Miyavliyo ❤️
En İyi Kedi Kumu Markaları

En İyi 5 Kedi Kumu Markası

Organik kedi kumu markalarının bize sunduğu avantajları, marka bazında yazımızda inceleyerek. İşte en iyi kedi kumu markasını nasıl seçeceğimiz sorusuna cevap.

Biricik minik patilerimiz için her zaman en sağlıklı olan ve onların konforunu gözeten tercihler yapmaya çalışırız. Üstelik bu hassasiyetimizle ilgili bilgi eksikliklerimizi gidermek için, çoğu zaman veteriner hekimlerden fikir ve destek alırız. Bu tabi ki çok doğru bir yaklaşımdır. Konu kedi kumu olunca çoğumuz, kedi kumlarının kendi içinde çok fazla çeşitlilik bulundurduğunu bilmeyebiliriz. Bu öyle detaylı ve aslında kuralı olmayan bir konudur ki; bütün araştırmalarınıza ve kediniz için en doğru kedi kumu bulmanıza karşın kediniz bu seçimini beğenip sevmeyebilir. Kumun yapısından öyle hoşlanmaz ki tuvalet ihtiyacını asla oraya yaptıramazsınız. Böyle zamanlarda orta yerde minik kazaların olması da kaçınılmaz olur. Ya da örneğin birçok deneme yanılma, farklı farklı kum çeşitlerini deneyimleme sonrası kedinizin sevdiği kumu bulursunuz. Ancak bu defa da sıvıyı absorbe etmeyen, koku yapan ve etrafı tozu dumana çeviren inanılmaz dezavantajları olan bir kumla karşı karşıyasınızdır.

İşte bir kuralı olmadığını söyleme nedenimiz bu. Evet, her şey biraz karmaşık ve belirsiz görünüyor olabilir. Biz tam da bu yüzden kedi kumu alırken kolayca tercih yapabilmenize olanak sağlamak adına sizler için en iyi 5 kedi kumu markasını anlatacağız. Buyrun okumaya…

Kedi Kumu Markaları
Kedi Kumu

1. Cat’s Best Kedi Kumu Markası

Cat’s Best kedi kumu markası ülkemizde üretimi yapılmayan, yani ithal bir marka olan köklü bir firmaya ait. Genel olarak kullanıcıların ilk tercihleri olduğunda, memnun kalıp kedi kumunu değiştirme ihtiyacı duymamalarına sebep olacak kadar iyi olduğunu söylememiz mümkün. Memnun kalmadıkları bir kedi kumunu ve markayı anlatıp tavsiye isteyenlere de ilk tercih önerisi olarak tavsiye edilen marka da Cat’s Best kedi kumu ilk sıralarda geliyor. Doğal organik lif ve selülozlardan elde edilmiş olan kedi kumları; tam da istenildiği gibi sıvıyı ve dışkıyı absorbe edip topaklanıyor. Dağılma yapmayıp kumu taşırmıyor ve kedinizin tatlı patilerine yapışmamasını sağlıyor. Kokuyu hapseden formülde üretilen kedi kumları, çeşitli bitki ve aromatik esanslı olanları ile de isteyenlerin zevkine sunuluyor.

2. Ever Clean Kedi Kumu Markası

Ever Clean‘in kedi kumları arasında maliyeti en yüksek markalardan olduğunu söylesek hiç de yanlış bir söylem olmaz. Piyasadaki kedi kumlarıyla kıyasladığında biraz daha pahalı evet. Ancak aynı şekilde içerik ve kullanım pratikliği açısından kıyasladığımızda da konforu ve avantajları da kesinlikle oldukça baskın kalıyor. Bazı diğer kumlarda rastlanan aşırı rahatsız edici kokuya rastlanmaması; kedinin dışkı ve idrarını yüzeyde bırakmayıp, o saniyede emip, tabiri yerindeyse etkisiz hale getirmesinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Kum parçacıklarının yapısı da anında topaklanma sağladığı için kedinizin kumunu çok uzun aralıklarla değiştirmenize de olanak sağlıyor.

Hijyen açısından, siz sadece topaklanan dışkı ya da idrarı aldığınız için de, kedinize her zaman tertemiz bir kum vaat ediyor olacaksınız. Elbette ki kendiniz için bu durumun konforu, rahatlığı ve her zaman steril kalabilen kum, bir tercih sebebi iken ayrıca da mutluluk sebebi. Ancak bazı çeşitlerinin tozlu olduğunu belirtmekte fayda var. İleri derecede astım rahatsızlığı olanlar için bu durum bir sorun teşkil edebilir. Ama tozlar rahatsız bir boyutta havaya kalkan ya da evin her yerine yayılan bir şekilde olmadığı için, kronik astım ya da alerjik astım gibi bir rahatsızlığı olmayan kişiler için sıkıntı oluşturacağını düşünmüyoruz.

