Genel olarak tüm kedilerin sevmediği ortak kokular bulunmaktadır. Bu kokulara maruz kaldıklarında rahatsız olurlar ve ortamı terk ederler.

Hayvanlar arasından en titiz olanları hiç şüphesiz kedilerdir. Kendilerinin ve yaşadıkları ortamın temiz olmalarını isterler. Kendilerini dört dörtlük temizledikleri kadar etrafları hijyenik olmazsa bu durumdan rahatsız olurlar. Ayrıca sürekli kullandıkları mama, su, tuvalet kabı, yatak vb. sürekli temiz olması ve kokmaması da onlar için çok önemlidir.

Kediler çok iyi koku alırlar, hatta kendilerine yasaklanan besinlerin kokularını takip ederek basit bir şekilde bulabilirler. Aynı şekilde eşyalarının yerleri değiştiği zaman onlara kendi kokularını bıraktıkları için hemen tespit edebilirler. Bazı bilim insanlarına göre kedilerin aslında iyi koku almadıkları, sadece kendi kokularını bıraktıkları için koku duyularının geliştiği söylenmektedir.

Kediler yaşadıkları ortamda bulunan bazı şeylerin kokularından rahatsız olabilirler. Onları kokladıkları zaman suratlarını ekşiterek geri geri giderler ve hemen o ortamı terk ederler. Özellikle sıklıkla dolaştıkları yerlerde sevmedikleri şeylerin kokularını hissetmek istemezler.

İlgili Yazı: Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir?

Eğer kediniz varsa, her kedinin karakterinin farklı olduğunu bilmelisiniz. Mesela bazı kediler portakalın kokusuna tepki vermezken, bazıları aniden agresifleşerek ortamdan kaçabilirler. Bu konuda fikir sahibi olmak için hangi kokuları sevmediğini gözlemlemelisiniz. Çok tartışılan bir konu olsa da genel olarak kedilerin sevmediği kokular şunlardır;

Kedilerin Sevmediği Kokular
Kedilerin Sevmediği Kokular

Muz

Bazı kedilerin muz yediklerini görürüz ama bazıları da kokusuna katlanamadıkları için muzu ağızlarına bile sürmezler. Aslında muzun kokusu çok güzeldir, fakat kedilerin neden muz kokusunu sevmedikleri hakkında bilgi yoktur.

Eğer kediniz tırmalama tahtası yerine yatak, koltuk, sandalye, perde veya kumaşları tırmalıyorsa bu bölgelere muz kabukları ya da tabağın içine dilimlenmiş muz koyabilirsiniz. Bu sayede muz kokusunu alır almaz tırmalamaktan vazgeçecektir.

Limon

Kabul edelim ki biz insanlar limonun kokusunu sevsek de tadını hiç sevmeyiz. Belki ekşi sevenler limon yemeyi tercih edebilirler ama bazı insanlar limonun sıkılmasına bile katlanamazlar. Kedilerin büyük bir çoğunluğu da limonun kokusunu ve tadını asla sevmezler.

Eğer bir yerde limon kokusunu alırlarsa o bölgeye asla gitmezler ama karşıdan koklamaya devam ederler. Limonun kokusunu tehdit olarak gördükleri için bazı kediler limonla bile kavgaya girebilirler. Kediler limonun kokusundan hoşlanmadıkları için bulundukları ortamda bırakmamaya dikkat edilmelidir.

Portakal

“Hadi canım, kediler portakalın kokusunu sevmez mi?” diye şaşırmayın, gerçekten de bazı kediler portakaldan nefret ederler. Portakalın kokusu yoğun olduğu için onlara sanki çok ağır bir kokuymuş gibi geldiğinden sevmezler.

Eğer kediniz izin vermediğiniz odalara ısrarla giriyorsa kapıların önüne portakal kabuklarını veya dilimlenmiş portakalı koyabilirsiniz. Portakalın kokusunu alır almaz size biraz kızacaktır ama kokuyu aşıp odaya giremeyeceğini anlayacağı için vazgeçecektir.

Kedilerin Sevmedikleri Kokular
Kedilerin Sevmedikleri Kokular

Tuvalet ve Dışkı Kokusu

Kediler kendi dışkılarının kokusundan iğrenmezler ama tuvalet kaplarında durmalarından hiç hoşlanmazlar. Mesela kaka yaptıklarından bir zaman sonra çişlerinin yapmak için geldiklerinde hala kakanın orada olduğunu kokudan anlarlar. Bu durum hiç hoşlarına gitmez ve çoğu zaman sinirli şekilde miyavladıkları görülebilir.

Tuvalet kapları düzenli şekilde temizlenmezse kokularından rahatsız olacakları için dışkılarını yapmak istemezler ve kaplarından çıkarlar. Ayrıca eski dışkı kokularının üzerine yeni koku bırakmak istemedikleri için evin farklı noktalarına dışkılarını yapmaya başlayabilirler. Mutlaka tuvalet kaplarının hijyenik ve temiz olmasına çok dikkat edilmelidir.

İlgili yazı: Kedi Kumu/Kum Kabı Nasıl Temizlenir?

Balık

Kediler her türlü balık çeşidinin kokusunu ve tadını çok severler. Bazı günü geçmiş balıklar bozulmaya başladıkları zaman ağır kokuları olur ki sormayın gitsin… Kedilerde bu kokunun ne kadar kötü olduğunu fark ettiklerinde sanki canavar kokusu almışlar gibi nereye kaçacaklarını şaşırırlar.

