Şık kıyafetiyle zarafet saçan bir kedi cinsi biliyor musunuz? Mesela smokin giymiş bir kedi cinsi… Smokin kedi hakkında hazırladığımız içeriğimiz sizlerle.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik65
Oyunculuk65
Bakım İhtiyacı50
Sıcakkanlılık75
İlgi İhtiyacı65
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik55
Kıl Dökülmesi50
Sahibine Şevkat70
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk60
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk60
Zeka Seviyesi75
Yabancılarla Dostluk60
Sosyal ihtiyaçlar70
Bilgiler

Smokin giymiş kediler… Biraz hayal gibi. Ya da bir kedi güzellik yarışmasından garip bir fotoğraf karesi. Fakat Smokin Kedi doğal olarak gelişmiş tüylerinin bir smokin kadar şık hâliyle çizgi filmlerimizde, sokaklarımızda ya da saraylarda rastlayabileceğimiz bir kedi cinsi. Ülkemizin kedi zenginliği içerisinde de önemli bir yere sahip olan smokin kedi bu şıklığıyla insanlara iyi giyinmeyi bile öğretebilir.

Smokin kedi nedir? Hangi cinsler Smokin olabilir? Smokin Kedi özellikleri nasıldır? Smokin Kedi hakkında merak edilen her şey içeriğimizde.

Smokin Kedi Cins midir?

Yaygın adıyla Smokin Kedi, diğer adıyla Tuxedo Kedi, aslında bir cins olmayan kedilerdir. Tıpkı tekir ve sarman gibi belli bir cinsi değil bir renk – desen kombinasyonunu ifade eder. Smokin Kedinin kürkündeki renk desen kombinasyonu aslında “bicolor” olarak adlandırılan desene bağlıdır. İki renkli anlamına gelen bu desen, adından da anlaşılacağı üzere iki rengi farklı şekillerde taşıyan kedileri nitelemek için kullanılır. Bu renkler çeşitli dağılım özelliklerinde olabildiği gibi geniş bir skalada da olabilir.

Smokin Kedi, ismini bildiğimiz smokinden almıştır. Bir smokini gözünüzde canlandırarak onun neye benzediğini kolayca tahmin edebilirsiniz. Şık kesimli siyah bir ceket, önü kapalı ve içinde bembeyaz bir gömlek… Tam da göğüs kısmındaki beyazlık bakışları üzerine çekiyor. İşte bu kadar! Şimdi bu şık kıyafeti bir kediye giydirelim. Genellikle göğüs kısmı beyaz olan ve geri kalanı siyah yoğunluklu olan kediler üst başlıkta bicolor, alt başlıkta ise Smokin olarak adlandırılır. Bu arada onun bir cins değil de bir desen olmasına üzüldüyseniz iyi bir haberimiz de var. İnsanlık tarihi çok meşhur smokin Kedi’lerle dolu 😊 Sürekli Tweety’yi yakalamaya çalışan Sylvester bir smokindir. Ünlü çizgi film karakteri Kedi Felix de öyle. Ya da bir zamanlar Beyaz Saray’da yaşamış Bill Clinton’ın kedisi Socks.

Kısacası Smokin Kedi bir cins adı değil. Aksine pek çok cinsten kedi smokin deseni taşıyabilir. Smokin deseni diğer bicolor desenlerin siyah ve beyaz kombinasyonlarıyla karıştırılabilir. Bu yüzden bicolor deseni biraz daha yakından tanımak faydalı olacaktır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Sarman Kedi

Bicolor Desen Nedir?

Bicolor desen renklerinden birisi beyazdır. Smokinin göğsü ve boynu buna iyi bir örnektir. Diğer renk ise siyah, mavimsi gri veya krem olabilir. Bunlardan en nadir görüleni krem – beyaz kombinasyonudur. En popüler olanı ise smokin gibi siyah – beyaz kombinasyonudur. Bu renklerin vücut üzerindeki dağılımı ve dağılım biçimleri de farklılık göstermektedir. Bu çeşitlilik oldukça geniştir. Ancak buna verilebilecek en iyi örnek çok iyi tanıdığımız Van Kedisi ve Ankara Kedisi‘dir. Özellikle Van kedisi bicolor deseninin alt desenlerinden birine adını vermiş ve Van deseni olarak anılan bir desen yaratmıştır. Asalım bayrakları 😊 Fakat Van deseni bile kendi içerisinde en az üç farklı dağılım biçimine ayrılıyor. İşte bu yüzden tüm bicolor desen renk dağılım biçimlerini sıralamak için ayrı bir yazı bile yazılabilir.

