Meşhur Siyam kedisinin en yakın akrabalarından biri olan Colorpoint Shorthair kedi cinsi hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk90
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı80
Konuşkanlık75
Taranma İhtiyacı40
Haraketlilik80
Kıl Dökülmesi35
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü40
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık70
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk85
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
 • Kökeni: Birleşik Krallık – ABD
 • Yaşam Süresi: 12 – 20 yıl
 • Kilosu: 2 – 5,5 kg
 • Vücut Tipi: Küçük
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
 • Mizaç: Enerjik, Geveze, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Özgüvenli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
 • Benzer Cinsler: Siyam Kedisi, Javanese, Habeş Kedisi (Abyssinian)

Fiziksel özellikleri ve kişiliğiyle Siyam kedisine en çok benzeyen kedi cinsi olmasıyla tanınan Colorpoint Shorthair kedisi “insan düşkünü” diye nitelendirilebilecek, ilgiyi seven oldukça zeki bir kedi cinsi. Alışılmışın dışında görünse de oldukça ince ve zarif dış görünümü onu biraz vahşi gibi gösterirken aslında o tam da aile ortamında yaşayacak bir ev kedisi. Hem kucağınızdan ayrılmak istemeyecek kadar arkadaş canlısı hem de her an evin altını üstüne getirebilecek kadar hareketli ve yaramaz bir kedi cinsi.

Colorpoint Shorthair Kişiliği

Colorpoint Shorthair her ne kadar ayrı bir cins de olsa dış görünüş olarak ayrıldığı Siyam’a kişilik olarak çok benzemektedir. Hatta benzerlikten de öte kişilik özelliklerinin Siyam kedisi ile aynı olduğu söylenebilir. Zaten tarihçesinde de göreceğimiz gibi Colorpoint Shorthair cinsinin en yakın akrabası Siyam cinsidir.

En belirgin kişilik özelliği ise insanlara düşkünlüğüdür. Sosyallik veya insancıllık olarak da adlandırılabilecek olan bu özellik Colorpoint Shorthair’e sürekli insanların etrafında, yakınında hatta kucağında olma gibi davranışlar katar. Bir Colorpoint Shorthair ile aynı evi paylaşmak çok renkli olabilir. Colorpoint Shorthair, sahibinin veya çevresindekilerin hareketlerini merakla izleyerek insan işleri konusunda bilgilenmek ister. Hatta insanlara yardım etmeye bile çalışabilir. Bazen yardımı da aşan davranışlarla insanları ve çevresindeki organizasyonu denetlemeye ve kontrol etmeye yönelik davranışlar sergileyebilir.

Bütün bu insan yakınlığı renkli ve eğlenceli bir ev ortamı sağlayabileceği gibi bazı insanlar için rahatsız edici olarak algılanabilir. Eğer kedinizin her an yanınızda olmasını, uzun uzun kucağınızda oturmasını, oyun oynamak için davetkâr bir edayla miyavlamasını, uyurken bile sizinle örtünüzün altına girmesini istiyorsanız Colorpoint Shorthair muhteşem bir seçim olabilir. Ancak bunları kaldıramayacaksanız sosyal ilişkilerde daha mesafeli bir kediyle yaşamak isteyebilirsiniz.

İnsan düşkünlüğünün yanında gevezelik derecesinde konuşkan bir kedidir. Taleplerini, ihtiyaçlarını, duygularını size iletmek için bol bol miyavlayacağından emin olabilirsiniz. Sadece sahibiyle değil diğer insanlarla da konuşmaktan çekinmeyen bir kedi cinsidir. Bir Colorpoint Shorthair ile aynı evi paylaşıyorsanız misafiriniz geldiğinde dikkatli olmalısınız. Evinizin sırları ifşa olabilir😊 Colorpoint Shorthair, yalnızca derdini anlatmak için değil sadece sohbet etmek için de konuşan bir kedi. Ona bakarak bir şey söylediğinizde size cevap verir gibi miyavlaması şaşırtıcı değildir. Bu özelliğiyle bir kediden çok sohbet arkadaşı arayanlar için mükemmel bir kedi cinsidir.

Atletik vücudunu ve dinç zihnini meşgul etmeniz onun sağlığı ve mutluluğu için oldukça önemlidir. Hareketli ve zeki bir kedi cinsi olduğu için her iki şekilde de onu tatmin edebilecek oyunlar bulmalısınız. Yakalama, bulma-getirme gibi av temelli, fiziksel oyunların yanında yapbozlar gibi zihinsel güç gerektiren oyunlarda da oldukça iyidir. Oyunlar konusunda hem bu her iki özelliğine hitap ederken hem de sosyal ihtiyaçlarını giderecek şekilde etkileşimli oyunlar geliştirerek onu daha da mutlu edebilirsiniz.

