En masum karakterli kıvırcık, Selkirk Rex. Eğitilebilir, sevgi dolu ve yazımızda göreceğiniz pek çok ayrıştırıcı detayı var. Buyurun okuyalım.

Adeta tüy yumağı olan sevimli arkadaşlarımız, insanlarda hayranlık uyandırıyor. Gelin bu tatlı melekleri çok daha ayrıntılı bir şekilde tanıyalım

Selkirk Rex Kedisi Tarihçesi

Selkirk Rex türü, nispeten diğer kedi türlerinden daha yeni meydana çıkmıştır. Bu yavrucakların anavatanı Amerika kabul edilir. 1987 Yılında ABD sınırları içinde, Montana Sheridan’da ilk Selkirk Rex kedisi doğmuştur. Annesi normal tüylü bir kediyken, doğan yavrulardan birisinin kıvırcık tüylere sahip olduğu görülmüş. Bu kedi annesi ile birlikte Wyoming eyaletinde bulunan bir hayvan barınağına götürülmüş. 14 Aylıkken bir İran kedisi yetiştiricisine götürülen ve İran kedisi ile çiftleştirilen tür, 6 yavru dünyaya getirmiş. Bu yavruların üç tanesi kıvırcık tüylere sahipken diğer üçü düz tüylere sahipti. Böylece yeni bir tür ortaya çıkmış oldu. Bu tatlı arkadaşlarımızın tüm uluslararası kedi kuruluşları tarafından tanınması ise 2000’li yılları buldu.

Selkirk Rex Kedisi Karakteristik Özellikleri

Selkirk Rex, çiftleştirildiği İran kedisinin özelliklerini bünyesinde barındırır. Sakin bir kedi olduğu söylense de bu sakinlikleri onların eğlenceli yapılarını ortaya çıkarmalarını engellemez. Zekası, birçok insanı kendine hayran bırakıyor. Öyle ki içinde bulunduğu durum, olay ya da her neyse hemencecik kavrıyor, adapte oluyor ve şartlarına göre davranmayı biliyor. Kanatsız meleklerimiz, sosyal kedi türleri arasında yerlerini alırlar. Bunun yanı sıra, aile bireylerine sadakatleri, onlarla iyi anlaşabilmeleri de sevilmeleri için bir başka sebep olarak gösterilebilir. Yine bu kediler, aile dışındaki yabancı insanlarla da çok kolay iletişim kurarlar.

Yalnız pek çok kedi gibi, Selkirk Rex kedileri de rahatlarından taviz veremezler. Rutinlerinin saptırılmasından ya da kendilerine dinlence vakti tanınmamasından haz etmezler. Pis oyuncaklar veya tuvalet kaplarına tahammülleri yoktur. Eh onlar da bize verdikleri sevginin karşılığını kusursuz hizmetle görsünler değil mi? 😊

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Sakin oluşları ve getir götür oyunlarını sevmeleri birbirini tamamlayan 2 özelliği olan bu kediler, Evde çocuklarla güzel vakit geçirirler. Bu nedenle çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kedilerden bir tanesidir. Elbette ki bu yorucu oyun sürecinden sonra dinlenmek isteyecektir. Çocuğunuzla birlikte enerjisini atan kediniz oyun sonrasında sakin bir yere gider ve dinlenmeye çekilir.

Selkirk Rex kedileri diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi iletişim kurar. Devon Rex ve Cornish Rex gibi benzer türleriyle, aynı şekilde köpeklerle de oldukça iyi anlaşırlar. Elbette her ilk buluşmada kontrolü elinizde tutmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında zamanla birbirlerine alışan evcil hayvanlarınız birlikte güzel vakitler geçirecektir. Yavruluktan itibaren arkadaşlık eden evcil hayvanlar için ise sıkı dostluklar kurabileceğini söyleyebiliriz.

