Gönlümüzü fetheden süs köpeklerinin isimleri birbirinden çok farklı olsa da görünüş bakımından birbirine benzerlik gösterirler.

Köpekleri düşündüğümüzde büyük, kaslı, dişleri kocaman, güçlü ve dayanıklı oluşları aklımıza gelir. Dünyada yüzlerce köpek cinsi olduğu için birbirlerine hiç benzemezler ve aralarında tıpkı bebekler gibi olan türler de bulunur. Süs köpekleri dışarda yaşamaya alışkın değillerdir ve ev ortamında sahipleriyle beraber mutlu mesut yaşamak isterler. Onları daha yakından tanımak için en güzel süs köpeği cinslerini araştırdık.

1. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Cinsleri
Pomeranian Boo Cinsleri

Dünyada popüler olan Pomeranian Boo’lar, dış görünüşleri nedeniyle aynı tilkilere benzetildiği için en çok sahiplenilen süs köpeği cinslerinden birisidir. Kafasına gömülü dik kulakları sayesinde yüzleri çok tatlı görünür ve yaramazlık yaptıktan sonra suçunu bildiği için kafalarını hep sağ veya sol tarafa doğru yatırırlar.

Zeki oldukları için sahiplerinin duygularını anlayabilirler, hatta empati kurmayı bile başarabilirler. Çoğu zaman başlarına buyruk davransalar da aile bireyleri dominant davranışlar sergilediğinde kırılabilirler veya küsebilirler. Yabancılardan hiç hoşlanmazlar ve gördükleri zaman yorulana kadar havlayabilirler.

2. Toy Poodle

Toy Poodle Cinsleri
Toy Poodle Cinsleri

Tıpkı Nesquik çikolatalı gevreklere benzeyen Toy Poodle’ler, aşırı tatlı görünümlerinden dolayı özellikle çocuklu ailelerin en tercih ettiği süs köpeği cinsidir. Genellikle kahverengi ve kıvırcık tüylere sahip oldukları için diğer köpeklerden çok farklı tüy yapıları vardır. Tüylerinin kalitesinin düşmemesi için haftada 2-3 kere fırçalanması önerilir.

Toy Poodle’ler ilk olarak avcılık yapmaları için üretilmiştir, fakat daha sonra ortaya çok tatlı süs köpeği çıktığı için insanlarla ilişkileri yüksek olan köpekler arasına girmişlerdir. Sahiplerine çok bağlı oldukları için onları kimseyle paylaşmak istemezler ve gösterilen ilginin azaldığını hissederlerse, dikkat çekmek için bir takım yaramazlıklar yapabilirler.

3. Maltese Terrier

Maltese Terrier Cinsleri
Maltese Terrier Cinsleri

Kendinden büyük köpeklere kafa tuttukları için genellikle kavga sırasında hırpalanabilirler. Yüksek cesaretleri nedeniyle bekçi köpeği olarak kullanılsa da avcılık konusunda biraz zayıflardır. Sahiplerine aşırı düşkünlerdir ve onları korumak için ellerinden gelen her şeyi yapabilirler.

İnatçı oldukları için bazen sahiplerinin dediklerini duymamış gibi yapsalar da canları istedikleri zaman çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oyun oynamak yerine daha cazip aktiviteleri severler mesela; kuma oyuncak-yemek-nesne saklamayı, insanları kovalamayı, yemek yemeyi ve park alanlarında diğer köpeklere zaman geçirmeyi tercih ederler.

4. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Cinsleri
Yorkshire Terrier Cinsleri

Kulaklarının görünümlerinden dolayı kelebeğe benzeyen Yorkshire Terrier’ler, kucak köpeği olarak da bilinirler. Uzun tüyleri olduğu için genellikle tüylerinin süslü tokalarla toplanmış ve sahibinin çantasında veya kucağında alışveriş merkezlerinde, parklarda, cafe vb. gibi yerlerde görmeniz çok muhtemeldir. Tüylerinin daha bakımlı görünmesi için bakımları dört dörtlük yapılmalıdır.

Aile fertlerine karşı her ne kadar sıcakkanlı olsalar da yabancı insanlar ve hayvanlara karşı fazlasıyla agresif davranışlar gösterebilirler. Kendilerini tehdit altında hissettikleri için aniden havlayabilirler veya küçücük boyuyla yorulana kadar gözlerine kestirdiği canlıları kovalayabilirler. Küçük çocuklarla iyi anlaşırlar ama sabırları düşük oldukları için aynı ortamda kalmaları önerilmez.

5. Shih Tzu

Shih Tzu Cinsleri
Shih Tzu Cinsleri

Birçok hayvan sever tarafından hayranlık duyulan Shih Tzu’lar, uzun tüyleri ve minik gözleriyle en güzel süs köpeği cinsleri arasında yer almaktadır. En dikkat çekici özelliklerinden birisi cesur olmalıdır, bunu kendinden büyük köpekleri kovalarken görebilirsiniz. Fazlasıyla enerjik oldukları için hareketsiz kalmayı hiç sevmezler ve etrafındaki nesnelerle oyun oynayabilirler.

