Exotic Shorthair kedisi karakteri, uyku düzeni, temizliği ve çok daha fazlasını sizler için yazımızda birleştirdik.

Exotic Shorthair kedisi, hayvan severler tarafından dahi ülkemiz genelinde pek bilinmeyen kedi türündendir. Ama şirin ve farklı görüntüsüyle görenler tarafından hayran kalınan ve oldukça estetik bir yapıya sahip kedi türü olarak ilgi çekiyor. Bu nadir olarak rastlanan minik dostumuzu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Exotic Shorthair Kedisi Tarihçesi

İran kedilerine göre çok daha kısa boylu olan Exotic Shorthair kedisi, her ne kadar heybetli bir görüntüye sahip olmasa da sevimli siması ve sempatik yaklaşımıyla çok çekici, zor bulunan ve dolayısıyla birazcık pahalı olan kedilerdendir.

Bu çocuklar, pofuduk ve minnoş, yumuk yumuk suratlı diye sevmelere doyamadığımız kedi türünün ta kendisidir. Melez bir kedidir, Amerikan Shorthair kedisi ile İran kedisinin çiftleşmesisonucu kırma diye tabir edilen bir tür olarak dünyaya “Merhaba” demiştir. Yaklaşık 20. Yüzyıl ortalarında Avrupa’da çok popüler olan İran ve Fars kedilerinin Amerikan kedileri ile olan karışımının sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak Exotic Shorthair kedisinin genetik yapısı pek çok uzman tarafından araştırıldığında, Burmese ve Mavi Rus kedilerinin genotipleri ile neredeyse birebir benzediği anlaşılıyor. Bu denli detaylı tarihi ve bilimsel araştırmaların sonucunda oldukça dikkat çekmiş ve diğer kedi türlerine ne kadar benzese de yeni bir tür olduğuna kanaat getirilmiş. Kayıtlara ilk defa 1960 yılında geçirilmiştir. Yeni bir kedi türü olduğunun kabul edilmesi, araştırmacıların kendi aralarında ihtilafa düşmelerinden kaynaklanmış olsa da Exotic Shorthair, her anlamda nadide kedi statüsünü almaya geç de olsa hak kazanmıştır. Ama buna rağmen tüm dünyaca tanınması ve yayılımı yaklaşık olarak 1980’leri bulmuştur.

Exotic Shorthair Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Atletiktir: Adeta tombul bir tüy yumağı olarak herkesin gözdesi olsa da, bu görüntüsünün aksine fazlasıyla hareketli ve atılgandır.
 • Oyuncudur: Sahibiyle oyunlar oynamaya bayılır ama yalnız olduğunda da kendine etraftaki herhangi hoşlandığı ve gözüne kestirdiği bir şeyi oyuncak yapıp uzun zaman boyunca oyunlar oynayarak oyalanabilir.
 • Akıllıdır: Bu akıllılık sıfatı hem laf dinleyip eğitilebilir olmasından dolayı hem de oldukça zeki davranışlar sergilemesine binaen ona çok yakışıyor.
 • Sakindir: Neredeyse hiç miyavlamadığı için onun sesini duymanız uzunca bir zamanın geçmesini gerektirebilir.
 • Bağlıdır: Pek çok kedinin aksine özellikle sahiplerine ve onların bakımını üstlenen kişiye bağımlılık derecesinde değil ama genel anlamda bağlı kedilerdir. Çünkü kendi kendine oyun oynamayı sevme özellikleriyle kendilerini oyalamayı iyi bilirler. Erkek kedilerde dişi kedilere nazaran sahibine bağlılık daha fazla görülür.
 • Naziktir: Tam da dış görünüşüyle doğru orantıda olarak nazik sevecendirler. Sert ya da zarar vermeye yönelik tutumlarına rastlanmaz.
 • Rahatına Düşkündür: Uykusuna her zaman kendi yatağında dalmak ister. Rahatına düşkün olsa da genel anlamda rahatsız olduğu uyaranlar çok değildir.
 • Pozitiftir: Evet bir kediye göre fazla anlam yüklenen bir tanım oldu ancak enerjileri öyle yüksek ve kendilerini sevdirmeleri öyle asildir ki, onlarla ilgilenmek tüm stresinizi hemencecik alır.
Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Dominant ya da despot bir karaktere sahip olmadığından, gerek çocuklarla gerekse diğer evcil hayvanlarla sorunsuz anlaşabilir. Hatta ilgi gördüğü odağa hemen alışıp ve benimseyip tam bir sevgi yumağına dönüşüp şirinliklere başlar. Oldukça uysal ve uyumlu bir kedidir. Öyle ki bu uysallığı, onun diğer evcil hayvanlar ve çocuklar tarafından zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden siz yine de hırçın ve ne zaman ne yapacağı belli olamayan bir başka evcil kedi ya da köpeğiniz varsa Exotic Shorthair kedisi ile onları uzun süre baş başa bırakmamaya çalışın. Aynı şekilde çok küçük çocukların da akılları ermediğinden zarar verebilecekleri için onlarla da çok fazla yalnız bırakmamaya dikkat edin. Çocukları ve diğer evcil hayvanları korumak için değil de, kibar ve yumuşak huylu olan minik patiyi korumak için bunu yapın. 😊