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri
Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Selkirk Rex, sağlıklı doğal bir mutasyon örneğidir. Kaslı ve güçlü vücut yapısına sahiptir. Tüyleri oldukça yumuşak ve ipeksidir. Dokunduğunuzda kuş tüyü yastık hissini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Görünümü & Vücut Yapısı

İlk bakışta cüssesiyle “iri kediler” arasına katabileceğimiz bu afacanlarımızın kas ve kemik sistemleri oldukça gelişmiştir. Atletik, hızlı bir vücutları vardır. Tüy yapısı ve vücut ölçüleri sebebiyle, yurt dışında “Koyun kedi” şeklinde tanındığını duymuştum. Ben bu meleklerimizi sanki pofuduk bir oyuncak ayıya benzetiyorum. Sarıl ve yat uyu. 😊

Tüy Yapısı

Tatlı meleklerin tüyleri genel olarak uzun olsa da, kısa tüylü Selkirk Rex görmeniz de mümkün. Pek çoğu kıvırcık tüylü olan bu arkadaşlarımızın genelinin tüyleriyle birlikte bıyıkları da kıvırcıktır. Kıvırcık tüylü Selkirk Rex kedilerinin yavruları da fazlasıyla yoğun tüylerle doğar. Yavru 16 haftalık olduğunda tüylerinde düzleşme görülmeye başlar. Bu süreç kedi 8-10 aylık olana kadar devam eder. Sonrasında tüyler yeniden kıvırcıklaşmaya başlar ve 2 yaşındayken tam anlamıyla kıvırcık hale gelir. Kedimizin tüylerinin görülebileceği renkler ise şöyledir:

  • Siyah
  • Çikolata
  • Beyaz
  • Krem
  • Tekir
  • Lavanta
  • Duman

Farklı renklerde de görülme ihtimali olsa da, en yoğun görebileceğiniz renkler bunlardır. Tabi bir de katmanlı tüyleri arasında mutlaka beyaz renge rastlarsınız.

Yüz ve Kafa Yapısı

Selkirk Rex cinsi kedilerin kafaları yuvarlak ve geniş ağızları ise yüzlerine oranla küçüktür. Gözleri iri olan bu cinsin göz şekilleri badem veya oval şekildedir. Göz renkleri yeşil, mavi, altın rengi, bakır rengi veyahut sarı tonlarında olabilir.

Selkirk Rex Kedisi Bakımı
Selkirk Rex Kedisi Bakımı

Ağırlığı ve Boyutları

Selkirk Rex cinsi kedilerin ortalama ağırlıkları dişilerde 3 ila 6 kilogram, erkeklerde ise beş ila yedi kilogram arasında değişir. Besleme esnasında çok fazla yemesi kedinizin kilo almasına sebep olacağından, sağlık problemleri yaratabilir. Aman dikkat. Ayrıca dişilerin boy ortalamaları erkeklere oranla minyon durur. Bu nedenle dişileri daha sevimli olarak değerlendirmenizde sakınca görmüyorum.

Selkirk Rex Kedisi Bakımı

Tüm kediler gibi taze su, kaliteli kedi maması, temiz kum ve iyi bir kedi tuvaletine ihtiyacı vardır. Sevimli dostlarımızın özel bakıma ihtiyacı olan kısmı ise tahmin ettiğiniz üzere tüyleridir. Bu türün, uygun tarak ile tüylerinin haftada 2 defa taranması tavsiye edilir. Uygun tarak seçimi için veterinerinizden bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü çok fazla kedi tarağı mevcut. Bu yüzden de haliyle seçim yaparken hangisinin doğru olacağını bulmak sizi zorlayacaktır. Bu kedilerin uzun tüylü olanlarının ayda iki defa kremli şampuan ile yıkanmasını tavsiye ediyorum. Ancak bu noktada kesinlikle tüylerini taradıktan sonra yıkamanız gerektiğini unutmayın. Onun dışında ağız ve diş rahatsızlıklarına oldukça yatkındırlar. Rutin olarak yavruluktan beri ağız sağlığı alıştırmaları yaparsanız, ilerleyen zamanlarda çok zorlanmazsınız.