Çocuklarla çok iyi anlaşabildikleri için genellikle çocuklu ailelerin bir numaralı tercihidir. Çocuklara karşı sabırları yüksektir ve onlarla keyifli vakit geçirebilmek adına birtakım şaklabanlıklar yapabilirler. Dışarıda vakit geçirmeyi pek sevmedikleri için günlük yapmaları gereken egzersizleri de evde rahatlıkla yapabilirler.

6. Chihuahuha

Chihuahuha Cinsleri
Chihuahuha Cinsleri

Diğer bir adlarıyla Şivava olarak bilinirler ve görünüşleri nedeniyle diğer köpeklerden çok farklılardır. Kulakları, burunları ve gözleri büyük olmasına rağmen vücutları oldukça küçüktür. Neşeli, cana yakın ve insanların duygularını kolayca anlayabilen Şivava’lar, fazlasıyla inatçı oldukları için eğitilmeleri oldukça zordur.

Dışarı çıkmayı çok severler, fakat özgüvenli yapıları oldukları için mutlaka tasmayla gezdirilmesi gerekmektedir. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde sahiplerinin sözlerini asla dinlemezler ve büyük kargaşalara maruz kalabilirsiniz. Soğuk havalardan nefret ettikleri için dışarıya çıkarılmadan önce mutlaka kazak veya kaban gibi uygun kıyafetler giydirilmelidir.

7. Pekinez

Pekinez Cinsleri
Pekinez Cinsleri

En güzel beyaz süs köpeği olan Pekinezler, diğer bir isimle Pekingese olarak da bilinirler. Diğer süs köpekleri gibi havlamayı sevmezler ve bu özelliklerinden dolayı apartman ortamında yaşamaya çok müsaitlerdir. Aile fertlerine her ne kadar bağımlı olsalar da eğitilmeleri imkansızdır, çünkü başlarına buyruk davranmayı çok severler.

Çok hassas ve narin oldukları için sahibinden olumsuz hareket gördüklerinde tüm gün boyunca bir kenarda küs olarak otururlar. Onun gönlünü alabilmek için farklı oyuncaklar alınması veya ödül mamaları ikram edilmesi işe yarayacaktır. Dışarı çıktıklarında yabancı insanlara ve hayvanlara karşı mesafeli dursalar da biraz ilgi gördükleri zaman kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

8. Papillon

Papillon Cinsleri
Papillon Cinsleri

Boncuk gözleri ve havaya doğru kalkık kavisli kulaklarıyla dikkat çeken Papillon’lar, en küçük süs köpeği cinslerinden birisidir. Diğerlerine göre biraz daha sert karaktere sahip oldukları için sahiplenilmeden önce mutlaka uygun ortamda yaşamalıdır. Yavruluk dönemlerinde sosyalleştirilmezse, büyüdükleri zaman fazlasıyla agresif olabilirler ve sahiplerine bile zorluk çıkarabilirler.

Çocuklara karşı sabırları çok düşük oldukları için fazla tahammül edemezler ve minik saldırılarda bulunabilirler. Bu sebeple çocuklarla aynı ortamda bırakılmaması önerilir. Sebepsiz yere havlamayı çok severler ve üzerlerinde yeterince ilgi yoksa sahiplerinden sevgi beklediklerini belli ederler.

9. Bichon Frise

Bichon Frise Cinsleri
Bichon Frise Cinsleri

Kıvırcık, beyaz tüyleri ve yuvarlak kafalarıyla çok tatlı görünümleri olan Bichon Frise’ler, diğer adlarıyla Bişon Çuha Köpeği ya da Tenerife köpeği olarak da bilinebilirler. Çok oyuncu oldukları için günün yarısından çoğunu hareket ederek geçirirler ve yorulmak nedir asla bilmezler. Havlama eğilimleri yüksek oldukları için belirli veya belirsiz olmak üzere sürekli ses çıkarabilirler.

Sosyal köpekler oldukları için diğer canlılarla çok iyi anlaşırlar hatta kendinden büyük köpeklerle bile vakit geçirebilirler. Yabancı insan gördükleri zaman mesafeli durmak yerine, ilgi ve sevgi görmek için insanların yanına giderek masum bakış atarlar. Duygusal yönleri çok geliştikleri için empati yetenekleri çok yüksektir ve karşısındaki canlının o anki duygusunu anlayabilirler.

10. Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin Köpeği Cinsleri
Tüysüz Çin Köpeği Cinsleri

Yaklaşık 2-5 kg ağırlığında oldukları için çok rahat bir şekilde kucakta zaman geçirebilen süs köpekleri cinslerindendir. Yaradılışları gereği vücutlarında hiç tüy bulunmaz ama bazı bölgelerinde uzun tüylere rastlanabilir. Hatta bazı insanlar farklılık yaratmak için tüylerini farklı renklere boyuyorlar veya uzatarak farklı model verebiliyorlar.

Sosyal köpekler oldukları için insanlarla ve hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler, hatta ilk defa gördüklerinde bile hemen sıcakkanlılıklarını belli ederek kendilerini sevdirmelerine izin verirler. Ev ortamında her ne kadar sakin gibi dursalar da dışarı çıktıkları zaman adeta içlerinden canavar çıkmış gibi enerjik olurlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?