Kedi severlerin en çok merak ettiği kedi cinslerinden biri olan British Shorthair hakkında merak edilen her şeyi sizler için içeriğimizde derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik70
Oyunculuk60
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık65
İlgi İhtiyacı50
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı35
Haraketlilik40
Kıl Dökülmesi30
Sahibine Şevkat65
Sağlık ve Dayanıklılık70
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık65
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar60
Bilgiler
 • Kökeni: Britanya
 • İsimleri: British Blue
 • Yaşam Süresi: 12–18 yıl
 • Kilosu: 3–7 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Sadık, Sağlıklı, Özgüvenli
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: British Longhair, Ragamuffin

Kısaca: Oyuncak Ayıcık. İçeriğimizin ayılar hakkında olduğunu sanmayın 😊 Kedi dünyasının pelüş oyuncağı British Shorthair için yapılmış bir benzetme sadece. Kökenleri neredeyse evcil kedilerin kökenlerine kadar uzanan British Shorthair; tarihte avlanarak hayatta kaldığı ve avlanabildiği için yanımızda yaşayabildiği, bir zamanlar İngiltere’nin sokak kedisi olduğu upuzun bir serüvenin ardından bugün yuvarlak vücut hatlarının, parlak kısa tüylerinin, sevimli yüz ifadesinin verdiği güzelliğiyle evlerimizde ailemizin bir parçası olarak yaşıyor. Görüntüsü kadar kişiliğiyle de sevimli olan dostumuz uzun tarihsel yolculuğunda yorulmuş olacak ki bugün biraz tembel bir ev kedisine dönüşmüş.

British Shorthair Kedisi

Kedi dünyasının en meşhur cinslerinden biri olan British Shorthair’in kişilik özelliklerini tek kelimeyle anlatmak gerekse bu kelime şüphesiz “denge” olurdu. Çünkü o ne çok hareketli ne çok sakin, ne geveze ne sessiz, ne ilgi meraklısı ne de asosyal bir kedi cinsi. Onun karakteri bütün bu uçların arasında bir yerde kendince oluşturduğu bir denge noktasında duruyor. Bu dengeli kişiliğiyle yalnızca bir kedi olmayıp İngiliz kraliyetine has bir asalet taşıdığını da hissettiriyor. Bütün bu dengenin yanında elbette bazı kaçamakları olacaktır. British Shorthair gibi bir cinsi sadece “dengeli” diye nitelendirip geçmek yetersiz kalacaktır.

Orta düzeyde hareketli bir kedi cinsi olan British Shorthair, bu çok yüksek olmayan hareketliliğine rağmen oyun oynamaktan hoşlanabilir. Aslında oyunculuk düzeyinin ortanın biraz üstünde olduğu da söylenebilir. Çok abartmamak kaydıyla genel kedi oyunlarını oynamaktan hoşlanır. Gerek fiziksel gerekse zihinsel oyunlarda fena değildir. Ancak onu özel kılan kişilik özelliği sahibine duyduğu dengeli sevgi ve onunla kurduğu ilişkidir. İnsanların etrafında olmaktan hoşlanan bu kedi cinsi bütün ev halkına eşit mesafede duracak ve evdeki herkesle iyi ilişkiler kuracaktır. Onun insanlara yakınlığını fiziksel olarak düşünmemek gerekir. Çünkü British Shorthair insanların onu kucağına almasından ve sık sık ona dokunmasından pek de hoşlanmaz. Daha ziyade insanların yakın çevresinde olmaktan veya yanına kıvrılıp dinlenmekten hoşlanır.

British Shorthair’in Kişiliği

Tanışma ve adaptasyon sürecinde, özellikle de yavruluk döneminde, ufak sorunlar yaşayabilen British Shorthair zamanla sıcakkanlı ve sevecen bir kediye dönüşecektir. Bu dönüşümün anahtarı ise yine biz insanların elindedir. Onu sıkmadan ya da fazla ilgisiz bırakmadan adapte olmasını sabırla beklemek onun mükemmel bir ev kedisi ve iyi bir arkadaş olmasının arkasında yatan en önemli faktördür. Bu süreç kedilerde özellikle 12 hafta sonrasını kapsar. İlk 12 hafta annesi ve kardeşleriyle yaşaması en iyisidir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra gerekli sabrı gösterdiğiniz takdirde sadık, sevecen, sakin ve ilgili bir kediyle uzun süreler arkadaşlık yapabilirsiniz.

