Kedi severler Türkiye’de yaygın olan kedi cinslerini merak ediyorlar. Merak edenler için Türkiye’deki kedi ırkları listesini araştırdık.

Hayvanlar aleminin en tatlısı, hiç şüphesiz kedilerdir. Bazen o kadar yaramaz oluyorlar ki, kızmaya bile kıyamıyoruz. Bakışlarıyla ve miyavlamalarıyla sanki bizimle konuşmak istermiş gibi hareketlerde bulununca, hemen kalbimiz eriyor. Dünyada o kadar fazla kedi cinsi var ki, hepsini tanımak ve kökeninin nereye dayandığını bilmemiz kolay olmayabilir. Her kedinin karakteri farklı olduğu için kimisinin çok sakin davranışları varken, kimisinin de enerjisi yüksek olduğu için yerinde duramayan türlerdir. Genellikle Avrupa’da meydana gelen kedilerin genetiğiyle oynandığı için çok farklı cinsler ortaya çıkabiliyor.

Bilim insanları bu tarz konuları kabul etmeseler de bazı bilimsel araştırmalarda, kedilerin genetiğinin %40 oranla değiştirildiğine dair sonuçlar çıkmıştır. Kedilerin genetiğiyle oynanmasını durduramayız belki, fakat cins kedi yerine sokak kedilerini sahiplenme oranını yükseltebiliriz. Bizim ülkemizde çok az kedi cinsi olduğu için sokak kedileri de cins olarak biliniyor. Sokak kedileri cins değil, yalnızca kedilerin alt sınıfı olarak adlandırabiliriz. Bazı insanlar sokak kedisi sahiplenmek yerine, cins kedi sahiplenmek isteyebilir. Yurt dışından getirtmeye kadar işler büyümeden, yazdığımız yazıyı inceleyerek, Türkiye’deki kedi ırklarını öğrenip cins kedi sahiplenebilirsiniz.

Türkiye’deki Popüler Kedi Cinsleri

Kökenleri bizim ülkemize dayanmasa da Türkiye’de çok yaygın olan ve karşılaşmanız çok muhtemel olan kedi cinsleri bulunuyor. Sokaklarımızda olan kediler bir yana, insanlar tarafından çok sayıda sahiplenilen kedi cinsleri vardır. Bu yazımızda sizler için Türkiye’de bulunan kedi ırklarını araştırdık ve ayrıntılı biçimde yazdık. İşte Türkiye’de sıklıkla denk geleceğiniz kedi ırkları;

1. Tekir Kedi: Türkiye’de En Çok Görülen Kedi Irkı

Tekir Kedi: Türkiye’de En Çok Görülen Kedi Irkı
Tekir Kedi: Türkiye’de En Çok Görülen Kedi Irkı

Tekir Kedi‘sini merak etmeyin, çünkü her camdan baktığınızda görebilirsiniz😹 Ana vatanları Anadolu’ya dayanan Tekir Kedi’ler, zorlu hayat şartlarında, arabaların altında ve kapıların önünde yaşadığı için bağışıklık kazanmışlardır. Olumsuz durumlara karşı dayanıklı yapıları vardır ve en ufak seste tehlikeyi algılayarak, kendini savunmaya alır. Sağlık durumları iyidir ve hastalıklara karşı direnç gösterirler. Genellikle kısa, sık ve ipeksi tüyleri olsa da bazı Tekir Kedi’lerin tüyleri yoğun ve uzun olabilir. Gözleri çoğunlukla yuvarlaktır, fakat badem gözlü olan Tekir Kedi’ler de bulunmaktadır. Tekir Kedi sayısı çok fazla olduğu için hepsinin karakteri ve tüy renkleri birbirinden farklıdır. Genellikle sarı, kahverengi, siyah, çikolata ve desenli tüyleri bulunur. Tekir Kedi besliyorsanız; ona yüksek içerikli vitamin içeren mamalar verirseniz, tüy yapısını ve kalitesini arttırabilirsiniz.

