Dünyaca ünlü American Shorthair hakkında tarihinden karakter ve fiziksel özelliklerine kadar tüm detayları yazımızdan edinebilirsiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık70
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık20
Taranma İhtiyacı20
Haraketlilik35
Kıl Dökülmesi65
Sahibine Şevkat60
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü65
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi65
Yabancılarla Dostluk45
Sosyal ihtiyaçlar70

Sempatiklikleri, koruma ve avcılık keyifleriyle bilinen bu mini çocuklarımızı tanımak ister misiniz? Buyurun beraber American Shorthair ailesinin dünyasını inceleyelim.

American Shorthair Kedisi Tarihçesi

Eski zamanlara bakarsak, bu kedilerin ilk göçmenler aracılığıyla önemli yüklerin sıçan ve farelerden korunması adına Kuzey Amerika dolaylarına getirildikleri rivayet ediliyor. Ev kedisi olmaya yatkınlıklarıyla bilinen American Shorthair cinsinin resmen ortaya çıkışı 1620 yılına dayanır. Bu tür, İngiltere’den Atlantik Okyanusu’na uzanan gemi yolculuğu ile ortaya çıkan, oldukça zeki bir kedi cinsidir. American Shorthair, kemirgenleri ortadan kaldırmasıyla ün salmasının yanı sıra o yıllarda işçi statüsünde gemi yolculuklarında bulunmaktaydı. 1895 yılında ilk kez bir gösteride izleyenlere tanıtılan bu türün kedi cinsleri arasına girişi ise resmi olarak 1906 senesinde olmuştur. Avrupa ülkelerinden Amerika kıtasına geçişte elbette tür uyum amacıyla kendini geliştirmiştir. Amerika’da kendileri için özel geliştirilen üreme programlarıyla son hallerini almışlardır. 2011 yılında, Birleşik Devletler üzerinde en sevilen sekizinci kedi ırkı olan Amerikan kedisi, sosyal mecralarda “çalışan kedi” olarak da ün salmıştır.

American Shorthair Kedisi Karakteristik Özellikleri

Bu tür, avcılık yönü mükemmel kedilerden bir tanesi olarak bilinir. Amerikan kedilerinin varoluşlarından günümüze kadar içgüdüsel bir şekilde avcılık yönleri gelişmiştir. Çok hızlı hareket etme yetenekleri olması nedeniyle avlarını zorluk yaşamadan yakalayabilirler. Bununla birlikte atlama, zıplama ve tırmanma yetenekleri de gelişmiş olan American Shorthair türünün hareketlerinin çevik olduğu bilinir. Özellikle yükseklerde keyif çatma arzusuna denk gelebilirsiniz. Dolap üstlerinde taht kuran çocuğunuza kızmak yerine, gülümsemeyi tercih edin çünkü kızsanız bile içgüdüsü bunu isteyecektir. Yine de yüksekleri seven ve avcılık özelliğiyle tanınan bu çocuğun etrafında açık balkon kapısı ya da pencere bırakmayınız. Kuş ya da herhangi başka bir şeyin dikkatini çekmesi üzerine, sonunu düşünmeden hareket etmeye kalkabilir. Türe kişilik olarak bakıldığında son derece sevecen, iyi huylu  ve sakin bir yapısının olduğu görülür. Özellikle evde besleyecek kedi arayanlar için bulunmaz bir cins olan American kedileri, tam bir aile kedisidir. Bu cins, insanlar ile kurdukları etkileşimden fazlasıyla memnun olur. Misafirlerden ve yabancılardan asla kaçmaz. Özellikle çocuklu ailelerin severek besleyecekleri Amerikan Shortair’in küçük çocukların gelişiminde etkisi büyüktür. Shortair türü, çocukları çok sevmelerinin yanında oyuncudurlar. Ancak yine de türün yalnız kalmaktan keyif alma özelliği unutulmamalıdır. Shortair, kendine zaman ayırmaktan son derece keyif alır.

Amerikan kedileri için rahatlık ön plandadır. Bu nedenle de günün hemen hemen 3/1’ini bir kanepe ya da koltukta kıvrılıp dinlenmeye ayırırlar. Fazlasıyla meraklı bir kişiliğe sahip olan American Shorthair, ev içerisinde gezmekten ve sahibini bir gölge gibi izlemekten büyük keyif alır.

Çocuklar Ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Shortair, başta köpek ve kedilerle olmakla beraber kuşlarla da çok iyi anlaşabilir. Elbette kuşu bir av olarak görme ihtimaline karşı dikkatli olmanızı öneriyorum. Bu tür ile farklı hayvanları aynı ortamda beslemenizde hiçbir sakınca yoktur. Öyle ki, yavru iken bir köpekle aynı ortamda beslenen Shortair, büyüdüğünde köpek ile sıkı bir dostluk kurabilir. Yine de avlanma ihtiyaçlarından dolayı hamster besleyen bireylerin bu çocuklara uygun yuva olmayacaklarını belirtmek istiyorum. Küçük çocuklar, kalabalık aileler ve gürültülü ortamlardan haz alırlar. Çocuklara hayvan sevgisi aşılama sürecinde harika birer dost olacaklardır. American kedileri çocuklarınızla birlikte uyuyabilir. Uysal kişilikleri ile tanınan bu tür çocuklarınıza asla zarar vermez.

American Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

American Shorthair, kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Dolgun kemikleri ve orta büyüklükteki vücuduyla mükemmel bir görünüme sahip olan bu türün çok yoğun ve kalın tüyleri vardır. Orta ölçülerde, bol tüylü kuyrukları çok sempatiktir. Göğüsleri geniş, bacak yapıları kalın ve patileri sıktır.

Görünüm & Vücut Yapısı

Çeşitli üreme kombinasyonları sebebiyle American kedileri, farklı renk ve desenlerle karşımıza çıkarlar. Kalın bacakları, fit ve kaslı vücutları ve orta uzunlukta tüylü kuyrukları tüm cins bireyleri için geçerlidir. Genellikle görüldüğü renk kombinasyonları:

 • Kızılımsı
 • Beyaz
 • Gümüş
 • Krem
 • Mavi
 • Siyah
 • Kahverengi
 • Duman

Tür halkının büyük bir çoğunluğu bu renklerde olsalar bile, altmış çeşit desen ve renkte American Shorthair görebilirsiniz.

Yüz Ve Kafa Yapısı

Kafa yapısı olarak değerlendirecek olursak, benim gözümün önüne hemen iri gözleri geliyor. Bu kedilerin göz renkleri genelde, mavi, altın, ela, bakır ve yeşil renklerinde görülür. Avcılık özelliklerinden olacak sanıyorum, güçlü çene yapıları vardır. Kafa yapıları vücutlarına oranla büyüktür. Dolgun yanakları, bence bu çocuklara oldukça güzel bir sempati katıyor.

Ağırlığı Ve Boyutları

American Shorthair, ortalama yedi kilo ile 12 kilo arasında değişen ağırlıktadır. Vücudu kedilerin tümüne kıyaslanacak olursa orta iriliktedir ve kuyrukları da çok uzun sayılmaz. Vücuduna oranla kafa yapısının büyük olduğunu belirtmek istiyorum.

American Shorthair Kedisi Bakımı

Amerikan kedilerinin bakımları için çok fazla bir özene gerek yoktur. Bu cinsin ölü tüylerinden kurtulması için haftada 1 defa kedi fırçası veya kedi tarağı ile taranması yeterlidir. Tüy dökülmelerinin önüne en pratik tarama yolu ile geçebilirsiniz. Ancak bu hareketi yaz ve bahar aylarında normalden çok daha sık yapmanız gerekir. Bunun yanında kedinize nadiren de olsa detaylı bir tüy bakımı yaptırmak iyi  bir fikirdir. Bu konuda kedi kuaförlerinden yardım alabilirsiniz.

Kedinizin tırnak bakımı için ise kedi tırmığını öneriyoruz. Kediniz belli bir olgunluğa eriştiğinde birtakım ağız sağlığı sorunlarını önleyebilmek adına dişlerini periyodik olarak fırçalamanız gerekir. Bununla beraber minik dostunuzun kulaklarında oluşabilecek bir enfeksiyona karşı düzenli şekilde temizlik rutini oluşturmalısınız. Kulak çubuğunu hiçbir kedi cinsi kulağı temizlemesinde önermediğimi bir kez daha hatırlatırken, haftada iki ya da üç kere göz ve kulak temizliğini ihmal etmemeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Takvime uygun bir şekilde aşılama işlemlerini yaptırmalı ve yine ihmal etmeden, olası bir soruna engel olmak adına düzenli veteriner kontrolünden geçirmelisiniz.

Bakım Maliyeti

American kedisinin bakımı, diğer kedilerden çok da farklı bir rutine dayanmaz. Maliyetinin aşırı yüksek olacağını söyleyemem. Elbette aşı ve veteriner kontrolleri, ona has kişisel bakım ürünleri, belirli ölçüde bir fiyat tutacaktır. Kedinize olan bağlılığınız, onun sağlık koşulları ve bütçenize uygun bir fiyat dengesi tutturabilirsiniz. Yalnız özellikle aşı maliyetini kısmak isterken, merdiven altı bir yere kedinizin sağlığını emanet etmemelisiniz.

Beslemesi

Kedinizi beslerken, tanıdık ürünleri kullanmalısınız. İçeriği belli, markası bilinen işletmelerde onların sağlığı için özenle üretilen mamaları bulabilirsiniz. American Shorthair, yemek yeme konusunda sınır tanımaz. Eğer dikkat etmezseniz kediniz daha siz ne olduğunu anlamadan ciddi şekilde kilo alabilir. Bunun sonucunda ise fazla kiloya bağlı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma ihtimali kaçınılmazdır. Kedinizin böyle bir tehlike altında kalmaması adına kaliteli bir kedi maması ile periyodik aralıklarla beslenmesine dikkat etmenizi öneririz. Geç kaldıysanız ve kediniz olması gereken kilonun çok üzerindeyse, işinde uzman bir veteriner kontrolünde diyet maması uygulamasına başlamanız gerekir. Bunun dışında hareketli oyunlar oynatarak ve egzersiz yaptırarak kedinizin fit bir görünümde kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yaşlılık dönemlerinde fazla kilo sorunları bu ırk için büyük bir derttir.