British Shorthair ortalama hareketliliğinin yanında sesi ve konuşmasıyla da özeldir. Nadiren miyavlayan bu kedi cinsi az miyavlamasından boşalan yeri kendine has sesiyle mırıldanarak doldurur. Bir tekne motoruna benzetilebilecek (elbette o kadar gürültülü değil) bu özel mırıldanmaları da konuşmadan sayarsak British Shorthair orta düzeyde konuşkan bir kedidir. Ortalama hareketlilik ve konuşma alışkanlığı onu hem sıkıcı olmaktan kurtarır hem de özellikle apartman yaşamı için uyumlu bir kedi yapar. Aslında onun az miyavlamasının da İngiltereli kedilere özgü bir sessizlik özelliğinden geldiği söylenebilir.

Sevecen ve sakin British Shorthair aynı zamanda hem ilgiyi sever hem de fazlasını reddeder. Bencil bir kedi değildir fakat ona karşı tamamen kayıtsız kalınmasından da hoşlanmaz. Özellikle çevrenizde dolanmaya ve sizi takip etmeye başladıklarında onlardan uzaklaşmanız aranızdaki ilişkiyi zedeleyebilir. Yalnızca onun mütevazı taleplerine karşılık vermeli ve onu kısıtlamaya çalışmamalısınız. Bu formül pek çok British Shorthair için geçerlidir. Ancak British Shorthairlerin hepsi birbirinin aynısı değildir. Örneğin genellikle hareketsizliği sevmelerine rağmen özellikle yetişkin erkekler sanıldığından çok daha hareketli olabilir. Bu yüzden kedinize karşı tutum ve davranışlarınızda genellemelerden ziyade kedinizi dinlemeli ve ona göre tavrınızı değiştirmelisiniz.

British Shorthair her ne kadar ılımlı ve sakin olsa da aynı zamanda rahat da bir kedidir. Yani sosyal davranışlarında ve ev içinde kendisine uygulanan kısıtlamalar veya kurallar onu çok da ilgilendirmez. Bu zararlı bir alışkanlık gibi görünse de özgüven çoğu zaman kedi sahipleri tarafından aranan bir özelliktir. Etkisini bir evi gerçekten paylaştığınızda ya da eve bir misafiriniz geldiğinde göreceksiniz.

British Shorthair Cinsi
British Shorthair Cinsi

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

Sessiz, sakin, uyumlu ve ılımlı bir kedi cinsi olan British Shorthair karşısındaki kişiden olumsuz bir tutum görmediği sürece hemen herkesle anlaşabilir. Bu durum çocuklar ve yaşlılar için de geçerlidir.

Kısa ama dolgun tüyleri ve yuvarlak vücut hatlarıyla pelüş ayıcıkları andıran British Shorthair genellikle her yaştan çocuk için ilgi çekicidir. Aslında o da normal şartlarda çocuklarla sorunsuz anlaşabilir. Fakat gerek çocukların yüksek hareketliliği gerekse British Shorthair’in oyuncak ayıcık görünümü çocukların ona karşı davranışlarında istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Ele alınmayı, dokunulmayı, kucakta durmayan British Shorthair istemediği davranışlarla karşılaştığında en iyi ihtimalle mutsuz bir kedi olacaktır. Daha da ileri gidildiğinde ise agresifleşebilir. Her ne kadar çocukları bu konuda denetlemek çok kolay olmasa da onlara British Shorthair’e nasıl davranılması gerektiği konusunda iyi bir eğitim verilmelidir. Elbette bu konuda çocuklara da hak vermek gerekiyor. Pamuk gibi bir British Shorthair’i dokunmadan sevmek hiç de kolay değil 😊

Yaşlılara anlaşması ise daha kolay olabilir. Bir genelleme yapmak gerekirse yaşlı insanların isteyebileceği sessizlik, sakinlik, az hareketlilik gibi özelliklerin hepsini taşıyan British Shorthair yaşlı insanlar için iyi bir dost olacaktır. Elbette burada British Shorthair sahibi yaşlılara da sorumluluk düşmektedir. Onun ihtiyaçlarını giderebilecek, ilgi gereksinimi karşılayabilecek ve sorumluluğunu taşıyabilecek insanlar onunla iyi de anlaşacaktır.

