Devon Rex kedisi uyku düzeni, karakteri, beslenmesi ve daha pek çok bilgi hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Görünümü enteresan ve ilgi çekici olan bu tür ismini İngiltere de bulunan Devon ilçesinden almıştır. Cornish Rex üretimi için yapılan çalışmaların sonucu Devon Rex kedisi olarak karşılık vermiştir ve bizim bu yeni türle buluşturmuştur. Daha sonrasında Sfenks kedisinin üretimi ve gelişiminde kullanıldığı da biliniyor. Eğlenceli kişiliği ve oradan oraya zıplaması ile “Kedi Görünümlü Maymun” lakabını da kapmış bulunuyor bu kedimiz. 😊

Devon Rex Kedisi Tarihçesi

Devon Rex 1984 Yılına kadar Cornish Rex olarak anılıyordu. Bundan önceki 1967’den 1984 yılına kadar olan serüveninde Cornish cinsi kedinin başka bir türü olarak kabul edilmekteydi ve bilinmekteydi. Irk olarak Devon Rex ismiyle resmiyet kazanması ise 1993 Yılında gerçekleşmiştir. Devon Rex kedilerinin macerası İngiltere’de başlamakla birlikte günümüzde tüm dünyaya yayılmış ve popüler kediler arasında yerini almıştır.

Devon Rex Kedisi Karakteristik Özellikleri

Devon Rex kedisi deyince tırmanmak, yaramazlık yapmak ve bitmek bilmeyen enerjisi aklınıza gelsin! Bu minik dostumuz oldukça haylaz ve bitmek bilmeyen enerjisiyle oyunlar oynamaktan fazlasıyla keyif alıyor. Ev içinde bir oyana bir buyana koşturmaktan geri durmuyor. Devon Rex cinsi kediler oldukça insan odaklıdır ve sadık bir dost olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlerinize karışmasına hazır olun, zira sizin etrafınızda dolaşmaktan ve yaptığınız işlere dahil olmaktan büyük haz duyuyorlar. Hatta minik bedeni yorulup bir yene uzanmaya karar verirse o zaman dahi gözleri sizin üzerinizde olacak ve yaptığınız şeyleri inceleyecektir. Devon Rex kedimizin bu saydığımız özellikleri neticesinde insan odaklı bir cins olduğunun farkına varmışsınızdır. Evet, yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. İş temposu yoğun olmayan aileler için daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Onu sürekli meşgul edecek bir şeyler bulmanız önemlidir. Siyam kedileri kadar konuşlan değillerdir. Miyavlayışı oldukça sakin bir ses tonuyla gerçekleşir. İlgiye açtırlar kendilerine zarar verilmediği sürece gösterilen sonsuz ilgiden hoşnut olacaklardır. Çok çabuk sıkılan bir tür olduğundan bir miktar oyuncak masrafınız olabilir. Özetle Devon Rex cinsi kedimizin olumlu özellikleri şu şekilde;

 • Enerji doludur ve aktif, hareketli bir kedi türüdür.
 • Doğal bir türdür ve bununla bağlantılı olarak sağlıklı bir cinstir.
 • Tüy bakımı konusunda büyük endişelere sebebiyet vermez, tüy bakımı oldukça kolaydır.
 • Eğitime açık kedilerdendir.

Devon Rex cinsi kedimizin olumsuz özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Yalnız kalmaktan hoşlanmadıklarını söyleyebiliriz.
 • Fazla hareketli sağa sola tırmanmak gibi eğlenceleri olduğu için yaramazlıklarıyla başa çıkmanız gerekebilir.
 • Isıya ve soğuğa duyarlıdır. Güneş altında uzun süre beklemesi veya uyuması cilt problemlerine sebebiyet verebileceği gibi tüylerinin kısalığı nedeniyle soğuğa karşıda dayanıksızdır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kedimizin ev içinde koşuşturmaktan oldukça hoşlandığını ve enerjik olduğundan bahsetmiştik. Oyunculuğu ve enerjik karakteri sebebiyle uyumluluğunu, uyanık ve zeki kişiliğini de düşünürsek iyi bir oyuncu ve arkadaştır. Çocuklarınızla ve diğer ev halkıyla uyumlu vakit geçirecek ve eğlenceli oyunlarda sizlere arkadaşlık edecektir. Etkileşimli oyunlar ise kedimizin favorileri arasında diyebiliriz.

Çocuklarla iyi anlaşan Devon Rex kedisi, diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilir. Yavruluğundan itibaren birlikte büyüdüklerinde diğer evcil hayvanlarla sarsılmaz bir dostluk yaşayabilirler. Bunun dışında da uyumlu yapıları vardır. Özellikle köpeklerle odlukça iyi anlaştığı söylenir. Kedilerle de iyi arkadaşlık kurabilirler tabii… Yine de biliyorsunuz ki ilk karşılaşmalar önemlidir. O yüzden başka bir evcil hayvanla ilk karşılaşma esnasında dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. İstenmeyen kavgalar ve yaralanmalar yaşanmaması için bu önemli bir ayrıntı.

