Miyavliyo ❤️
En İyi Kedi Mama Markaları

En İyi Kedi Mama Markaları

En sağlıklı ve en kaliteli kedi mama markaları hakkında tüm bilgileri, ve bazı mama içeriklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kediler hem uysal, hem oyuncu hem de hijyen bakımından kendi kendine yetebilen bir tür olması neticesinde en çok tercih edilen evcil hayvanlardan olmuşlardır. İnternet üzerinden veya mahallemizdeki petshoplardan yüzlerce farklı çeşit kedi mamasına ulaşmak oldukça kolay. Hal böyle olunca bu konudaki sıkıntı ulaşımdan ziyade doğru tercih yapma gereksinimine doğru kaydı. Kedilerimizin daha sağlıklı ve huzurlu olması için onların durumuna uygun olan besinlerle beslemek oldukça önemlidir. Kedi maması seçimlerinizi ise üç faktöre bakarak yapmanızı öneriyorum.

  1. Kedinizin Yaşı: Kedi maması üreticileri yaş konusunu Yavru kedi mamaları (Kitten), Yetişkin Kedi Mamaları ve Yaşlı Kedi Mamaları şeklinde 3 kategoriye ayırmışlardır. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken ilk faktör budur.
  2. Kedinizin Kilosu: Her kedinin kendine has bir karakteri vardır. Kediniz hareketli hiç yerinde durmayan bir kedi olabileceği gibi çok az hareket eden uykucu bir kedi de olabilir. Bu durumda mama seçimini doğru yapmak elbette önemli oluyor. Hareketsiz bir kediye sahipseniz Light, Sterilize mamalar tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
  3. Kedinizin Cinsiyeti ve Kısırlık Durumu: Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa onlar için özel üretilmiş mamalardan tüketmesini öneriyorum. Bu durum kendi içinde kısırlaştırılmış dişi kediler ve kısırlaştırılmış erkek kediler olarak ikiye ayrılır.

Kedi sahipleri olarak mama tercihi yapmak bizim sorumluluğumuzdadır. Bizler de bu sorumluluğun bilincinde olan sizler için en çok tercih edilen en iyi 5 kedi mamasını listeliyoruz.

1. Royal Canin

Royal Canin

1968 Yılında başladıkları serüvene halâ kedilerimizin gelişimlerine uygun mamalar üreterek devam ediyorlar. İlkesi “Beslenme ilk ilaçtır.” olan bu firma bu ilke doğrultusunda sistemli çalışmalarını sürdürüp en iyiyi hedeflemeye çalışmaktadır. Hemen hemen tüm dünya da raflarda bulunabilecek bu marka günümüzde en çok tercih edilen kedi maması markalarındandır.

1.1. Royal Canin Mother & Babycat – Anne ve Yavru Kediler için Kedi Maması

Doğum sonrasında 4 ila 12 hafta aralığında annenin ağız sütünden emilen doğal bağışıklığında azalma görülür. Bu mama içinde E vitamini bulundurmasıyla birlikte özel bir antioksidandır. Bu karışım Yavru (0-12 Ay) ve Yetişkin (1-7 Yaş) için uygun olmakla birlikte kedilerimizin doğal savunmalarını desteklemeye yardımcı olur.

1.2. Royal Canin Kitten – Yavru Kedi Maması

Bu ürünün en güzel ve sevilen tarafı “karışık beslenme” özelliğidir. Güzel yavrumuz için bu mama tercihini yaptığınızda hem kuru mama hem de yaş mama tüketimini aynı sırada yaparak sağlıklı beslenmesi ve doğal gelişimine fayda sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra kediler tarafından tat olarak oldukça beğenilir. Diş eti, kalori ve kilo kontrolü sağlar. Kedinizin daha fazla su tüketmesini sağlar ki buda oldukça faydalıdır. Üstelik iştah arttırıcı özelliği nedeniyle tercih edilir.

1.3. Royal Canin Fit 32 – Yetişkin Kedi Maması

Yetişkinliğe adım atmış kediler tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına yüksek seviyede besin değeri içeren mamalara ihtiyaç duyarlar. Royal Canin firmasının Fit 32 türü maması bu ihtiyacı karşılayacaktır. Özel formülü kedinizin yuttuğu tüyleri kolay atabilmesi için özenle tasarlanmıştır. Doğru ve dengeli kalori içeriği ile kedinizin kilosunu koruması açısından da kontrolü elinizde tutmanızı sağlayacaktır. 1 ile 7 yaş arasındaki tüm kediler için uygundur.