Bicolor desen içerisinde yaygın olan dağılım biçimlerinden bazıları şunlardır:

 • Smokin,
 • Van,
 • Madalyon: Göğüste bir madalyon şeklinde görülen 1. renk,
 • Alacalı (İnek): Vücuda dağınık şekilde yayılmış büyük benekler şeklinde 2. renk, siyah beyaz inek deseni gibi,
 • Mask and Mantle (Maske ve Manto): Üst kafa ve sırtta genişçe yayılan 2. renk.

Bunlar sadece yaygın olanlar. Bunların dışında pek çok bicolor desen de görülebiliyor. Hatta bu sıralananların da renk yoğunluklarına göre alt varyantları biliniyor. Biz şimdilik sadece smokin ile ilgileniyoruz.

Smokin kediye isim arayışındaysanız size iyi haberimiz var. Daha önce yayınladığımız Siyah & Beyaz (Smokin) kedi isimleri yazımızdan dilediğiniz Siyah Beyaz ismi kedinize verebilirsiniz.

Smokin Kedi Cinsi
Smokin Kedi Cinsi

Smokin Kedi Hangi Cins Olabilir?

Kısa bir cevap: Neredeyse her cins smokin desen özelliği gösterebilir. Bu tamamıyla kedinin soyağacına ve taşıdığı genlere bağlıdır. Genetikte basit bir kural vardır. Baskın gen ve çekinik gen. Bazı cinsler bu özelliği baskın gen olarak taşıma eğilimindeyken bazılarında çekinik olarak taşınacaktır. Bu da yine tamamen kedinin atalarına bağlı olacaktır. Elbette başlangıçta bu özellik bir genetik mutasyonla ortaya çıktı fakat her Smokin Kedi kendi genlerinin mutasyona uğramasını beklemiyor. Bunun yerine bu özelliği atalarından miras alarak taşıyor.

Peki hangi kedi cinsleri buna daha yatkındır? Biraz zor bir soru ama cevapsız değil. Bir kedinin smokin olabilmesi için öncelikle bicolor olması gerekecektir. Bicolor olması için de atalarından bu genleri baskın veya resesif olarak almış olması gerekecektir. Bundan sonrası yine o kedinin kendi macerası olarak gelişiyor. Kedi aldığı genlerin niteliğine göre çeşitli desenlerde bicolor olabilir. Ama her bicolor kedi Smokin Kedi olmak zorunda değildir.

Van Kedisi, Ankara Kedisi, American Shorthair, Manx (Manks), Maine Coon, İran Kedisi, Sibirya Kedisi, Japanese Bobtail ve British Shorthair kedi cinslerinin bu özelliği en yaygın geliştiren kedi cinsleri olduğu bilinmektedir. Bunlardan herhangi birinin smokin deseni geliştirme ihtimali diğer cinslere göre daha yüksektir. Öte yandan safkan olmayan kedilerde de sıklıkla görülebilir. Özellikle ülkemizdeki sokak kedilerinin çoğu Anadolu’da doğal olarak yetişmiş Van kedisi ve Angora kedisi cinslerinin safkan olmayan torunları. Bu yüzden evimizden çıkıp etrafımıza baktığımızda bicolor kedi veya Smokin Kedi görmemiz çok olası.

Smokin Kedi Kişiliği

Smokin Kedi belli bir cins olmayıp pek çok cinste görülebilen bir özellik olduğundan bu kedilerin karakteri ve kişiliği hakkında kesin yargılara varmak oldukça zor. Onlara atfedilen zekâ, sıcakkanlılık, şefkat, oyunculuk, sosyallik, sadakat gibi bazı özellikler olsa da bunların hiçbir kanıtı yok. Özellikle, zekâ konusunda üstüne toz kondurmayan kedi severlere kötü bir haberimiz var. Bu doğru değil. Elbette çok zeki Smokin Kedi’ler olabilir. Ama bir o kadarı da sandığımız kadar zeki olmayabilir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Scottish Fold

Bicolor geni sadece dış görünüşü etkileyen bir gen olduğundan kişilik özellikleri kedinin cinsine ve geçmişine göre değişken olacaktır. Bu yüzden bir Smokin Kedi sahiplenmeden önce cinsini öğrenebilir ve o cins hakkındaki içeriklerimize göz atarak kedinizin kişiliği hakkında fikir edinebilirsiniz. Örneğin smokin desenli bir Van kedisi sahiplenecekseniz Van kedisi’nin özelliklerini anlattığımız içeriğimizi incelemeniz en iyisi olacaktır.