Devon Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu çocuklar, incecik yüz hatlarına, normale oranla daha seyrek tüy yapısına ve asil bir vücut tarzına sahiplerdir. Özellikle üç renk ya da iki renk olarak görülen türleri daha fazla dikkat çeker.

Görünümü & Vücut Yapısı

Devon Rex türü, sıra dışı bir görünüme sahiptir. İlk bakışta kaslı bir vücut yapısının olması dikkat çeker. Boynunun derisi sarkık uzun ve ince bir yapısı vardır. Geniş bir göğse sahiptir. Tüyleri için özel bir ton yoktur her renk ve desende görülebilirler. Kılları kısadır lakin yoğun kıvırcık yapısı vardır. Dokunuşta yumuşak his uyandırır. Devon Rex cinsi kediler ikinci katman koruyucu kıllara sahip değillerdir. Bazen seyrek tüy yapısından dolayı onlara “tüysüz kedi” gibi isimler takıldığı da bilinir. Kuyruklarının uzun bir yapıya sahip olduğunu da söyleyelim.

Ön bacaklarının arka bacaklarına kıyasla hafiften daha kısa olduğu bilinir; bacak kasları sağlam yapıdadır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Devon Rex kedisi elmacık kemiklerinin belirginliği ile keskin yapılı çene ve kama şekilli bir başa sahiptir. Bıyıkları hassastır ve kolay koparlar. Kulakları kafasına oranla oldukça geniştir. Üçken şeklindeki kulakları da geniştir. Kulaklarındaki kıvırcık tüylerden bahsetmeden geçmeyelim.

Oval şekle sahip gözleri vardır. Tüy desen ve renklerine göre göz renkleri çeşitlilik gösterir. Genel olarak sarı tonlarında ya da mavi renkte göz görünümü yaygındır.

Ağırlığı ve Boyutları

Devon Rex cinsi kedimiz orta ve küçük boy kediler arasında yer alabilirler. 2,5 ile 4 kilogram arasında ağırlığa sahip olabilirler. Buna rağmen vücutları gelişmiştir. Çeneleri güçlüdür. Dişilerinin erkeklerine oranla hafiften daha zayıf olduğu bilinir.

Devon Rex

Devon Rex Kedisi Bakımı

Kedilerde kısa tüyler işimizi kolaylaştıran bir özelliktir. Devon Rex kedileri kısa tüylere sahip çocuklar arasında yer alır. Bu çocukların aşırı fazla taranma ve tüy bakımına ihtiyaç duymadıklarından bahsedebilirim. Ancak kısa zaman aralıklarıyla yıkanmaya gereksinim duyacaklardır. Tüyleri diğer kedilere oranla daha fazla ve hızlı yağlanır. Tüyleri haftada bir taranması yeterli olacaktır.

Bakım rutinine girer mi bilemiyorum ama hareketli yapılarını koruma adına onlara geniş alanlar sunmanız gerekebilir. Özellikle bahçeli evi olan ailelerin bu konuda bir tık daha şanslı olacaklarını belirtmek istiyorum. Düzenli egzersiz içeren oyunlar, çocuğun kas yapısının daha sağlıklı olmasını ve vücut formunu korumasını sağlar.

Tüyleri kısa olduğu için soğuğa karşı dayanıksızdır bu yüzden soğuk havalarda ona bir süveter örmeyi ya da almayı düşünebilirsiniz. Ilık bir su torbası da oldukça faydalı olabilir. Kedimiz tırmanmayı sevdiği için tırmanma alanı sağlamanız da kedinizin ruh hali açısından faydalı olacaktır.

Bakım Maliyeti

Devon Rex cinsi kedilerin özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Kaliteli mama, yemek kabı ve kedi tuvaleti gibi temel ihtiyaçlar dışında kısa tüylerine uygun bir tarak ve seveceği oyuncaklar edinmeniz yeterli gelecektir. Aşı takvimi ve rutin veteriner kontrollerini zaten bir canın sorumluluğunu üzerine alan her bireye kesinlikle hatırlatmak istiyorum. Bir pati dostu ediniyorsanız, kendiniz bebek doğurmuşsunuz gibi özen göstermelisiniz. Onlar için gerekenleri kendileri gelip söyleyemezler öyle değil mi?

Beslenme

Devon Rex kedileri iyi birer avcı olarak bilinirler. Dışarıda geçirdiği vakitlerde atik yapılarının getirdiği beceri ile güvercin ve fare yakalayarak beslenebilirler. Elbette kedimize hadi çık dışarı beslen de gel demeyeceğimiz için mamalar hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum.

 • Kedi mamalarında çok ucuza kaçmamaya dikkat edin.
 • Kedinize uygun mamanın tespiti için veterinerinizden yardım alın.
 • Mamanın sürdürülebilir ve lezzetli olması gerektiğini unutmayın.
 • Yeni bir mama deneyeceğiniz zaman küçük paketler halinde alıp deneyin. Kedinizin beğendiği mamayı tespit ettikten sonra ona faydasını gözlemlemek açısından aynı cins mama ile devam edin.

