Lykoi Kedisi karakteri, uyku düzeni, beslenmesi gibi bilgileri makalemizden okuyabilirsiniz ve kediniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

İşte kurt görünümlü Lykoi kedisi. Dünyanın en yeni kedi ırklarından biri olan bu tatlı çocuklar, benzersiz bir görünüme sahipler. İnce bacakları ve orta büyüklükteki cüsseleri ile oldukça kaslı bir bedene sahip bu kedilerin en büyük özelliği yavru bir kurt köpeğine benzemesinin yanı sıra çok seyrek tüyleri sebebiyle tüysüz gibi bir görünüme sahip olmasıdır.

Lykoi Kedisi Tarihçesi

Lykoi cinsi kedimizin doğal mutasyon sonucunda dünyaya geldiğini söyleyebiliriz. 2011 Yıllarında ortaya çıkmış ve benzersiz görünüme sahip olan bu kedi dünyanın en yeni kedi cinsleri arasındadır. Bakışlardaki çarpıcılık sebebiyle küçük kurt lakabı takılmış olan bu kedinin ismi Yunancada kurt anlamına gelen Lykoi koyulmuştur. Lykoi Cinsi kedimiz daha 2017 yılında dünya kedi dernekleri tarafından kabul edilmiştir. Yeni ve çok ender bir ırk olduğundan en pahalı kedi ırkları arasında yerini alıyor. Lykoi kedisi şimdilik sadece İngiltere’de bulunmaktadır.

Lykoi Kedisi Karakteristik Özellikleri

Lykoi türü kedimiz son derece zeki ve meraklı kişiliğe sahiptir. İnsanlarla iç içe olmaktan oldukça mutluluk duyduğunu söylemekle birlikte getir götür oyunlarında da gerçekten başarılı olduğu biliniyor. İlk tanışma esnasında temkini ve dikkati elden bırakmayan Lykoi kedileri kısa süre içerisinde ılımlı bir yaklaşıma bürünüyor. Dış görünüşü şaşırtsa da dış görünüşün tam tersi bir karakteri olduğu için kendini hemen sevdiriyor. Lykoi çok sevecen bir kedidir. Gizemler çözmekten, sakladığınız bir eşyayı bulmaktan da zevk alacaktır. Pati dostunuz, sürekli sizden ilgi beklemez. Oyuncaklarıyla eğlenceli zaman geçirebilir. Eğitim vermeniz çok da zor değildir, komut dinleme ve yerine getirme konusunda oldukça yeterlidir. Oldukça aktif bir doğası olduğu dile getirilmekle birlikte avcılık yeteneklerinin gelişmiş olduğu söylenir.

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Bu tatlı patili sayılan özellikleriyle iyi bir ev kedisi olmaya aday gözüküyor. Çocuklu aileler için tavsiye edilen Lykoi kedisi insancıl, sevecen ve eğlenceli olarak tanımlanıyor. Çocuklarla iç içe olmaktan hoşlandığı ve etkileşimli oyunlarda başarılı olduğu söyleniyor. Aşırı ilgiden hoşlanmadığı da söylenir.

Lykoi ev ahalisi çocuklarla olduğu gibi ev hayvanlarıyla da iyi geçindiği söyleniyor. Diğer evcil hayvanlarla çocukluktan itibaren büyütülmesi ve yaşaması neticesinde kalıcı dostluklar kurulacağı belirtiliyor. Yine de biz her zaman ki tavsiyelerimizi yapmak durumundayız. Yeni tanışmalar daima risklidir bu sebeple ilk karşılaşmalarda dikkatli olmanız, durumu kontrol altında tutmanız gerekebilir.

Lykoi

Lykoi Kedisi Fiziksel Özellikleri

Eşsiz yavrukurt görünümü dışında Lykoi cinsi kediler çift tonlu mükemmel bir tüy yapısına sahiptirler. Patileri geniştir ve patilerini esnettiklerinde adeta bir yarasayı andırır. Parmaklarının araları perdeli olduğu söylenir. Yüzle elli oranında siyah ve beyaz tüylerinin karışımı bir kürkleri vardır. Yağlı cilt yapısına sahiptirler.