Evcil hayvanlarla uyumlu bir ilişki kurmanın anahtarı onlarla olabildiğince erken tanışmaktır. Bu British Shorthair için de böyledir. Özellikle çocuklarla ilişkisinde henüz yavruyken tanıştırılmaları ve birlikte büyümeleri önemlidir.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

British Shorthair herkesle olduğu gibi diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilmektedir. Başta kendi türüyle ve köpeklerle olmak üzere tavşanlar, kuşlar gibi daha küçük hayvanlarla bile aynı evi paylaşabilir. Aslında kediler arkadaşlık söz konusu olduğunda diğer kedilere pek ihtiyaç duymaz ve daha çok başka canlılara yönelirler. Ancak British Shorthair, uygun şartlarda tanıştırıldığı ve ona saygı duyan bir kedi ile arkadaşlık yapabilecektir. Yine de garip bir şekilde köpeklerle daha iyidir. Her ne kadar bir kedi – köpek ilişkisi başlangıçta zor olsa da zamanla ve sabırla eğitildiklerinde aralarında harika bir ilişki kurulabilecektir. Köpeklerle arkadaşlık kuracak kediler için en önemli unsur kendilerine kalacak bir özel alan yaratılmasıdır. Ayrıca her şeye karşın olası bir kavga anında güvenlik amaçlı tırmanabileceği yüksek alanlar oluşturulması önemlidir.

Her zaman belirttiğim gibi iki farklı evcil hayvan arasında kurulacak ilişkinin kalitesi ilişkinin başlangıcına dayanır. Bu yüzden tanışma sürecine ciddi bir özen gösterilmelidir. Mümkünde iki evcil hayvan da yavruyken bir araya getirilmeli ve birlikte büyütülmelidir. Yine ilk buluşmalar kontrollü bir ortamda gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirilmelidir.

British Shorthair Yavruları
British Shorthair Yavruları

British Shorthair Kedi Cinsi Tarihçesi

Bir zamanlar bütün evcil kediler “işçi kediler”di. British Shorthair bile. Avrupa’nın en eski kedi cinslerinden biri olan British Shorthair’in kökenleri Roma İmparatorluğuna kadar dayandırılmaktadır. Hatta Britanya’nın en eski doğal kedi cinsi olarak da kabul edilebilir. Neredeyse “evcil kedi” tarihine denk bir tarihe sahip olan bu kedi cinsi başlangıçta bu görünümünden çok çok uzaktaydı ve insanlara iş yeri, çiftlik, gemi yolculukları, ev gibi yerlerde haşerelerle ve kemirgenlerle mücadele için yardım etme görevini taşıyorlardı.

Tarihimize işçi kediler olarak eşlik eden British Shorthair cinsinin tarihsel gelişimi bir anlamda American Shorthair gibidir. Yıllarca yalnız işlevsellikleriyle küçük bir dikkat çekmiş ve neredeyse hiç takdir edilmemiş bu kediler yakın tarihe gelindikçe özel cinsler hâlini almaya başlamıştır. Yüzyıllarca sıradan sokak kedileri olarak yaşamış British Shorthair, önceleri European Shorthair diye anılan bir türün devamı niteliğini taşımaktadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi bugünkü hâlinden çok farklı görünen bu kedilerin ataları yaklaşık 2000 yıl önce Britanya’ya gelmiştir. Romalıların dünyanın pek çok bölgesini saran kolonileşme çabaları ve askeri müdahalelerinin sonucunda Roma’ya ya da Avrupa’ya ait olmayan pek çok şey Avrupa’ya götürülmüştür. Bunlardan biri de kedilerdi.