Exotic Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Exotic Shorthair kedisini fiziksel anlamda incelediğimizde; henüz bebekken uzun ve yumuşak tüylere sahip olup, büyüdükçe yerini yeni kısa tüylere bıraktığını görebilirsiniz. Ama tüyleri değişime uğrasa da yumuşaklıkları ve gür yapısı her zaman özgün özelliğidir. Masum masum bakan gözleri ve minnoş suratıyla ona hayran kalmayacak insan yoktur.

Özellikle şu ya da bu renkte tüyleri vardır diyebileceğimiz bir özellikleri yoktur. Yani Exotic Shorthair hemen hemen klasik sayılan her renkte tüyleri olan kediler olarak karşımıza çıkıyor.

Kısık ve derin bakan yumuk gözleri, parlak ve oldukça canlı renk tonlarında. Bu durum onları daha da cazibedar kılıyor.

Büyük patileri tüylü postunun altında adeta tombik bir bebek ayağı gibi görünen tatlı patili, bu haliyle sevimliliğine sevimlilik katıyor.

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

Görünüm ve Vücut Yapısı

Büyük boyutta da orta boyutta da Exotic Shorthair kedisine rastlamak mümkün. Aslında geniş ya da ağır bir kemik yapısına sahip olmamalarına rağmen tüylerinin çok olması ve yanaklarının belirgin düzeyde tombul olması onları olduklarından daha iri bir kedi gibi gösteriyor.

Yüz ve Kafa Yapısı

Tam bir yuvarlak, bazı türlerinde de oval olan kafa yapısı bu çocukların en sevimli fiziki özelliklerindendir. Sivri ya da dik olmayan, geniş yapıda ama yassı bir formda küçük sayılabilecek kulakları vardır. Kulak önlerinde sıkça dizilmiş ancak incecik uzun tüyleri bulunur. Burnu fındık gibi küçük, basık ve adeta minik bir top gibidir. Burnunun böyle olması atası olan İran kedisinden Exotic Shorthair’e geçen estetik genetik mirastır. Toplu yanaklarıyla minicik ağzının uyumunun tatlılığı harikadır. Gözleri iridir. Genelde canlı bakır gözleri olan bu sempatik çocuk, turuncu, altın rengi, açık kahverengi gibi canlı hatta fosforlu gözleriyle etkileyici ve aynı zamanda masum bakışlar atmayı başarmasıyla meşhurdur.

Tüy Çeşitleri

Daha önde de belirttiğimiz gibi kendilerine özgü farklı bir tüy renkleri veya yapıları yok. Exotic Shorthair kedisinde genel olarak görülen tüy renkleri şu şekildedir:

 • Mavi,
 • Siyah ve mat siyah,
 • Kahverengi,
 • Ekru- kahverengi ve ekru-sarı ikili renkte,
 • Gümüş rengi,
 • Sarı ve altın sarısı karışımlı,
 • Mat ve alaca koyu turuncu

gibi renklerde karşılaşmanız mümkün.

Genel itibariyle baktığımızda kahverengi-sarı ve sarı-turuncumsu gibi renkler daha baskın olarak görülür. İran kedilerinde var olan tüy renklerinin tamamı Exotic Shorthair kedisinde de  görülüyor. Bazen tek renkte olsa da bazen de çeşitli desenlerde alacalı renklere sahip yumuşacık tüylerini okşamaya doyamazsınız.

Exotic Shorthair

 Ağırlığı ve Boyutları

Kısa boylu ve oldukça yoğun tüylerle sarılmış vücut hattına sahiptir. Aslında ortalama olarak diğer kedilerin ağırlıklarıyla yakın bir kilo çizelgesinde bulunsa da, boyunun daha kısa olması ve tüylerinin daha fazla olmasından dolayı daha kilolu olabilecekleri sanılır. Fakat bu bazen ortalama 3 kilo ile maksimum 6 kiloya kadar çıkabilmektedir. Genelde belli bir zaman içinde büyümeleri durur, kilo almaları bile güçleşir. Fakat bu sağlıksız bir durum olarak nitelendirilmemeli.

Kısa, kaslı, kalın kalıplı bacakları ve büyük patileri; kısa ama kalın kuyruğuyla tam bir kombinasyon içindedir.

Exotic Shorthair Kedisi Bakımı

Yoğun teferruat ve zaman gerektiren atalarının bakımına göre çok daha kolay ve zahmetsiz. Yumuşak ve gür tüylerini sık sık ve düzenli olarak kedilere uygun bir fırçayla taramanız yeterli. Kirlenmedikçe ya da bir lekeye maruz kalmadıkça yıkamanıza da gerek yok. Çünkü zaten tüm kediler gibi Exotic Shorthair kedisi de tüylerini yalamak suretiyle düzenli bir şekilde temizler. Siz de düzenli tarayarak ölü ve cansız tüylerin dökülmesini engellemiş olacaksınız. Kulak temizliğinde kulağın içinin derinine girmeden akmış olan kiri, yumuşak ve nemli bir havlu ya da bezle yüzeysel bir biçimde temizlemeniz yeterli. Gözlerini de aktığında aynı kulağını temizlediğiniz şekilde hafifçe silmelisiniz. Tıpkı kendi dişlerinizi her gün fırçalıyor olduğunuz gibi bu sevimli dostlarımızın da dişlerini her gün, bu mümkün olamıyorsa en azından haftada bir kez fırçalamalısınız. Uzayan tırnaklarını ise 10 günde bir ve kedinizi tedirgin etmeden kesebilirsiniz. Kedi tırmalama tahtasını tırnakları düzeltme adına değerlendirebilirsiniz.

Bakım Maliyeti

Görüldüğü üzere ExoticShorthairkedisinin epey masrafsız ve kolay, hatta keyifli sayılacak bir bakım rutini olduğundan, ona özel kedi tarağı, kedi yatağı, kedi maması ve diğer temizlik eşyalarının dışında yüksek bir bakım maliyeti yok. Sadece bazı hastalıklara yatkın olduklarından veteriner kontrolleriniz genele nazaran daha sık olabilir. Hatta olmalıdır.

Beslenmesi

Henüz bir yavru kediyken ağırlıklı olarak protein içerikli mamaların tercih edilmesi gerekirken, yaşı ilerlemiş yetişkin Exotic Shorthair kediler için vitamin ve mineral ağırlıklı mamalar tercih edilmelidir. Ancak tüylerinin dökülme eğilimi göz önüne alınarak,erken yaşlarda vitaminden zengin kuru mama takviyesi de yapılmalıdır.

Uyku

Normal ve ortalama sayılacak bir uyuma süresi vardır. Sadece, bu nazlı çocuğumuzun uykuya geçmesi için sizin pış pışlamalarınıza ihtiyacı vardır. Normalde pek de kucak delisi sayılmayan Exotic Shorthair kedisi, uykusu geldiğinde sahibine sırnaşır ve onun şefkatli sıcaklığını ister. Bu da aslında kedinizin kaliteli ve huzurlu bir uykuya geçmesi adına ve sizin için de keyifli bir kaynaşmadır. Eğer kedi yatağında uyumaya alıştırmış olsanız dahi, o yine de zaman zaman sizin koynunuzda ve dokunuşlarınızla uyumak isteyecektir.

Temizlik

Onu her zaman, sanki yeni yıkanmış gibi pırıl pırıl tüyleriyle görmeniz mümkün. Oyun oynamayı ve afacanlık yapmayı sevse de pasaklı olduğunu söylemek imkansız. Ayda bir yıkamanız yeterli olacakken, sizinle birlikte onun da yaşam alanı olan ortamı temiz tutmak ve kendi özel alanlarını da her zaman sterilizasyona uygun tutmak, hem psikolojisi hem de bedensel sağlığı için kesinkes gereklidir. Yatağı, oyuncakları, ona özel temizlik malzemeleri, mama kapları gibi sık kullanılan eşyalarını siz de sıklıkla temizlemelisiniz.

