinden biri olmuştur. En büyük kedi cinslerinden biri olan Maine Coon oyun oynamayı evcil bir köpek kadar seven, insanlarla yaşamayı seven ve hemen hemen herkesle iyi anlaşabilen sıcakkanlı ve sevecen yapısıyla en yaygın kedi cinslerinin başında gelmeyi bizce hak ediyor. Maine Coon egzotik görünümlü kedi cinslerinin aksine hem Avrupalı kedi cinsleri gibi hem de vahşi bir vaşak gibi görünüyor.

Maine Coon nasıl bir kişiliğe sahiptir? Maine Coon kedi cinsinin kökeni neresidir? Maine Coon bakımı nasıldır? Maine Coon eğitilebilir mi? Bunlar gibi pek çok soruya yanıt bulabileceğiniz içeriğimizde Maine Coon hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Maine Coon Kişiliği

Maine Coon Amerika kıtasının yerli uzun tüylüsü unvanıyla popüler olduğu kadar kişilik özellikleriyle de tanınır. Maine Coon tutkunları, onlara fiziksel özelliklerinden ziyade zeki, eğitilebilir ve sosyal olması sebebiyle ilgi göstermektedir. Onun kişilik özellikleri birkaç yaygın benzetmeyle ifade edilebilir. Bazıları onlara uyumlu kişiliği ve büyük cüssesi sebebiyle “Nazik Dev” adını takmıştır. Bazı ilgililer ise kişiliğinin köpeğe benzerliğini vurgulamak için “kedi görünümlü köpek” diye tanımlamıştır. Her iki benzetme de Maine Coon’un kişiliği hakkında ipucu vermektedir.

American Longhair olarak da bilinen Maine Coon pek çok açıdan adapte olabilen bir kedi cinsidir. Doğada veya sokakta tek başına yaşayabileceği gibi insanların yanında bir apartman dairesinde yaşamaya da kolayca uyum sağlayabilir. Öte yandan uyum yetenekleri hemen her iklimde hayatta kalabilmesine de yardımcı olur. Uzun tüylü bir kedi cinsi olarak soğuk veya ılıman iklime daha uygun olmasına karşın sıcak iklimde de çok zorlanmayacaktır. Aileye uyum sağlama konusunda da neredeyse sorunsuzdur. Hemen her aile yapısına ve yaşam tarzına uyum sağlayabilir. Yani kedilere uygun olmadığını düşündüğünüz bir yaşam biçiminiz varsa Maine Coon’a odaklanabilirsiniz.

İnsanlara iyi uyum sağlamasında etkili en önemli özelliği onun sıcakkanlı ve insancıl bir kedi cinsi olmasıdır. İnsanlarla birlikte olmaktan hoşnut olan Maine Coon kedi cinsi, insanlarla ilişkisinin sosyal sınırlarını da kendisi belirlemek isteyebilir. Bu bakımdan sosyal bir kedi cinsi olduğu da söylenebilir. İnsanları takip etmekten ve yakınlarında olmaktan keyif alsa da kucağa alınmaktan ve yoğun fiziksel temastan hoşlanmayabiliyor. Bu tipik bir özgüven göstergesi olsa da bağımsızlıkla tam olarak ilişkilendirilemeyebilir. Çünkü genellikle insanlarını seviyor ve sevdiği insanlardan uzak kalmak, onlardan kurtulmak gibi bir düşünce de geliştirmiyor. Aksine, birlikte yaşadığı insanların işlerini denetlemek ve bir şekilde onlara yardım etmek en büyük eğlencelerinden biri. İnsan işlerine meraklı Maine Coon bilgisayar kullanmayı, yemek yapmayı ya da gazete okumayı biliyormuş gibi davranabilir.

Biliyormuş gibi davranmanın da ötesinde pek çok şeyi öğrenebilecek kadar zeki bir kedi cinsidir. Küçük oyunlar, ev kuralları, tasma gibi konularda rahatlıkla eğitilebilir. Örneğin yatak odanıza girmesini istemiyorsanız buna alışması pek de zor olmayacaktır. Ayrıca zekasını eğlenceye de yönlendirebilir. İyi bir avcı olan Maine Coon avı çağrıştıran oyunlarla uzun vakitler geçirebilir. Köpeklere özgü bir oyun olduğu düşünülen bulma – getirme oyunlarında oldukça başarılıdır. Ona köpek benzetmesi yapılmasının sebeplerinden biri de budur. Eğlenceli vakit geçirmek için av hissi uyandıran kedi oyuncaklarını kullanabileceği gibi herhangi bir şeyi de oyuncak olarak kullanabilir. Buruşturulmuş kâğıtlar, çeşitli toplar, kumaş veya iplik topakları… Bunları kovalamakta iyi olduğu kadar zekâ gerektiren oyunlarla da vakit geçirebilir. Yapboz gibi oyunlarla da eğlenebilecek ve yeni şeylere açık olduğunu gösterecektir.

