En sakin kedi cinsi ve cinslerinin görünüşleri ve haklarında genel tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizin için harika bir içerik hazırladık.

Varoluşları hemen hemen insanlık tarihi kadar eski zamanlara dayanan kediler, geçen yüzyıllar içerisinde tamamen evcilleştirilmiş canlılardır. Daha çok çocuklu ailelerin sahiplenmeyi tercih ettiği kediler; aynı zamanda yalnız yaşayan ya da kedi sever her yaştan insan için evin bir üyesi olan neşe kaynağıdır. Çok çeşitli karakteristik özelliklere sahip minik dostlarımız olduğu gibi sakin bir yapıya sahip olanları da oldukça fazladır. Peki şimdi sakin fıtratı olan dostlarımızı tanımaya ne derseniz?

En Sakin Kedi Cinsleri

Bazı kediler çok uslu ve sakin olurken, bazı kediler evin altını üstüne getirir 😹 Sakin kediler masum bakışlarıyla “oturuyorum ben burada ne yapayım?” dermiş gibi bakarlar. Mamasını, suyunu içer ve tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra sakince oturur. Evde savaş çıksa bile onlar yine sakinliğini koruyabilir 😹 Sizler için en sakin kedi cinslerini araştırdık ve işledik.

1. İran Kedisi (Fars Kedisi): En Sakin Kedi Cinsi

İran (Persian) Fars Kedi Cinsi: En Sakin Kedi Cinsi
İran (Persian) Fars Kedi Cinsi: En Sakin Kedi Cinsi

İlk olarak Fars İmparatorluğunun hüküm sürdüğü yüzyıllarda ortaya çıktığı düşünülen İran Kedisi (Fars kedisi), 1500’lü yıllarda saltanatlarının yürüdüğü zamanları yaşamıştır. 1600’lü yıllarda İtalya, 1800’lü yıllarda Amerika ve 1900’lü yıllarda ise kraliçe Victoria’nın ilgisini çekmesiyle fark yaratmıştır. Tam bir tüy yumağı olan kediler her zaman yüksek auraları ile çekici olmayı başarmışlardır. Günümüze geldiğimizde de aynı popülarite etkileri artarak devam etmektedir.

Orta boylu, sağlam duruşlu, yuvarlak suratlı ve minik kulaklarıyla oldukça sevimli bir siması vardır. Yüzünde en dikkat çeken noktası, basık burunlarıdır. En yaygın görülen türleri gri renk tonlarında olanlardır. Ancak kendi içlerinde birkaç farklı çeşidi ve bu türlere göre de yaklaşık 80 tonda değişen tüy renkleri skalasına sahiptirler.

Adeta bir miskin gibi saatler boyu hiç hareket etmeden ve uyumadan da oldukları yerde öylece durabilirler. Bu halleriyle ne kadar tatlı olduklarını tahmin bile edemezsiniz 😹 Akıllı ve uslu bir ruh halleri olduğundan, onların oyun oynamayı sevmediklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Canları istediğinde gayet hareketli ve ritmik oyunlar oynarlar. Bu sakin yapıları nedeniyle, özel beslenme diyetlerine ihtiyaç duyabilirler. Pek çok kalıtsal hastalığı olan bu melekler, obeziteye ve hareket azlığına bağlı kalp rahatsızlıklarına yatkınlıklarıyla bilinirler.

2. British Shorthair: En Uslu Kedi Cinsi

British Shorthair Kedi Cinsi
British Shorthair Kedi Cinsi

British Shorthair Kedileri isimlerinden de anlaşılacağı gibi kökenleri İngiltere’ye dayanan kedilerdir. 20 yy’dan önce Roma yerlileri tarafından keşfedilip İngiltere’ye getirildikleri söylenir. İngiltere kraliçesi Victoria döneminde kedi üreticileri tarafından çok fazla üretimi yapılan British Shorthair Kedileri, o dönem avcılıklarıyla nam salmışlardır.

