Tüm bilinmeyenleriyle Ankara kedisi sizler için yazımızda. Beslenmesinden sağlığa, eve uyumundan mükemmel karakterine kadar detayları gelin beraber okuyalım.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik90
Oyunculuk6
Bakım İhtiyacı85
Sıcakkanlılık90
İlgi İhtiyacı85
Konuşkanlık30
Taranma İhtiyacı95
Hareketlilik40
Kıl Dökülmesi45
Sahibine Şevkat90
Sağlık ve Dayanıklılık40
Özgürlük Düşkünlüğü35
Hayvanlarla Dostluk75
Arsızlık60
Çocuklarla Dostluk80
Zeka Seviyesi75
Yabancılarla Dostluk90
Sosyal ihtiyaçlar90

Ankara kedisi, ülkemiz genelinde çok sevilen ve tanınmış bir kedi ırkıdır. Dilerseniz bu çocuklarımızı biraz inceleyelim.

Ankara Kedisi Tarihçesi

Ankara kedisi, diğer adıyla Angora kedisi, uzun tüylü kediciklerin en bilinen atası olarak kabul görür. İlk kez 17. Yy dolaylarında, denizcilerin gemi seyahatlerinde Avrupa’ya götürmeleriyle yurt dışında da tanınmıştır. Avrupalı soylu kesimin gözüne 18 YY civarında iyiden iyiye girmeyi başaran bu çocuklar, zamanın Fransız saraylarının önemli mihenk taşlarından sayılırmış. Sultanlıkları kısa süren Ankara kedileri, Fars kedisi ortaya çıktıktan sonra yavaştan tahtı onlara bırakmaya başlamışlardır. Bu gözden düşme devrinin 1950 yıllarına kadar devam ettiğini var sayabiliriz. Amerikalı kedi severler tarafından Avrupa’da bir çift Ankara kedisi yetiştirilmeye başladıktan sonra, çocuklar popüler ev kedisi olma unvanlarına yeniden kavuşabilmişlerdir.

Avrupa’nın en uzun tüylü kedi ırkı olarak bilinen bu çocukların 10. YY zamanlarından beri Avrupa’da hüküm sürdükleri bilinir. Viking halkı tarafından bölgeye getirildikleri var sayılan bu kedi cinsi, 1960 yıllarında Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi tarafından nesil tükenmesi tehlikesinden kurtarılmışlardır. Yine farklı kökenlerdeki uzun tüylü kedilerle çiftleştirilerek başkaca tüy ve desen kombinasyonları elde edilmeye çalışılmıştır. 16. YY çağlarında bir bilim adamı tarafından Fransa’ya getirilen Ankara kedisi, orada da oldukça büyük ilgi görmüştür. 1868 yılında İngiliz bir yazarın kitabında da kendisine yer bulan Ankara kedisi, halâ popüler olan ve sevilen kedi cinsleri arasında yer alır.

Ankara Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Oyuncudur: Sahibinin sürekli etrafında gezer. İlgi ister ve yalnızlıktan haz etmez.
 • Bağlıdır: Onunla bir hayat kurduysanız, daha sonrasında ondan ayrılmayı aklınıza bile getirmemelisiniz. Hayatında çok acı bir sürece girmesine ön ayak olursunuz.
 • Zekidir: kendisine öğretileni hızlı kapar. Akıllı, uslu ve anlayışlıdır. Ev halkının sözlerini dinlediğinden, herkesin sempatisini kazanacaktır.
 • Meraklıdır: Ev eşyalarına, teknolojik eşyalara merakı vardır. İyi birer takipçidirler. Araştırmacı yeteneklerine günü gelip siz bile şaşırabilirsiniz.
 • Atlayıp zıplamaktan haz alır
 • Sudan pek haz etmez.
 • Sorunsuz bir şekilde eğitilir, söylenene ve hareketlere dikkat eder.
 • İple oynanan oyunlara bayılır, aklına koyduğunu size yaptırmak tek ve en büyük hedefidir.
 • Yalnızlıktan ve terk edilme ihtimalinden ciddi anlamda korkar.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Ankara kedisi, baskın özellikleri bünyesinde barındırır. En iyi geçindiği insan, mutlaka sahibidir. Sahibine asla kıyamaz. Ama eğer kedinizin üstünlüğünü diğer ev dostunuz da kabul ederse, aralarında çok da ağır bir anlaşma sorunu çıkmayacaktır. Lider, biraz ilgi odaklı yapısı vardır. Bu nedenle ona uysal bir ev arkadaşı bulmalısınız. İki baskın karakteri bir arada tutmanız elbette zor olur. Ankara kedi cinsi, çocuklarla iyi iletişim kurabilen kedilerdendir. Zaten ilgi pıtırcıkları olmaları sebebiyle, çocuğunuzla dostunuz arasında ılımlı bir ilişki olacaktır. Mutlaka canını yakmamaya özen göstermeli…

