Kedilerin bıyıkları kesilir mi? konusunda birçok farklı yanıtlar ve fikirler var. Sizler için bu konu hakkında detaylı araştırma yaptık.

Kediler dış görünüşleri, davranışları, karakteriyle herkesi etkileyebilir ve kendine aşık edebilir. Özellikle bıyıkları o kadar güzeldir ki, kendinizi durduramayıp dokunmak istersiniz. Bilmelisiniz ki, kedilerin bıyıkları onlar için çok önem taşır. Birçok evcil hayvanda bıyık bulunur, fakat kediler için bıyıkları en önemli uzvudur. Kediler çevresindekileri titreşimleri ve insanları algılamak için bıyıklarını kullanırlar. Tıpkı biz insanlar için nasıl ki gözler ve kulaklarımız bizim için çok önemliyse, kediler için de bıyıklar çok önemlidir. Hayatının devamlılığını sürdürmeleri için bıyıklarına ihtiyaçları vardır.

Birçok kedi sever veya kedi sahiplerinin akıllarında kedi bıyığı kesilir mi? veya kedilerin bıyıkları kesilirse ne olur? sorusu vardır. Kediler için bıyıklarının ne kadar önemli olduğu artık bildiğimiz için kesilmemesini de biliyor olmalıyız. Eskiden insanlar kedilerin bıyıklarını kesip, nasıl tepki vereceğini deniyorlarmış. Sonucunda kediler dengelerini kaybedip, öldüğünü görmüşler. Bu durumu aslında şehir efsanesi olarak kabul edebiliriz, çünkü bu tamamen imkansız ve yanlıştır.

Kedilerin denge uzuvları, bıyıklarında değil beyindedir. Sadece yönlerini bulabilmek, dar alanlara rahatlıkla girebilmek ve avlanmak için bıyıklarını kullanırlar. Sonuç olarak; kedilerin bıyıkları kesildiğinde ölmezler ve yürümeye devam ederler. Sadece yönlerini bulmakta, atlamakta, zıplamakta ve avlanmakta sorun yaşayabilirler.Gelin, kedilerin bıyıkları kesilir mi? konusunu daha ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Kedinin Bıyıkları Kesilir mi?

Kedi bıyığının kalın yapısı vardır ve kökleri derinin çok altında yer alır. Köklerinin çevresinde ve bıyıklarının ön kısmında sinir uçları bulunur. Bıyıklarda bulunun sinirler sayesinde etraftaki titreşimleri algılarlar ve bıyıkları sayesinde doğası gereği yaşamaya devam ederler. Kediler çok meraklı ve keşfetmeye açık hayvanlar olduğu için aslında bıyıklarıyla kendini oyalar desek, daha doğru olur.

Kediler yüksek bir yere atlarken veya dar alanlardan geçerken önce bıyıklarıyla mesafeyi ölçer ve ondan sonra eylemde bulunurlar. Özellikle kediniz karanlıkta yatıyorsa, gece kalktığı zaman gözleri çok iyi seçmediği için bıyıklarından yardım alarak eşyalara dokunur ve yönlerini bulabilirler. Kedinizin eşyaların yanına veya tırmanacağı yere gidip bıyıklarını sürttüğünü görebilirsiniz. Bu esnada mesafeyi bıyıklarıyla ölçüyor ve kafasında plan kuruyor diyebiliriz.

Detaylı Bilgi: Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Her kedi bir yere atlamadan, tırmanmadan veya yaramazlık yapmadan önce bıyıklarını kullanır ve daha sonra eyleme geçer. Kediler bıyıklarına dokunulmasını hiç sevmez, hatta dokunduğunuz zaman tepki verir veya kendini geriye doğru çeker. Kıllarında sinir hücreleri bulunduğu için uyurken bile dokunduğunuzda tepki verebilir. Kedilerin bıyıklarının asla kesilmemesi, çekilmemesi veya koparılmaması gerekir. Özellikle evinizde bebek veya çocuk varsa kedinin bıyıkları uzun olduğu için dikkatini çeker ve dokunmak isteyebilir. Çocuğunuzun, kedinin bıyıklarını çekmediğine veya rahatsız etmediğine emin olmalısınız. Böylece kedilerin bıyıkları kesilir mi? sorusunun cevabını ayrıntılı olarak öğrenmiş olduk.

Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?
Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Kedinin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Kediler kendi yönlerini bulması, atlaması, zıplaması, tırmanması ve avlanabilmeleri için bıyıklarına ihtiyaçları vardır. Kedilerin bıyığı kesilirse ne olur? diye düşünürsek; kedinin bıyığı kesildiği zaman onu sakat bırakmaz veya öldürmez ama en önemli uzuvlarını yok etmiş oluruz. Yönlerini bulamazlar ve yürürken bazen dengesini kaybedebilirler. En önemlisi bıyığı olmayan kedi; atlayamaz ve dar alanlara girmekte zorluk çeker.

Bu soruyu örnek vererek anlatacak olursam; insanların çoğunluğu sağ elini kullandığı için bundan örnek vereceğim. Sağ elimizdeki başparmağımızı kesildiğini hayal edin. Parmağınız kesildi diye ölmezsiniz veya hayati fonksiyonlarınızı kaybetmezsiniz, fakat günlük olarak yapacağınız işleri yapmakta zorluk çekebilirsiniz. Bizim için çok önemli olan şeylerle, kedilerin bıyığını kıyasladığınız zaman önemini ve kesildiği zaman ne gibi sonuçlar doğuracağını az çok karar verebilirsiniz.

Kedimin Bıyığını Yanlışlıkla Kestik Tekrar Çıkar mı?

Kedi sahipleri tarafından en çok sorulan konudur. Oldu ki, yanlışlıkla kedinin bıyığını kestiyseniz, kopardıysanız veya oyun oynarken bıyığı kırıldıysa; kedinizde birtakım sorunlar fark edebilirsiniz. Kediler için bıyık uzuvları çok önemli olduğu için bıyıklarını kaybeden kedi eskisinden çok daha kırılgan ve hassas olabilir. Bıyıkları olmadığı için atlayacağı, tırmanacağı veya gireceği alanlara mesafeyi ölçemez ve sıkışıp kalabilirler.

Bıyıksız kedinizin bir zaman sonra zıplayamadığını veya çok hareketsiz olduğunu fark edebilirsiniz. Kesilen, kopan veya kırılan bıyıklar tabii ki de tekrar çıkar. Fakat, her kedinin cinsi farklı olduğu için bıyıklarını kaybeden kedinin davranışları da farklı olacaktır. Kedinizde ilginç davranışlar fark ediyorsanız, uzman veteriner hekimine danışabilirsiniz. Bu sayede içiniz rahat etmiş olur.

Kedilerin Bıyığı Hakkında Yanlış Bilinenler

Kedilerin bıyığı hakkında geçmişten bugüne kadar bazı yanlış iddialar bulunuyor. Bu konuyla ilgili doğruyu öğrenmenin vakti geldi. İşte yanlış bilinen bilgiler;

  • Kedilerin bıyığı kesilirse ölürler.
  • Kedilerin bıyığı döküldüğü veya kesildiği zaman dengesini kaybedip, sakat kalırlar.
  • Kedinin bıyıkları kesildiğinde veya koptuğunda tekrar çıkmaz.
  • Bıyıkları kesildiğinde kanar ve kanama durmaz.
  • Kedi bıyığını kaybettikten sonra psikolojisi bir daha hiç düzelmez.

Şeklinde yanlış bilinen bilgiler mevcut. Verdiğim bu bilgilerin hepsi yanlış ve ortaya atılan yanlış iddialardır. Dediğimiz gibi kedilerin bıyığı onlar için önemli uzuvdur ve yönlerini bulmak için yardımcı olur. Elinizden geldiği kadar kedinizin bıyık bölgesine dokunmayın ve kesmeyin. Böylelikle kedilerin bıyıkları kesilir mi? konusunda doğru bilgileri öğrenmiş olduk.


Bu yazımızda kedilerin bıyıkları kesilir mi? ya da kesildiğinde neler olur? sorularını ayrıntılı şekilde cevaplandırmış olduk. Kediniz bıyıklarına dokunmanıza izin veriyor mu ya da dokunduğunuzda ne gibi tepkiler veriyor? yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?