Evinizde balık varsa ve bozulup bozulmadığından endişeliyseniz kedinize koklatmanız yeterli olacaktır 🙂 Eğer kaçmıyorsa kediniz dahil hepiniz balığı afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer kokusundan rahatsız olduğu için mimik hareketlerini değiştiriyorsa balık mutlaka bozulmuş demektir.

Diğer Kedilerin Kokusu

Dışarı çıktığınızda sokak kedilerini sevdiyseniz veya beslediyseniz mutlaka üzerinize kokuları sinecektir. Eve geldiğinizde dostunuz başka kedilerin kokusunu hemen fark eder ve üstünüze çıkarak sizi koklamaya başlar. Agresif bir kediyse acımadan sizi patileyebilir veya minik ısırık hareketleriyle kıskandığı belli edebilir.

Tam tersine uslu bir kediniz varsa uzun süre sizi kokladıktan sonra başka kedileri sevdiğinizi anlar ve üzüldüğünü belli etmek için tepkisiz kalabilir. Sonuç olarak başka kedilerin kokuları kedinize tehdit gibi geleceğinden asla hoşlanmayacaktır.

Kediler Hangi Kokuları Sevmez?
Kediler Hangi Kokuları Sevmez?

Oda Spreyi

Genellikle evi temizledikten sonra sıktığımız oda spreylerinden kediler hiç hoşlanmazlar. Spreyi bir fıs sıktıktan sonra bile kedilerin mimiklerinin değiştiğini, hapşırdıkları veya aniden kaçtıkları fark edilebilir. Aslında bazı oda spreylerinin kokuları o kadar kötü oluyor ki, biz insanlar bile kokularından etkileniyoruz.

Eğer oda spreyi sıkmadan duramıyorsanız, doğal veya bitkisel olanlardan kullanmayı tercih edebilirsiniz. Diğer seçenek olarak birkaç tane farklı kokularda olan oda spreyi alıp odaya sıkabilirsiniz. Bu sayede kedinizin hangi kokuya tepki vermediğini anlayabilir ve onu kullanabilirsiniz.

Parfüm ve Kolonya

Biz insanlar tüm parfüm kokularını çok sevsek de kediler hiç hoşlanmazlar. Sahiplerinin parfüm sıkacaklarını ya da kolonya süreceklerini anladıkları an hemen telaşlanırlar ve odadan kaçabilirler. Bunu fark ettiğinizde kedinizin yanında parfüm sıkmamaya veya siz gittikten sonra kokuyla baş başa kalmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca kedinizin size gelmediğini veya kucağınıza aldığınızda aniden kaçtığını fark ediyorsanız, üzerinizdeki parfüm veya kolonya kokusundan kaynaklandığını bilmelisiniz. Kedinizin parfüm kokusundan rahatsız olmaması için eve geldiğinizde mutlaka kıyafetlerinizi değiştirip, tekrar parfüm sıkmadan kedinizi sevmelisiniz.

Biber

Tatlı ve acı biberleri her insan sevmediği gibi kedilerde kokularından hiç hoşlanmazlar. Onlara biberin kokusu çok ağır ve yoğun geldiği için hiç hoşlarına gitmez. Ayrıca acı biberin acı seviyesi fazlasıyla yüksek olduğu için bazı yaramaz kediler merak edip tattıklarında zarar görebilirler.

Böyle bir şey yaşanmaması için özellikle acı biberlerin kedilerin ulaşamayacağı yerlere saklanması gerekmektedir. Mutfakta bibere temas edip ellerinizi yıkamadan kedinizin yanında gelirseniz, bundan çok büyük rahatsızlık duyabilir ve uzun süre yanınıza gelmemezlik bile yapabilir.

Kedilerin Sevmediği Koku
Kedilerin Sevmediği Koku

Hardal

Hardalın tadını ve kokusunu her insan sevmez. Bilmeyenler için hardalın sosu, tozu ve tanecikli olarak çeşitleri bulunmaktadır. Kediler hardalın kokusunu alır almaz rahatsız olurlar, arka arkaya hapşırırlar veya kendilerine kaçacak delik aramaya başlarlar.

Evde sürekli fast food tüketiyorsanız, içerisinde hardal sosu olduğu için kedinizin aniden evin içerisinde koştuğunu fark edebilirsiniz. Kedinizin sevmediği hardal kokusuyla imtihan olmaması için onun görmeyeceği veya kokusunun gitmediği odada tüketmelisiniz.

Sarımsak

Sarımsak çok faydalıdır ama kokusu gerçekten çok ağırdır. Sarımsak yiyen insan uzun süre bir odada kaldığında kokusu her yere yayılır ve bu iç açıcı bir koku değildir. Kediler sarımsak kokusundan nefret ederler ve evde hiç olmamasını tercih ederler.

Sarımsak tükettikten sonra mutlaka kokudan arınmak için ağız-diş temizliğinizi yapıp, kedinizin yanına öyle gitmelisiniz. Aksi halde sarımsak kokusunu ağzınızdan veya ellerinizden aldığında hoşuna gitmeyeceği için agresif davranışlarda bulunabilir.

Okaliptüs

Okaliptüs bitkisi, kediler başta olmak üzere diğer hayvanlar için zararlıdır. Zararlı olduğu için kokusunu hiç sevmezler ve miyavlamaya başlayabilirler. Ayrıca okaliptüs bitkisinin yağını kullanıyorsanız, dostunuz bundan da çok rahatsız olacaktır.

Okaliptüs bitkisini kedinizin sağlığı için evinizde barındırmamalısınız. Eğer başka bir yerde okaliptüs bitkisine veya yağına temas edip kedinizin yanınıza gelirseniz, aniden kaçabilir ve yanınıza tekrar gelmesi oldukça zor olabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?