Ankara Kedisi

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri

Fiziksel bazda inceleyecek olursak, uzun ve beyaz tüyleri dikkat çekicidir. Bunun yanında uzun, bolca tüylü olan kuyruğuna ilk görüşte bayılırsınız. 😊

Ankara kedisi, yukarıda da belirttiğim gibi uzun tüylü tüm kedilerin atası olarak değerlendirilir. İran kedisine oldukça benzer. Aslında kimi türlerde melez göz renginin görülmesi, onu Van kedisiyle de karıştırmamıza zemin hazırlayabilir. Küçücük ve yuvarlak patilerine, kalından yavaş yavaş incelen kuyruğuna hayran kalacak, asaletiyle büyüleneceksiniz.

Görünüm & Vücut Yapısı

Ankara kedileri; kaslı, kıvrak ve buna oranla zayıf vücut hatlarıyla ilgiyi üzerinde toparlar. Tüylerinin vücut hatları içerisinde en uzun olan bölgesi boyun bölgesidir. Tüy renkleri genel itibariyle beyaz olsa da çeşitli renk kombinasyonlarına da rastlayabilirsiniz. Bunlar:

 • Altın sarısı,
 • Gölgeli ve duman rengi,
 • Kahverengi ve gri çizgili,
 • Kesit renkli,
 • İki renkli,
 • Himalaya desenli.

Bu renkleri çekinik gen olarak değerlendirebiliriz. Baskın olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi beyaz renk ve düşük oranda gümüş rengi görülecektir. Genel bakışla uzun bacaklı olan bu çocukların ön bacakları, nispeten arkaya göre daha kısa olur.

Ankara Kedisi (Turkish Angora)

Yüz ve Kafa Yapısı

Geniş, sivri ve fazlasıyla dik kulaklara sahiptir. Kulak uçlarında Ankara kedilerine has uzun tüyler bulunur. Kafası orta büyüklüktedir, burnu da normal hatlara sahiptir. Gözleri badem şeklini andırır ve çoğu Ankara kedisi göz rengi mavi olur. İstisna olarak yeşil-sarı, kehribar-sarı ve sarı-mavi gibi çift renk kombinasyonları da görülebilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Ankara kedileri, oryantal vücut hatlarına sahip çocuklardır. Genel kedi ağırlıkları dikkate alınacak olursa, bu çocukların zayıf kaldıklarını düşünüyorum. Ortalama ağırlıkları 2kg ile 4kg arasında değişkenlik gösterecektir.

Küçük patileri, uzun bacakları ve uzun kuyrukları bulunur. Kafa ve vücut yapısı bunlara oranlanırsa daha mini kalır.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedisi bakımı, kulak konusunda hassasiyet gerektirir. Kulak içi temizliği kesinlikle nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla gerçekleştirilmelidir. Kulağa, orta kulak bölgesine zarar vermemek adına kulak çubuğu sokulmasını önermiyorum. Diş etleri hassas olduğundan, kendisine uygun bir ağız ve diş bakım rutini geliştirmelisiniz. Bunun ardından tırnakları kedinizin sağlığı açısından ortalama iki haftada bir kez kesilmelidir. Elbette çocuğunuz için bu bir sorun teşkil edecektir ve tırnak kesimine yanaşmayabilir. Böyle durumlarda ilgisini çekmenizde fayda görüyoruz. Tıpkı kulak, diş ve tırnaklar gibi göz ve göz çevresi temizliğini de ortalama üç günde bir yapmalısınız. Sert olmayan bir temizleyici bez ve can yakmayan “duru su” gibi bir madde kullanmalısınız.

Ankara kedisi tüyleri çok uzundur. Bu uzama, iki yaşının ortalarına doğru son bulacaktır. Taranmayı severler, mümkün olduğunca kısa zaman aralıklarıyla özel kedi tarağı kullanırsanız tüylerin toparlanması ve tatlı patiye zarar vermesinin önüne geçersiniz.

Sizi üzecek olan bir şey varsa; kedinizin yıkanma problemleri olacaktır. Bilindiği üzere tüm kediler yıkanmaktan çok fazla haz etmezler. Ama Ankara Kedisi ile su arasında gerçekten aşılması neredeyse imkansız bir uçurum vardır. Yıkama zamanlarını elden geldiğince az tutmanız, onu kuru şampuan yardımıyla temizlemeniz yararınıza olur.