Romalıların uzak ülkelerden getirdiği bu kedilerin veya bunların değişen alt soylarının Britanya’ya ulaşması ise hiç de kolay yollardan olmadı. Bu kedileri İngiltere’ye ilk taşıyanın Fenikeliler olduğu düşünülse de yayılışındaki büyük pay Romalılarındı. Roma’nın Britanya’yı işgalinde adaya getirilen bu kediler ve varyantları Romalıların kendisi gibi gidici değildi. Onlar adanın ev sahipleri olacak ve belki de binlerce yıl sonra bu adanın ismiyle anılacaklardı. Nitekim öyle de oldu. Romalılar adadan çekildi fakat kedileri orada bugüne kadar ulaşacak bir soylarını koruma savaşı vermeye devam etti.

Romalılar büyük ihtimalle Mısır’dan uzun, ince kemikli; zarif vücut yapılı kedileri (Bugünkü Habeş kedisi görünümüne yakın bir kedi) Avrupa’ya taşıdılar. Bu kediler de büyük ihtimalle tüm evcil kedilerin ilkel atası olan felis silvestris lybica ile doğrudan bağlantılıydı. Avrupa’ya taşınan bu cins yerli yaban kedisi türlerinden felis silvestris silvestris ile karıştı ve dış görünümü büyük ölçüde değişti. Mısırlı kedinin aksine bu kedi geniş, yuvarlak bir kafaya, daha kısa ve yayvan kulaklara ve kısa kalın tüylere sahipti. İlerleyen dönemlerde British Shorthair’in yaygın atalarını yaratacak olan bu ırklar arası genetik aktarım ve Britanya’nın soğuk, nemli iklimi kedilere bugün de sahip oldukları özellikleri kazandırdı: Tıknaz vücut, su itici özellikte kalın tüyler, artan kas kütlesi.

Geçen yüzlerce yılda bu kediler ambarlarda, sokaklarda ve evlerde Britanyalıları kemirgenlerden korudu ve insanlara fayda sağlayarak onlarla birlikte hayatlarını devam ettirdi. Ancak 1800’lü yıllarda artık kediler yalnızca işçi değildi. Güzellikleriyle ve yumuşak karakterleriyle artık insanların arkadaşı da olabiliyorlardı. İşte arkadaş olarak en çok dikkat çeken cins British Shorthair’di.

Başlangıçta sadece “Shorthair” veya “Blue British Shorthair” olarak cinsin gelişiminde ve tanınmasında en önemli isim bir kedi yetiştiricisi olan Harrison Weir’di. 19. yüzyılın sonlarında yaptığı çalışmalarla cinsin resmi olarak tanınmasını sağladı ve popülaritesini artırdı. 20. yüzyılın ortalarına kadar hem egzotik ırklarla mücadele edip hem de popülaritesini koruyan cinsin tarihinin en karanlık dönemi ise II. Dünya Savaşı oldu. Savaş dönemi Avrupa’sının kargaşası pek çok Avrupalı cins gibi British Shorthair’i de tehdit ediyordu. Nitekim cins neredeyse yok olmuştu. Savaş sonrasında yetiştiriciler kendilerini bu cinsleri tekrar canlandırmaya adamışsalar da bunun gerçekleşmesi nesiller aldı. Fakat ne şanslıyız ki British Shorthair kurtarılabildi.

Cinsin Amerika’da yaygınlaşması ise yine II. Dünya Savaşı sonrasına dayanıyor. 1960’lara kadar Avrupalı cinslerle pek ilgilenmeyen Amerikalılar artık yavaş yavaş farklı cinslere ilgi duymaya başlamışlardı. 1967’de American Cat Association (Amerikan Kedi Derneği), 1970’te American Cat Fanciers Association (ACFA) ve 1980’de Cat Fanciers Association (CFA) British Shorthair’i tanımak üzere adımlar attı. Bunlardan ACFA cinsi “British Blue” (Britanya Mavisi) olarak tanımıştı. Bunun sebebi hâlen cinsin en yaygın kürk türünün özel bir maviden oluşması olsa da cinsin farklı desen ve renklerde de tüyleri olabilir. Bugün dünyada yaygın olarak yetiştirilen ve sevilen British Shorthair’in tüm görünümleri tüm saygın kedi kuruluşları tarafından tanınmaktadır.