Fareleri yakalamada bir makine gibi kullanılan bu atik dostlarımız; avcılık güdülerinin aksine, genel anlamda fazlaca sakindirler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki kıtlık zamanında bakımsızlık ve açlıktan nesilleri tükenme noktasına gelmiştir. Ancak koruma altına alınıp, uzun bir süre hassasiyet ve ihtimamla bakımları yapılan British Shorthair Kedileri bu sayede kurtulmuşlardır.

Kalın telli ve kısa tüylerinin gürlükleri dikkat uyandırır. Dolgun ve tombik görüntüsüyle kilolu oldukları düşünülse de aslında boylarının bir miktar kısa olmasından kaynaklı bu imajı verirler. Ortalama boyutlarda olan British Shorthair Kedileri, kaslı ve kıvrımlı vücut hatlarıyla yuvarlak bir görünümdedir. İri gözleri çok dikkat çeker.

Ses tonları da huyları gibi yumuşacık ve ince tınıdadır. Oyun oynamayı, ilgi ve şefkat görmeyi sevse de asla baskın bir karakter olmadığından inatçı ya da gürültücü tutumlarda bulunmaz. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız, salın bahçeye kendi havasında özerk bir şekilde takılsın 😹 Bence o birçok kedi ile anlaşır, ama aşırı hareketli ve şımarık kediler kendisiyle iyi anlaşmak istemeyeceklerdir. Yalnız bu yumuş pati, azıcık keyif düşkünüdür benden söylemesi 😻

3. Birman Kedisi

Birman Kedi Cinsi
Birman Kedi Cinsi

İsmini de aldığı yer olan Birmanya; Birman Kedilerinin doğduğu ülkedir. Bazı bilgilere göre ise Fransa doğumlu oldukları söylenir. Bunun nedeni de muhtemelen henüz tanınmışlıkları vuku bulmadan Fransa’ya getirilmeleri olmalı. Onların asıl kökeni ile ilgili ihtilafa düşülmüştür. Soyunun çok da eski zamanlara dayanmadığı Birman Kedisi; 1919 yılında iyice tanınmaya başlanmıştır. Katıldığı onlarca tanıtım ve yarışmada herkesin gözdesi olup, pek çok federasyon ve kedi derneklerine üyelik ve kaydı bulunuyor.

Uzun, dalgalı ve kadife görünümlü tüyleri hayran bırakan türdendir. Cam gibi parlayan mavi gözleri sizi kendisine aşık eder. Sosyal ve dışa dönük bir karakteri olsa da sessiz, az konuşan ve konuştuğunda da ninni gibi sakin tonlamalarda miyavlayan bir kedi türüdür. Kucak tutkunudur, saatlerce size karnını okşatarak kucağınızda uzanabilir. Bunun dışında mini yerlere saklanmaktan haz alır. Aslında ben bunun yalnızlık ve rahatsız edilmeme arzusundan olduğuna inanıyorum.

Eğer çıkamayacağı kadar küçük yerler varsa, önden önlem almalısınız. Sürekli aktif oyunlar oynamayı çok sevmez ama sizi çok sevecektir. Arkanızda önünüzde sakince dolanan kedinize kısa zamanda alışır, kopmak istemezsiniz. Birman Kedileri aşırı bir zekaya sahip değillerdir ama, kendilerine gizli görevler edinerek tatlı keşifler yapmayı severler.

4. Bombay Kedisi

Bombay Kedi Cinsi
Bombay Kedi Cinsi

Yırtıcı bir hayvan edasındaki görüntüsüyle tamamen zıt bir yapıda olan Bombay kedisi, inanılmaz sakindir. Kendisine has görünümüyle simsiyah tüyleri ilginç bir hava katar. Henüz çok yeni yeni tanınmaya başlanan Bombay kedisi; ilk bakışta sokakta gördüğümüz kara kedi diye nitelendirdiğimiz kedileri andırsa da kesinlikle ne köken ne de görsel anlamda aynı değillerdir.