Uyku

American Shorthair, kendi başına zaman geçirmeye ve uyumaya bayılır. Miskin değildir, sadece sessiz ortamları ve yalnızlığı da arar. Bu türün çocukları günde sekiz ya da on saat uyumak isterler. Çekinmeden çocuklarınızla uyutabilir, hatta siz de onlarla sıcacık bir uyku çekebilirsiniz.

Temizlik

American Shorthair, gerçekten titiz bir kedidir. Eğer kum kabını düzenli olarak temiz tutmazsanız, evinizin muhtelif yerlerinde özenle yapılmış kakalar görebilirsiniz 😊

Yine keyifli yaşama arzusuyla, oyuncaklarının ve beslendiği kapların da temiz olmasını isterler. Aşırı kimyasallar kullanmadan, doğal temizlik gereçleriyle günlük olarak eşyalarını temizleyebilirsiniz.

American Kedisi Sağlık Durumu

Shortair türü uzun ömürlü ve son derece sağlıklıdır. Bu türde genetik bir hastalık olup olmadığı net olarak bilinmez. Ancak yine de bazı türlerinde kalp hastalığı olan Hipertrofik Kardiyomiyopati’ye rastlanmıştır. American kedileri fazla kiloya bağlı gelişen rahatsızlıklara yatkındırlar. Bu nedenle beslenme kurallarına önem vermelisiniz.

Yaşam Süresi

American kedisi, düzenli olarak bakım ve besleme kurallarına uyulursa, genetik bir rahatsızlık taşımıyor ve mutlu bir hayat sürüyorsa ortalama 15 & 20 yıl dolaylarında bir hayat sürecektir.

Kızgınlık Ve Çiftleşme Dönemi

American kedisi, kızgınlık dönemine hayatında ilk kez altıncı ayını doldurduktan sonra girer. Bundan sonra yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar döneminde gelecek olan kızgınlık sürecinde kedinizin hareketlerinde değişimlere rastlayabilirsiniz. Bu dönemlerde uysal tavırlarından çok da eser kalmayan çocuklarımızı, eğer yavrulamaları halinde bakamayacaksak, başka bebeklerin hayat mücadelesi vermelerine sebep olmamak adına kısırlaştırmalıyız. Ortalama bir hafta sürecek olan bu kızgınlık döneminin atlatılması konusunda kedinize belirli oranda yardım etmeniz gerekecektir.

American Shorthair Kedisi Eğitilebilir mi?

American Shorthair, mizacı gereği biraz dediği dedik bir kedidir. Efendi olmayı, alemin kralı gibi görünmeyi çok sever. 😊 Bu nedenle eğitim konusunda yavruluk dönemi geçtikten sonra çok da fazla bir şey yapamazsınız. Zeka sorunu değil, inat problemi ve benlik duygusundan kaynaklı eğitim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yavru dönemlerinde her neyi aşılarsanız hemen kapan bu çocuklar, birlikte yaşama kurallarına çok da aykırı davranmazlar zaten.

Yazımızı okuyan American kedisi sahipleri olursa, bildikleri, paylaşmak istedikleri tüm detayları bütün misafirlerimizle yorumlar kısmından paylaşabilirler. Bu sayede belki American Shorthair annesi ya da babası olmak isteyen bir ziyaretçimize kaynak olmuş oluruz fena mı?

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"American Shorthair" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Star

  Çoooooookk tatlılar 😻😻😻 Tombiş yüzlerine bayıldım ama kalp hastalığından dolayı biraz üzüldüm 😿😿😿

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  BJA

  Bir şey soracağım kedileri kısırlaştırma adam ne olur ve yavrulamasını istemiyorsak?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sedi

  Çok güzel anlatmışsınız

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kerem

  Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş emeğenize sağlık. American shorthair’i her zaman British shorthair ile karıştırıyordum, bu yazıdan sonra artık karıştırmam. 🙂

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ceren Derya Taşyürek Gönderinin Yazarı

   Merhaba Kerem bey, güzel düşüncenizden dolayı teşekkür ederim. Sizinle beraber diğer okurlarıma da yanıt vereyim: Vakit buldukça sizleri farklı tür çocuklar hakkında bilgilendirmek istiyorum. Cins kedi bakımı halk arasında özenilen bir eylem de olsa, teferruat gerektiren ağır bir görevdir öyle değil mi 🙂

   • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    KEREM

    Tabiki öyle bilgilendirme için teşekkürler. 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ahmet Eroglu

  İlk kez görüyorum bu cinsi ama gözleri çok güzel bayıldım. Sayenizde bir cins daha öğrenmiş oldum.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Amerikan Kedisi

  Şu tatlılığa bak ya amerikan kedileri de ayrı bir güzelmiş ya