3. Pisipisi Kedi Kumu Markası

Eczacıbaşı Esan kuruluşu olan ve bizzat yerli üretim mamülü olan Pisipisi kedi kumu markası yerli üretim olması dolayısıyle bizler için bir gurur kaynağı. Zira yabancı üretim olarak ithal ettiğimiz pek çok markayı aratmayacak kadar tercihe ve takdire şayan ürünleri bu pazarda çok iyi sergiliyor. Tamamen doğal maden kaynaklarından üretilen ham madde içerikleri, bu haliyle sınıfı geçmeye yetiyor da artıyor bile. Tabi ki organik olması çok önemli ama temizlik konusu hem kedi ebeveynleri için hem de tatlı çocuklarımız için elbette en önemli hususların başında geliyor. Pisipisi kedi kumunun, kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra, topaklaşma özelliği anında devreye giriyor. Böylece temizlik açısından size kolaylık sağlıyor.

Kokuyu ekarte etme özelliği de son derece hızlı olduğunda mide bulandırıcı ve sağlık açısından da solumanızda sıkıntı yaratacak bir koku oluşumunu engellemiş oluyor. Organik kokularla harmanlanmış olanları mevcutken, hiçbir kokusu olmayanları da beğeninize sunuluyor. Hem kalın taneli hem de ince taneli kum seçenekleri de yine geniş çeşit yelpazesinin içerisinde bulunuyor. Her kedi kumunda ne yazık ki, kaçınılmaz olan toz oranı bulunması pisipisi markasında olabildiğince azaltılmış. Zannediyoruz ki, bu haliyle kesinlikle bir fırsat verilip denenmesi gereken bir kedi kumu markası.

4. Quik Kedi Kumu Markası

Quik kedi kumu; ülkemizde çok fazla tercih edilen, hemen hemen tüm ürünlerinde organik sertifikası bulunan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok kedi gereçleri ve aksesuarları satışı da olan marka, kedi kumunun kalitesinde oldukça iddialı. Kedi kumlarını doğal maddelerden üreten Quik firması; memnun kalmanızın adeta teminatını veriyor. Kedi kumlarında tozlanmanın önüne geçilmesi çok zordur. Fakat buna rağmen bu markada tozlanmanın minimum düzeyde tutulduğunu fark ediyorsunuz.

Afacan kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra kesinlikle dağılması mümkün olmayacak bir biçimde hemencecik topaklanıp size temizleme kolaylığı sağlıyor. Kokuyu da anında baskılayıp yok ettiği için, sadece kumun içerisindeki pisliği almanız yeterli. Yani kedinizin kumunu sık sık değiştirme gibi bir telaşınız hiç olmuyor. Ortalama olarak ayda bir değiştirmeniz yeterli. Tabi ki bu sürenin; kumu iyi temizlemeniz ve bakımını üstlendiğiniz kedi ya da kedilerinizin tuvaletlerini yapma sayılarına göre daha öne çekilmesi gerekebilir. Kokusuz ve bitkisel esansiyel kokulu olanları da mevcut.

5. Dubex Kedi Kumu Markası

Bildiğiniz gibi kediler tüylerini ve patilerini sıkça yalayan titiz çocuklardır. Bu nedenle tüm markaların kedi kumlarının kullanım avantajlarını bir kenara bırakıp, belki de kedi kumundan beklediğimiz en önemli özellik tamamen doğal içerikli olmasıdır. İçinde birçok kimyasal maddenin bulunduğu kedi kumları alerjiden kansere kadar pek çok hastalığa sebep olup hem sizin hem de minik çocuğunuz için son derece tatsız etkileri olabilecek türdedir. İşte tam da bu yüzden tamamen organik olan Dubex marka kedi kumu, %100 organik sertifikası ile ve kullanıcılarından da tam not almasıyla en güvenilir kedi kumu markaları arasında yerini alarak bu piyasada bulunuyor.

En İyi Kedi Kumu
En İyi Kedi Kumu

Dubex, çok iyi topaklanma özelliği olan bu yönüyle size pratik bir temizleme imkanı veren şahane kedi kumlarına sahip bir marka. Kediniz dışkıladıktan sonra dahi kokuyu asla yaymıyor ve topaklanma özelliğiyle hem sıvıyı hem de kokuyu içine hapsediyor. Suda çözünebilir olmasıyla çevreye dost bir ürün olan Dubex kedi kumu, doğaya özenli davranan herkes için yüz üzerinde yüz alıyor. Antimikrobik ve antibakteriyel olması siz ve minik bebeğiniz için oldukça kıymetli bir özellik. Tüm kedi kumlarındaki yegane problem olan, az ya da çok kaçınılmaz tozlanma durumu, Dubex kedi kumunda neredeyse hiç yok. Bir oran vermek gerekirse %1 toz oranının bulunduğu söyleyebiliriz. Bu da çok iyi bir oran.

Kendimizden daha fazla önem verdiğimiz kedilerimiz, kedilerimiz için en doğru ve en sağlıklı olan kedi kumunu seçmek onların yaşam kalitelerini arttıracaktır. Dolayısıyle bizimle yaşayacakları yılları da arttırıp daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bu yüzden fiyat olarak daha ucuz olduğu için veya memnun kaldığını söyleyen bir yakınınız tarafından önerilen kedi kumlarını değil de, tamamen doğal olanlarını seçmeniz çok daha yararlı olacaktır. Bu yazımızda sizler için en işlevsel ve sağlığa uygun olan kedi kumlarını öğrendiniz. Kediniz ve sizin için her zaman en doğru kararları vermeniz dileğiyle…

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle