En sağlıklı kedi mamaları, kedi durumuna göre mama seçimi, ödül maması ve kedimize asla vermemesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Evcil hayvan ürünleri satılan pek çok web sitesi ve işletme bulunmaktadır. Bununla birlikte önümüze çıkan o kadar çok seçenek vardır ki bazen bu durum içinden çıkılamayacak bir hal alır. Kedi mamaları noktasında doğru seçim yapmak kedi dostlarımız için sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir ömür sağlarken yanlış seçim yapmak onları yine bu konularda tehlikeye sokabilir.

Evet, kedi beslemenin getirdiği birçok duygu ve onunla ilgilenmenin sevmenin güzelliği vardır. Lakin işin bir de beslenme yönü vardır. Açıkçası sizin yaptığınız seçimler minik meleğimizi birebir etkiler ve bu iş tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Buna dayanarak doğru seçim yapmak oldukça önemlidir.

İşte bu yüzden hazırladığımız bu çalışmada, en iyi kedi mamalarını listeleyerek mama seçiminde sizlere yardımcı olacak bir rehber olmasını amaçladık.

1. Yavru Kediler için En İyi Kedi Maması: Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması

En iyi özelliği, karışık beslenme özelliği ile karşımıza çıkmasıdır. Bu mamayı tercih etmeniz durumunda (hem kuru mama hem de yaş mama olarak) güzel yavrumuzun sağlıklı bir yaşam sürmesine büyük bir katkı sağlamış olursunuz. Afacanların bazen seçici olabilecekleri de göz önüne alınarak hazırlanmış bu mama enfes bir tat garantisini de bizlere sunuyor. Diş eti, kalori kontrolü sağlayan bu yavru kedi maması, kedinizde su tüketimini arttıracak bir rol de oynayacaktır. Bildiğiniz üzere su tüketiminin, onlar için hayati bir önemi vardır. İştah açıcı özelliği ile de güzel bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Tüm bunlara dayanarak “Royal Canin Kitten” kedi mamasını en iyi yavru kedi maması olduğunu söyleyebiliriz.

2. Yetişkin Kediler için En İyi Kedi Mamaları

Bildiğiniz gibi yetişkin kediler için en iyi mamaları belirlemek -hele ki bunca çeşitli ürün arasından- oldukça zor. Tabi bu zorluğu aşmak için elimizi taşın altına koyduk ve tüm mamaları -çeşitli faktörleri de göz önünde bulundurarak- listeledik.

İşte en iyi 3 yetişkin kedi maması:

I. Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması

Özellikle 1 yaşından 7 yaşına kadar ki süreçte tüketilmesi için tasarlanmış bu mama sizlere önereceğimiz 5 güzel mamadan ikincisidir. Yetişkin olmuş kediler yavru kedilere oranla daha yüksek kalori yani besin değerine sahip mamalara ihtiyaç duyacaktır. Bu mama bu ihtiyacı tam anlamıyla karşılayacaktır. Bu mamanın kendine has özelliklerinden birisi de kedinizin yuttuğu tüyleri kolay atabilmelerini sağlamaktır. Özel formülü sayesinde minik yavrumuzun yuttuğu tüyleri midesini rahatsız etmeden atabileceği formülüyle dikkat çeker. Aynı zamanda kilo kontrolü açısından da dengeli kalori seçenekleriyle öne çıkmaktadır.

II. N&D Ocean Morina Balıklı Yetişkin Kedi Maması

N&D markasının ürettiği balıklı ve düşük tahıl oranına sahip mamamızı inceleyelim. Yetişkin kediler için üretilmiştir. %94 oranında hayvansal protein içeren bu mama sindirim hassasiyeti çeken kediler için uygundur. Bu özellikleriyle en popüler mamalar arasında tercih edilmektedirler.

III. Royal Canin Sensible 33 Hassas Yetişkin Kedi Maması

Beş mama tercihinden dördüncüsüne geldik. Öncelikle yetişkin kediler için yani bir ila yedi yaş arası grup için bir tavsiye olduğunu belirtelim. Bu tavsiyemizin asıl hedefi hassas sindirim problemleri yaşayan kedilerimizdir. Bazı yavrularımız sindirim konusunda problemler yaşarlar ve bu gibi durumlarda mama tercihimizi bu yönde kullanmamız gerekebilir. Tavuklu ve tahıllı olarak karşımıza çıkan bu mama aynı zamanda yavrumuzun yüksek kalori ihtiyacını karşılayacaktır.