1970 yılında Amerika’da çiftliği olan kedi yetiştiricisi Nikki Horner isimli kişinin, American Shorthair ve Birman Kedisi‘nin çiftleştirmesi sonucu melezlenen bir ırk olarak dünyaya gelmiştir. Dünyaya geldikten sonraki 10 yıl içinde pek çok kedi federasyonu tarafından tanınıp kayıt altına alınmıştır.

Parlak ve simsiyah tüyleriyle, epey karizmatik görünürler. Düz ve uzun kuyrukları ile kaslı, ince uzun bacakları onların “panter kedi” lakabıyla anılmasına sebep olmuştur. Aşırı parlak ve hafif ürkütücü bakışlarını altın ya da bakır olan göz rengine borçludur. Bu haliyle karanlıkta ışıl ışıl parlayan bir çift göz görenleri fazlaca etkiler 😻

Bombay kedilerinin karakterleri ise tek kelime ile mükemmeldir. Zira hem sevecen, hem laf dinleyen, kolayca eğitilebilen, hemen hemen her canlıyla iyi geçinen ve tüm bunlara nazaran da meraklı, etrafı keşfetmeye bayılan bir kedidir. Aktif bir oyun hayatı vardır ama apartman dairelerinde de rahatça bakılabilir. Yaramazlık yapmayı sevmez, sıcak yerlere kıvrılıp huzur bulmak, keyif aldığı bir etkinliktir. Eve gelen diğer insanlara ve çocuklara çabuk ısınır. Sevdiklerinin canını yakmaya çekinecektir.

5. Chinchilla Kedi

İngiltere’ de üretilen Chinchilla Kedi‘sinin atası Chinnie cinsidir. Yeryüzünde bir insan tarafından üretilen ilk melez kedi ırklarından biri olan Chinnie ilk defa 1882 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Ülkemizde dahil olmak üzere pek çok ülkede Chinchilla ismi ile tanınan kediler, bazı Avrupa ülkelerde “gölgeli gümüş İran Kedisi” ve “altın gölgeli İran Kedisi” olarak isimlendirilmiş. Farklı ve soyunun özel bir ırka dayanmasına rağmen, henüz hiçbir kuruluş ve dernek tarafından resmi olarak kayda tabi tutulmamıştır.

Yemyeşil, yuvarlak ve iri gözleri kökeninin İran’a dayandığını gösterir. Dolayısıyla atalarından bir diğerinin de İran kedisi olduğu kuvvetli ihtimal olarak düşünülüyor. Uzun tüylerinden dolayı muhakkak her gün en az 10 dakika taranması gereken Chinchilla Kedisi, bunun dışında özel bir bakıma ihtiyaç duymuyor. Uzun tüylü kedilere yönelik besinler tüketmesi, sağlığı için faydalıdır.

Edepli, nazik ve ağırbaşlı bir yapıyı bünyesinde barındıran Chinchilla Kedisi; herkesin sevgilisi olmayı başarıyor. Müzikal bir miyavlama tınıları vardır. Hayatlarında özümsedikleri tek kişi vardır. Diğer insanlarla, azıcık da sevdikleri dostlarının kalbi kırılmasın diye takılırlar 😹 Sabırlı, çoluk çocuğa katlanabilen yapıları vardır. Her ne kadar İran Kedilerine benzetsek de, onlar kadar kenar minderi olabilecek bir ruhları yoktur.

6. Tiffanie Kedisi

Tiffanie Kedi Cinsi
Tiffanie Kedi Cinsi

Burmese Kedisi ve Chinchilla Kedisi; Güney Asya’da kedi yetiştiriciliği yapan bir güruh tarafından çiftleştirmeleriyle ortaya çıkmıştır. Epey ender rastlanan tüyleri ve fiziki özellikleriyle, döneminde kısa zamanda ilgi çekmeyi başarmış bir türdür. Önce Avrupa’da yayılmaya başlayan Tiffanie Kedisi adeta patlama yapmıştır. Üstelik o zamanlar kediler fare avcısı olarak kullanılırken; Tiffanie Kedisi sadece evde bakılmak üzere yetiştirilip alınan bir kedi olmayı başarmıştır.