Diğer kedilere göre çok iyi avcılardır ve havada uçan minik böceği bile görüp, patileriyle yakalamak için elinden geleni yaparlar. Tıpkı okullarda gördüğümüz çalışkan öğrenciler gibi hırslı yapıları vardır. Sokakta yaşama kapasiteleri de olsa da sahiplenildiğinde ev ortamına alışır ve uyum gösterir. Zeki ve meraklı oldukları için bir hayli yaramazlık yapabilirler. Eğitilmeye açık zeka seviyeleri yoktur, onlar kafalarına göre yaşamayı tercih ederler. Komut almayı sevmezler; sizi dinliyormuş gibi yapar ama çoğu zaman bir kulağından girip, bir kulağından çıkar 🙀 Türkiye’deki kedi ırkları listesinde olan Tekir Kedi’yi sahiplenerek, sokaktaki zorlu şartlar altında yaşayan bir kediyi kurtarabilirsiniz.

2. Sarman Kedi

Sarman Kedi
Sarman Kedi

Tekir Kedi’lerin bir alt sınıfı olan Sarmanlar, genellikle sarı tüyleri ve sarı gözleri ile tanınırlar. Tüylerinin rengi hariç; yüz tipi, görünüşleri ve karakterleriyle Tekir Kedi’ye benzerler. Ana vatanları Fransa olduğu yönünde görüşler olsa da Türkiye’de çok yaygınlardır. Dışarıda gördüğünüz kediler arasında hangisi Sarman, hangisinin Tekir Kedi olduğunu şuradan anlayabilirsiniz; Sarmanların tüyleri, Tekirlere göre daha uzun ve gürdür. Gözleri genelde yuvarlaktır ve sarı göz rengine sahiptirler. Çok zeki kedilerdir ve Sarman Kedi’yi kolaylıkla eğitebilirsiniz. Sokakta beslediğiniz Sarman Kedi varsa, size çabuk bağlanır ve sizi tanıyarak hemen yanınıza gelir. Çok uysal ve sakin bir kedi olduğu için özellikle çocuklara karşı çok sıcakkanlıdır.

Kilo almaya çok müsait yapıları olduğu için sınırlı olarak mama vermelisiniz. Beyaz atletli dayıları bilirsiniz, görünüşleri aynı onlara benzer 😹 Uysal bir kedi olduğu için sokaktan geçen insanlara sırnaşır ve kendilerini sevdirir. Baştan aşağı sarı veya beyaz-sarı görünüşleri olduğu için karşıdan çok tatlı görünürler ve sevmeden duramazsınız. Yanakları tombul olduğu için sıkarak sevdiğiniz zaman genellikle tepki vermezler çünkü, şişko olduklarını onlar da bilirler 😿 Türkiye’de yaygın olduğu için Sarman Kedileri her yerde görebilirsiniz.

3. Smokin Kedi

Smokin Kedi
Smokin Kedi

Daha önce doğuştan takım elbiseyle doğan kedi görmüş müydünüz? Smokin Kedi’yi görür görmez aklınıza düğünde terk edilen damat figürü gelebilir 😹 Tüy renkleriyle tıpkı damada benzediği için komik görünüşleri vardır. Sırt ve kuyruk siyah renk; göğüs, bacak ve pati kısımları ise beyaz renkte olur. Kafa yapısı orta boyuttadır ve tombiş suratları vardır. Gözleri yuvarlak ve hafifçe yukarı doğru çekiktir. Genellikle yeşil göz rengine sahip olurlar. Her Smokin Kedi’nin görünüşü aynı olmadığı için siyah ve beyaz tüy bölgeleri farklı olabilir. Genellikle çene kısmına kadar siyah, çene altı bölgesi ise beyaz renk olur. Smokin Kedilerin renk paleti gibi tüyleri olduğu için bazı ülkelerde şans getiren kedi olarak da biliniyor.

Smokin Kedileri, tıpkı köpekler gibi atılan eşyaları geri getirir ve bu tarz oyunlarına bayılır. Sahibine karşı yoğun bir sevgi duyar ve hep yanında kalmasını ister. Çok zeki bir kedi olduğu için sahibinin ne dediğini ve duygularını hemen anlayabilir. Heyecanlı bir kedi olduğu için eve geldiğiniz zaman oradan oraya koşarak, geldiğinizi kutluyormuş gibi davranır. Kucağı ve pek ilgiyi sevmediği için bazen onu sevmek istediğinizde izin vermeyebilir. Canı istediği zaman yanınıza gelir veya kırk yılda bir yanınıza uyumaya karar verir. “Sylvester” diye bir çizgi film vardı, mutlaka bilirsiniz. Oradaki kedinin de Smokin Kedi olduğunu biliyor muydunuz?

