Amerika’nın en gözde ve farklı köpek cinslerini biliyor musunuz? Şimdi de Amerikan köpek cinslerinden bahsettik.

Amerika’nın ne kadar güzel bir ülke olduğunu biliyoruz, peki ya Amerikan köpekleri? Genellikle hepsinin dış görünüşleri birbirleriyle aynıdır, özellikle kulak ve burun yapıları çok benzerlik gösterirler. Amerika’daki insanlar bu benzerliklerin farkında oldukları için birbirlerinden kolaylıkla ayırabilirler ve hemen köpek cinsinin adını belirleyebilirler. Amerika’nın köpekleri, diğer ülkelerdeki köpeklere göre daha sakin ve ılımlı olmaları da hemen dikkat çekmektedir.

1. Amerikan Eskimo Köpeği

Amerikan Eskimo Köpeği
Amerikan Eskimo Köpeği

Sivri kulakları ve yoğun tüyleriyle tıpkı oyuncak peluşlara benzeyen Amerikan Eskimo Köpeği, soğuya karşı çok dayanıklıdır. Ağızları sürekli açık oldukları için sanki sürekli gülümsermiş gibi yüz ifadeleri vardır. Kirpikleri ve bıyıkları beyaz oldukları için bu özellik onlara ekstra tatlılık katmaktadır. Yabancılara karşı mesafeli ve şüpheli oldukları için yaşadığı ortama insanları yaklaştırmaz ve iyi bir bekçi köpeğidir.

Oyun oynamaya bayılırlar, yaramaz çocuklar gibi oradan oraya atlarlar ve enerjileri hiç bitmediği için yorulmak nedir bilmezler, hatta bazen sahiplerini fazlasıyla yorabilirler. İlgiyi çok severler, sahibinden yeterince sevgi göremezlerse depresyona girebilirler veya bir köşeye giderek hareketsiz olarak dururlar. Kendilerine çok güvenen köpek cinslerinden olduklarından yeni şeyler öğrenmeye çok açıktırlar ve eğitilmeye son derece açıktırlar.

Adından da anlaşıldığı gibi karda koşmayı, içine girmeyi veya atlamaya bayılırlar. Bu durumdan çok mutlu olacakları için hiç eve girmek istemeyebilir. Yaz aylarında serin yerlerde top oynamaya, nesne yakalamaya, yüksek yerlerden zıplamaya, koşmaya veya ailecek kampa gitmeyi çok severler. Diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaştıkları için aralarında oyun kurup harika vakit geçirebilirler. Amerika’da en çok sahiplenilen köpek cinsleri arasındadır.

2. Minyatür Amerikan Çoban Köpeği

Minyatür Amerikan Çoban Köpeği
Minyatür Amerikan Çoban Köpeği

Ufak tefek olmasının yanı sıra aşırı tatlı ve sevimli köpek cinsleridir. Dalgalı tüy yapısına sahiptirler ve düzenli olarak tarandığında tüylerinin kalitesi daha da yükselebilir. Yalnız kalmaktan nefret ederler ve eğer uzun süre yalnız başına bırakılırsa sıkılırlar ve rahatsız edici derecede yüksek sesli havlayabilirler. Zeki köpek cinslerinden birisidir ve çoban köpeği olduğu için çok iyi bekçilerdir.

Yaşadığı ortamı, sevdikleri insanları ve çocukları ne pahasına olursa olsun yabancılara karşı korurlar. Enerjileri yüksek olduğu için sürekli olarak egzersiz yapma ihtiyaçları vardır ve özellikle uzun süre koşmaya bayılırlar. Küçüklükten beri yanında başka hayvanlarla zaman geçirirlerse onlara alışırlar ve hiç kıskanmazlar, fakat eve sonradan başka hayvan gelirse huzursuzluk çıkarabilirler. Doğru ve iyi bir köpek eğiticisi tarafından eğitim alırsa tüm komutları algılayabilirler ve şaşırtıcı numaralar öğrenebilirler.

Karakterlerinde empati kurmak ve karşısındaki canlıların duygularını kolaylıkla anlayabilecek kapasiteleri vardır. Kendisine agresif davranıldığında bu hoşuna gitmez ve birden davranışları olumsuz olarak değişebilir. Onun daha çok mutlu olması için daima sevgi dolu, hoşgörülü ve sakin davranılmalıdır. Yemek yemeyi çok sevdikleri için vücutları obeziteye yatkındır. Bunu önlemek için beslenmesine çok dikkat edilmeli ve yemek yedikten sonra mutlaka egzersiz saatleri olmalıdır.

3. Amerikan Akita

Amerikan Akita
Amerikan Akita

Dik kulaklara ve keskin bakışlara sahip olan Amerikan Akita’lar, her ne kadar minnoş gibi görünseler de aslında çok sert köpeklerdir. Boyutları, diğer köpeklere göre çok daha iri, kaslı ve büyük olduğu için aralarındaki en belirgin özellikleri bunlardır. Bacak boyları kısadır, fakat hızlı bir şekilde koşabilirler ve kendilerini istedikleri zaman kolaylıkla durdurabilirler. Köpek cinsleri arasından en sağlıklı cins olarak bilinirler ve dayanıklı vücut yapıları oldukları için kolay kolay hastalanmazlar.