Oval ve sürme çekilmiş gibi görünen gözleri, en belirgin görsel özelliğidir. Orta boyutlardaki vücudu ve gür tüyleri onu iri gösteren bir etkendir. Ancak fazla bir kiloya sahip değildir. Gerek sağlık durumu gerekse genel bakımı itibariyle çok zahmetsiz ve keyifli bir kedidir. Özellikle sahibine olan bağlılığı ve vefası çok etkileyici bir durumdur. Öyle ki; sıkıntılı zamanlarınızda bunu hissederek size gösterdiği yakın ilgisi, sükuneti ile ne kadar naif ve anlayışlı olduğunu fark edeceksiniz.

7. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedi Cinsi
Ragdoll Kedi Cinsi

Son zamanlarda üretimi artan bir tür olan Ragdoll Kedisi‘nin, 1960 yılında ilk kez ortaya çıkarılmıştır. Üzerinde pek çok sansasyonel iddialar olan Ragdoll Kedilerine, insan genetiğinin aktarımının yapıldığı çok ciddi söylentiler mevcuttur. Hatta bazı bilimsel kaynakların delil olarak sunulmasıyla kafaları karıştıran bir durum oluşmuştur. İlk olarak 1963 yılında yaygınlaşmaya başlanan Ragdoll Kedisi; 2000’li yıllara gelindiğinde ünlü bir dergi kapağına basılıp meşhur edilince, tüm dünya tarafından tanınmış oldu.

Mavi gözlü, kaslı ve yağ dokusu bol, bölgesel koyulu-açıklı tüy rengi olan, acayip yumuşak bir kedi olan Ragdoll, bir bebek gibidir. Öyle hoş bir yüzü ve nezaketi vardır ki; görüntüsü ile huyu aynı çizgide diyebiliriz. Oyun oynamayı severler ama oyun oynadıkları zamanlar dışında çok fazla sakin ve ortamda varla yok arasında bir durgunlukları vardır. Biraz içe kapanık olan bu can dostlarımız, karşısındakine güven duyduktan sonra bir yakınlık göstermede tereddüt etmezler. Bu nedenle onları açmak size düşüyor.

 8. Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Kedi Cinsi
Exotic Shorthair Kedi Cinsi

American Shorthair ve İran Kedisi‘nin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan Exotic Shorthair Kedisi; 20. yy’da dünyaya gelip çok kısa bir zamanda iyiden iyiye ün kazanmaya başlıyor. İlk kez 1960 yılında bir tür olarak resmi kayıtlarda yerini almıştır. Ancak tüm dünyaya yaygınlaşıp kabul görmesi, tamamen tanınması 1980’li yıllara varıyor.

Kısık ve yayvan gözleri altın ve turuncu gibi fantastik renk tonlarındadır. Bu da onları aykırı bir tip yapar. Aykırı ama çok sempatiktirler. Çok çeşitli tüy renkleri vardır. Onları ortalama kedilerde bulunan her renkten oluşan tüylerle görme ihtimaliniz çok yüksek. Yatık ve düz tüyleri ile büyük patileri en farklı özelliklerinden.

Söylenen komutları alıp, anlatılan şeyleri dinleyen o merakla bakan gözler sizin biricik manzaranız olacak. Dominantlıktan uzak, zarif duruşuyla insanlara venesnelere bile sakince yaklaşır. Bu denli kibar karakterli bir kedi olan Exotic Shorthair Kedisi; öyle sessiz ve sakindir ki, sesini duymuş olmadan yıllarca bir arada yaşayabilirsiniz. Miyavlama ya da agresiflik belirtisi olarak hırlama gibi sesler duymanız neredeyse imkansızdır. Ancak tüm bu tutumlarına bir yana onun hayatta en çok sevdiği şey sahibi tarafından sevilip okşanmaktır. Eminiz ki siz de bu aktiviteyi büyük bir zevkle ve terapi niyetine yapacaksınız😻