British Shorthair Gözleri
British Shorthair Gözleri

British Shorthair Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Uyuyan bir British Shorthair’i oyuncak ayı zannedebilirsiniz. Evet dış görünüşü için en sık kullanılan ifade “oyuncak ayı”. Fakat yine de biz ona bunu çok sık söylemeyelim ki kedi duyguları incinmesin 😊 Ona bu yakıştırmanın yapılmasının sebebi yuvarlak hatlı tıknaz vücudunu kaplayan kısa kalın ve parlak tüyleriyle bir pelüş oyuncağı andırmasıdır. British Shorthair’in dış görünüşüne dair yaygın olarak bilinen iki şeyden biri budur. Diğeri ise suratındaki sevimli somurtkan ifade 😊

Yüz ve Kafa Yapısı

Yuvarlak. Belki bu tek kelime British Shorthair’in kafa yapısını anlatmaya yetmiyor ama büyük ölçüde fikir veriyor. Onun kafasının en belirgin özelliği neredeyse düzgün bir yuvarlak şeklinde olması. Kafasının şekli ve tüylerinin yapısı bir araya geldiğinde ise tam da yukarıda söylediğim “oyuncak ayı”yı oluşturuyor. British Shorthair’in kafasını bir başka benzetmeyle dolunaya benzetebiliriz. Tüy rengi ve kafasının yuvarlaklığıyla ayın bazen aldığı mavimsi – lacivertimsi hâlini andırır.

Kafa

Boynu yokmuşçasına vücutla birleşen kafanın altında hafif bir gıdık olabilir. Kafanın yuvarlak olmasının da ötesinde kafa bir küre gibidir. Yani üç boyutlu düşünüldüğünde kafa yine yuvarlağa yakındır. Burun, ağız, çene üçlüsü belirgin fakat çok az öne çıkıktır. Sivrilmeden belirginleşen bu bölgede burun ve ağız arasında konumlanan bıyık bölgesi tombul bir görünümdedir ve iki küçük tenis topunu andırır. Buna bir de çeneyi eklersek üç tenis topu 😊 Gözleri arasındaki açıklık genişçedir ve oldukça geniş yuvarlak hatlı alından buruna doğru “V” şeklini oluşturan hatlar takip edilebilir. Yalnız kafaya odaklandığında şişman bir kedi izlenimi veren kafası yuvarlak hatlı olmakla birlikte çıkıntısız bir yapıda ve düzdür.

Kulaklar

British Shorthair’in kulakları görece küçük, kısa ve geniştir. Tabanda geniş olan kulaklar uca doğru incelir ve yuvarlak bir biçimde biter. Kulaklar kafanın yuvarlak şekline uyum sağlayacak biçimde birbirinden ayrıdır.

Gözler

Kulaklar gibi birbirinden iyice ayrı duran tombul, yuvarlağa yakın badem şeklinde gözler genellikle tüy rengine göre farklı renklerdedir. British Shorthair’in imza rengi olan özel mavi tüylerinde genellikle altın sarısı – bakır arasında bir göz rengi görülür.

Vücut Yapısı

British Shorthair’in vücut yapısı geniş, kısadır. Buna tıknaz da denebilir ancak tıknaz sıfatına uygun olmayacak kadar kaslı bir vücudu vardır. Kategori olarak orta boyutlu kediler sınıfına girer.

Gövde

Kısa, kalın tüyleri ve yuvarlak hatalarının etkisiyle olduğundan daha şişman görünen vücudu “pelüş oyuncak” yakıştırmasını hak edecek kadar düzgün ve orantılıdır. Bir bütün olarak gövdesi de tıpkı kafası gibi yapay bir kediyi andırır. Yuvarlak köşeli dikdörtgen şeklindeki gövdesinin sırt ve karın çizgisi neredeyse dümdüzdür. Bazen sırtta dışbükey bir kavis görülebilir. Bu kavis de yuvarlak hatlarıyla mükemmel bir uyum içerisindedir. Gövdesinin göğüs kısmı açık ve geniş olmakla birlikte pek çok kedide olduğu gibi kalçaları belirgin bir şekilde daha geniştir.