Görünümü & Vücut Yapısı

Lykoi kedisinin görünümünü diğer kedilerden ayıran özellikleri 3 ana maddede sıralayabiliriz. Kısaca bahsedecek olursak; tüylerinin görünümü atları ve fareleri andırır. Bununla birlikte bacaklarda ve yüzde seyreklikler; bu cinse kurt görünümü kazandırmıştır. Çene etrafındaki tüyler ise çok seyrektir. Zayıf ve çelimsiz görünen bir vücudu vardır ancak kas yapısı oldukça işlevseldir.

Lykoi

Yüz ve Kafa Yapısı

Lykoi türü, sevimli bir yüze sahiptir. Yumuşacık tüyleri ile dokunana ipeksi bir his verir. Kahve, bakır ya da altın tonlarında göz renkleri görülebilir. Bakışları adeta yavru kurtların bakışlarına benzer. Göz, yüz ve kulak çevresinde sık tüyler bulunmaz. İlk bakışta vahşi bir his uyandırsa da görünüşüne çok da benzetilemez.

Ağırlığı ve Boyutları

Orta büyüklükte ve küçük olarak bulunabilen Lykoi kedileri zarif ince bir bedene sahip. Zayıf ve çelimsiz görünmesine rağmen oldukça güçlü ve kaslı bir bedene sahip olduklarını söyleyebilirim. Bilim insanları henüz kilo bakımından net bir ortalama oluşturamamışlardır. 2011 yılında yeni bir ırk olarak aramıza katılan bu çocuklar, sadece İngiltere’de yetiştiriliyor, elbette sayıca popüler ırk çocuklarımızdan azlar.

Lykoi Kedisi Bakımı

Lykoi cinsi kediler yağlı cilt yapıları nedeniyle normalden daha fazla temizliği ihtiyaç duyarlar. Bu temizliği sağlama adına, belirli aralıklarla onları yıkayabilirsiniz. Yıkamaya yanaşmayan çocuklar için ise nemli bir bez yardımıyla tüylerini kolaylıkla silebilirsiniz. Tüylerini tararken yumuşak bir fırça seçmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Yavruluğundan yetişkinliğine kadar ve daha sonrasında düzenli veteriner kontrolü gerekir. Sevimli yavrularımızın muayenesinin ve aşılarının ihmal edilmemesi gerekir. Kedileri kucağa alırken sıkça yapılan bir hatadan da söz etmek istiyorum. Lütfen kedinizi kucağınıza alırken bir eliniz kedinizin ön bacaklarının arka tarafında diğer elinizi de arka bacaklarının altına koyarak kucağınızda tutun. Boynundan ensesinden ya da ön bacaklarından tutarak kaldırmayın.

Kedinizin ihtiyaç duyacağı bazı eşyalar şunlardır;

 • Su ve yemek kabı.
 • Kaliteli mama.
 • Kum kabı ve kum (bu konuda yetişkin ve yavrular için farklı kum kapları tercih edilir).
 • Kedi yatağı.
 • Fırça (cilt ve tüy cinsine göre edinmeniz gereken tarak farklı olabilir bu konuda veterinere başvurmayı düşünün).
 • Tırnak makası.
 • Tırmalama tahtası veya oyuncağı.

Bakım Maliyeti

Lykoi cinsi kedilerin herhangi bir özel ihtiyacı yoktur. Normal şartlarda kuru ve ıslak mama, veteriner ücreti, kedi kumu gibi sabit giderleriniz olacaktır. Bunlar dışında kedinize bir kaç kedi eşyası da alabilirsiniz. Özellikle kendi kendine oyalanacağı çeşitli oyuncakları değerlendirebilirsiniz.

Lykoi

Beslenme

Lykoi cinsi kediniz var ise beslenmesi konusunda veterinere başvurmanızı öneriyorum. Bazı durumlarda kedilerin besin ihtiyaçları değişeceği için mama seçimini veteriner kontrolüne bırakmayı daha doğru buluyoruz. Yine de beslenme noktasında birkaç ipucu vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz;

 • Kedinizin sağlığı önemlidir, bu yüzden kaliteli mamalar almaya özen gösterin.
 • Mama tercihini kafanıza göre yapmak yerine mutlaka bir veterinere başvurun.
 • Eğer kediniz haddinden fazla zayıf ya da kiloluysa, özel mamalara mecbur kalabilirsiniz.