Maine Coon’un eğlenceyle ilişkisindeki en önemli unsurlardan biri olan av, hem kara avı hem de su avcılığı olarak düşünülmelidir. Onun su tutkusu kedilerin suyu sevmediğine dair ön kabulleri yıkacak derecededir. Atalarının yaşam tarzının etkisi altındaki genetiği Maine Coon kedi cinsinin yapısında suyu ayrı bir yere koymaktadır. Suyun içeriğinin hiçbir önemi yok! Bulaşık suyu, akvaryum veya klozet… Hangisi olursa olsun suyla oynama eğilimi kolaylıkla gözlemlenebilir. Su tutkusunu destekleyen kalın ve uzun tüyleri de suya karşı dayanıklı olduğundan kolay kolay ıslanmayacaktır. Dışarı çıkmayı çok seven bu Maine Coon ile bir göl yürüyüşü veya yağmur birikintileri etrafında ufak bir gezinti ona iyi gelecektir. Öte yandan bu su tutkusu tehlikeli de olabilir. Özellikle klozet gibi düşme ihtimali olan yerler kapalı tutulmalıdır.

Maine Coon’un kişiliği insanlarla ilişkiler bakımından sandığımızdan biraz daha karmaşık da olabilir. Tam bir aile kedisi olduğunu bilsek de insanlar arasında seçim yapma eğilimi olduğunu da hatırlamamızda fayda vardır. Evdeki herkese karşı sıcakkanlı davranacak olan Maine Coon, belli bireylere daha çok yaklaşacak ve onlarla daha samimi bir ilişki kuracaktır. Yabancılar konusunda da benzer bir tutum sergileyerek önce onları iyice tanımak isteyecek ve seçtiği birkaç kişiye karşı aileden biriymiş gibi davranabilecektir. Tanışmaya önem veren bu kedi cinsi başlarda herkese karşı soğuk gibi görünebilir. Bu durumda üstüne gidilmemeli veya yakınlık kurmaya zorlanmamalıdır. Sadece beklemek ve onun yaklaşacağı doğru anı bulmak gerekebilir.

Maine Coon Kedi
Maine Coon Kedi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Maine Coon sıcakkanlı ve eğlenceli kişilik özellikleri sayesinde yetişkinlerle olduğu gibi çocuklarla ve yaşlılarla da iyi ilişkiler kurabilir. Onun için önemli olan kendisine, ihtiyaçlarına ve taleplerine saygı gösterilmesinden başka bir şey değildir. Bunlar da bir kedi sahiplenmek isteyen herkesin yapacağı şeylerdir.

Maine Coon çocuklar için harika bir arkadaş olabilir. Özellikle yavruluğunda bir çocuğu tanıdığında onunla birlikte keşfedip öğrenerek ve ufak yaramazlıklar yaparak büyürken çocuğu tam olarak tanıyacak ve muhtemelen en iyi arkadaş olarak seçecektir. Çocuklar yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde yürümeye başlamış herhangi bir çocuk Maine Coon ile anlaşabilecektir. Bebekler ise ona daha sıkıcı geleceğinden ilgisini çekmeyebilir. Sağlıklı bir kedi – çocuk ilişkisinin anahtarı iyi ve doğru bir eğitimdir. Çocuğunuzu kedilere nasıl davranılacağı konusunda eğittiğinizde ve kediniz evdeki çocuğun zararsız olduğundan emin olduğunda yapmanız gereken başka bir şey kalmayacak ve onlar aralarındaki ilişkiyi güçlendireceklerdir. Bu tanışma süreci yetişkin kontrolünde yürütülmeli ve her ikisi de birbirine yaklaşma konusunda zorlanmamalıdır.

