Her köpek cinsi çok farklıdır, fakat aralarında mıncıklanması çok keyifli olanlarda bulunur. Dünyanın en tatlı köpekleri görünce gözlerinizden kalpler çıkacak!

Dünyadaki en tatlı hayvanlardan birisi hiç şüphesiz köpeklerdir. Tüy renkleri, göz renkleri, boyutları, cinsleri, cinsiyetleri ve karakter yapılarıyla beraber hepsinin görünüşleri farklıdır. Yalnızca iki ortak özellikleri vardır; köpek olmaları ve çok tatlı görünümlere sahip olmalarıdır 😹 Tabii ki her köpek cinsi çok tatlıdır; ama aralarında öylesine sevimli olanlar var ki, görünce ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bahsettiğimiz bu tatlı köpekleri sizlere de tanıtmak istedik.

1. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Köpeği
Pomeranian Boo Köpeği

Tıpkı peluş oyuncak gibi görünümleri olan Pomeranian Boolar, herkes tarafından çok tatlı bulunuyorlar. Tüyleri aşırı pofuduk olduklarından diğer köpek cinslerine göre fazlasıyla tüy dökebilirler. Tüylerinin her zaman bakımlı, parlak ve ipeksi olmaları için mutlaka haftada bir kez fırçalanmalı ve taranmalıdır. Genellikle kahverengi, turuncu, karamel, krem veya iki renkli tüylere sahip olanları da mevcuttur.

Pomeranian Boo’ların bu kadar tatlı olduklarına bakmayın, aslında yabancıları hiç sevmezler ve minicik dişlerini göstererek aklı sıra karşısındakileri korkutmak isterler. Sahiplerine çok düşkün oldukları için onların sözlerinden hiç dışarı çıkmazlar ve kendilerini sevdirmek için ellerinden geleni yaparlar.

2. Toy Poodle

Toy Poodle Köpeği
Toy Poodle Köpeği

Kıvırcık ve kahverengi tüyleriyle çok popüler oldukları için oyuncak dükkanlarında maket figürleri bulunur. Kırılgan ve kibar yapılarından dolayı sahiplerinin herhangi bir ters hareketine karşılık hemen küsebilirler. Sürekli ilgi görmek isterler ve kendileriyle kısa bir süre vakit geçirilmediğinde kendilerini yalnız hissederler ve dikkat çekmek için saklanabilirler.

Yabancı insanlara karşı mesafeli ve çekingen dursalar da alıştıklarından sonra kendilerini sevdirebilmek için yanlarına giderler. Yaşadıkları ortama farklı hayvan girdiğinde şaşkın gözlerle ne olduğunu kavramaya çalışırlar ama bırakılma korkusundan dolayı pek hoşnut olmazlar.

3. Shih Tzu

Shih Tzu Köpeği
Shih Tzu Köpeği

Yaramaz ama çok bilmiş kız çocuklarına benzeyen yüz ifadeleri vardır. Uzun tüylere sahip oldukları için genellikle tüyleri süslü tokalarla toplanır ve kucakta gezmeye götürülür. Küçük köpek cinslerinden biridirler ama cesaretleri o kadar büyüktür ki, kendinden büyük köpeklere karşı kıyametleri koparabilirler.

Gürültücü köpeklerdir ve ortada hiçbir sebep yokken yüksek sesle havlayabilirler. Onlarla sürekli oyun oynamak, yürüyüşe çıkmak ve çok sevdiği oyuncaklarla vakit geçirmek gereksiz yere havlamalarını durdurabilir. Tam bir aile köpeği oldukları için gönül rahatlığıyla çocuklarla aynı ortamda bırakılabilirler.

4. Bichon Frise

Bichon Frise Köpeği
Bichon Frise Köpeği

Kıvırcık tüyleriyle diğer köpeklerden çok farklı görünümlere sahip oldukları için en çok sahiplenilen cinslerdendir. Tıpkı insanlar gibi empati kurabilirler ve her türlü duyguları da hissedebilirler. Sahiplerine çok düşkünlerdir ve yalnız kalmaktan nefret ettikleri için sürekli ailesiyle beraber vakit geçirmek isterler.

En kolay eğitilebilen köpek cinslerinden oldukları için sahiplerinin sözlerini her daim dinlerler. Aynı zamanda sosyal olduklarından yabancı hayvanlarla ve insanlarla çok iyi anlaşırlar. Egzersiz ihtiyaçları yüksek olduklarından dolayı her gün farklı oyunlar oynatılmalı veya bahçe gibi alanda serbest bırakılmalılar.

5. Golden Retriever

Golden Retriever Köpeği
Golden Retriever Köpeği

Yüzlerinde her zaman gülümseme ifadeleri vardır ve bu özelliklerinden dolayı dünya çapında çok popülerlerdir. Fazlasıyla arkadaş canlısı, sıcakkanlı, oyuncu, tatlı ve sevimli oldukları için çocuklu aileler tarafından oldukça tercih ediliyorlar. İnsanların ağızlarından çıkan kelimeleri dinlerler ve anladıklarından sonra icraata geçirmek için herhangi bir komut beklerler.

Yabancılarla çok iyi anlaşabildikleri için hiç saldırma gibi eylemlerde bulunmazlar. Diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşabilirler hatta bir müddet alıştıklarından sonra onları korumak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Golden Retriever’ler, oyun oynamayı çok severler ve her gün saatlerce sahipleriyle beraber vakit geçirmek isterler.

6. Maltese Terrier

Malta Köpeği Cinsi
Malta Köpeği Cinsi

Diğer bir adıyla Malta Köpeği olarak bilinirler ama halk arasında ”paspas gibi köpek” denildiğini de duyabilirsiniz. Kendinden büyük köpeklere kafa tuttukları için genellikle başlarını belaya sokarlar veya ufak tefek yaralanmalar geçirebilirler. Yaşadıkları ortama yabancı insan girmesinden nefret ederler ve küçücük boylarıyla evlerini korumaya çalışırlar.

Soğuklara karşı dayanıksız yapıları oldukları için dışarıda yaşamalılar, çünkü ev ortamında bakılacak köpek cinslerindendir. Egzersiz seviyeleri düşük, iştahları yüksek oldukları için genellikle obeziteye yatkın olurlar. Ayrıca Maltese Terrier’ler doyduklarını anlamadıkları için mutlaka düzenli olarak beslenmeleri gerekmektedir.

7. Chihuahua

Chihuahua Köpek Cinsi
Chihuahua Köpek Cinsi

En küçük köpek cinslerinden biri olan Şivava’lar, tatlılıklarıyla ünlüdürler. Büyük gözleri ve sivri burunlarıyla tam öpmelik yüz ifadeleri vardır. Genellikle sarı, kahverengi, krem ve siyah renklerde tüyleri bulunsa da iki veya üç renkli tüylere sahip olanlarda vardır. Tüyleri kısa oldukları için dökülme gibi problemleri olmaz ve bu özelliklerinden dolayı evde beslenmeye en uygun cinslerdir.

Soğuk havaları hiç sevmedikleri için dışarı çıkacakları zaman mutlaka kazak veya mont tarzı kıyafetler giydirilmelidir. Meraklı hayvanlar oldukları için yürürken sağa sola atlayarak yürümeye bayılırlar. Sahiplerinden fazlasıyla ilgi göreceklerini bildikleri için şımarmaya ve evi dağıtmaya çok müsaitlerdir.

8. Amerikan Cocker

Amerikan Cocker Köpek Cinsi
Amerikan Cocker Köpek Cinsi

Uzun kulakları ve hafif kıvırcık tüyleriyle herkesi kendilerine hayran bırakan Amerikan Cocker’ler, çok zeki köpeklerdir. Hareketli oldukları için yerlerinde hiç durmazlar, özellikle yalnız kaldıklarında kendilerine mutlaka bir meşgale bulurlar. Sahiplerinin neler yaptıklarını incelemek için sürekli izlerler ve meraklarına yenik düşerek her işe burunlarını sokabilirler.

Eğitimler seviyeleri zor oldukları için birtakım komutları öğretmek hiç kolay olmayabilir. Mutlaka eğitim verilecekse sık sık değil, tam aksine onları rahat bırakarak eğlenceli şekilde eğitim görmelidirler. Tıpkı ”zeki ama çalışmıyor” öğrenci tiplerinden olduklarından bir şeyler öğretmek için sürekli arkalarından dolaşmak gerekir.

9. Pug

Pug Köpek Cinsi
Pug Köpek Cinsi

Buruşuk derileriyle diğer köpeklerden çok farklı görünümleri vardır. Gözleri, çeneleri ve burun bölgeleri büyük oldukları için ekstra tatlılıklara sahiptirler. Ayrıca tüy renkleri açık olsa bile suratlarının tam ortası siyah veya tüylerine göre bir tık daha koyu renktir. Türkiye’de Pug sahiplenen birilerini gördüyseniz ismini sormaya gerek yok çünkü %90 ihtimalle ”Rıfkı” ismini taşıyordur 😹

Tıpkı kediler gibi uyumayı çok severler ve bu özelliklerinden dolayı tembel olmalarıyla da bilinirler. Çok hareketli yapıları olmadıkları için kilo almaya meyillilerdir. Pug’lar gün içerisinde egzersiz yapmak istemeseler bile onu zorlamayacak şekilde eğlenceli oyunlar oynayarak veya park gibi kalabalık ortamlarda yürüyüşe çıkararak harekete geçirilebilir.

10. Komondor

Komondor Köpek Cinsi
Komondor Köpek Cinsi

Diğer adıyla ”Macar Çoban Köpeği” olarak da bilinseler de en yaygın olarak Komondor ismiyle tanınırlar. Vücutlarını tamamen kaplayacak şekilde ip yığını gibi uzun tüylere sahiptirler. Bu farklı ama güzel tüyleri sayelerinde çok iyi kamufle olurlar ve bu yöntemle kendilerinden küçük hayvanları kolaylıkla avlayabilirler.

Tam bir aile köpeği oldukları için yaşadıkları ortamı çok iyi şekilde koruyabilirler. Kendilerini sevmek için yaklaşan insanları korkutmazlar, tam aksine sakin şekilde dururlar. Yalnız kalmayı hiç sevmezler ve sahiplerinin evden çıktığını görürlerse onlarla beraber gelmek istediklerini bir şekilde belli ederler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?