9. Selkirk Rex

Selkirk Rex Kedi Cinsi
Selkirk Rex Kedi Cinsi

Son derece taze kan bir cins olduğunu söylesem, Selkirk Rex hakkında tam da doğru ifadede bulunmuş olurum. Cornish ve Devon Rex Kedileri ile gen uyumları olduğu tespit edilen  Selkirk Rex, doğal mutasyon sonucunda doğmuştur. Ayrıca ilerleyen zamanlarda İran ve İngiliz Kedileri de kullanılarak genetiğini zenginleştirilmiştir.

1987 yılında ilk defa Montana’na eyaletinde ortaya çıkmış olan tür, yerel kedi üreticileri tarafından alınıp adeta seri olarak üretimleri yapılmaya başlanmıştır. Selkirk Rex görünümü; dumanlı gözleri ve gri tonlardaki koyun postunu andıran tüyleriyle epey uyumlu bir estetik kombinasyon içerisindedir. Genel olarak minyon bir vücut formu vardır.

Sakin, uslu ve hatta tembel olarak nitelendirmekte haklı olduğumu bir Selkirk Rex sahiplenirseniz anlayacaksınızdır. Her ne kadar ağır huylu olsalar da, dokunulmak ya da kucakta tutulmaktan pek hoşlanmazlar. Her zamanki benimsedikleri yerleri neresi ise orada durmayı tercih ederler. Acıktığında yahut bir ihtiyaçlarını belli etmek adına bile olsa ses çıkarıp sizi meşgul etmezler. Bu yüzden sizin, bakım ve takiplerini iyi yapmanız gerekir.

10. Korat

Korat Kedi Cinsi
Korat Kedi Cinsi

Uzak Doğu’lu olan Korat Kedileri, Tayland’da hiçbir mutasyon ya da kedi yetiştiricilerinin etkisi olmadan dünyaya geliyor. İlk defa 14. yy’da tanınan bu tür “mavi ırk” olarak anılan grubun mensubu diyebiliriz. Yörede “şans getiren kedi” olarak anılan Korat, doğdukları düşünülen platonun ismini almış. O dönemde Tayland’da popülerliğini kazanmış olmasına karşın, 20. yy’a kadar diğer pek çok ülkede bilinmeyen bir tür olarak yaşamıştır. Yıllar sonra, yani 1959 yılında Amerika’ya ulaşıp, bir 10 yıl sonrasında da ancak Avrupa’ya yayılabilmiştir.

Genel olarak yeşil olan gözleri, büyük ve derin bakışlara sahiptir. Zarif hatları, kısa tüyleri, hafif kalkık kalçası ve geniş-açık alın yapılarıyla zarafet timsali bir görsel şölen sunmaktadırlar. Vücut ağırlıkları da çok azdır, epey zayıf olduklarını belirtmeliyim.

Evde sizinle, ailenizden birisi gibi yaşamak için en uygun kedi türlerinden desem, abartmış olmayım. Öyle sevecen ve akıllıdırlar ki; sessizliklerini çok nadir zamanlarda bozarlar ve bu da asla gür bir miyavlamayla olmaz. Yumuşak ve narin yapılı bedenleriyle senkronize işleyen ses tonu insana huzurdan başka bir his vermez.

Hepimiz, sahiplenmek istediğimiz kedi türünün yaşam tarzımıza uygun olmasını isteriz. Bu keyfi bir gerek değil, ona faydalı olmanın temelidir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere en sakin 10 kedi cinsini tanıtmak istedim. Elbette sadece 10 melekle sınırlı değil. Seçimlerimi; görselliklerini, arkadaşlarımın yorumlarını, veterinerimin anlatımlarını ve internet kaynaklarını tarayarak yaptım.

Belki yukarıdaki patilerden birine yuva açarak onun hayatına dost olmak istersiniz, kim bilir? Eğer sakin olarak gördüğünüz ya da huyunu merak ettiğiniz bir tür varsa, kendi kedinizle ilgili bir anı paylaşmak isterseniz ya da başka bir konuda merakınızı gidermeniz gerekiyorsa, ben buradayım. Yorumlar kısmında sizi bekliyor olacağım 😊

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "En Sakin 10 Kedi Cinsi".
 • EcrinSena

  Yaaağ çok tatlılar, bende sakin cinste yavrular arıyorum Birman ve Tiffanie kedileri çok güzel 😉

 • Anonim

  Biz Scottish aldık çok tatlı, uslu ve sakin tavsiye ederim.

  • Anonim

   Keşke almadan önce çok araştırsaydınız. Bizde fazla araştırmadan güzelliği için aldık. Çok sevdik. Gerçekten çok usluydu. Kendini sevdirmezdi ama bize çok alışmıştı. Ailemizin bir ferdi gibiydi. Bizi her zaman yemeğe davet ederdi. Gerçekten çok sevmiştik. Ama bir gün ansızın vefat etti. Ne olduğunu anlamadık. Veteriner kalp krizi olduğunu söyledi. Çünkü hiç bir sağlık sorunu yoktu. Ama cins kedilerin genelde hastalığı oluyormuş. Zaten ağrılı doğan bir kedi. Bence kimse üretimine izin vermemeli.

 • Anonim

  British Shorthair almayın biz aldık psikopatlaştık verdik

 • Anonim

  Biz Russian Blue aldık çok sevdirgen doğrusu.

  • Murat Dinç

   Evet Mavi Rus Kedisi de çok sevdirgen oluyor 👍

 • Anonim

  Bende Scottish sahiplenmek istiyorum merak ediyorum bakımı kolay mı? Cevap verirsen sevinirim.

  • Murat Dinç

   Sitenin arama kısmını kullanarak “Scottish” diye arama yapıp Scottish cinsi Scottish Fold, Scottish Straight ve Highland Fold hakkında yazdığımız detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Her birinin içeriğine o cinsin bakımı ile ilgili de bilgiler verdik.

 • Anonim

  Biz Scottish aldık ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  • Anonim

   Bende Scottish sahiplenmek istiyorum merak ediyorum bakımı kolay mı? Cevap verirsen sevinirim.

  • Anonim

   British erkek ve dişi Siyamım var çiftleşirlerse nasıl tipler çıkacak merak ediyorum 😀

 • Boncuk

  Biz bir Norveç Orman Kedisi aldık, doğrusu sahiplendik. Şu an 3 aylık ve 66cm, acaba büyüyünce ne kadar uzun olacak. Ama burundan kuyruğa 66cm.

 • Lola

  Biz tekir aldık biraz hareketli.

  • Can

   Biz aldık Şarman çok uslu

 • Levent Veziroğlu

  Bize çıktı geldi..Ragdoll
  Çok sevimli çok uysal herhalde biri attı.

 • david

  Biz kısa süre önce iki aylık British Shorthair sahiplendi. Ancak, ikinci günden itibaren üstümüze atlamaya, perdeler koltukların en üstlerine tırmanmaya başladı. Hayali arkadaşlarla oynayıp koşturup bacaklarımızla savaşıp diş dokunduruyordu. Alerji konusunda emin olamadık, ancak anlaşamadık ve geri verdik.
  Sakin, uysal, laf dinleyen bir kedi arıyoruz. Hangi cins ve kaç yaşında sahiplenme önerirsiniz?

  • arina

   Merhaba. Bu cins kediler yalnız yaşayamaz. Bu sebeple bu hareketleri görebilirsiniz, yani sahiplenirken 2 tane olmalı.

  • Anonim

   Oyuncak bir kedi almanızı öneririm. Koyduğunuz yerde durur. Rahat edersiniz:)

  • Anonim

   Bombay cinsi kedi alın.