Tüm bunlara rağmen Smokin Kedi’lerin kişiliğini açıklayan daha kabul edilebilir bir teori de var. Tuxedo kedilerin antik çağlardan beri insanlarla birlikte yaşadığına dair bulgulardan yola çıkarak onların binlerce yıl içerisinde insanlara mükemmel uyum sağladığı düşünülüyor. Elbette bu smokin olmayan eski evcil kediler için de geçerli olacağından sadece smokin özelliği olmaktan çok uzakta.

Tuxedo Kedi
Tuxedo Kedi

Smokin Kedi Tarihçesi

Tıpkı kişilik özelliklerinde olduğu gibi tarihçesinde de belli bir hikâye anlatmak oldukça zordur. Her smokin soyağacı farklı bir hikâyeye sahip olabilir ve bunların hepsini takip edebilmek oldukça zordur. Yine en iyisi hangi cins smokin hakkında bilgi edinmek istiyorsanız o cinsin özelliklerini paylaştığımız içeriklerimize göz atmanız olacaktır. Kedi cinsleri sayfasından diğer cinslere ulaşabilirsiniz. Ancak smokin Kedi tarihçesi hakkında bilinen bazı gerçeklerde var. Evcil kedilerin en eski atalarının yaşadığı ve kedilerin kutsal sayıldığı Antik Mısır eserlerinde tasvir edilen kedilerin çoğunun bicolor özelliği gösterdiği biliniyor. Bu da demek oluyor ki Tuxedo kediler, kedi tarihinin neredeyse en başından beri bizimleler.

Smokin Kedi Özellikleri

Smokin Kedi özellikleri içerisinde öne çıkan tek özellik tüy özellikleridir. Bunun dışındaki özellikler her cinsin farklı şekillerde taşıdığı özellikler olacaktır. Kafa yapısı, vücut yapısı gibi özellikleri smokin desenden bağımsız özelliklerdir. Bu konuda da her cinsin ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Gözler

Smokin Kedi’lerin göz şekilleri birbirinden farklı olsa da pek çok kedi cinsinde olduğu gibi göz rengi tüy rengiyle ilişkilidir. Bu yüzden smokin Kedi’lerin çoğunun göz rengi yeşil ve altın tonlarındadır.

Smokin Cinsi Kedi
Smokin Cinsi Kedi

Tüy Çeşitleri

Smokin Kedi’lerin tüy dokuları ve uzunlukları birbirinden çok farklı olabilir. Uzun, kısa, ince, kalın, yumuşak, sert, düz, dalgalı vb. her çeşit tüy yapısı görülebilir. Ancak hepsinde ortak olan şey tüy renkleri ve renklerin dağılımlarıdır. Smokin Kedi tipik olarak siyah beyazdır. Siyah yerine turuncu veya gri de olabilir. Beyaz ana renk olarak kabul edilse de vücuda çok daha az miktarda yayılır. Karın, göğüs, alt boyun ve patiler beyazdır. Bir kedinin smokin kabul edilebilmesi için göğüs kısmının beyaz olması yeterlidir. Buna rağmen fazla beyazlık da onun smokin değil farklı bir bicolor deseni sınıfına girmesini sağlayabilir. Ancak burun, bıyık ve burun kemerindeki bir miktar beyazlık smokin deseni içerisinde kabul edilmektedir. Ayrıca üst göğüste kravata benzer bir siyahlık da görülebilir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  York Chocolate

Smokin desendeki birincil renk ile ikincil rengin yer değiştirmesi de “ters smokin” olarak adlandırılır. Bunu siyah gömlek ve beyaz smokin olarak düşünebilirsiniz. Bu oldukça nadir bir renk dağılımı olduğundan bu kedilerin smokin sayılıp sayılmayacağı konusu tartışmalıdır.

Ağırlığı ve Boyutları

Her cinste görülebilecek olan smokin desen özelliği kedinin ağırlığını ve boyutlarını etkilemez. Bu yüzden bazı Smokin Kedi’ler büyük bazıları ise küçük olabilir. Evcil kediler ortalama olarak 3,5 – 4,5 kg ağırlığında ve 25 – 30 cm uzunluğunda olabilir.