Yaratılışları gereği tüylerinin kalitesi yüksek oldukları için parlak ve yumuşak tüylere sahiptirler. Kuyrukları sırtına yapışık gibi oldukları için bu onları çok tatlı ve farklı göstermektedir. Korkusuz, cesur ve kıskanç gibi özellikleri sahiptirler ve yaşadığı ortamdaki insanları herkesten kıskanabilirler. Eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde kıskançlıklarından dolayı sıklıkla havlayabilirler veya aniden saldırabilirler.

Bekçi köpekleri oldukları için ufak bir tehlike hissettiklerinde hemen havlarlar ve kendi ekseni etrafında hızlıca dönerler. Eğer doğru bir şekilde eğitim verilirse, bunu gibi olumsuz durumlar yaşanmaz ve diğer hayvanlarla aynı ortamda yaşamayı güzel bir şekilde öğrenebilirler. Saldırgan olmamaları ve sosyalleşmeleri için düzenli olarak yürüyüşlere çıkarılmalı, insan içine karışmalı ve diğer köpek arkadaşlarıyla tanışıp vakit geçirmeliler.

4. Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel
Amerikan Cocker Spaniel

Sarkık, uzun kulakları ve upuzun tüylere sahip oldukları için Amerika’da en çok tercih edilen köpek cinsleridir. Tüyleri kıvırcık olması nedeniyle çok tatlı görünümleri vardır ve yaz mevsimlerinde mutlaka tüyleri kısaltılmalıdır. Aksi halde sıcaktan bulanabilirler ve nedensiz olarak havlayabilirler. Psikolojik olarak hassas oldukları için asla yalnız kalmayı kaldıramazlar ve depresyona girerek ani karakter değişimi yaşayabilirler.

Ailesiyle birlikte vakit geçirmeyi çok sevdiklerinden sürekli onlarla beraber olmak ister ve onsuz bir yere gideceklerini anladıklarında “ben de buradayım” derlermiş gibi iletişim kurmaya çalışırlar. Oyun oynamayı çok sevdikleri için oyuncaklarını uzak yerlere saklarlar ve bir zaman sonra onları bulmaya çalışarak avlarlar. Duygulu olmalarının yanı sıra zeki ve cesur oldukları için öğrenmeye çok açıklardır.

Eğitilme oyunları oynamayı çok severler ve kısa süre içerisinde her şeyi algılayarak sahibinin dediği komutları yerine getirebilirler. Amerikan Cocker’lerin tüyleri uzun oldukları için çocukların dikkatini çeker ve aniden tüylerini çekmeye kalkışırlarsa bu onu kızdırabilir ve ufak tefek ısırma eylemlerinde bulunabilirler. Evdeki diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilirler ve bazen yaramazlık yaparak, hayvan arkadaşlarının üzerine çıkabilirler veya yalayabilirler. Bu tarz hareketlerine kızmamalı, çünkü onların yaradılışlarında bu gibi davranışlar olduğu için kendilerini değiştiremezler ve engellenmelerini de istemezler.

5. Amerikan Staffordshire Teriyeri

Amerikan Staffordshire Teriyeri
Amerikan Staffordshire Teriyeri

Görünümleri sanki Pitbull’a benzediği için sıklıkla birbirlerine karıştırılabilirler. Her ne kadar korkunç ve vahşi köpek gibi dursalar da aslında çok sıcakkanlı ve sakin köpeklerdir. Amerikan Staffordshire, meydana geldikten sonra bekçi ve koruma köpekleri olarak yetiştirildikleri için korkusuz ve özgüveni yüksek olan cinslerdir. Kaslı ve güçlü vücut yapılarına sahiptirler ve diğer hayvanların darbelerinden kolay kolay etkilenmezler.

Sahiplerine karşı fazlasıyla sadık olurlar ve onların yabancı birileriyle görünce sanki zarar veriyorlarmış gibi hissederler. Aniden yüksek sesli havlamaya başlarlar ve sahibinin yanına gelerek onu korumaya çalışırlar. Sahibi yanında olmasa bile köpek oyuncaklarıyla kendi başlarına sıkılmadan vakit geçirebilirler. Tam bir aile köpeği oldukları için sahipleriyle birlikte kamp yapmaya veya uzun yürüyüşlere çıkmaya bayılırlar.

Kendinden küçük hayvanları gözlerine kestirirler, onları avlamasalar bile kovalarlar ve yakalamaya çalışırlar. Bu onların çok hoşlarına gider ve sanki sahibinden övgü beklermiş gibi yakaladıkları avlarını memnuniyetle gösterirler. Sürekli olarak ondan kaçan birileri olmasını istedikleri için enerjili ve eğlenceli oyunlar oynamak isterler. Mesela Amerikan Staffordshire ile kaliteli vakit geçirmek ve mutlu etmek için koşturmaca, saklambaç veya nesne yakalama gibi oyunlar oynanabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?