IV. Bonus: Royal Canin Exigent Savour Seçici Yetişkin Kedi Maması

Minik yavrularımız için elbette farklı durumlar söz konusu olabilir. Mama tercihi noktasında birkaç ölçüt vardır. Yemek seçmek sadece insanlara özgü bir şey değil ve diğer canlılarda olduğu kadar kedilerde de gözlemlenebiliyor. Mamaların dış kaplamalarındaki çeşitlilik yemek seçen kedimizin daha çok ilgisini çekecektir ve daha cazip gelecektir. Bu özelliğinin yanı sıra kalori kontrolü gerektiren kediler için de tavsiye edilir. Hassas sindirim problemleri yaşayan dostlarımız için de tüketilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

3. Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Kedilerimizin özellikle güncel durumuna bakılarak 3 faktöre göre mama tercihi yapılır. Bu kriterlerden birisi kedimizin cinsiyeti ve kısırlık durumudur. Kısırlaştırılmış bir kediniz varsa onun bu durumuna göre uygun mama seçmek küçük dostumuzun sağlığı için oldukça önemlidir.

Peki, kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriği nasıl olmalıdır? İçeriğimizi okumaya devam edin. Normal bir kedi için özellikle protein odaklı mamalar tavsiye edilirken kısırlaştırılmış kedilerimiz için bu durum farklıdır.

 1. Protein: Özellikle yavru ve hamile kediler için büyük önem arz eden protein, kısırlaştırılmış kediler için oldukça önemlidir. Bu masum melekler normale oranla daha az hareket edeceği için protein bakımından daha düşük mamalar tercih edilmelidir. Elbette bu söylediğimizden en iyi mama en düşük proteine sahip mamadır diye bir çıkarım yapmayın. Kedilerin sağlıklı yaşam sürebilmeleri bakımından protein alımı da oldukça önemlidir.
 2. Yağ: Yine kısırlaştırılmış kedilerin daha az hareket etmeleri nedeniyle yağ oranı yüksek mamalar tercih edilmemesi gerekmektedir. Kediler için normal standartlarda yağ alımı herhangi bir probleme sebep olmazken kısırlaştırılmış kedilerde bu durum zamanla obezite sebebi olabilmektedir. Ortalama %10 yağ oranının ideal olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Mineraller: Mineral dengesi kısırlaştırılmış kedilerimiz için oldukça önem arz eden bir diğer konudur. Kısırlaştırılmış kedilerin böbrek rahatsızlıkları yaşama ihtimali normale göre daha fazladır. Buna dayanarak tükettiği mama özellikle kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengin olması gerekmektedir. Bu üç mineralden en önemlisi sorulduğunda ise magnezyum olduğunu söyleyebilirim.
 4. Vitaminler: Sağlıklı güçlü bir bağışıklık sistemi için mineral tüketimi kadar vitaminlerin de önemi vardır. Özellikle kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamalar içerisinde meyve ve sebzeler bu vitamini karşılamaktadır. Bu mamaların A,C ve E vitamini bakımından zengin olması beklenir.

İşte kısırlaştırılmış kediler için mama tavsiyelerimiz;

I. N&D Prime Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Yetişkin ve kısırlaştırılmış kediler için özel üretilmiş bu mama aynı zamanda yedi yaş üstü yani yaşlı kabul edilebilecek dostlarımız için de uygun olduğunu söyleyebilirim. Tahılsız kedi mamaları sınıfına dahil edilir. Ürün içeriği çoğunlukla tavuktan ve sebzeden oluşur. Sindirimi kolaydır. Yine aynı markaya ait tahıllı mama ve bal kabak, bıldırcın ve narlı içeriğe sahip mamalar da bulmak mümkündür.

II. Pro Plan 7+ Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Ürün içeriğinde Hindi, Mısır Gluteni unu, Pirinç, Kurutulmuş hayvansal protein, Mısır gibi ürünler barındıran kısırlaştırılmış kediler için uygun olması yanında yedi yaşından büyük kediler için de uygun olan bir kuru mama çeşididir. Kolay sindirim ve eşsiz damak tadı sağlamayı vaat ediyor.

III. Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırma sonrası gereken diyet değişikliğine uygun olarak üretilmiş bu mama kedinizin ideal kiloda kalmasına fayda sağlayacaktır. Özel ihtiyaç olarak sindirim problemi, yemek seçiciliği ve kısırlaştırılmış kediler için uygundur. Aynı zamanda yedi yaşından büyük kediler için de kullanılabilmektedir. Dengeli mineral ve vitamin değerine sahiptir. Bu faydalarının yanı sıra yeterli protein içeriği ile minik dostumuzun kas kütlesini de korur.

4. En iyi Tahılsız Kedi Mamaları

Tahılsız mama demek protein oranı yüksek mama demektir esasen. Evde yaşayan kedilerin hareket miktarı doğada yaşayan kedilere oranla daha düşüktür. Bu sebeple her ne kadar temel besin ihtiyaçları protein ve yağdan ibaret olsa da yüksek miktarda proteine gerek yoktur. Bu sebeple uygun markaların uygun mamalarını alarak dengeli bir protein akışı sağlamak gereklidir. Tennessee Üniversitesi Veteriner Fakültesi üyesi Dr. Claudia A. Kirk tarafından beyan edildiği üzere Kedilerimizin beslenmek için karbonhidrata ihtiyaçları yoktur. Hamilelik, emzirme gibi durumlarda ihtiyaç duyulabilir. İşte bu duruma uygun en iyi tahılsız üç kedi maması;

I. Acana Wild Prairie Tahılsız Tavuklu Ve Balıklı Kedi Maması

Peki, ne kadar et? Bu mamanın içeriği %75 oranında et ile doldurulmuş. İçerisindeki etin yarısının taze ve diğer yarısının kurutulmuş olduğunu da baştan belirtelim. Acana markasının bu ürününde sınırlı karbonhidrat ve zengin protein içeriği ile tüm yaş evrelerinde kediniz için yüksek kondisyon ihtiyacı karşılanmış olur.

II. Hills Ideal Balance Tahılsız Tavuklu Yetişkin Kedi Maması

Tüm cinslerin kullanımına uygun tavuk aromalı Hills marka kedi maması… Yüksek protein ile kedinizin ihtiyaç duyduğu protein oranını karşılayacak ve yaş için yüksek kondisyon sağlayacaktır. Yemek seçen dostlarımız için bu faydalarının yanı sıra eşsiz lezzet ve sindirim kolaylığı da mevcuttur. Özel olarak yetişkin kediler için üretilmiştir. Yine aynı markanın balıklı içeriğe sahip olan mamasını da deneyebilirsiniz.

III. Orijen Regional Red Tahılsız Sığır Etli Yavru Yetişkin Kedi Maması

Esasen kedilerimiz avcı hayvanlardır. Çeneleri, sindirim sistemleri ve dişleri etle beslenmeye uygun olan dostlarımızın kendilerine uygun yapıda mama ile beslenmesi elbette oldukça normaldir. Bu mama bize %85 oranında et içeriği sunar. Yavru ve Yetişkin kediler için uygun olmakla birlikte özellikle yetişkin kediler için üretilmiştir.

5. En iyi Yaşlı Kedi Mamaları

Elbette kediler bizler için her zaman küçük bir dostturlar lakin bir gün onlar da yaşlanacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir. Tıpkı insanlar gibi kedilerimiz de yaşlandığında farklı ihtiyaçlara sahip olurlar. Yavru ve yetişkin bir kedinin ihtiyaçları ne kadar farklıysa yaşlı kedilerin gereksinmeleri de bir o kadar farklıdır. Peki, yaşlı dostumuza mama alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Yaşlı dostlarımız için üretilmiş mamalar büyük çoğunlukla yumuşak içeriğe sahiptirler. Zira yaş ilerledikçe kedilerimizde diş hastalıkları görülmeye başlar. Bu sebeple yumuşak mamalar tercih etmeli ve zaman zaman yaş konserve mamalar kullanılmalıdır.
 • Mamanın içeriği: Yaşları ilerleyen kedilerimizin diş problemleri yanında oluşacak bir diğer problem ise sindirim sorunudur. Geçmişte severek tükettiği mamaları dahi zaman zaman kusabilir. İshal ve karın ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilir. Bu nedenle yaşlı dostumuz için özel üretilen mamalar tercih etmek gerekmektedir.
 • Vitamin ve Mineraller: Zaman geçtikçe ve yaşlandıkça küçük dostlarımızın hareketleri azalacaktır ve daha durgun bir yaşam tarzına geçecektir. Bu sebeple yaşlanmış kedilerin günlük kalori ihtiyacı azalacaktır. Yüksek kalorili mamalar tercih edildiğinde ise bunun neticesi elbette obezite olacaktır. Bu duruma göre yapılacak mama tercihi düşük kalorilere ve vitamin mineral bakımından zengin içeriğe sahip olması beklenmektedir.