Exotic Shorthair Kedisi Sağlık Durumu

İyi bir bakımla yaşamına devam etse dahi belli başlı bazı hastalıkların görülmesine müsait bir kedidir. Bu nedenle genel temizlik ritüel ve bakımlarının dışında ayrıca da sık sık veteriner kontrolüne götürülmelidir. Yalnızca aşı vakitleri ve hastalandığı zamanlarda değil, hiçbir sorun görünmüyorken bile kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

Sağlık Sorunları

Tüm safkan kedilerde daha çok genetik hastalık yatkınlığı olduğu gibi, Exotic Shorthair kedisinde de bazı hastalıkların görülme potansiyeli fazladır. Böbreklerindeki kalsiyumun kristalleşip taş oluşması ve hatta polikistik bböbrek rahatsızlığına varacak kadar ağır seyreden hastalıklar oluşabilir. Brakisefali solunum sendromu da diğer tüm basık burunlu kedilerde olabileceği gibi, nazlı çocuklarımızda da çokça rastlanır. Nefes alması zorlaşan kedi, üstelik bir de fazla kilolara sahipse kalp krizine bağlı ani ölümler gerçekleşebilir. Bu nedenlerden dolayı olabildiğince arayı açmadan sıklıkla veterinere kontrole götürmeli ve hekimin yönlendirmeleri ne doğrultudaysa ona uymalısınız.

Yaşam Süresi

Exotic Shorthair kedisinin genel bakımı iyi ve olması gerektiği gibi yapılırsa yaklaşık olarak 12 ile 16 yıl arası ömrünün olduğu söylenebilir. Ancak tabi ki aşılarının düzenli yaptırılması ve oluşması muhtemel risk teşkil eden, yatkınlık gösterdiği tüm hastalıklara henüz yakalanmadan önlem alırsanız yaşam süresi daha da artabilir. Siz tüm tedbir ve kontrollerinize uymanıza rağmen kediniz hastalanırsa endişelenmeyin, ama hastalığı kendi kendine geçer diye de düşünüp bir veterinere danışmayı ihmal etmeyin sakın. Zira tedavisi olan bir hastalık olsa da kedinin yakalandığı hastalık, tedavisini geciktirirseniz geri dönüşü zor olacak hale gelebilir. Her zaman söylediğimiz ve herkesin de bildiği gibi erken teşhis hayat kurtarır. Aman sakın siz de kedinizin rahatsızlığıyla ilgili size verdiği sinyalleri görmezden gelip kendi haline bırakmayın. Bu tatlı can dostunuzla uzun yıllar birlikte yaşamanın huzurundan mahrum kalmayın.

Kızgınlık Ve Çiftleşme Dönemleri

Bu türde çiftleşme dönemleri cinsiyet bazında değişiklik gösterir. Dişi Exotic Shorthair kedilerinin kızgınlık dönemleri 6-8 ay arasında başlayabilirken erkeklerde bu süreç 1 yıldır. Sevimli arkadaşınız kızgınlık dönemine girdiğinde onda belli başlı hareketler görülmeye başlar. Bu hareketleri sıralayacak olursak;

 • Eşyalara zarar verebilir. Kızgınlık döneminde eşyalarınızı tırmalama ihtimali yüksektir. Bu noktada kedinizi özellikle mobilyalarınızdan uzak tutmalısınız.
 • Evden kaçmaya çalışır. Sevimli arkadaşınız çiftleşme dönemindeyken karşı cins bir kedi bulabilmek için evden kaçmak isteyecektir. Bu yüzden açık kapı ve pencereler onun için nimet sayılır.
 • Arkadaşınızda tavırlar tamamen değişebilir. Kediniz normal süreçte hırçınsa çiftleşme döneminde son derece uysal olabilir. Ya da bu durum tam tersi de olabilir. Kısacası bu dönemde meleğinizle gerektiğinden çok daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir.
 • Sürtünme görülebilir.  Kızgınlık dönemi sürecinde kediniz karşı cinsle birlikte olma isteğini sürtünme eylemi ile gidermeye çalışacaktır. Bu yüzden size ya da eşyalarınıza sık sık sürtünebilir.
 • Erkek Exotic Shorthair kedilerinde sperm fışkırtma görülür. Kediniz bu şekilde dişi kedinin kendisini fark etmesi için koku bırakacaktır.

Exotic Shorthair kedileri ile ilgili sizlere bilgi vermeye çalıştım. Sevimli dostlarımızı beslemeyi düşünenler ya da besleyenler varsa yazımdan faydalanabilirler. Sizin yaşadığınız ya da benim atladığım durumları bana yorum kısmından yazabilir; yavrucaklarımızla ilgili yeni bilgiler öğrenmeme yardımcı olabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Exotic Shorthair".
 • Rose

  Çok tatlı biz bu kedi türünü alacağız.

 • Anonim

  Muhteşem ❤️🐾🐈

  • Adını vermek istemeyen kişi

   Aynen