4. Ankara Kedisi

Ankara Kedisi
Ankara Kedisi

Ana vatanı Türkiye olan Ankara Kedisi, saf kedi ırkıdır. Avrupa ülkelerinde “Angora Kedi” olarak bilinir. Diğer kedilere göre çok uzun süre yaşarlar ve bağışıklık sistemleri güçlüdür. Ankara Kedisi’nin en belirgin özelliği çok uzun ve yoğun tüyleri olmasıdır. Kafa büyüklükleri normaldir ve çene kısmına doğru hafifçe daralan yapısı vardır. Vücut yapısı orta boyutta olmasına rağmen kaslı ve atletik yapıları vardır. Gözleri boncuk gibi yuvarlaktır ve çok dikkat çeker. Genellikle göz renkleri mavi olur, fakat kehribar-sarı, mavi-yeşil, yeşil-sarı göz renklerine de sahip olabilirler. Kuyruk kısımları kalın ve tüylüdür. Hatta yürürken kuyruklarını sırtına doğru kıvırarak yürürler.

Ankara Kedisi, tıpkı görünüşlerinin tatlı olduğu gibi davranış bakımından da çok yumuşak ve asil davranırlar. Sahibine karşı çok bağlıdır ve sürekli beraber vakit geçirmek isterler. İnsanlara karşı çok sıcakkanlı davrandığı için eve gelen yabancı misafirin yanına giderek kendini sevdirir ve bir zaman sonra oyuna davet edebilir. Sosyal kediler olduğu için özellikle köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Meraklı olduğu için evdeki eşyaları karıştırır ve keşfetmeye açıktırlar. Ankara Kedisi, insan davranışlarını taklit edebilen tek kedi türüdür. Türkiye’deki kedi ırkları listesinde olduğu için çok şanslıyız.

5. Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Türkiye’nin ve Van Şehri’nin gözdesi bir kedidir ve Avrupa’da “Turkish Van” olarak bilinir. Van Kedisi’nin orta-büyük boyut arası vücudu vardır ve çok kuvvetlidir. Tüyleri çok yoğundur ve kalitesi de çok yüksektir. Onu görür görmez tüylerinin ipekliğini ve kadifemsi yapısını hemen fark edebilirsiniz. Tüyleri yoğun olduğu için su geçirmez ve bu nedenden dolayı da suyu sevdikleri söylenir. Kulakları orta boyutta ve uçları oval şekildedir. Gözleri boncuk gibi yuvarlaktır ve göz bebekleri de büyüktür. Kehribar-mavi, kehribar-mavi, mavi-yeşil veya yeşil-sarı göz renklerine sahip olabilir. Burun bölgesi, diğer kedilere göre biraz daha uzun ve çıkıktır.

Aşırı derecede sıcakkanlı olduğu için genellikle çocuklu aileler Van Kedisi’ni tercih ederler. Hiç tanımadığı insanlarla bile çok iyi anlaşır ve yanına giderek kendisini sevdirmeye izin verir. Özellikle çocuklarla arası çok iyi olduğu için onların her türlü oyununa kolayca dahil olabilir. Hisleri ve iletişim tarafı çok yüksektir ve sahibinin ne demek istediğini kolaylıkla anlayabilir. Saldırmayı sevmediği için tırnaklarını kullanmaz ve ısırmaz. Özellikle evinizde bebek-çocuk varsa mutlaka Van Kedisi sahiplenmenizi öneririz.

6. İran Kedisi

İran Kedisi
İran Kedisi

Fars Kedisi (Persian) olarak da bilinen İran Kedisi’nin kökeni çok eskiye dayanır. İsminden de anlaşılacağı gibi ana vatanı İran’dır. Burun bölgesi basık olduğu için göz ve solunum hastalıklarına da oldukça yatkındır. Gözleri iri ve yuvarlaktır ve genellikle mavi, yeşil, kehribar ve altın göz renklerine sahip olurlar. İri ve yuvarlak patileri olmasına rağmen bacakları diğer kedilere göre biraz daha kısadır. Bu nedenden dolayı gövdesi yere yakındır. Boyun, ense ve sırt bölgesinde yoğun tüyleri vardır ve kaslı bir kedidir. Tüyleri çok pofuduk olduğu için onu her daim sıkıştırmak ve sevmek isteyeceksiniz 😻 Genellikle beyaz, krem, sarı, kahverengi, siyah, gri ve çikolata renklerinde tüyleri vardır.