I. Royal Canin Indoor 7+ Yaşlı Kedi Maması

Yaşlanmanın ilk belirtilerini karşılamak için özel üretilmiş bu mama yeşil çay polifenolleri, C vitamini, EPA ve DHA gibi özel besin maddeleri ile zenginleştirilmiştir. Bunun yanı sıra dışkı kokusunu azaltmada etkili yüksek sindirilebilir protein içeriğine sahiptir. Uyarlanmış fosfor seviyesi sindirimi kolaylaştırır ve yeterli miktarda vitamin mineral içeriği ile bağışıklık sistemine katkı sağlar.

II. Hills Mature +7 Tavuklu Yaşlı Kedi Maması

Yedi yaşından büyük kedilerimiz için özel üretilmiş Hills marka kedi maması bu duruma en uygun kedi mamalarındandır. Tavuklu ve yumuşak içeriğe sahip, çiğnemesi kolaydır. Bununla birlikte kolay sindirilebilir olması bu mamayı daha iyi bir besin haline getiriyor.

III. Pro Plan Sterilised Somonlu Kedi Maması

Yaşlı kediler için uygun olan bu kedi maması aynı zamanda kısırlaştırılmış kediler için de uygundur. Balık ve balık türlerinin karışımı ile oluşturulan bu besin kaynağı parlak tüyler, sindirim hassasiyeti gibi talepleri göz önünde tutarak geliştirilmiştir. Eşsiz damak tadıyla kedinizin ziyafet çekmesine de olanak sağlar.

6. En İyi Konserve Kedi Mamaları

Kuru kedi mamalarını çiğnemekte zorlanan dostlarımız için yaş mamalar doğru seçim olacaktır. Ağız diş problemlerine sahip ve/veya çiğneme problemi yaşayan kedilerimiz için yaş mamaların tercih edilmesi daha uygundur. Bu özelliğinin yanı sıra içeriğinde kuru mamalara nazaran daha fazla nem bulunduran ıslak mamalar idrar yolları ve böbrek problemlerine karşı destekleyici özelliğe sahip olurlar. Bunların dışında kedinizin öğünlerine ek olarak da yaş mama ile takviye yapabilirsiniz. Şunu söylemeliyiz ki bazı kediler yaş mamaları inanılmaz lezzetli bulmaktadırlar. Bu yazımızda Küçük dostumuzun ağzına layık ve vücut dengesine katkı sağlayacak konserve mamaları bulup sizlere sunmak istedim. İşte tavsiyeler;

I. Royal Canin Konserve Kedi Maması

Hemen her kedi için enfes lezzet anlamına gelen Royal Canin konserve kedi maması yavruluktan yetişkinliğe yaşlılıktan kısırlaştırılmış kedilere kadar hatta uzun tüylü ve kısa tüylü kediler için üretilmiş birçok seçeneğe sahiptir.

II. Pro Plan Konserve Kedi Maması

Dengeli protein ve yağ içeriği ile Pro Plan Konserve mamalar kediniz için ideal vücut durumuna destek sağlar. Bağışıklık sistemine de olumlu katkıları olan konserve yaş mamalar içerisinde destekleyici, düzenleyici ve koruyucu içerik ile kedinizin sağlığı için faydalı tüm içeriği sağlamaktadır.

III. Schesir Konserve Kedi Maması

İşte %100 doğal içerikle karşınızda… Schesir Konserve Kedi mamaları kaliteli ve doğal içerikten üretilmiştir. Renklendirici ve koruyucu madde içermemesi ayrı bir iyi tarafıdır. Tüm içerik buharda pişirilerek hazırlanmıştır.

7. En İyi Kedi Ödül Mamaları

Minik dostumuzun söz dinlemesi ve uysal olması bazen ödül-ceza sistemini gerektirmektedir. Kedinizi eğitmenizin ve ödüllendirmenizin en kolay yollarından birisi kedi ödül mamalarıdır.