Tuxedo Kedi Cinsi
Tuxedo Kedi Cinsi

Smokin Kedi Bakımı

Smokin Kedi’nin bakımı için belli gereksinimler veya kurallar saptanamaz. Ancak herhangi bir kedinin gereksinim duyduğu temel bakım uygulamaları önemlidir. Smokin Kedi’lerin cinsine göre özel bakım gereksinimleri olabilir.

Temizlik

Her kedi gibi Smokin Kedi’ler de taranma ihtiyacı duyar. Tüylerinin sağlıklı görünmesi, cilt hastalıklarının önlenmesi ve kedinin daha az tüy dökmesi için tarama işlemi aksatılmamalıdır. Her Smokin Kedi tüy yapısına ve uzunluğuna göre farklı düzeylerde taranmalıdır. Kısa tüylü kediler için haftada bir tarama yeterliyken uzun tüylü kedilerde bu 2’ye, 3’e hatta günlük taramaya kadar çıkabilir.

Smokin Kedi temizliğinde özen gösterilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

 • Ağız Bakımı: Kedilerde ağız sağlığını korumak ve enfeksiyona bağlı iç hastalık riskini azaltmak için ağız bakımı oldukça önemlidir. Kedilere özel üretilmiş ağız bakım ürünleri kullanılarak günlük ağız bakımı yapılmalıdır.
 • Göz ve Kulak Temizliği: Kediler kendilerini temizlemeyi seven hayvanlar olsalar da vücutlarında ulaşamadıkları bazı riskli bölgeler vardır. Özellikle kulak ve göz akıntıya sebep olan organlar olduğundan buralarda enfeksiyon riski daha fazla olacaktır. Bu yüzden kedinizi sık sık kontrol etmeli ve bu bölgeleri gerektiğinde nazikçe silerek temizlemelisiniz.
 • Tuvalet Temizliği: Smokin Kedi’ler uzun tüylü de olabilir. Uzun tüylü kediler tuvalet sonrasında yeterince temiz olmayabilir. Bu yüzden her tuvalet sonrasında kedinizi kontrol etmeniz ve tüylerinde dışkı kalıntısı varsa bunları ıslak mendille veya nemli bir bezle temizlemeniz gerekmektedir.

Smokin Kedi Sağlık Durumu

Smokin Kedi sağlığı büyük ölçüde kedinin cinsine bağlıdır. Sağlık durumu cinslerin atalarından aldığı genetik mirasa göre değişiklik gösterir. Bu yüzden Smokin Kedi’nin cinsine göre sağlık durumu incelenmelidir. Tuxedo Kedi’ye özel tüy renklerini veren genlerin herhangi bir hastalığa yatkınlık oluşturduğu bilinmemektedir. Ancak Smokin Kedi’ler de her kedinin etkilenebileceği yaygın kedi hastalıklarına yakalanabilir.

Yaşam Süresi

Sağlık durumu büyük ölçüde cinsin genetik geçmişine bağlı olsa da iyi bakımlı bir Smokin Kedi 10 – 15 yıl yaşayabilir.

Şık giyimli sevimli dostlarımız Smokin Kedi’ler hakkında hazırladığımız ve bildiklerimizi sizlerle paylaştığımız içeriğimizin sonuna geldik. Kediler hakkında bildiklerimizin paylaştıkça artacağına ve kedi dostlarımıza hak ettikleri en iyi hayatı sunabilmek için daha çok şey öğreneceğimize inanıyoruz. Öyleyse şimdi sizin sıranız.


Smokin Kedi desenini sizin için özel kılan nedir? Kapınızın önüne bıraktığınız mamayı bitiren bir Smokin Kedi var mı? Bicolor desenler arasında en çok ilginizi çeken desen hangisi? Bu sorulara cevap vermek veya Smokin Kedi hakkındaki deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümüne gidebilir ve yorum yaparak Miyavliyo ailesine katkıda bulunabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Smokin Kedi (Tuxedo Kedi – Bicolor Kedi)" için yapılan yorum;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Ben oturduğum sitede kolun besliyorum bahçede. Sadece pişmiş ciğer yiyor. Bir sorun olur mu? Başka bir şeyi pekte sevmiyor. Bir diğer sorumda kısırlaştırmanın bir sakıncası var mi? Yeni doğum yaptı.