Bakım Maliyeti

Ankara kedisinin bakımı, birazcık pahalı olacaktır. Kuru şampuanlar, kedi tırmığı, diş gereçleri ve veteriner masrafları sizi zorlayabilir. Ama onun masum ilgisine tüm çabanızın değeceğine inanıyorum. Şahsımın ve arkadaşlarımın genel yorumu, tüm kedi sahiplerinin çocukları için gereken nesneleri internet siteleri üzerinden bulmalarının daha uygun bir fiyat doğurduğundan yanadır.

Beslenme

Ankara Kedisi

Mama seçimi yaparken özellikle Ankara kedisi tüy uzunluğunu dikkate almalısınız. Bilindik, kaliteli ve uzun tüylü çocuklar için üretilen mamaları değerlendirebilirsiniz. Kedinizin genel durumuna uygun bir mama tercihi yapmanıza yardımcı olması için konu hakkında veterinerinizden de yardım alabilirsiniz. İnatçı olan bu çocuklar için ödül mamalarına sıkça başvurmanız gerekecektir.

Uyku

Ankara kedisi, fazla uyumaktan haz etmezler. Uyuyacakları ortamın sessiz, sakin ve kendisine ait olmasını isterler. Bazı zamanlarda, sahipleriyle koyun koyuna yatmaktan da mutlu olurlar. 😊

Uykularının kaliteli olması için, özellikle apartman dairesinde oturan ziyaretçilerime temiz ve havalandırılmış bir oda tercih etmelerini öneriyorum. Bir de kedinizin yabancılık çekmemesi adına, yatak odasının sürekli olarak değişmemesi önemlidir. Kedi yatağına onu alıştırmak için çeşitli denemelere girişmeniz gerekebilir. 😊

Temizlik

Ankara kedileri, fazlasıyla titiz çocuklardır. Su, mama ve kum kaplarında pislik görmeye asla tahammül edemezler. Akan musluktan su içmek, onlar için muhteşem bir duygudur. Oynadıkları kedi oyuncaklarının da sürekli temiz tutulmasını isterler. Belki de bağışıklıkları bu şekilde güçlü tutulabiliyordur ha? Ne dersiniz 😊

Ankara Kedisi Sağlık Durumu

Uzun tüyleri, sık bakım isteyen bu çocuklar, hastalıklara karşı dirençli bir gövdeye sahiptirler. Elbette direnirler diye ihmal etmemeliyiz ama daha hassas olunması gereken ekstra yanları yoktur.

Tüm kedi türlerinde olduğu gibi beslenmelerine ve yaşlarına göre yaptırılacak olan egzersizlere özen gösterilmelidir. Bir de her zaman söylediğim gibi aşı takvimleri ve veteriner kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Erken teşhis, çocuğunuzun bir süre daha sizinle ve mutlu olmasını sağlar.

Ankara Kedisi
Ankara Kedisi

Sağlık Sorunları

Ankara kedisinde ciğer ve deri rahatsızlıkları sık olmamakla beraber görülebilir. Yine beyaz tüylü ve mavi gözlü çocukların büyük çoğunluğunda sağırlık genetik bir hastalıktır. Elbette toplumdaki “Ankara kedisi sağırdır.” Kanısının doğru olmadığını bilmelisiniz. Bunun dışında sizi zorlayacak çok ekstrem bir durumlarının olacağını sanmıyorum.

Yaşam Süresi

Ankara kedisi, kendine özgü seçilen mamalar, konforlu ve temiz bir hayat içerisinde yaşıyorsa, yaklaşık 20 yıl kadar sahibine eşlik edebilir. 12 sene ile 20 sene arasında değişen ortalama yaşam süreleri vardır. Bu sürenin uzaması, bakımı ve mutluluğuyla orantılıdır. Yedireceğiniz mamalar, oynatacağınız oyunlar ve doktor kontrolleriyle meleğinizi yanınızda çok uzun zamanlar tutabilirsiniz. Fazla kilo sorunlarıyla sık karşılaşmasanız da, Ankara kediniz eğer ortalamanın üzerinde bir ağırlığa sahipse ve yaşlı bir dostsa, diyet maması ve hafiften tempolu oyunları deneyebilirsiniz.


Ankara kedisiyle bir hayat kurmak, bakımları her ne kadar zor da olsa enfes bir mutluluktur. Eğer sizin de böyle bir çocuğunuz olduysa, birlikte yaşadığınız şeyleri ben ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Pati dolu günler dileriz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?