Colorpoint Shorthair ile bol bol oyun oynamanız onun için olduğu kadar sizin için de iyidir. Çünkü Colorpoint Shorthair istediği ilgiyi ve meşguliyeti bulamazsa büyük ihtimalle evinizin düzenini bozmaya başlayacaktır. Bir gün eve geldiğinizde çalışma masanızda dosyaların birbirine girdiğini, yatak odanızın altının üstüne geldiğini, kitaplarınızın sırasının bozulduğunu görebilirsiniz. Bu oldukça masum bir ihtiyaç olsa da bunu ilgisiz sahibinden alınmış bir intikam olarak da görebilirsiniz. Umarım kedinizle yeterince ilgilenir ve karşılıklı olarak birbirinizi olabildiğince mutlu edersiniz 😊

Çocuklar ve Yaşlılarla İletişimi

“İnsan insandır” anlayışıyla her türlü ayrımcılığın karşısında duran Colorpoint Shorthair için insanın yaşının hiçbir önemi yok. En az yetişkinlerle olduğu kadar çocuklarla da iyi arkadaş olabilir. Bir ilgi ve insan düşkünü olarak çocukların ona göstereceği ilgi hoşuna gidecektir. Çocukların bitmeyen enerjisi ve merakı onun da benzer kişilik özelliklerini tetikleyecek ve duygusal olarak tatmin olmasını sağlayacaktır. Elbette çocuğunuzun evcil hayvanlara nasıl davranması gerektiği konusunda iyi bir eğitim alması gerekmektedir. Saygılı, nazik ve hoşgörülü çocuklar hemen her evcil hayvanla iyi anlaşabilir.

Colorpoint Shorthair çocuklarla olduğu gibi yaşlılarla da oldukça iyi ilişkiler kurabilir. Özellikle sürekli insanların yakınında olması ve fiziksel temastan hoşlanması yaşlılarla iyi arkadaş olabileceğinin göstergesidir. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi Colorpoint Shorthair gevezelik derecesinde konuşkan, haraketli ve meraklı bir kedi. Bu da her insana özellikle de yaşlı insanların taleplerine çok da hitap etmeyen bir durum. Bu konu göz önünde bulundurulduğunda yaştan ziyade karaktere odaklanılmalı ve ona göre bir Colorpoint Shorthairle yaşanıp yaşanamayacağına karar verilmelidir.

Colorpoint Shorthair Kedisi
Colorpoint Shorthair Kedisi

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Fazlasıyla sosyal bir cins olan Colorpoint Shorthair, evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Tabii burada karşısındaki evcil hayvanın kişilik özellikleri de ayrıca önem kazanmaktadır. Bu durumda uyumlu olabilecek cinslerin bir araya getirilmesi önemlidir. Colorpoint Shorthair; kendi cinsi, diğer birçok kedi cinsi ve kedi dostu köpekler başta olmak üzere pek çok evcil hayvanla anlaşabilir. Ancak iki farklı evcil hayvan arasında kurulacak iyi bir ilişkinin sırrı yavruluktan itibaren birbirlerini tanımaları ve birlikte yetişmeleridir. Erkek sosyalleşme olarak da adlandırılan bu durum özellikle aynı fiziksel ortamı paylaşacak evcil hayvanlar için çok önemlidir. Ayrıca birden fazla hayvan ilk kez bir araya geliyorsa bu mutlaka kontrollü bir ortamda olmalı ve tedbir elden bırakılmamalıdır.

Colorpoint Shorthair Tarihçesi

Colorpoint Shorthair, vücut ve kafa yapısı itibariyle Siyam ile birebir aynı ancak renk kombinasyonları itibariyle Siyam’dan ayrılan melez bir kedi cinsidir. Buradan da anlaşılabileceği gibi Siyam grubundaki kedi cinslerinden birisidir. Hatta Siyam’a en çok benzeyen akrabası olduğu söylenebilir.

1940’larda ve 1950’lerde devam eden yetiştirme programı birkaç yetiştiricinin kızıl renklere sahip bir Siyam yetiştirme hevesiyle başlamıştır. Yani Colorpoint Shorthair bilinçli melezlemeler sonucunda, insan müdahalesiyle ortaya çıkmış bir cinstir. Yetiştirme programı kapsamında Siyam cinsi bir kedinin kırmızı tekir desenli bir American Shorthair ile çiftleşmesi sonucunda yeni bir cins olarak Colorpoint Shorthair’in ilk atası doğdu. American Shorthair’in yanı sıra Habeş kedisiyle de melezlenerek gelişen cinse en büyük katkı tahmin edilebileceği gibi Siyam katkısıdır.

Colorpoint Shorthair, 1964 yılında Cat Fanciers Association (CFA) tarafından statüsü yükseltilerek şampiyon ilan edildi. Kısaca Siyam kedisinin farklı renklisi olarak tarif edilebilecek olan Colorpoint Shorthair, CFA tarafından bildirilen 16 farklı renk ve renk kombinasyonunda olabilir ve üst soyundaki genler sebebiyle hâlâ Siyam görünümlü yavrular doğurabilmektedir.

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi
Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi

Colorpoint Shorthair Fiziksel Özellikleri

Colorpoint Shorthair, yukarıda da belirttiğim gibi kafa ve vücut yapısı bakımından Siyam kedisinin aynısıdır. Siyam ve Colorpoint Shorthair arasındaki tek fark Colorpoint Shorthair’in renk çeşitliğidir. Colorpoint Shorthair gibi küçük – orta boyutlu, kısa tüylü, atletik bir kedi cinsidir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Colorpoint Shorthair ince kemikli zarif yapısına uygun bir biçimde görece küçük bir kafaya sahiptir. Elips şeklindeki kafası yüksek elmacık kemikleriyle ve öne doğru çıkık burnu ve çenesiyle biraz sıra dışı bir görünüme sahiptir. Doğulu kedilere özgü bu yüz yapısı onu olduğundan daha vahşi bir havaya büründürmektedir.

Kulaklar

Colorpoint Shorthair kedisinin ayırt edici özelliklerinden biri de Uzak Doğulu kedilere özgü kulaklarıdır. İri, uzun ve geniş kulaklara sahiptir. Tabanda geniş başlayıp yuları doğru hafifçe incelen kulakları sivrilmeden yuvarlak bir hatla biter.

Gözler

Badem şeklinde hafif çekik gözleri genellikle mavi tonlarında ve parlaktır. Gözler altta buruna üstte ise kulaklara doğru eğiktir.

Vücut Yapısı

Colorpoint Shorthair ince kemikli, zarif görünümlü ancak kaslı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Oldukça güçlü ve atletik bir kedi cinsi olan Colorpoint Shorthair’in vücudu genel olarak orantılı ve düzgündür.

Bacaklar ve Patiler

Zarif vücudunu yerden yukarıda tutan bacakları da tıpkı vücudunun geri kalanı gibi ince kemikli fakat güçlüdür. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha yüksektir. Bu da sırtına hafif bir eğim verir.

Kuyruk

Colorpoint Shorthair kedi cinsinin kuyruğu oldukça uzundur. Hemen hemen vücudun geri kalanının uzunluğuna eşit uzunlukta bir kuyruğu vardır. Bu uzun kuyruk vücuttan ayrıldığı noktada kalın başlar ve uca doğru iyice sivrilerek biter. Kuyruğun tamamı vücuttaki tüyler gibi tüylerle kaplıdır.

Tüy Çeşitleri

Colorpoint Shorthair cinsi çok çeşitli renklerde ve desenlerde olabilir. İlk yetiştirilme amacından da anlaşılacağı üzere çeşitli renklerde olması gayet doğaldır. Tekir, vaşak desenlerinde ya da benek desenli olabilir. Bu desenlerin farklı renk kombinasyonlarında toplam 20’den fazla renk bulunabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Colorpoint Shorthair cinsinin ortalama vücut ağırlığı 2 – 5,5 kg arasında değişebilir. Dişi Colorpoint Shorthairler genellikle 2 – 4,5 kg ağırlığındayken erkek Colorpoint Shorthairlerin ağırlığı 4 – 5,5 kg aralığındadır.

Colorpoint Shorthair Bakımı

Colorpoint Shorthair kedisinin bakımı tüylerinin taranması, düzenli genel temizlik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlardan ibarettir. Ekstra bir bakım gereksinimi yoktur. Az tüy döken bir cins olduğundan hem bakımı kolaydır hem de yaşadığı çevreye verdiği bakım ihtiyacı düşüktür. Sıcak ortamı seven bir kedi cinsi olduğu için bakımında önemli bir faktör yaşadığı ortamın sıcaklığıdır. Serin ortamlardan hoşlanmaz. Mümkünse ılıman veya sıcak iklimlerde yaşamalı soğuk iklimde yaşıyor ise ortam sıcaklığı dengelenmeli ve soğuk havalarda dışarı çıkarılmamalıdır.

Beslenme

Colorpoint Shorthair enerjik ve hareketli bir kedi olduğu için diyetinde yüksek proteine ihtiyaç duyar. Yüksek proteinli besleyici bir diyetle beslenmelidir. Hareketli bir kedi olduğu için obezite riski düşük olsa da diyetindeki karbonhidrat miktarı kısıtlanmalıdır.

