Miyavliyo
Safkan British Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Safkan British Shorthair Nasıl Anlaşılır?

En özel kedi cinsleri içerisinde yer alan Safkan British Shorthair nasıl anlaşılır? Bugünkü yazımızda detaylıca açıkladık.

Her kedinin fazla cinsleri ve ırkları bulunmaktadır. Bir kediye baktığınızda hangi cins olduğunu anlarsınız, fakat hangi cinse ait olduğunu bilemeyebilirsiniz. Mesela British Shorthair cinsi kediler görünümleri ve karakteristik yapıları ile diğer kedi cinslerinden kolayca ayrılabilen cinslerdendir. Safkan kediler, kırma kedilerden çok farklı olduğu için kimi insanlar safkan kedi sahiplenme konusunda epey düşünüyorlar.

Kırma veya safkan kedi fark etmeksizin kendinize tüylü dost sahiplenmek istiyorsanız, hiç dış görünüşüne bakmadan aranızda bağ kuran kediyi tercih etmelisiniz. British Shorthair’ın safkan cins olduğu için ayırt etmeniz kolay olacaktır. Safkan British Shorthair nasıl anlaşılır? dış görünüşü ve karakter özellikleri nelerdir? detaylıca açıklayalım.

Safkan British Shorthair
Safkan British Shorthair

Safkan British Shorthair Genel Özellikleri

Bu cins kedilerin en belirgin özellikleri arasında dış görünümleri gelmektedir. British Shorthair cinsi kediler tüylerinin kısa ve sağlıklı olması ile tanınır. Tüyleri kısa ve kalındır ve ilk bakışta hemen dikkat çeker. Gür, kalın ve oldukça sağlıklı ve bakımlı olan tüyleri bu cins kedilerin cinsini kolayca ayırt edilmesini sağlar. British Shorthair tüylerinin bakımı için haftalık düzenli olarak tüylerini taramamız yeterli olacaktır. Çok sık bir şekilde taramamıza gerek yoktur. Haftada bir tüy bakımını yapmamız yeterlidir.

Safkan British Shorthair’ın yuvarlak bir yüz hattına sahiptir. Toparlak yüzleri onları hemen ele veren karakteristik özellikleri arasındadır. Yüzlerinin şirinliği onlara karşı sempati duymamızı sağlamaktadır. Yüzleri gülümser gibi durmaktadır ve sempatik bir cins olan bu cin kediler sanki devamlı gülüyormuş izlenimini verir. Bu yönleriyle kedi dostlarından artı puan almaktadırlar. Gözleri iri ve yuvarlaktır ve bizi büyülemeye yetmektedir.

Hemen tüm renklere sahiptirler, fakat genelde renkleri gri ya da mavi olsa da diğer kedilerde olan hemen bütün tüy renklerine de sahiptirler. Farklı pek çok tüy renginde British Shorthair’a rastlamak mümkündür. Heybetli ve güçlü bir yapıdadırlar ve tüyleri yumuşacık olsa da bu cins kediler son derece güçlü bir yapıya sahiptir.

Bacakları ve patiler oldukça kaslı ve kuvvetli, omuzları da yine aynı şekilde güçlü ve geniştir. Kulaklarının uçları yuvarlaktır ve orta uzunlukta kulak yapısına sahip olan bu cins kedilerin belirgin özelliklerinden birisi de kulaklarının ucunun yuvarlak olmasıdır. Bu görünümleri ile cinslerini kolayca belirtmektedirler.

Safkan Kedi British Shorthair
Safkan Kedi British Shorthair

Safkan British Shorthair Karakteristik Özellikleri

Safkan British Shorthair karakteristik özellikleri, bu cins kedilerin tanınmasında bize yardımcı olmaktadır. British Shorthair temel karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Oldukça uyumlu bir mizaca sahiptirler,
 • Sahipleri ve diğer insanlarla iletişim konusunda güçlük çekmezler,
 • Çocuklarla araları son derece iyidir,
 • Çocuğunuza iyi bir ev arkadaşı olarak bu cinsi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz,
 • Sakin ve uyumlu bir yapıya sahiptirler,
 • Bulundukları ortama kolayca adapte olabilecek yapıdadırlar,
 • Köpeklerle de araları genelde iyidir,
 • Sahipleri ile bir arada bulunmaktan hoşlansalar da kucağa alınmak gibi özel ilgi gösterilerine de gerek duymazlar,
 • Sahiplerinin varlığı onların mutlu olması için yeterlidir,
 • Çok hareketli bir yapıları olmadığı için ev içinde sizi rahatsız etmeden durabilmektedirler. Bu durum eşyalarına zarar gelmesinden korkan ev sahipleri için olumlu bir durumdur.

Safkan British Shorthair’ın farkını anlamak için dış görünüş ve karakter özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır. British Shorthair, her alanda özel bir kedi olduğu için onun her türü ve haliyle hayatınıza pozitiflik katabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

2 yorum
 • British erkek kedim var, 9 aylık şu an. 3 aylıktan itibaren aşırı derecede tüyleri dökülüyor tane tane değil topuzuyla dökülüyor. Mantar aşısı da yaptırdım önce mantardandır denilmişti. Ne yapmalıyım? Beslenmesine de dikkat ediyoruz.

  • Merhaba. Mantar/gül hastalığı veya egzama olma olasılığı yüksek. Mantar aşısı, mantardan %100 korumaz bunu bilmeliyiz. Kediniz son zamanlarda stres, agresiflik, iştah kaybı, ishal gibi sorunlar var mıydı? Kalsiyum ve vitaminli mamalar veriyor musunuz?