Bacaklar ve Patiler

İlkel atalarının aksine bacakları küt ve kısa bir görünüme sahiptir. Kemikli bacakları güçlüdür. Ön bacaklar yukarıdan aşağıya dümdüz bir görünüme sahiptir. Arka bacaklar ise tipik kedi bacakları gibi dizden bükülen bir biçimdedir ancak yine de diğer cinslere göre daha düzdür. Patiler yuvarlak ve güçlüdür.

Kuyruk

Orta uzunluktaki kuyruk başlangıçta kalındır. Düzgün bir biçimde uca doğru sivrilmeden incelir ve yuvarlak bir uçla sonlanır. Tipik olarak kuyruk tüyleri vücuttakilerle aynıdır ancak uca doğru hafifçe koyulaşabilir veya hafif desenler taşıyabilir.

British Shorthair Kedi Cinsi
British Shorthair Kedi Cinsi

Tüy Çeşitleri

British Shorthair çok yakın akrabası British Longhair’in aksine adından da anlaşılacağı üzere kısa tüylüdür. Kısa, kalın, yumuşak tüyleri hafif kıvrılma eğilimi gösterebilir. British Shorthair’in en yaygın rengi mavi tonlarında gri olmakla birlikte cins içerisinde pek çok renk ve desen görülebilir. Bu renk desen kombinasyonlarının başlıcaları mavi, leylak, siyah, çikolata, açık kahverengi, kırmızı, tarçın, krem renklerinin ve varyantlarının tekir, duman, colourpoint, beyaz lekeli desenleriyle yaptığı kombinasyonlardır. Bunun yanında farklı renk ve desenler de görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

British Shorthair’in ortalama vücut ağırlığı 3 ila 7 kg arasındadır. Dişi British Shorthairlerin vücut ağırlığı 4 kg’ı, erkeklerinki ise 8 kg’ı bulabilir. Erkek ve dişilerde dikey uzunluk 25 – 30 cm, yatay uzunluk ise kuyruk hariç 55 – 60 cm’dir.

British Shorthair Yavruları

British Shorthair’de bir gebelik ortalama dört yavru ile sonuçlanır. Yavruların ilk 12 hafta annesi ve kardeşleriyle birlikte yaşaması önerilir. Eğer 12 hafta öncesinde annesinden ayrılacaksa mutlaka bakımı hakkında bir uzmandan destek alınmalıdır. Yavruların ergenliği dişilerde 6. ay civarında başlarken erkeklerde 7. ay civarında başlar. Kedilerde tam vücut gelişimi 2 – 3 sene sürebilir. Ayrıca British Shorthair yavrularının kesin göz rengi 2 – 3 aylıkken belli olacaktır.

British Shorthair’in Bakımı

British Shorthair’in bakımı oldukça kolaydır. Herhangi bir kedinin hatta neredeyse herhangi bir evcil hayvanın ne kadar bakım gereksinimi varsa onun da o kadardır. Özellikle temizlik konusunda neredeyse sorunsuz bir kedi cinsidir. Yalnızca fiziksel temastan çok hoşlanmaması birtakım zorlukları beraberinde getirebilir ancak bu da ona dokunarak yapacağınız işlemleri özenle ve eğlenceli biçimde yaptığınızda aşılabilecek bir durumdur.

Beslenme

British Shorthair için katı bir diyet öngörülmemekle birlikte diyetinde belli standartların sağlanması gerekir. Diyetinin en az 1/4’i protein içermeli ve diyetinde karbonhidratlar olabildiğince sınırlandırılmalıdır. Ayrıca sindirim sistemini korumak için sabit bir diyet uygulanmalı öğünlerinde veya menüsünde bir değişiklik yapılacaksa bu kademeli olarak yapılmalıdır. British Shorthair obeziteye yatkın olabilir. Bu yüzden diyeti mutlaka egzersizle dengelenmelidir.