Colorpoint Shorthair
Colorpoint Shorthair

Temizlik

Az tüy döken kısa tüylü kedi cinslerinin genelinde olduğu gibi Colorpoint Shorthair çok sık taranmaya ihtiyaç duymaz. Haftada veya 10 günde bir kauçuk bir fırça veya paslanmaz çelik bir tarakla nazikçe taranmalıdır. Bu işlem tüylerinin parlak ve sağlıklı olmasını sağladığı gibi tüy dökme oranını azaltacaktır.

Hemen tüm kedi cinsleri gibi Colorpoint Shorthair de temizlik konusunda hassastır. Ağızda oluşan ve kötü kokudan iç hastalıklara kadar pek çok soruna sebep olan bakterilerden arındırmak için düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. Enfeksiyon riskine karşı göz çevresi ve kulak içleri düzenli olarak kontrol edilmeli gerektiğinde nemli bir bez kullanılarak temizlenmelidir. Mama kabı, tuvalet, oyuncaklar gibi kedinizin kişisel eşyalarını da tıpkı kendi eşyalarınız gibi düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

Colorpoint Shorthair Sağlık Durumu

Colorpoint Shorthair tıpkı diğer tüm canlılarda olduğu gibi soyağacındaki atalarından miras kalan genetik bozukluklara yatkın olabilir. Hemen tüm özellikleriyle Siyam’a benzeyen Colorpoint Shorthair Siyam kedisini etkileyen bazı hastalıklara yatkındır. Ayrıca genetik olmayan birçok hastalık da tıpkı biz insanlarda olduğu gibi kedileri etkileyebilir. Bu gibi durumlara karşı bakımına özen gösterilmeli, veteriner kontrolleri aksatılmamalı, düzenli aşı takibi yapılmalı ve hastalık kapabileceği ortam ve canlılarla teması olabildiğince kısıtlanmalıdır.

Sağlık Sorunları

Colorpoint Shorthair kedisinin genetik olarak yatkın olduğu hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Progresif retina atrofisi; gözdeki retina tabakasındaki kademeli incelme olarak tanımlanabilecek olan bu hastalık retina tembelliği olarak da bilinmektedir. Görme bozukluğuyla başlar ve körlük derecesine kadar ilerleyebilir. Tedavisi bulunmamaktadır ancak genetik testlerle önceden tespit edilebilir.
 • Nistagmus; gözlerde kontrolsüz ve hızlı hareketlere sebep olan nörolojik bir hastalıktır.
 • Hiperestezi sendromu; kedilerde aşırı kaşınma ve bunun sonucu olarak kendisine zarar verecek derecede kendisini kaşıması şeklinde görülen nörolojik bir hastalıktır. Tüy dökülmesi, dokunulduğunda aşırı tepkiler verme gibi sonuçları olabilir.
 • Lenfoma, akyuvarlarda ortaya çıkan bir çeşit kanserdir.
 • Astım
 • Doğuştan gelen bazı kalp ve damar hastalıkları.
 • Amiloidoz; amiloid isimli bir tür proteinin başta karaciğer olmak üzere çeşitli iç organlarda birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir sağlık problemidir.
Colorpoint Shorthair Kedi
Colorpoint Shorthair Kedi

Yaşam Süresi

Colorpoint Shorthair’in ortalama yaşam süresi 12 ila 20 yıldır. Bütün canlılarda olduğu gibi kedilerde de yaşam süresi başta kalıtsal özellikler olmak üzere pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir.

Colorpoint Shorthair Eğitilebilir mi?

Bütün kişilik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda Colorpoint Shorthair sosyal, meraklı, insancıl ve zeki bir türdür. Onun bütün bu özellikleri Colorpoint Shorthair’in eğitilebilir bir kedi cinsi olduğunun göstergeleridir. İnsan işlerine meraklılığı ve taklit davranışları ile de eğitilmeye açık olduğu gösteren Colorpoint Shorthair tasmayla yürüme, bulma – getirme, küçük ev kuralları gibi konularda rahatlıkla eğitilebilir.


Uzak Doğu kökenli kedilere özgü rahatlığı ve hareketliliğiyle, yalnızca köpeklerde olduğu düşünülen arkadaş canlısı yüreğiyle ve Siyam’ın sıra dışı dış görünüşüyle Colorpoint Shorthair hakkında merak edilen her şeyi miyavliyo.com takipçileri için derledik. Kedi dostlarımız hakkında bildiklerimiz paylaştıkça artacak. Siz de Colorpoint Shorthair hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi bu içeriğin altındaki yorumlar bölümüne yazarak bir kedi severin veya kedi dostumuzun hayatına dokunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?