Yaşlılar konusunda ise ilişkinin geleceği tamamıyla onu sahiplenmek isteyen insanların elindedir. Hareketli bir kedi cinsi olan Maine Coon’un temel ihtiyaçlarının yanında hareket ve oyun gereksinimlerini de karşılayabilecek yaşlılar onunla gayet iyi anlaşacaklardır.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

İki evcil hayvanın ilişkisi çocuklar ile evcil hayvanların ilişkisine pek çok açıdan benzetilebilir. İki hayvanın birbirine saygılı olması sağlam temelli bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Hayvanlara bu konuda eğitim verilmesinin yanında ev şartlarının birlikte yaşama uygun hâle getirilmesi de önemlidir. Özellikle kediler başka kedilerle veya diğer evcil hayvanlarla aynı evi paylaşacaklarsa her hayvana kendine özel alan sağlanmalıdır. Bu şartlarla birlikte kontrollü bir tanışma süreci geçirildiğinde Maine Coon başka kedilerle ve kedilere zarar vermeyecek köpeklerle iyi anlaşabilir.

Maine Coon gibi avcı kedilerle birlikte yaşam için kedi ve köpekler dışında kalan özellikle de daha küçük hayvanlar önerilmez. Kuşlar, su hayvanları, kemirgenler ve sürüngenler Maine Coon için potansiyel av olarak görülebilir. Su hayvanları ise Maine Coon’un su avcılığı tutkusu sebebiyle ayrıca risk altındadır.

Maine Coon Kedisi
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Tarihçesi

Maine Coon veya tarihçesine daha çok yakışacak adıyla American Longhair tıpkı American Shorthair gibi Amerika’nın yerli kedi cinslerinden biri olarak kabul edilir. Ancak bu kabul, onun gerçek tarihini anlatmak için yeterli değildir. Çünkü Maine Coon kedi cinsinin Amerika’nın keşfinden önce mi yoksa sonra mı ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bu sebeple çok eski bir kedi cinsi olmasına karşın Habeş kedisi veya İran kedisi gibi binlerce yıllık bir tarihi yoktur. En azından kayıt altına alınmamıştır. Maine Coon hakkında ulaşılabilen en eski kayıt 19. yy’ın başlarına aittir. Tüm bu bilinmeyenler sonucunda cinsin ortaya çıkışına dair farklı, hatta bazıları imkânsız, hikâyeler anlatılagelmiş ve cinsin tarihçesi efsanevi anlatılarla biraz karmaşık bir hâle getirilmiştir.

Onun hakkındaki en büyük yanılgı rakundan geliyor olduğu iddiasıdır. Bu iddianın temelinde cinsin adının ve dış görünümünün rakunu andırması yatar. Cinsin adına odaklanıldığında Maine, ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan bir eyalettir. Coon ise rakun anlamına gelir. Cinsin adı birebir Türkçeye çevrilecek olursa Maine Rakunu gibi bir anlam çıkarılabilir. Ancak bu iddia dış görünüşle ve isimle sınırlandırılmayıp bir kedi ile rakunun çiftleşmesine kadar götürüldüğünde kesinlikle yanlış olacaktır. Rakun – kedi çiftleşmesinin biyolojik olarak mümkün olmadığı bilinmektedir. Bir başka mümkün olmayan çiftleşme hikâyesi ise evcil bir kedinin bir Bobcat (Doru vaşak) ile çiftleşmesine dayanır. Bu da yine Maine Coon’un büyüklüğü, kafa yapısı gibi dış görünüş özelliklerinden yola çıkılarak ortaya atılmış gerçek olmayan bir iddiadır ancak diğerine göre biraz daha tutarlı olduğu söylenebilir.

Bu yanılgıların aksine birkaç tane biraz daha olası hikâye anlatılmaktadır. Bunların hepsi de Maine Coon’un atalarının Amerika yerlisi değil Avrupa göçmeni oluşuna dayandırılır. Maine Coon’un Amerika’daki varlığını açıklamak için bu hikâyelerden birine inanmak daha doğru olacaktır. Bunlardan birincisi Fransa kraliçesi Marie Antoinette’in Fransız İhtilali sürecinde eşyalarıyla birlikte birkaç uzun tüylü kediyi Amerika’ya gönderdiği rivayetidir. Clough adındaki kaptanla birlikte Maine’ye giden kediler, kraliçenin ölümü sonrasında Clough ile burada kalıyor. Bir diğer rivayet ise Coon adında bir kaptanın 1700’lerde Kuzeydoğu Amerika’ya uzun tüylü kediler getirmesini konu alıyor. Bu iddiaya göre Kaptan Coon’un gemisiyle gelen kediler karadaki yerel kedilerin arasına karışarak soyunu devam ettiriyor.

Aslında pek çok Amerikalı kedinin hikâyesinde olduğu gibi bu son hikâye bir gerçekliğe dayanıyor. Uzun deniz yolculuklarında gemilerini ve erzaklarını haşerelere karşı korumak isteyen insanların yanına kedi aldığı iyi bilinen bir gerçek. Bu kedilerden bazıları da tıpkı Maine Coon gibi uzun tüylü olabilir hatta Maine Coon kedi cinsinin ataları olabilir. Eski Dünya’dan taşınan bu kedilerin nasıl farklılaştığı sorusunu sorduğumuzda ise yardımımıza biyoloji koşacaktır. Doğal seçilim yoluyla nesilden nesle taşınan ve doğal ortama uyum sağlamaya çalışan özellikler bugünkü Maine Coon cinsini oluşturmuş olabilir.

Cinsin kayıt altındaki tarihi ise bize daha kesin bilgiler veriyor. Cins en erken kayıt altına alınan kedi cinslerinden biri. 19. yy’ın sonlarında düzenlenen bir kedi güzellik yarışmasına katıldığı ve 1908’de CFA kurulduğunda kaydedilen 5. kedi cinsi olduğu biliniyor. Bu yıllardan 1950’lere kadar en popüler cinslerden biri olan Maine Coon bu popülariteye rağmen bir dönem yoğun ilgi gören İran Kedisi, Ankara Kedisi ve Siyam Kedisi gibi Amerikalılara daha egzotik gelen cinslerle mücadele edemeyip yeterince ilgi görmemeye başlıyor. Hatta bir dönem neslinin tükendiği söylentileri bile yayılıyor. Neyse ki 1950’de neslinin tükendiği duyurulan Maine Coon günümüzde neredeyse eski şöhretine kavuşmuş durumda. Amerika’da en popüler kedi cinsi olan İran kedisinden sonra ikinci sırada geliyor.

Maine Coon Özellikleri
Maine Coon Özellikleri

Maine Coon Özellikleri

Maine Coon başta yalnızca büyük cüssesiyle ve uzun tüyleriyle dikkat çekse de evcil kediler arasında çok özel bir dış görünüm taşır. Onun hakkındaki iddiaları neredeyse doğrulayacak biçimde bir rakuna ya da vahşi bir vaşağa benzetilebilir. Tüy yapısı rakunu, yüz şekli ise vaşağı andıran Maine Coon’un özel görünümü bunlardan bağımsız şekilde gelişmiş olsa da efsanelerle abartılmayı hak edecek kadar sıra dışı. Bu vahşi görünüm özellikleri öne çıkarılarak ona sert bir imaj çizilmeye çalışılsa da onu gerçekten tanımak için kişilik özelliklerinde anlatılanlar göz ardı edilmemeli ve buradaki özelliklerin onun sadece görünümünden ibaret olduğu hatırlanmalıdır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Maine Coon kedi cinsinin en özel görünümlü bölgesini boyunla birlikte kafası oluşturmaktadır. Boynundaki yele benzeri uzun tüylerden başlayarak kulaklarına kadar vahşi bir görünüm taşır. Yüzünün şekli kendi içinde ve vücuda kıyasla dengeli ve orantılıdır. Gözlerin eğimi, kulaklar ve çeneyle birlikte bütüncül bir uyum sergiler. Çene ve burun çıkıntısına önden bakıldığında bir köpeğe bakıyormuş hissi uyandırabilir.

Kafa

Kafasının şekli profilden bakıldığında yan yatmış kare tabanlı bir piramidi andırır. Orta boyuttaki kafa enseyle birleştiği yerde neredeyse tam kare şeklini alır. Fakat orta uzunluktaki burunla birleştiğinde bu piramit görüntüsü ortaya çıkar. Piramit benzetmesi burnun ucu ve ağız bölgesi için geçerli değildir. Çünkü bu bölgede sivrilmenin aksine küt bir bitiş vardır. Çıkık elmacık kemikleri kafa şeklini korurken burun kemeri içe doğru hafifçe eğimli olabilir. Aynı hizadaki burun ve dudaklarla birlikte uzayan bu kısım uzunluğuna kıyasla biraz genişçedir.

Kulaklar

Maine Coon’un kulakları yüzünün bütün özelliklerini tamamlayıcı bir niteliktedir. Bir kulak genişliği kadar birbirinden ayrı kulaklar tabanda genişken uca doğru sivrilir. Dik bir görünüme sahip kulakların açısı dışa doğru yaklaşık 45 derecedir. Kulakların içi püskül şeklinde tüylerle doludur. Vaşağa en çok benzeyen vücut bölümü kulaklarıdır. Tıpkı vaşaklarınki gibi arkaya doğru hafifçe açı alır.

Gözler

İri gözleri açık ve dikkatli görünür. Kulak dışlarına doğru hafifçe eğimlidir. Göz kapağı ve yüksek elmacık kemikleri göz çukurlarını olduğundan derin gösterebilir. Gözlerin etrafı genellikle etkileyici avcı çizgileriyle çevrelenir. Sivri kenarları olan bir elips şeklindeki gözler yeşil, altın veya bakır tonlarında olabilir. Van Kedisi‘nde olduğu gibi farklı göz renkleri de görülebilir. Bunlar genellikle tüy rengiyle ilişkilidir.

Vücut Yapısı

Kaslı ve atletik vücudu orta ila büyük boylardadır. Maine Coon kedileri her ne kadar iri cüsseleriyle tanınsa da dişileri daha küçük olabilir. Vücut soğuk iklimin ve avcılığın hemen hemen tüm özelliklerini taşır.

Gövde

Gövde düzgün bir dikdörtgen şeklindedir. İnceldiği noktalarda bile bir zayıflık göstergesi bulunmaz. Orantılı gövdede öne çıkan göğüs geniş ve açıktır. Göğsü geniş gösteren biraz da bir aslanınkine benzer yeleleridir.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklar genellikle kemikli ve iri bir görünümde olmakla birlikte orta boyludur. Ön bacaklar düz arka bacaklar ise dizden biraz bükük olabilir. Patileri tıpkı bir kar ayakkabısı gibi geniş ve yüksektir. Ayrıca tipik soğuk iklim özelliği olan püsküllü patiler soğuktan korunmasını sağlar.

Kuyruk

Kuyruk tabanda genişken uca doğru sivrilir ancak tüyleri sayesinde bunu dışardan görmek için çok dikkatli bakmak gerekir.

Maine Coon Cinsi Kedi
Maine Coon Cinsi Kedi

Tüy Çeşitleri

Tüyleri gür ve uzundur. Genellikle kalın fakat yumuşak bir yapıdadır. Bazı Maine Coon kedilerinin tüyleri çok uzun olmayabilir. Tüylerin desenleri düz veya tekir desenidir. Bu desenlerde renk çeşitliliği daha fazla olabilir. En yaygın renkler siyah, gri, kızıl, beyaz ve mavidir. Tüyleri diğer evcil kedilere göre daha sık yağlanabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Maine Coon orta ila büyük boyutta bir kedi cinsidir. Dişilerin ağırlığı 4 – 6 kg, erkeklerinki 5 – 8 kg aralığında değişebilir. Yatay eksende boyları 120 cm’yi bulabilir. Yerden yükseklikleri ise ortalama 35 – 40 cm civarındadır.

Maine Coon Bakımı

Maine Coon bakım gereksinimleri pek çok bakımdan standart bir uzun tüylü kedi bakımından farksız olmakla birlikte tüy bakımının pek çok uzun tüylüye göre daha kolay olduğu söylenebilir. Bunun yanında diyetine özen gösterilmeli ve diğer temizlik gereksinimleri aksatılmamalıdır.

Beslenme

Maine Coon iyi dengelenmiş ve yeterli protein içeren bir diyetle beslenmelidir. B3 ve A vitaminleri, proteinler ve yağlar bakımından yeterli bir beslenme düzeni sağlanmalı diyetindeki karbonhidratlar olabildiğince sınırlandırılmalıdır. Maine Coon büyük bir kedi olduğundan ortalama bir kediden daha çok yemek yiyebilir. Bu normaldir. Ancak kilo dengesini bozabilecek beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalı ve egzersizler ihmal edilmemelidir.