Uyku

Kedilerin pek çoğu ortalama 13-18 saat aralığında uyurlar. Bu uykuları yavruyken daha fazla olacaktır. Erişkinliğe ulaştığında bu süre biraz daha kısalır. Çocuğunuzu evin muhtelif yerlerinden birine kıvrılmış şekerleme yaparken görmeniz bu durumda olasıdır.

Temizlik

Lykoi

Bu çocuklar, yağlı deri yapısına sahiplerdir, bu sebeple tüylerini belirleyeceğiniz kısa dönemlerde ıslak bir bezle silebilirsiniz. Eğer kedinizi yıkamaya karar verdiyseniz aşağıda belirteceğim maddeler işinize yarayabilir ve size fikir verebilir.

 • Kediler suyu sevmeyen hayvanlardır. Bu sebeple bir kediniz varsa ve yıkamak istiyorsanız muhtemelen bu süreçte bir çok zorlukla karşılaşacaksınız.
 • Pek çok kişi kedisinin bu korkusu yüzünden banyo yaptırmamayı tercih edebiliyor ancak şunu söylemeliyiz ki sık sık olmasa da kedinizi mutlaka yıkamanız gerekmektedir. Eğer o küçük patileri yıkamamayı adet edinirseniz kedinizde parazitler görülebileceği gibi bazı cilt sorunlarına da sebebiyet verebilirsiniz.
 • Eğer kedinizi yıkamak istiyorsanız öncelikle bu duruma kedinizi hazırlamanız gerekiyor.
 • Tırnaklarını keserek başlayın. Kediniz sudan korkacağı için olası tırmalamalara karşı bir güvence olacaktır.
 • Tüylerini tarayın ve sakinleşmesini sağlayın. Üstelik bu banyodaki durumu da kolaylaştıracaktır.
 • Uygun şampuan seçimine önem verin. Veterinerinize danışın, kedinizin ne tür bir cildi olduğuna dair bilgi alın. Lykoi cinsi kedilerin cildi yağlıdır misal buna göre bir şampuan seçimi yapılmış olması gerekir.
 • Banyoya girilmeden önce kedinizle vakit geçirmeye özen gösterin. Onunla oyunlar oynayarak tüm enerjisini bu oyunlarda harcamasını sağlayın.
 • Banyodan önce kedinizin karnını doyurduğunuz konusunda emin olun. Genel olarak kediler tok oldukları vakit normalden çok daha uysal oluyorlar.
 • Vücudunuzu kapatan kıyafetler giyin olası kaçma girişimlerinde kedinizi zapt etmek güç olabilir, buda tırmalama tehlikesine önlem olarak cepte kalsın.
 • Bir kişi daha bulun evet, kedinizi tek başına da yıkayabilirsiniz lakin iki kişi yıkamak çok daha kolaydır.
 • Banyodaki pencere klozet gibi kapakları kapatın. Kırılabilecek bir şey varsa onları sabitleyin ya da güvenli bir noktaya kaldırın.
 • Banyonuzun kapısını kapatmanız hem kedinizin olası kaçma girişimini önleyecek hem de evde başka evcil hayvan varsa onun banyoya girmesini engelleyecektir.
 • Şunu söylemek gerekiyor ki kedimiz ilk defa yıkanacaksa ürkek davranması oldukça normaldir.
 • Banyodayken kedinizle sessiz bir tonda konuşun ve onu sakin tutmaya çalışın.
 • Eğer kediniz yıkamayacak kadar zorluk çıkarıyor ise ve yıkamak mümkün değil ise onu suya alıştırma çalışmalarına başlayabilirsiniz.
  • 1.Gün: Sadece patilerini ıslatın
  • 2.Gün: Patilerini ve ayaklarını ıslatın
  • 3.Gün vücudunu ıslatın
 • Bu sayede bir nebze suya alışmış olacaktır ki bir sonraki banyo girişiminizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.
 • Son olarak şunu söylemeliyiz ki ne yaparsanız yapın kedinizin endişeli bakışlarından kurtulmanız mümkün olmayacaktır.