Selkirk Rex Kedisi Sağlık Durumu
Selkirk Rex Kedisi Sağlık Durumu

Bakım Maliyeti

Tatlı arkadaşlarımızın diğer kedilerden ayrı olarak özel bir masrafı yoktur. Bu masrafları biz üç başlık altında topluyoruz. Başlangıçta yapılması gereken masraflar, Aylık standart masraflar, Ekstra yıllık gider bir kedinin tüm masrafını ortaya çıkaran ana başlıklardır. Elbette bir kediye sahip olduğunuzda ilk olarak ihtiyacınız olabilecek eşyalar içerisinde mama kabı, su kabı, kedi yatağı, kedi tuvaleti, taşıma çantası, tırmalama platformu gibi eşyalar mevcuttur. Bunlar dışında aylık denilebilecek kedi maması, kedi kumu gibi masraflar mevcuttur. Burada mama seçenekleri oldukça değişen bir skalaya sahiptir. Çok ucuz mamalar olduğu gibi çok pahalı mamalar da vardır. Bu durumda ara bilgi vermek gerekirse mama seçimini veterineriniz yardımıyla yapmanız en doğrusu olacaktır. Üçüncü ve son olarak ekstra masraflar veteriner masrafları gibi masraflardır.

Beslenme

Kedilerin bazı özel durumlara göre yemesi gereken besin değer ve oranları değişebilir. Bu yüzden mama seçerken daha ucuz olsun diye kedinizi riske atmamanız, onun da sizin gibi bir canlı olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Yukarıda da söylediğim gibi pek çok mama çeşidi vardır ve miniğinize uygun olan mamayı veterineriniz doğru bir şekilde seçecektir.

Yavru Selkirk Rex Kedisi
Yavru Selkirk Rex Kedisi

Uyku

Kedi dendiğinde zaten uyku ilk akla gelen özelliklerindendir. Bu türde de durum değişmiyor. Sevimli dostlarımız günün 14-16 saatini uyuyarak geçirirler. Tabi ki bu süreç büyüdükçe azalacaktır. Bu yüzden o daha mini mini bir yavrucakken uyuduğu anların ve sessizliğin tadını çıkarın😊

Temizlik

Yaşam alanlarının olduğunca temiz ve havalanmış durmasına özen gösterirler. Bunun dışında zaten su ihtiyaçlarını, durağan olmaması sebebiyle kedi pınarlarından gidermek isteyeceklerini düşünüyorum. Enfeksiyon riskine karşın kulak, göz bakımlarını haftalık aralıklarda yaparsanız, patilerimizin rahatı için hiçbir eksik kalmayacaktır.

Selkirk Rex Kedi Yavrusu
Selkirk Rex Kedi Yavrusu

Selkirk Rex Kedisi Sağlık Durumu

Bu melekler doğal mutasyondur. Sağlıklı bir kedi türüdür. Yine de sağlıklı kedilerde de kalıtsal hastalık bulunması mümkündür.

Sağlık Sorunları

Selkirk Rex kedisi polikistik böbrek hastalığı, hipertrofik kardiyomiyopati ve kalça displazisi hastalıklarına yatkındır. Bu yüzden hastalıklara sebep olacak etkenlerin yaşanmaması için mümkün olduğu kadar dikkatli davranılmalıdır.

Yaşam Süresi

Yavrucakların ortalama yaşam süresini 10 ila 15 yıl arasında olduğu bilinir. Kaliteli mama ve güzel bakım neticesinde bu süre arttırılabilir.

Selkirk Rex Yavrusu
Selkirk Rex Yavrusu

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Patiler, ortalama 6. Aylarında çiftleşme dönemine girerler. Erkeklerde bu sürecin 8. Ay dolaylarına çıktığı bilinir. Eğer üreme gerçekleştirilecekse, bunu yine de vücut gelişimleri tamamen sonlandığında düşünmenizi öneriyorum. İlk kızgınlık döneminde çiftleşmeden doğan yavruların ölü ya da hasta doğma riski çok fazladır. Çünkü anne rahmi veya babanın sperm kalitesi yeterli düzeyde değildir.

Eğer miniğiniz size normal gelmeyen davranışlara başladıysa, artık daha hırçınsa veya sıkça dışarı çıkıp partner arama benzeri girişimleri varsa; ilk yetişkin olma evresi başlamış demektir. Yıl içerisinde bu döneme iki ya da üç kez rastlarsınız. Genel olarak 2 hafta gibi bir süre zarfında, onun hayatı ve sizin koşturmalarınız normal seyrine dönecektir.


Selkirk Rex, kediler aleminin en sempatik meleklerinden bir tanesi. Bu kıvırcıkları sizlere tanıtmaya çalıştım. Mutlaka sizler de fikirlerinizle diğer takipçilerime ve bana ışık tutmayı ihmal etmeyiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?