Kedilerin oturuşlarının anlamları olduğunu biliyor muydunuz? Kedinizin oturma şeklini izleyerek ne demek istediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kediler temkinli canlılar olduklarından en ufak bir şeyi tehlike olarak görebilirler. İçgüdülerinde korunmak, avlamak, kaçmak, saklanmak, tepki göstermek ve aniden zıplamak olduğu için bu hareketler gayet normaldir. Her kedinin karakterinin farklı olduğunu biliyoruz, bazı kediler çok uysal ve hemen güvenen yapıda olurken diğerleri ise kolay kolay güvenmeyen ve herkesten uzak duran kedilerdir.

Bunun yanı sıra kedilerin oturma şekilleri de birbirinden farklıdır. Örnek olarak ”benim kedim böyle oturuyor saldırmıyor, komşumun kedisi aynı şekilde oturuyor ama saldırıyor” şeklinde düşünebilirsiniz. Kedilerin karakterlerini değiştiremeyeceğimiz ve kendi istediğimiz gibi eğitemeyeceğimiz için onları bu şekilde kabul etmemiz en doğrusudur. Genel olarak tüm kedilerin günlük hayatta oturma şekilleri ve anlamları da karakterleriyle eşdeğerdir.

Kedilerin Oturuş Şekilleri
Kedilerin Oturuş Şekilleri

Ayakların Üzerine Eğilerek Oturma

Kediler bu şekilde oturdukları zaman aslında bir şeylerden endişelidirler. Yani ”her an bir şey olabilir, aniden böcekler uçabilir, ben eğileyim de en ufak tehlikede atlayayım” diye düşünürler. Genellikle bu şekilde oturan kedilerin gözleri sürekli sağa sola doğru hareket eder. Sahipleri fark etmeseler veya onlar için tehlikeli bir şey yoksa bile mutlaka en kısa sürede olacağını hissederler. Büyük ihtimalle hissettikleri doğru çıkar ve ani bir hareketle oradan buraya zıpladıklarını görebiliriz.

Ayakların Üzerinde Düz Oturma

Kedilerin ayaklarının üzerinde düz şekilde oturmalarının birkaç sebebi vardır: oyun oynadıklarından sonra yorulup dinleniyorlardır, çevreden gelen sesleri dinliyorlardır, uykuları gelmiştir ve etrafa bakınarak uyuyacak huzurlu yer arıyorlardır, o an dikkatlerini çeken bir şey varsa sakin şekilde ona bakıyorlardır veya sahiplerini takip ediyorlardır. Genellikle gözleri fal taşı gibi açık olur ya da normal şekilde bakarlar ama mimikleri hareket etmez. Korkmayın, bu şekilde oturan kediler aniden fırlamazlar 🙀

Ön Ayakları Öne Çıkararak Oturma

Minik patilerini öne çıkarak serbest şekilde oturduklarında her şey yolunda demektir. Bu hareket onların ne kadar huzurlu hissettiklerini, sahiplerine güvendiklerini, varsa diğer evcil hayvanla mutlu geçindiklerini ve oturdukları ortamdan memnun olduklarını gösterir. Genellikle kuyruklarını yanlarına doğru çekerek ”bana dokunmayın her an uyuyabilirim” demek isterler. Kediniz bu şekilde tatlı tatlı oturuyorsa ve canınızı gerçekten seviyorsanız rahatını bozmamak için hiç bulaşmamalısınız.

Kedi Oturuşu
Kedi Oturuşu

Ayakları İçe Kıvırarak Oturma

Dostlarımızın ön patilerini içeri çekerek oturmaları gerçekten çok tatlı 😻 O an patilerini içeriden çıkarıp ısırmak isteyebilirsiniz, çünkü bu şekilde oturan kediler mayıştıkları için saldırmayla hiç uğraşmazlar. Patiler içerde oturduklarında birkaç dakika şekerleme yapıyorlardır, uykuları gelmiştir ya da çok üşümüşlerdir. Kediler üşüdükleri zaman burunları, patileri ve kulakları çok soğuk olur. Odanın sıcaklığını kontrol ederek arttırılmalı böylece vücut sıcaklıkları artacağı için rahatlıkla şekerleme yapabilirler.

Tüm Ayaklar Serbest Oturma

Bu tuvaletini yapmış, mamasını yemiş, oyununu oynamış, sahibini delirtmiş, evin altını üstüne getirmiş, avlarını yakalamış, beden temizliğini yapmış kedi oturuşudur. Bu şekilde serbest bir şekilde otururlar ve kuyruklarını sağa sola yavaşça hareket ettirirler. Tüm ayaklarını serbest bırakarak oturmaktan o kadar hoşlanırlar ki sahipleri oyun başlatsalar bile umursamayarak gözlerini kısarlar ve etrafı keserler. ”Şu an oyun havamda değilim, ben sana haber vereceğim canım” diyerek sahiplerine bakış atarlar.

Tüm Ayaklar Serbest Yan Oturma

Dostunuz ayaklarını uzatarak yan şekilde oturuyorsa çok şanslısınız demektir. Kısa süreliğine sevmenize izin verirken aynı zamanda ısırıp tırmalamaz. Kafasını, patilerini, karnını, çenesini, sırtını ve poposunu yavaş hareketlerle sevebilirsiniz. Özellikle kediniz arkası dönüp oturmuşsa aniden ısırma isteğiniz gelebilir. Bu sevmeler onun çok hoşuna gideceği için karnını daha fazla açabilir veya kucağınıza çıkarak sizi yalamak isteyebilir. Eğer sevme iznini kaçırıp süreyi fazla uzatırsanız kavgaya dönüşür ve patilerden de nasibinizi almış olursunuz 😺

Kedilerin Oturma Şekilleri ve Anlamları
Kedilerin Oturma Şekilleri ve Anlamları

Ayakları Aşağı Sarkarak Oturma

Genellikle bu pozisyondaki kediler sakindir. Yüksek bir yere çıkıp patilerini aşağı sarkıtırlar ve sinema izlermiş gibi çevrede tüm olan biteni takip ederler. Özellikle sahipleri telaşlı bir şekilde evin içerisinde hareket ediyorsa ”ne yapıyor bu köle?” dermiş gibi izlerler. Sahipleri gidip sarkan patilerini sevmeye çalıştıklarında ise pek tepki vermezler ama daha sonra pati atmalar başlar. Pati atmadan sonra pençeler çıkarılır ve artık tehlikeli oyunlara giriş yapılır. Siz siz olun patilerini sarkan kedinizi rahat bırakın ve o anki tatlılığının keyfini çıkarın.

Ayaklar Havada Uzanma

Sahiplerine veya ortama güvenmeyen kediler, sırt üstü uzanıp ayaklarını havaya dikmeyi pek tercih etmezler. Eğer tam tersi her şeye güvenleri tamsa son derece rahat bir şekilde bu pozisyonda oturabilirler. Aynı zamanda kediler bu tarzda oturduklarında vücutlarının ve hassas bölgelerinin ne kadar savunmasız olduğunu da belli ederler. Özellikle yeni kedi sahiplenen insanlar bu oturma şeklini hemen göremezler. Kedileriyle aralarındaki bağlantıyı kuvvetlendirdiklerinde şahit olabilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?