Lykoi cinsi Kedisi Sağlık Durumu

Lykoi kedisinin genel bakımdan dayanıklı bir tür olduğu söyleniyor. Ancak yine de düzgün bakım yapılmadığında sağlık sorunları yaşayacağını unutmayın.

Lykoi

Sağlık Sorunları

Lykoi türünün şuana kadar bilinen her hangi bir kalıtsal hastalığı yoktur. Zaten daha çok yeni bir türdür. Lakin derisi hassas olduğu için güneşi pek sevmez. Güneş Lykoi cinsi kedilerin vücudunda tahrişe sebebiyet verebilir. Bunun dışında az ya da çok beslenme konusunda doktorunun verdiği adımları takip edin, uygun diyetler kullanın. Düzenli kan testleri yaptırın ve aşılarını asla ihmal etmeyin. Standart dışı bir durum yaşayacak olursanız, zaman kaybetmeden bir veterinere başvurun.

Yaşam Süresi

Lykoi cinsi kedilerin ortalama yaşam süresi on iki ila on altı yıl olarak söylenmektedir. Elbette bu süreç, sosyal ve psikolojik etkenlere, bakım rutinlerine göre değişecektir. Pati dostunuzun sizinle daha uzun zamanlar arkadaşlık etmesini istiyorsanız, ona uygun yaşam koşullarını sunmanız gerekmektedir.

Lykoi

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Kızgınlık döneminde kedilerimiz için normalden farklı bir özel bakım gereklidir. Kediniz kızgınlık dönemine girdiyse çıkardığı ulumalara ve yüksek seslere hazırlı olun derim. Çiftleşme gerçekleşmediği takdirde devam eden bu uluma ve mırıldanmalar rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Bu durumda karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Çiftleştirmek ya da kısırlaştırmak

 • Çiftleştirme fikrini düşünüyorsanız yılda iki defa olacak şekilde doğacak yavrular için hazırlıklı olmayı tavsiye ediyorum. Bakamayacağınız kadar kediye sahip olma fikri zor geliyorsa o halde diğer seçeneğe göz atalım.
 • İkinci seçenek kısırlaştırmadır ve eğer birinci seçeneği kullanmayı düşünmüyorsanız bu hem ev ahalisi için, hem kedimiz için hem de komşular için daha iyi olacaktır.

Kediler kızgınlık döneminde üreme dönemine girmişlerdir ve çiftleşme arayışında olurlar. Birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir. Ortalama altıncı ayında kızgınlık dönemine giren kediler bazen dördüncü ayda da erken döneme girdiği de görülür. Kediniz eğer kızgınlık dönemine girdiyse dikkat etmeniz gerekenlerin bazıları şunlardır;

 • Daha sevecen olabilirler. Mobilyalara duvarlara insanlara sürünmeleri normale göre fazlalaşabilir.
 • Kuyruğunu kaldırarak sıkça çiftleşme pozisyonuna geçebilirler.
 • Kediler kızgınlık dönemlerinde erkek kedilerin dikkatini çekmek için idrar püskürtebilir ve ulumaya benzer sesler çıkarabilir.
 • Duvarlara hatta mobilyalara idrar püskürtebilirler.
 • Evde yaşayan kediniz dışarı çıkmak için türlü yöntemlere başvurabilir hatta fırsatını bulduğunda evden kaçabilirler.

Bu döneminin belirtilerini azaltmak adına veterinere başvurursanız size bir reçete verebilir lakin bu dönemi yaşamak istemiyorsanız en iyi yol kısırlaştırmadır. Kısırlaştırılan kediler artık kızgınlık dönemine girmezler ve nahoş olan idrar püskürtme olayları en aza iner. Tırmalama olasılığı da bir hayli düşer. Kendi bölgelerine düşkünlükleri de oldukça azalır.


Lykoi kedisi hakkında merak edilen pek çok şeyi yazımda sizlerle buluşturdum. Bu sevimli yavrucaklarla ilgili sizi bilgilendirdiğimi düşünüyorum. Eksiklerimin olduğunu düşünüyorsanız, yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Bunun yanında sevimli dostlarımızla ilgili anılarınızı da bizimle paylaşabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Lykoi".
 • Furkan Özdamar

  Açık ve net bilgiler için çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim <3