Kedi sahipleri, kedimi nasıl mutlu ederim? diye düşünüyorlar. Bu yazımızda kedileri mutlu etmenin yollarını detaylıca açıkladık ve nasıl mutlu olurlara değindik.

Özellikle kedi sahipleri, kedisinin yaşadığı evde çok mutlu olmasını istiyor. Çoğu insan kedimi nasıl mutlu ederim diye düşünüp, araştırma yapıyor. Kediler mutlu olduğunda kendini daha çok sevdirir ve sahibine karşı daha nazik davranır. Kedi sahibiyseniz, zaten kedinizi yeterince tanıyor ve nasıl mutlu edeceğinizi biliyorsunuzdur. Eğer yeni kedi sahibiyseniz veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kedinizin olduğundan daha mutlu olmasını istersiniz. Kedileri mutlu etmenin yolları o kadar fazla ki, bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda kolayca kedinizin huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kediyle aynı evde yaşamak ve onu çok mutlu etmek için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Her şeyden önce kedilerin karakteri, tıpkı insanların karakterleri gibi birbirine benzemediğini bilmelisiniz. Her kedi aynı olmadığı için bazı kedinin hoşuna gideceği eylem, başka kedinin hoşuna gitmeyebilir. Kedinizi iyice tanıdıktan sonra nelerden hoşlandığını veya nelere sinirlendiğini hemen anlayabilirsiniz. Gelin, kedileri ne mutlu eder? hep beraber öğrenelim.

Kaliteli Mamalar Yemesine Özen Gösterin

Kedinizi mutlu etmenin en önemli yolu, tabii ki boğazıdır 🙂 Bazı kedi sahipleri ucuz veya bilinmeyen markalarda mama alıp, kedisinin doğru besleneceğini düşünüyor. Kedi mamaları ne kadar kaliteli ve sağlıklı olursa kedinizin sağlığı ve bağışıklık sistemi o kadar güçlü olur. Ayrıca kedilerin tüylerinin kaliteli ve yüksek olması için beslendiği mama çeşidi de çok önemlidir.

Mama konusundaki önemi şöyle örneklendirebiliriz; insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek veya hastalıklardan korunmak için yüksek proteinli ve sağlıklı yemekleri tercih ediyorsa, aynı özeni kedilere de göstermeliyiz. Kedinizin hangi mamayı yiyince mutlu olacağını bilmiyorsanız Kedi maması çeşitleri yazımızdan yardım alabilirsiniz. Kedinizin obezite olmasını engellemek için kilosuna göre mama yemesini sağlamalısınız. Bu konuda veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca en iyi kedi mamaları ve en iyi kedi mama markaları içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Kaç Saat Tuvaletini Tutar?

Kendine Özel Eşyaları Olsun

Kediler ev ortamında her yerde zaman geçirmeyi sevse de, kendine ait ortam olması onlar için çok önemlidir. Tüylü dostlarımız bazen yaşadığı ortamda yalnız kalmak ister ve kendini mutlu hissedeceği bölgede durmayı sever. Kendine ait küçük odası, yatağı, oyuncakları, mama-su kabı, tuvalet kabı ve tırmalayabileceği eşyalar olması gereklidir. Özellikle mama-su kabını ve yatağını son derece konforlu seçmelisiniz.

Kediniz kabından yemek yerken veya su içerken çene kısmının kabın dışında kalmasından rahatsız olur. Mama- su kabını yüz boyutunun büyüklüğüne göre seçerseniz, iştahla besin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Eğer kedinizi mutlu etmek istiyorsanız, ona ait bir ortam oluşturarak bahsettiğimiz eşyaları tamamlamalısınız. Bu sayede ondan mutlusu olmayacaktır.

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları
Kedileri Mutlu Etmenin Yolları

Dışarıyı İzlemesi İçin Alan Yaratın

Kedileri nasıl mutlu ederiz? sorusunun bir diğer cevabı ise, onların dışarısını izlemesini sağlamaktır diyebiliriz. Kediler dışarıdaki insanları, arabaların gidişini, ağaçları ve diğer hayvanları izlemeyi çok severler. Kedinize bir ortam hazırlarken, özellikle cam kenarı olmasına dikkat etmelisiniz. Odasında veya yatağında yatarken dışarıyı izlemek onu çok mutlu edecektir.