Diğer kedilere göre zeka seviyeleri çok yüksektir ve eğitilmeye de yatkındır. Çok sakin, uysal ve fazla miyavlamayan kedidir. İran Kedisi, sahibine karşı çok bağlı ve sevgi dolu olduğu için çok fazla sahipleniliyor. Sahiplenildiği ilk zamanlar çekingen gibi davranır, fakat alıştığı zaman çok mutlu bir hayatınız olacağından emin olabilirsiniz. Tüyleri çok uzun ve gür olduğu için fazlasıyla tüy döker ve haftada 2-3 kez taranmaya ihtiyaçları vardır. Türkiye’deki kedi ırklarından biri olduğu için çok sık aralıklarla denk gelebilirsiniz.

7. Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

İskoçya’da çiftçilik yapan biri tarafından keşfedilen Scottish Fold, kendine has kulak yapısı sayesinde çok ünlenmiştir. Kalıtsal kıkırdak kulak sorunu nedeniyle, her iki kulağı da öne doğru kıvrıktır. Sırf bu rahatsızlığından dolayı üretiminin durdurulmasına karar vermişler. Amerika’ya götürülerek, üretimine tekrar devam edilmiştir. Long hair ve short hair olarak ayrılmak üzere iki farklı tüy seçenekleri vardır. Gözleri boncuk gibi küçük ve parlaktır. Göz renkleri genellikle sarı, yeşil, kahverengi ve kehribardır. Türkiye’deki insanlar genelde Scottish Fold sahiplenirler ve çok da memnun olduklarını söylerler.

Cana yakın ve uysallığıyla herkesi kendine hayran bırakabilir. Sahibine kısa sürede bağlanır ve her yere onunla beraber gitmek ister. Hatta çoğu zaman sahibi nereye giderse, peşinden giderek takip eder. Çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanır ve özellikle çocukların yanına giderek sevmelerine izin verir. Ev halkından yeterince ilgi ve sevgi göremezse, depresyona girebilir ve psikolojisi bozulabilir. Scottish Fold sahiplenecekseniz, ona mutlaka aşırı sevgi ve ilgi göstermelisiniz. Öyle masum bakışları vardır ki, yaramazlık yapsa bile ona kızmaya kıyamazsınız.

8. British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

İlk olarak İngiltere’de üretilmeye başlanan British Shorthair, uzun bir geçmişe sahiptir. Çok asil bir kedi cinsi olduğu için İngiltere’de “meşhur kedi” olarak hitap edilmiştir. Kafaları top gibi yuvarlaktır ve yanakları şişkodur. İşte bu yüzde British Shorthair’ı severken önce yanaklarınızı sıkmanızı öneririz😹 Gözleri boncuk gibi yuvarlak olduğu için çok masum bakışları vardır. Sarı, altın, kahverengi ve turuncu göz rengine sahiptir. Kısa, sık, ipeksi ve kaliteli tüy yapısı vardır. Genellikle duman, gri, kahverengi tonlarında tüy renkleri vardır.

Hareketli kedi olmadığı için oyun oynamayı pek sevmezler. Genellikle evde kendine bir köşe bulur ve orada oturarak ve geleni geçeni izler. Çok sabırlı kedi olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşır ve küçük oyunlarına katılabilir. Evde savaş çıksa bile hiç yerinden kalkmaz ve tepki vermez. Titiz kedi olduğu için günün yarısı kendini temizlemekle geçer. Sahibini kucağında oturmayı sevmezler, fakat canı istediği zaman yanına giderek, sahibiyle beraber uyumak isterler. Evdeki eşyalara zarar vermez ve tırmanma, atlama gibi eylemleri yoktur. Türkiye’deki kedi ırkları listesindedir ve British Shorthair’ı sahiplenmek için rahatlıkla bulabilirsiniz.