Uyku

Devon Rex cinsi kedilerin ve diğer kedi cinslerinin ortalama uyku süresi 12 ile 16 saat aralığındadır. Bu nedenle kedinizin fazla uyuduğunu düşünüp korkmanıza hiç gerek yok. Uyuyacağı alanın temiz ve yeterince havalandırılmış olduğuna emin olmalısınız.

Temizlik

Devon Rex ırkının kulakları dışa dönük olması sebebiyle iltihap riski yüksektir. Kulaklarının kontrolünün ve temizliğinin sık sık yapılması önerilir. Tüyleri diğer kedilere göre daha fazla ve hızlı yağlandığı için ıslak bezle silmeyi düşünebilirsiniz. Göz çevresini de aynı bezi her iki gözde kullanmaktan kaçınarak aralıklarla temizleyebilirsiniz, bu hijyen kuralı çocuğunuzun göz sağlığını korumanızda yardımcı olacaktır.

Devon Rex
Devon Rex

Devon Rex Kedisi Sağlık Durumu

Devon Rex cinsi kedimizde çok nadir görülse de kalıtsal hastalıklar mevcuttur. Soğuğa ve sıcağa karşı dayanıksız olan bu melekler için soğuk havalarda elbise giydirilmesi önerilir. Sıcak ortamlarda tutmaya ve güneş altında fazla bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Sağlık Sorunları

Devon Rex cinsi kedimizde Kalça Displazisi, Diz Kapaklarında Kayma, Konjenital myastenik sendromu gibi hastalıklar kalıtsaldır. Lakin bu hastalıkların çok nadir görüldüğü söylenir. Yavruluk dönemlerinden itibaren herhangi bir hastalığa rastlanması halinde erken tedavi için, genel bir çizelgeyle takip edilmesinde yarar vardır.

Yaşam Süresi

Devon Rex cinsi kedilerin ortalama yaşam süresi 9 ile 15 yıl arası olarak belirtilmiştir. Sağlıklı ve dikkatli bakıldığında yaşam süresi ortalaması 12 ile 16 yıl aralığına kadar çıkabilir.

Çabuk üzülen, ruh hali değişken çocuklardır. Özellikle mutlu ve güvende hissettirilirse, psikolojik bunalımlardan uzak tutulabilir.

Kızgınlık Ve Çiftleşme Dönemleri

Devon Rex cinsi bir kediniz varsa ve kızgınlık dönemi geçiriyor ise bazı konularda bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bu dönemde kediler normal şartlardan daha fazla dikkatleri üzerinde görmek isterler. Mırıldanmayı sevmeyen kedinizin bir anda mırıldanmaya başladığını miyav miyav etrafta dolaştığını düşünün. Bazen sinirli ve asi olabilecekleri gibi bazen bize normalden fazla sırnaşabilirler. Eğer bir kediniz varsa çiftleşme dönemine hazırlıklı olun deriz. Kedinizin bu dönemdeki olumsuz hareketlerini engellemenin iki yolu vardır. Birincisi onu çiftleştirmek ikincisi ise kısırlaştırmaktır. Birinci seçeneği tercih etmeyi düşünüyorsanız kedilerin kaç yavru doğurduğuna dikkat edin derim. Bakamayacağınız kadar kediyle baş etmeye çalışmak zorunda kalmak istemeyebilirsiniz. Lakin hayır efendim onların her birinin yeri belli diyorsanız sizin için ve anne olacak kediniz için güzel bir deneyim olabilir. Öte yandan ikinci seçenek kısırlaştırma seçeneğidir. Kedinizi kısırlaştırır iseniz bu belirtilerin azalmasına fayda sağlayacaktır. Üçüncü seçenek bizden; ikisini de düşünmüyor iseniz veterinerinize başvurun ve bu durum için bir reçete isteyin. Kedilerimiz kızgınlık dönemlerinde gösterdiği belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Ev eşyalarına zarar verebilirler tırmalayabilirler ve ısırabilirler
 • Ulumaya benzer miyavlama sesleri evinizin içini doldurur.
 • Evden kaçmak isteyebilirler ve bu konuda teşebbüslerde bulunabilirler.
 • Ruh hali dalgalanır. Bazen hırçın olabileceği gibi bazen de size sırnaşık ve sevgi isteyen bir hale bürünür. Isırabilir ve tırmalayabilir.
 • Kısırlaştırmayı düşündüğünüzde ise bu belirtilerden kurtulmuş olacaksınız. Bu konuda veterineriniz bu durumun artılarını ve eksilerini size eksiksiz bir biçimde anlatacaktır.

Devon Rex cinsi kedileri genel bakımdan sizlere tanıtmaya çalıştık. Evde bu türü besleyen takipçilerimiz varsa, benimle yaşadıklarınızı paylaşabilir; yorumlarınızla diğer kedi severlere yardımcı olabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Devon Rex".
 • 🌟 STAR 🌟

  Gözlerindeki o masum bakışlar…