İçindekiler Kedi Sahibi Olmak Stresi Azaltır Rahat Uyumanıza Yardımcı Olur Çocuklarda Alerjiye Karşı Dayanıklılığı Artırır En İyi Arkadaşlardır Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Kemik ve Kasları İyileştirir Endişeyi Azaltır Hayat Kurtarır Aşk Hayatını Güzelleştirir Daha Az Bakım Gerektirir Kedi sahibi olmanın gerektiği sorumluluklar gözünüzü korkutmasın. Sevimli dostlarımızla evinizi paylaşmanın onlarca güzelliği var. Aynı zamanda bilim insanları tarafından […]

Kedi sahibi olmanın gerektiği sorumluluklar gözünüzü korkutmasın. Sevimli dostlarımızla evinizi paylaşmanın onlarca güzelliği var. Aynı zamanda bilim insanları tarafından kanıtlanmış faydaları olduğunu söylemek de mümkün. Gün içinde moraliniz bozulabilir, sevgilinizden ayrılmış olabilir, depresyonda olabilirsiniz. Evinizde gezen sevimli minik dostlarınız keyfinizi yerine getirmeye birebir. Yapılan çalışmalar sonucunda sıkıntılı ve kaygılı insanlar arasında kedi besleyenlerin bu olumsuzlukları daha çabuk atlattığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte nazik ve duyarlı olmak, sorumluluk bilincinin artması gibi güzellikleri de var.  İşte kedi sahibi olmanın 10 güzelliği…

1- Kedi Sahibi Olmak Stresi Azaltır

Yapılan araştırmalar sonucunda kedi sahibinin olmanın stresi büyük oranda azalttığı kanıtlanmıştır. Strese bağlı olarak yaşanan kalp hastalıkları riski %30 oranında azalır. Aynı zamanda kalp krizi geçirme riski de aynı oranda azalıyor. Kedi sahibi olmak daha sakin olmanızı sağlayacaktır.

2- Rahat Uyumanıza Yardımcı Olur

Kedilerle aynı yatağı paylaşmak insanların daha rahat uyumasına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda kedi sahiplerinin yüzde 41’i kedileriyle daha rahat uyuduklarını belirtmiştir.

3- Çocuklarda Alerjiye Karşı Dayanıklılığı Artırır

Kedi sahibi olan ailelerin 1 yaşından küçük çocukları, kedi ile birlikte büyüdüğünde tüm alerjilere karşı daha dayanıklı oluyor. 2002 yılında yapılan araştırmalar sonucunda çocukların bağışıklığını artırdığı kanıtlanmıştır.

4- En İyi Arkadaşlardır

Evinizde dostluk bağı kurmanıza yardımcı oluyor ve her anınıza ortaklık ediyor. 2003 yılında Avustralya’da yapılan bir çalışma kedilerin duygusal destek vermekte güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Zor günlerinizi evcil hayvanınız sayesinde daha kolay atlatabilir, sadık bir dost sahibi olabilirsiniz.

Kedi En İyi Arkadaştır
Kedi En İyi Arkadaştır

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kedi beslemenin psikolojik yararlarının yanı sıra sağlığa iyi gelen birçok güzelliği de var. Gün içinde daha fazla gülmenize, depresyonu azaltmaya ve daha hareketli olmanıza yardımcı olan kediler bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını da sağlıyor.

6- Kemik ve Kasları İyileştirir

Kemik hastalıkları 25 hz ve 200 hz frekansın aralığında iyileşir. Kas, tendon ve yumuşak dokuların iyileşmesi için 25 hz ve 50 hz frekans aralığı seslerin iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kediler 20 hz ve 140 hz arasında mırıldamasından dolayı kasların iyileşmesine yardımcı olur.

7- Endişeyi Azaltır

Hayat koşuşturması zamanla daha endişeli ve stresli olmamıza sebep oluyor. Anksiyete, depresyon gibi psikolojik hastalıklar büyük oranda strese bağlı olarak ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar hayvanlarla iletişim kurmanın endişe ve stresi azalttığını ortaya koymaktadır. Kedi sahibi olmak günün stresi atmanıza ve tüm sıkıntılarınızı sadık dostunuzla paylaşmanıza yardımcı olur.

8- Hayat Kurtarır

Kediler gün içinde yaşanabilecek olumsuzları hisseder ve sahibini uyarır. Gaz sızıntısı, deprem, epilepsi nöbeti gibi aklınıza gelecek birçok olumsuzluklar kediler tarafından hissediliyor. Aynı zamanda tansiyon düşürme, depresyonu azaltma, intihar eğilimi olan hastaların düşüncelerinden vazgeçmesi için terapi eğitimi alarak hayatlarına eşlik etme gibi güzellikleri de var.

Kedi Daha Az Bakım Gerektirir
Kedi Daha Az Bakım Gerektirir

9- Aşk Hayatını Güzelleştirir

İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda kadınların %82’si kedi besleyen erkeklere karşı daha fazla ilgi duyduklarını belirtmiştir. Katılımcılar kedi sahibi erkeklerin daha duygusal ve romantik olduğunu düşünüyor.

10- Daha Az Bakım Gerektirir

Kediler sahipleri ile zaman geçirmeyi sevdiği gibi kendi halinde takılmaya da düşkündür. Kedi beslemek sanıldığının aksine daha az bakım gerektiriyor. Tuvalet kutusunu kullanmayı öğretmeniz ardından tuvaletini her zaman kutusuna yapar. Kendilerini temizlemeyi bildikleri gibi yavrularını da temizlerler. Doğru beslemeniz ve düzenli banyo yaptırmanız dışında zahmetli bir bakıma ihtiyaçları yoktur.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Sahibi Olmanın 10 Güzelliği".
  • Eren

    Gerçektende daha önce bulmadığım bilgileri öğrendim özellikle 6. Kısım beni bir hayli şaşırttı.
    Kediler canďır.