Bazı kediler oyuncu bazıları ise sinsi ve akıllıdır. Peki en akıllı kedi cinsi hangisi? İşte en zeki kedi cinsleri.

En akıllı kedi cinsleri içinden bir kedi dostu edinmek kim istemez ki? Kedilerimiz her zaman en çok sevdiğimiz minik dostlarımızdır. Bu minik dostlarımızın ne kadar zeki ve ne kadar akıllı olduklarını hep bilmek isteriz. Çünkü bu sevimli dostlarımız genellikle tüm yaramazlıklarını bu sevimli özelliklerine göre yapmaktadırlar. Dünyada yapılan bir araştırmaya göre kedilerin zekâ oranı arttıkça, yaramazlık yapma oranları da artmaktadır.

Sevimli dostlarımızın bu yaramazlık kabiliyetlerinin biraz da, akıllarını kullanarak durdurmak tabii ki mümkündür. Ancak kediler genellikle oyuncu olmaları sebebiyle, hiç ama hiç rahat durmazlar. Onların özelliklerini tanıyarak onların neler yapıp, neler yapmayacağını rahatlıkla anlayabiliriz. Hatta onların davranışsal kabiliyetlerini de inceleyerek, karakteristik özellerini bile tahmin etmek zor olmayacaktır. Kediler, kendine aile gibi gördüğü insanlarla etkileşmeyi oldukça fazla seven canlılardır.

En Akıllı Kedi Cinsleri

Elbette ki kediler insanların en iyi dostları içinde ve dünyanın en zeki hayvanları olmasa da oldukça zekidirler. Kedi cinsleri ve ırkları genetik olarak kedilerin zekasını ve hareketlerini etkilemektedir. Peki en akıllı kedi ırkları hangisi? Merak ediyorsanız sizin için en akıllı kedi cinslerinin listesini yaptık.

1- Bengal Kedisi: En Akıllı Kedi Cinsi

Bengal Irkı
Bengal Irkı

Birçok kedi cinsine göre vahşi bir yapıda olan Bengal kedileri, oldukça yaramaz ve oyuncudurlar. Aynı zamanda aldıkları vahşi genden ötürü çok zeki ve avcı bir karakterde olmaktadırlar. Atletik işleri, hoplamayı ve zıplamayı çok seven bu kedi dostlarımız sevdikleri insanlarla oyun oynamayı çok severler. Özellikle yemek yedikten sonra oyun oynamaya bayılırlar. Bu sebeple dünyanın en akıllı kedileri listesinde ilk sırada olmayı hak ederler.

2- Balinese: En Zeki Kedi Cinsi

Balinese Irkı
Balinese Irkı

En akıllı kedi cinslerini listelemeye devam ediyoruz. Kedi sevenler için özel bir cins olan Balinese, uzun tüyleri ve sevimli yüz hatlarıyla her zaman için bizlerin ilgisini çekerler. Aslında kökenleri siyam kedilerine dayanmakta olan bu minik dostlarımızın genel olarak çok sevimli ve farklı bir karakterleri vardır. Genleri biraz siyam kedisinden de olsa, Balili dansçılardan ismini alan bu tür oldukça vahşi ve akıllı bir kedi türüdür. Ayrıca evdeki tüm hareketlerinizi ve aktivitelerinizi izler, yaptığınız her işe de katılmak ister.

3- Tekir Kedi: Akıllı Kedi Cinsi

Tekir Irkı
Tekir Irkı

Türkiye’de de çok sık görülen ve sevilen Tekir kedi aslında doğu coğrafyasından gelme bir kökene sahiptir. İran kedisi ile Arap siyam kedisinin çiftleşmesinden oluşan bu kedi cinsinin bahçeli evlerde oldukça mutlu mesut yaşayabilir. Zaten vahşi yapısı ile de avcılık konusunda da kabiliyetli olan bu kedi türünün iz sürme ve koku alma gibi duyuları çok belirgin biçimde gelişmiştir. Aynı zamanda oldukça yaramaz bir kedi cinsidir.

4- American Shorthair: Zeki Kedi Cinsi

American Shorthair Irkı
American Shorthair Irkı

En akıllı kedi cinslerine bir örnek de Amerika’dan! Amerikan coğrafyasında kuşkusuz bir sürü kedi cinsi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de American shorthair denilen, oldukça zeki bir kedi türüdür. Bu kedi türünün özellikleri diğer kedilere göre oldukça farklıdır. Çok zeki ve duygusal yönleri çok gelişmiş olan bu kediler adeta kucak kedileridir. Sevilmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Tabi siz onları sevmediğinizde biraz yaramazlık yapabilirler o ayrı.