Scottish Fold ve British Shorthair gibi değer gri kediler neler merak ediyorsanız gri kedi cinsleri içeriğimize bakmanızda fayda var, ayrıca gri kediniz için isim arıyorsanız da gri kedi isimleri sizin için faydalı olacaktır.

9. Bombay Kedisi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Siyah panter olarak bilinen Bombay Kedisi, çok havalı ve cool bir kedidir. 1970’li yıllarda Burmese Kedi ve American Shorthair çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelmiştir. Orta boyutta vücudu vardır ve tüyleri kısa olmasına rağmen tüy kalitesi çok yüksektir. Karşıdan baktığınızda tüylerinin ne kadar parlak ve kadife yapısında olduğunu fark edebilirsiniz. Kafa yapısı yuvarlak ve yüz hatları keskindir. Burun kısımları hafif basık ve diğer kedilere göre yuvarlak biçimdedir. Patileri yavarlak, bacakları uzun ve kaslıdır. Gözleri yuvarlaktır, fakat çok keskin bakışları vardır. Genellikle mavi, bakır, yeşil ve altın göz renklerine sahiptirler.

Sevecen ve sıcakkanlı kedi olduğu için herkesi kendine kolaylıkla sevdirebilir. Aşırı meraklı oldukları için evi biraz dağıtabilir ve yaramazlık yapabilirler. Evde yaşayan sahipleriyle hep bir arada olmak ister ve yalnız kalmaktan nefret eder. Eğer yoğun bir iş/okul hayatınız varsa, Bombay Kediniz evde yalnız kalacağı için pek anlaşamayabilirsiniz. Gece kalktığınız zaman dikkatlice adım atmanızı öneririz, çünkü Bombay Kedisi simsiyah olduğu için gece görünmez ve yanlışlıkla bir tarafına basabilirsiniz 😹 Türkiye’de sahiplenen kişiler yaygın olduğu için sık sık bu cinse rastlayabilirsiniz.

10. American Shorthair

American Shorthair
American Shorthair

Amerika’da en çok değer verilen American Shorthair, Türkiye’de insanlar tarafından da çok sahipleniliyor. Güzelliği ve sakinliğiyle herkesin kalbine taht kurmayı başarıyor. Orta büyüklükte vücudu vardır ve yaklaşık 5-7 kg ağırlıkları vardır. Tüyleri çok kısa olmasına rağmen tüy kalitesi oldukça yüksektir. Kendilerine has tüy rengi ve deseni olmadığı için her kedi de farklı renk ve desenlerde tüyler görülebilir. Hatta görünüşleri itibariyle Tekir cinsiyle de çok benzerler. Dışarıda Tekir Kedi gördüğünüzde bir an “bu American Shorthair mi acaba?” diye düşünebilirsiniz. Gözleri küçük, yuvarlak ve belirgindir. Göz kapakları diğer kedilere göre biraz düşüktür. Genellikle bakır, sarı, altın ve yeşil göz renkleri vardır. Yanakları şişko olduğu için onu her gördüğünüzde sıkmak ve öpmek isteyeceksiniz 😻

Sıcakkanlı bir kedidir ve sahibine normal derecede bağlılık gösterir. Diğer kedilere göre özgürlüklerine düşkündür ve canı nasıl isterse öyle davranmak ister. Sanırım bu özelliklerini de Amerikalılardan almış olmalılar. American Shorthair’ın iştahı çok açık olduğu için obeziteye yatkın yapıları vardır. Hatta siz yemek yerken sizi izler ve uzaktan yemeğinizi gözüne kestirebilir 😹 Kedinize ölçülü olarak doğru mama türlerini vermeye dikkat etmelisiniz. Yaklaşık ömürleri 15-20 yıldır, fakat iyi bakılırsa 20 yıldan uzun süre yaşayabilir. Türkiye’deki kedi ırklarından biri olduğu için de ülkemize yabancı değillerdir.

Türkiye’de bulunan kedi ırkları yazımızı okuduktan sonraki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi merak ediyorum. Aşağıda bulunan yorum kısmında sorularınızı veya bilgilerinizi yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz! Patili günler!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Türkiye’deki 10 Kedi Irkı".
  • Çmn

    Kediler hakkında çok az bilgim varmış.