Temizlik

Kediler genel olarak temizlik hassasiyeti gelişmiş canlılardır. British Shorthair de böyledir ancak diğer kedilerle karşılaştırıldığında temizlik gereksinimleri oldukça mütevazıdır. Çok az dökülen kısa tüylerinin taranması kolaydır. Ve sık taranmaya ihtiyaç duymaz. Tüylerinin haftada bir kez taranması yeterlidir. Bu, tüylerine parlak ve sağlıklı bir görünüm katacak ve tüy dökülmesi kaynaklı sindirim ve solunum problemlerinin önüne geçecektir.

Öte yandan diğer temizlik ihtiyaçları sağlığını korumak bakımından çok daha önemlidir. Olabildiğince sık ağız bakımı yapılmalıdır. Kediler için özel üretilmiş diş macunu, diş fırçası gibi ağız bakım ürünleri kullanılarak yapılacak bu işlem mümkünse her gün tekrarlanmalıdır. Kediler kendilerini temizleyen hayvanlardır ve ekstrem bir durum yaşanmadıkça banyoya ihtiyaç duymazlar. Tüm kedilerde olduğu gibi sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Bunun yanında kendi yöntemleriyle ulaşamadığı kulak içleri ve göz çevresi akıntı kaynaklı enfeksiyon riski taşımaktadır. Bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemli bir bezle temizlenmelidir. Nasıl ki kendi günlük eşyalarımızı düzenli olarak temizliyorsak de tuvalet, mama kabı, oyuncak gibi eşyalarının temizliğine özen gösterilmelidir.

British Shorthair’in Sağlık Durumu

Yüzlerce yıldır bizimle birlikte yaşayan doğal bir kedi cinsi olarak çok iyi tanınmaktadır. Genel olarak sağlıklı ve dayanıklı olarak kabul edilen bir cinstir. Sağlıklı olmasına rağmen her canlıda olduğu gibi yaygın görülme ihtimali olan sağlık sorunları vardır.

Sağlık Sorunları

Herhangi bir yaygın kedi hastalığına yakalanabilir. Ancak bazı hastalıklar bazı cinslerde daha sık görülebilir. Dünya çapında bilinen bu sevimli kedilerin yatkın olduğu sağlık sorunları şunlardır:

 • Polikistik böbrek hastalığı: Böbrekte böbreğin işlevini güçleştirecek kistlerin oluşmasıdır. İleri derecelerde böbrek yetmezliğine sebep olabilir.
 • Hipertrofik kardiyomiyopati: Kalp kasının kalınlaşması şeklinde görülen bir sağlık sorunudur ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 • Obezite

Yaşam Süresi

Ortalama yaşam süresi 12 – 18 yıl aralığındadır. Yaşam süresi kedinizin genetiğine ve yaşadığı çevresel faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Aklımıza gelen her yönüyle bu sevimli kediler hakkında merak edilen her şeyi içeriğimizde sizlerle paylaştık. Miyavliyo ailesi olarak biliyoruz ki kediler hakkında bildiklerimiz paylaştıkça artacak. Biz de tembelliğine kapılmadan üstümüze düşeni yaptık. Siz de uzaklardaki bir kedinin hayatına dokunabilmek veya bir kedi sahibiyle bilginizi paylaşmak isterseniz British Shorthair hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi bu içeriğin altındaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"British Shorthair" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  pembik 99

  Miyavcan

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, 5 yaşında ikiz kızlarım kedileri çok seviyorlar. Biz de bir hayvan arkadaşları olsun istiyoruz. Fakat cins kedilerle ilgili araştırdığımda sağlık problemlerinin, eklem hastalıklarının olduğunu okuyorum. Uzun ömürlü sağlıklı bir kedi cinsi konusunda sizin fikriniz nedir. Teşekkürler

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   🌟 STAR 🌟

   Burmilla bence ikizleriniz için iyi bir kedi seçimi olacaktır.😻😻😻💗🤍💗

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   🌟 STAR 🌟

   Çünkü hem sağlıklı hem de çocuk dostu kedilerdir😻.