“Gri kedimize klişe bir isim koymak istemiyoruz. Ne yapacağız?” diyor olabilirsiniz. Gelin kedinize uygun ismi sizle birlikte seçelim.

Gri tüylere sahip birçok kedi türü vardır. Genel olarak British shorthair bilinse de Chatreux gibi kedi türleri de bu tüylere sahiptir. Gri kedilerin çoğu evine sadık ve uysal kediler olmaktadır. Bu yüzden aileler tarafından sık sık bu renk kediler tercih edilse de bizce her kedinin sıcak bir yuvası olma hakkı vardır. Her ne kadar gri olması ilgimizi çekse de bildiğimiz üzere renkleri ile huyları arasında pek de bir bağlantı bulunmamakta. Her kedinin kendine özel huyları ve davranışları olduğunu söylediğimiz takdirde isimlerinin de kendi özelliklerine göre seçilmesi önemli ve bizce gereklidir. İşte bu yüzden evinizin yeni minik üyesine bir isim seçebilmeniz adına gri kedi isimleri başlıklı makalemizden faydalanabilirsiniz.

İlgili İçerik: 10 Gri Kedi Cinsi
Gri Erkek Kedi İsimleri
Gri Erkek Kedi İsimleri

Gri Erkek Kedi İsimleri

 1. Duman: Kedi sahiplerinin özellikle gri kedi sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bir isim olarak karşımıza Duman çıkmakta. Kedinizin sadece tüy rengine göre isim koymayı tercih ediyorsanız ve gelenekselden pek de uzaklaşmak istemeyen biriyseniz Duman ismini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öneri olarak, kedinizi “dumuuuş” diye sevmek çok hoşunuza gidecek, deneyin deriz.  
 2. Füme: Gri denince akla gelen pek tabii fümedir. Füme grinin bir tonudur ancak oldukça havalı bir tonu! Hafif isli bir rengi temsil eder, füme insanlar tarafından her zaman sevilen ve beğenilen bir renk olarak karşımıza çıkar. Günlük yaşamda da çok kullandığımız bu rengi kedinize isim olarak vermek hem başka insanlar tarafından söylenmesini kolaylaştıracak hem de kedinizin bu isme alışmasını hızlandıracaktır.
 3. Smoky: İngilizce dilinde buğulu, sisli, dumanlı anlamlarına gelen bir kelimedir. Telaffuzu oldukça havalı olan bu kelimeyi duyanlar sizi ve kedinizi asla unutamayacak.
 4. Boncuk: Gri kedilerin tüy renginin koyu olması sebebiyle genelde gözleri sarı rengine oldukça yakındır. Bu yüzden bakışları sizi mest eder, boncuk gözlerini öpesiniz gelir. Bu güzel gözlü bebeklere boncuk ismini vermek de kedinizle aranızdaki bağı oldukça kuvvetlendirecek.

En Güzel Gri Erkek Kedi İsmi: Kül

Duman’ın en büyük rakibi Kül. Kül bazen yeni bitişlerin bazen de yeni başlangıçların temsilcisi. Kimi zaman da metaforik olarak geride bıraktıklarımızı ya da bırakılanları temsil eder. Evinize yeni gelen dostunuz artık hayatınızda yeni bir sayfa açıp sizi bambaşka biri haline getirecek. Bu yüzden biz bu güzel anlamından dolayı Kül ismini gri kedilere çok yakıştırıyoruz.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Gri Dişi Kedi İsimleri
Gri Dişi Kedi İsimleri

Gri Dişi Kedi İsimleri

 1. Gümüş: Eski zamanlardan beri geçerliliğini yitirmemiş, güzel bir mücevher malzemesidir gümüş. Siz de bu değerli kediye sahip olduğunuz için değeri altın olan bir gümüş kediyle karşı karşıyasınız demektir. Değerini zamanla anlayacaksınız.
 2. Sıva: Başta kulağa garip gelse de Sıva çok yaratıcı bir kedi ismidir. Özellikle renginden dolayı tercih edilen sıva ismi, bizce sizi güçlendiren içi yumuşak dışı sert görünüşlü kedileriniz için uygundur.
 3. Yağmur: Gri denince aklımıza gelen gri bulutlar bize berrak su damlalarını çağrıştırdı. O kadar kasvetli havalarda nasıl da düşüyor saydam tertemiz damlalar toprağa… işte bu yüzden yağmur ismi, gri ve soğuk görünüşünün altındaki sıcacık kalbi ve toprak kokusunu hatırlatsın diye, sizler için seçildi.
 4. Depresif: Kapalı ve yağmurlu havalar bizi hep ruhsal karanlığa iter. Eğer kediniz gri renkli ve sürekli uyuyan bir kediyse depresif ismi ona çok yakışabilir. Ancak hiçbir kediye depresyonu yakıştıramıyor ve onunla bol bol oyun oynamanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.
 5. Boz: Azerbaycan dilinde gri olan bu kelime Türkçede de kullanılmakta. Özellikle ayılar için kullanılan boz, grimsi renkler için tercih edilir.
 6. Cinzento: Portekizce dilinde gri anlamına gelen bu kelimenin ahengi gerçekten muhteşem. “Sinzeento” diye okunan bu kelime kedinize seslenirken sizi de bambaşka diyarlara götürecek!

En Güzel Gri Dişi Kedi İsmi: Sis

Sis görüş mesafesini oldukça azaltan meteorolojik bir olaydır. Gizemi yansıtır ve merak uyandıran bir olgudur. Kedinizin de gizemli ve anlam veremediğiniz hareketleri oluyorsa, aniden alakasız yerlerde belirip kızgın kızgın size bakıyorsa Sis ismi kedinizin ta kendisidir.

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri

Gri renk psikolojide uzlaşmacı bir yapıyı temsil eder. Bu yüzden olsa gerek, gri renk kedilere sahip olduğumuzda sanki hayat ile uzlaşacağımıza, evimize yeni bir soluk geleceğine inanırız. Eve asla evcil hayvan istemeyen ebeveynler bile gri renkte bir kedi gördüklerinde oldukça istekli davranırlar. Ancak bir gerçek vardır ki gri kediler sokakta sık rastlanan renkte kediler değildir. Bu yüzden olsa gerek, anlamsız bir kedi ticareti dönmekte ve gri kediler sahiplendirilmek yerine parayla satılmakta. Hatta ve hatta sırf para kazanabilmek için anne kediler zorla çiftleştirilmekte, kimi zamansa fazla doğum yüzünden sağlık sıkıntısı yaşayıp vefat edebilmekte…

Türüne, rengine göre canlı ayırmak ve aralarından tercih yapmak pazardan elma seçmekten farksızdır. Rengi, ırkı ne olursa olsun kediler bizim dostumuzdur. Bu yüzden siz de bu kedi ticaretine dur diyebilmek adına “satın almayın, sahiplenin” diyoruz. Gri kedi isimleri makalemizin sonuna geldik. Sizin de aklınıza gelen gri kedi isimlerini yoruma yazmayı unutmayın!

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "En Güzel Gri Kedi isimleri".
 • Anonim

  Hiç kaba isim yok
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