Eğer kedinizin olduğu ortam camın kenarında değilse sorun değil; camın önüne sandalye veya küçük masa gibi eşya koyup, onun üzerine çıkarak dışarıyı izlemesini sağlayabilirsiniz. Kediler için eşya üretimleri o kadar ilerledi ki, cama yapışan yataklar bile mevcut. Bu tarz yeni üretilen eşyaları kediniz için alarak hem mutlu hissetmesini, hem de ev ortamında farklı tarz oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin Eşyalarını Temizlemelisiniz

Kediler, diğer evcil hayvanlara göre çok titizlerdir. Her daim bulunduğu ortamın, mama-su kabının ve tuvalet kumunun temiz olmasını isterler. Kedimi nasıl mutlu ederim diye düşünüyorsanız, mutlaka kedinizin kullandığı eşyaların sık sık temizliğini yapmalısınız. Özellikle kedinizin kumunu temizlerken ”çabuk temizle köle, gözüm üstünde” dermiş gibi size bakışı olacaktır 🙂

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediye Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

Kumunu her gün temizlemeyi ve belirli günlerde tamamen kumunu değiştirmeyi unutmayın. Kediniz için kullanacağınız kum çeşidi de çok önemlidir. Mesela parfümlü kum tercih ederseniz, kediniz kokusundan dolayı sevmeyecektir ve mutsuz olacaktır. Kum konusu kedinizin mutluluğu için çok önemli olduğu için kedi kumu türleri yazımızı okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz. Hangi kedi kumunu alacağınıza karar vermek için ise en iyi kedi kumu markaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kedimi Nasıl Mutlu Ederim? Mutlu Etmenin Yolları
Kedileri Nasıl Mutlu Ederiz?

Kedinizi Gezmeye Çıkarabilirsiniz

Kediler dışarı çıkıp, dilediğince gezmeye bayılırlar! Kediler özellikle sahibiyle gezmeyi sevdikleri için ona ipli tasma takarak yürüyüşe çıkabilir veya yeşillik alanları gidip koşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kapalı bahçeniz veya korumalı balkonunuz varsa, kedinizin mutlu olması için gitmesine izin verebilirsiniz.

Belirli günlerde bu aktiviteleri yaparsanız kediniz kendini çok mutlu hissedecek ve kendini de stresten uzak tutacaktır. Kedinizin hava almasını sağlarken onu ağaca veya balkonun kapısına bağlamamalısınız. Bırakın kendini mutlu hissetmek için istediği kadar hareket etsin ve enerjisini atabilsin 🙂

Kedinizi Sevin ve Oyun Oynayın

Kediler canı istediği zaman kendini sevdirdiği için arada sırada sizden kaçabilir. Kedinizin sakince oturduğu zamanları tercih ederek yanına gidin ve başını okşayın. Kediler nasıl mutlu olur? diye merak ediyorsanız; onu ne kadar çok sever ve ilgi gösterirseniz, o kadar mutlu olur. Kediniz sizi oyuna davet ediyorsa hemen katılın ve o sıkılına kadar oynamaya devam edin.

Sıklıkla onun en sevdiği oyuncağı alarak çeşitli oyunlar başlatabilirsiniz veya kovalamaca oynayabilirsiniz. Kedilerin en sevdiği oyunların saklambaç ve kovalamaca olduğunu bilmelisiniz 🙂 Oyunlardan sonra veya kedinizi eğitiyorsanız, istediğiniz şeyi yaptıktan sonra ona ödül maması vererek mutluluk seviyesini ikiye katlayabilirsiniz.

Kediler Nasıl Mutlu Olur
Kediler Nasıl Mutlu Olur?

Kedinizin Sağlığını Kontrol Ettirin

Kedinizin kendini sağlıklı ve dinç hissetmesi için belirli aralıklarla muayene ettirmelisiniz. Kediler veterinere gitmekten korktuğu için bazen agresif tavırlar sergileyebilir. Kedinizi bir şekilde ikna ederek veya sakinleştirerek veterinere götürmekten çekinmemelisiniz. Sonuçta kedinizin sağlığı ne kadar yerinde olursa, kendini mutlu hissetme oranı da o kadar yüksek olacaktır. Kedimi nasıl mutlu ederim diye düşünmeden önce mutlaka sağlık kontrollerine zamanında gittiğinizden ve tüm aşılarının da tamamlandığından emin olmalısınız. Aşılar için kedi aşı takvimi içeriğimizden bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedi Kimliği Nasıl Çıkarılır? Güncel Ücreti [2022]

Yazımızı okuduktan sonra kedilerin nasıl mutlu olacağını öğrenmiş oldunuz. Siz tüylü dostunuzun kendini mutlu hissetmesi için neler yapıyorsunuz? yorumlar kısmına fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Patili günler 🙂

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedimi Nasıl Mutlu Ederim? Mutlu Etmenin Yolları" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Meow-ffin

  Benim bir alan yapmama gerek yok. Bizim kedi bir sokak kedisidir. Biz onu serbest bırakıyoruz. Onu besleyip besleyip bize alıştırdık 2016’da bizi görünce koşuyordu şimdi hiç ayrılmıyor. Böyle bir Calico kedim olduğu için çok mutluyum. Ona bir ev bile aldık. Kedimin Adi Valarike. Ben Valarikemi en güzel, tatlı, üslü, uysal, sevimli, vahşi, oyun sever ve güçlü olan bir kedi olarak görüyorum, ve gerçekten doğru.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Calico kediler çok tatlı oluyor gerçekten. Kedinizi benim yerime öpüüün <3