5- American Bobtail

American Bobtail Irkı
American Bobtail Irkı

Amerikan coğrafyasında diğer sevilen kediler türlerinden birisi de kuşkusuz American Bobtail cinsi kedidir. Bu kedilerin zeki oluşları ve insanlarla iyi iletişim kurmaları onları farklı bir konuma getirmektedir. Ayrıca bir tüy yumağı oluşları, oyuncu bir karakterde oluşları da onları sevimlimi sevimli yapmaktadır. Bu kedilerin diğer bir özelliği de, avcı genlere sahip olmalarından ötürü çok sık bir yerlere zıplama ve koşma isteklerinin olmasıdır. Özellikle yakalamalı ve ödül içeren oyunlara bayılırlar.

6- Habeş Kedisi

Habeş (Abyssinian) Irkı
Habeş (Abyssinian) Irkı

Habeş Kedisi, dünyadaki en ilginç kedi cinslerinden birisidir. Etiyopya ülkesinden geldiği düşünülen bu kediler, tam bir avcı karakterdedir. Bu sebeple de aşırı gelişmiş bir zekâ yapıları vardır. Kesinlikle kucak kedisi değildirler ve aşırı sevgiden hiç hoşlanmazlar. En sevdikleri aktiviteler ise, tahmin edebileceğiniz gibi canlı veya cansız bir şeylerin peşinde koşmaktadır. Oyuncu yönleri bazen sahiplerini yorabilir, ancak bu kediler insanlarla çok iyi iletişim kuran ender kedi cinslerindendir. En akıllı kedi cinsleri listemize Birman Kedisi ile devam edelim;

7- Birman Kedisi

Birman Irkı
Birman Irkı

Eğer mavi gözlü şirin bir tüy yumağı arıyorsanız, Birman cinsinin kediler tam size göredir. Birman Kedisi, oldukça enerjik ve oyun oynamayı seven kediler olmasının yanında insanlarla çok iyi iletişim kurma becerileri de olan kedilerdir. Bu kedilerin oyuncu özellikleri en az Habeş kedileri kadar olmasa da oldukça fazladır. Zekâları ise aynı oranda gelişmiş olmasıyla beraber, aşırı sevgi ve zorlamadan nefret ederler. Aynı zamanda yemek yemeği çok sevdiklerinden, genellikle kilo problemleri olabilir. Bu problemleri yaşamamak için kedi dostlarımızla bol bol vakit geçirmemiz gerekmektedir.

8- Korat

Korat Irkı
Korat Irkı

Tayland bölgesinden gelen Korat kedi cinsinin, oldukça yumuşak ve uysal bir karakteri vardır. Zeki olan bu kedi cinsi aynı zamanda tüysüz olması sebebiyle alerjilere sebebiyet vermez. Oyuncu olmalarıyla beraber, kucak kedisi olmaları sebebiyle sevilmek için size türlü şirinlikler yapabilir.

9- Savannah Kedisi

Savannah Irkı
Savannah Irkı

Diğer vahşi bir tür olan Savannah Kedisi, kesinlikle kucak kedileri olmayıp tamamen vahşi yapıdadırlar. İnsanlara çok bağlı olarak yaşamaları dışında, fazla evde kalamazlar çünkü yapıları gereği sürekli olarak bir şeylerin peşinde koşmaları gerekir. Afrika yaban kedisinden evirilmiş bu kedi ırkıyla yaşamak biraz problem olabilir. Çünkü Savannah kedileri, geniş bir alan ve özgürlük isteyen kedi türüdür.

10- Siyam Kedisi

Siyam Irkı
Siyam Irkı

Eğer klasik bir kucak kedisi istiyorsanız, Siyam Kedisi tam sizlere göredir. Belki Dünyanın en akıllı kedi cinsleri içinde değiller ama Oldukça zeki ve çevresini iyi şekilde kavrayabilen cinslerden olan Siyam Kedisi, sürekli olarak konuşmayı ve oyun oynamayı çok severler. Özellikle yemek sonrası oyunlarına bayılırlar. Aynı zamanda oldukça yaramaz olan bu kedi cinsi ile iletişim kurmak çok kolaydır. En Akıllı kedi cinslerini derleyip topladığımız içeriğimizin sonuna geldik. Miyavliyo.com’da birbirinden farklı kedi ırkları hakkında çok detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Merak ettiklerinizi konu altından sorabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"En Akıllı 10 Kedi Türü – (En Akıllı Kedi Cinsleri)" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Serkan

  Benim için Tuxedo’dur.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Sphnyx kedisi listenin başında olmalı idi, yanlış liste.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Bu listede Norveç orman kedisi özellikle Sarman olanı da olmalıydı.. kesinlikle.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kedi sever

  Siyam çok tatlı bir kediii😄
  Çok hoşuma gitti gerçekten 🧁

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Hayır bir kere Smokin kedi cinsi normal kedilerden 200 kat daha zekidir.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Kedi sever

   Bu senin Tercihin ama bence öyle değil tüm kediler akıllı

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   200 değil 2 kat