Temizlik

Maine Coon kedi cinsinin uzun tüyleri sanıldığı kadar yorucu değildir. Çoğu zaman haftada bir kez taranması yeterli olmakla birlikte ideal olan haftada iki kez taranmasıdır. Tüy dökme dönemlerinde daha sık taranmaya ihtiyaç duyabilir. Tüyleri kirli olmadığı sürece kolay taranacak ve çok fazla keçeleşme olmayacaktır. Ancak daha çabuk yağlanabilen tüyleri belli aralıklarla yıkanmaya ihtiyaç duyar. Bu pek çok kedi cinsi için zor olsa da Maine Coon banyo saatlerini bir oyun gibi görüp yıkanırken eğlenebilecek bir kedi cinsidir. Kedinizin kirlenme hızına göre birkaç haftada veya birkaç ayda bir banyo uygundur. Tarama işlemi zorlaştığında veya kedinizin canını yakmaya başladığında yıkama zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Ancak en iyisi o zamana kadar beklememektir.

Diğer temizlik gereksinimleri önem sırasına göre şunlardır:

 • Ağız Bakımı: Ağız bakımı hem diş ve ağız sağlığını koruduğu hem de iç organların enfeksiyon riskini azalttığı için en önemli temizlik gereksinimidir. Kediler için özel olarak üretilen ağız bakım ürünleri kullanılarak günlük ağız bakımı yapılmalıdır.
 • Tuvalet Temizliği: Uzun tüylü kediler tuvalet sonrasında yeterince temiz olmayabilir. Anüs çevresindeki tüylerde dışkı kalıntılarının olması hem sizin sağlığınız hem de kedinizin sağlığı açısından büyük bir tehdittir. Bu kalıntılar hem tüylerin birbirine yapışıp topaklanmasına hem de bakteri oluşumuna sebep olacaktır. Mümkünse her tuvalet sonrasında yeterince temiz olup olmadığı kontrol edilmeli, gerekli durumlarda tek kullanımlık ıslak mendil veya nemli bir bez kullanılarak temizliğinden emin olunmalıdır.
 • Göz ve Kulak Çevresi: Göz ve kulak da tıpkı ağız gibi vücudun dış tehditlere açık olduğu bölgelerdir. Bu organlar göz yaşı gibi vücut salgılarını dışarı atar. Kedinizin ulaşamadığı bu bölgelerdeki akıntılar bakteri oluşumu ve enfeksiyona açık yerlerdir. Bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmeli, gerektiğinde nemli bir bez yardımıyla nazikçe temizlenmelidir.

Maine Coon Sağlık Durumu

Maine Coon doğal cinslerin geneli gibi özellikle anavatanlarının iklim koşullarına karşı dayanıklı bir cinstir. Termal değişimlere ve mevsimlerin belirgin yaşandığı coğrafyalara iyi uyum sağlayabilir. Genel anlamda sağlıklı bir kedi cinsi olarak kabul edilebilir.

Sağlık Sorunları

Maine Coon da tüm canlılar gibi bazı genetik hastalıklara ve yaygın kedi hastalıklarına yatkın olabilir. Bildirilen verilere göre Maine Coon’un yatkın olduğu sağlık sorunlarının bazıları şunlardır:

 • Hipertrofik kardiyomiyopati
 • Kalça displazisi
 • Patellar luksasyon
 • Piruvat kinaz eksikliği
 • Spinal musküler atrofi

Yaşam Süresi

Sağlıklı ve iyi bakımlı bir Maine Coon 9 – 13 yıl yaşayabilir. 15 yıla kadar yaşayan Maine Coon kedileri bilinmektedir.


Büyük ve nazik Maine Coon’u tüm özellikleri ve her yönüyle anlattığımız içeriğimizle onu artık tanıyoruz. Biz onu çok sevdik, onunla evimizi paylaşmak isterdik. Biraz fazla mama tüketimini ve suyla oynamayı sevmesini sorun etmiyoruz 😊

Peki siz bir Maine Coon ile yaşamak ister miydiniz? Bir Maine Coon kediniz veya benzer bir kediniz oldu mu? Deneyimleriniz ve bildikleriniz ailemiz için çok önemli. Bunları bizimle ve ailemizle paylaşmak isterseniz biraz aşağı kaydırarak yorumlar bölümüne ulaşabilirsiniz 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?