Günlük mama ihtiyacını karşıladığı mama içeriğinde olduğu gibi ödül mamaları da kedimiz için faydalı ve tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan içeriğe sahip olmaları beklenmektedir. Peki, kedi ödül maması nasıl verilmelidir?

 • Ölçüyü kaçırmamanız gerekiyor. Bu şu demek oluyor ki bazen kedilerimiz sırf ödül mamasına karşı duydukları istek yüzünden günlük mamalarını yemeyip sizden ödül maması talebinde bulunabilir. Bu durumlara hazırlıklı olun. Bu sebeple uzmanlar ödül mamasını haftada 2 ila 3 kez ile sınırlı tutmayı tavsiye ediyorlar.
 • Aşağıda önereceğimiz tavsiyeler dışında insan yiyecekleri de kediniz için ödül maması niteliğinde olabilir lakin bu konuda dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Kediler için üretilen mamalar; kedimizin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve aminoasitleri içerecek şekilde üretilmiştir. Arada bir kedinizi ödüllendirmek için ufak peynir parçası vermeniz mümkün bunun yanında sütte bu ödül maması kategorisine dahil edilebilir lakin bu miktar genel olarak bir yemek kaşığını geçmeyecek seviyede olmalıdır. Aksi halde ishal gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bunun yanında üzüm, soğan, sarımsak, kızarmış yağ içeren yiyecekler, tuz ve çay ölümcül düzeyde tehlikelidir.
 • Yalvarabilir ve siz yalvarmasına izin vermeyin. Kedinizin ısrarı üzeri ödül maması verdiğinizde kedinizin yalvarışını ödüllendirmiş olacaksınız. Bununla birlikte aşırı kilolu kediler için ekstra dikkat etmenizde fayda var.
 • Ödül mamasını eğlence ve spor amaçlı kullanın. Ona çeviklik kazandırmak veya birkaç numara öğretmek için ödül maması verebilirsiniz mesela.
 • Son olarak Ödül maması sevgi ve şefkatinizin önüne geçmesin. Onunla bağ kurma onunla geçireceğiniz kaliteli zamana bağlıdır. Ödül mamasının ona vereceğiniz ilgiyle eş değer olduğu yanılgısına kapılmayın.

I. Dreamies Somonlu Kedi Ödül Maması

İçeriğinde yalnızca 2 kalori barındıran, dışı çıtır çıtır, içi yumuşak ve yapay tatlandırıcı içermeyen bu ödül mamasını deneyebilirsiniz. Üstelik vitamin ve mineral açısından zengindir. Aynı markanın tavuklu ve ördekli olanı da mevcuttur.

II. Gimcat Puding ve Yoğurt Kedi Ödülü

Kediler için lezzetli atıştırmalık! Tamamlayıcı mama özelliğini de içinde bulunduran bu ödül maması içeriğinde yapay renklendirici, yapay koruyucu ve lezzet arttırıcı bulunmamasıyla da tercih sebebi oluyor. %95 Laktozu azaltılmış yoğurt), Bitki ve bitki türevleri, Şeker içeriğine sahip ödül maması tam da küçük dostumuzun ağzına layık!

III. Reflex Mini Stick Kedi Ödül Çubukları

Ördekli, Dana etli, Balıklı seçenekleri bulunan kedi ödül çubukları kediniz için uygun lezzet ve sağlıklı içerik olarak karşımıza çıkıyor. Bizim tarafımızdan söylenmesi gereken ise küçük dostumuza afiyet olsun cümlesinden başkası değil.


Sevimli dostlarımız için tercih edebileceğiniz, en iyi mamaları elimden geldiği ölçüde derlemeye çalıştım. İçeriğimi hazırlarken öncelikle kendi meleklerimde denediğim, daha sonra arkadaşlarımın denedikleri mamaları baz aldım. En sonunda, firmaların sitelerindeki açıklamalarından, kendi kullanmadığım ama içeriklerini beğendiğim mamalardan ekledim. Umarım tüm kedi severlere faydalı olmuştur.

Sizler de pati dostlarınız için kullandığınız, memnun kaldığınız mamalar varsa, yorumlar kısmından diğer takipçilerimize fikir verebilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?