1.4. Royal Canin Sensible 33 – Hassas Yetişkin Kedi Maması

Bazı kediler sindirim konusunda problemler yaşamaktadır. Bu mama o kediler için özel üretilmiştir. Ürün içeriğinde sindirimi kolay besinler tercih edilmiştir. Yüksek enerji yoğunluğu sağlamasının yanı sıra tavuklu ve tahıllı olarak karşımıza çıkar. Yetişkin yani 1 ila 7 yaş arası kediler için uygundur.

1.5. Royal Canin Exigent Savour – Seçici Yetişkin Kedi Maması

Bazı yavrularımız diğerlerinden daha seçici olabilir. Yemek seçmek insanlarda görüldüğü kadar kedilerde de görülebilmektedir. Bu mama türü işte tam da bu kediler için üretilmiştir. Kaplarında çeşitlilik olması kedilere daha cazip gelecek ve zor beğenen kedilerin dahi ilgisini çekecektir. Bu özelliğinin yanı sıra ideal kiloyu korumak bakımından özel olarak formüle edilmiştir. Sindirim hassasiyeti olan kediler için de yine tüketilebilir bir mamadır.

2. N&D (Natural & Delicious)

1965 Yılında kurulmuş bir İtalyan firması olarak karşımıza çıkıyor. Yine pek çok kedi sever tarafından tercih edilen mama markasıdır. Hipoalerjenik üretimiyle ve aşırı tahıldan uzak durmasıyla insanların gönlüne taht kurmuşlardır. Ayrıca bu firmanın üretimleri glisemik indeksi düşük, GDO’su ile oynanmamış ürünlerle ürettiği ileri sürülür.

2.1. N&D Prime Tavuk ve Narlı Yavru Kedi Maması

Bu mamalar yavru ve emzirme döneminde olan anne kediler için tam bir nimettir. Süt aracılığıyla hem yavrunun bağışıklığına etki eder hem de anne için düzenleyicidir.

2.2. N&D Ocean Morina Balıklı Yetişkin Kedi Maması

N&D marka mama üreticisinin ürettiği balıklı ve düşük tahıl oranına sahip seçici damak tadı olan kediler ve sindirim hassasiyeti olan kediler için özel üretilen bu mama oldukça popüler mamalar arasında yerini alır. Yetişkin kediler için yani 1 ila 7 yaş arasındaki kediler için uygun olan bu mamalar %94 oranında hayvansal protein içerir.

2.3. N&D Prime Tavuk ve Narlı Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kedilerin tüm mama ihtiyacını karşılayacak bu mamayı tavuk, nar aromalı olarak bulabilirsiniz. Aynı aroma kediler tarafından çok tercih ediliyor olmalı ki aynı markanın yavru ve emziren kediler için de bir ürünü mevcut. Bileşiminde kedimiz için önemli olan A vitamini, E vitamini, C vitamini D3, B2, B1 vitaminlerini bulundurur.

2.4. N&D Ocean Ringa Balık ve Portakallı Kedi Maması

İçeriğinin büyük bir kısmında %32 oranında taze ringa balığı, %30 oranında taze ringa balığı tatlı patates ringa balığı yağı bulunan bu mama kedi severler tarafından sıkça tercih edilir. Aroması Balıklı, Meyveli olarak satışa sunulan tahıl sız mamalardandır. Tüm ırklar için tavsiye edilmekle birlikte seçici damak tadı ve sindirim hassasiyeti çeken kediler için özel tasarlanmıştır.

2.5. N&D Balkabaklı Bıldırcın ve Narlı Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kediler için tam mama olan bu ürün içeriğindeki bıldırcın, balkabağı ve nar ile diğer mamalardan farklı bir lezzet sunar. Zor beğenen bir kediniz varsa bir denemek lazım belki de böyle lezzetler arıyordur? 😊 Ürün içeriği sebzeli olarak kabul edebileceğimiz bu mama tüm ırklar için tercih edilebilir ve bunun yanı sıra yetişkin kediler için uygundur.

2.6. N&D Prime Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Kuzu eti aromalı yetişkin kediler için üretilmiş tam mamadır. Bu mama tahıl içermemektedir. Yine seçici damak tadı olan kediler için farklı aromada üretilmiş mamalardandır. N&D Prime firmasının ürettiği hemen her mama iki konuya hitap etmektedir. Bu iki konu; Sindirim hassasiyeti olan kediler ve seçici damak tadı olan kedilerdir.

2.7. N&D Prime Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Yetişkin kısırlaştırılmış kediler için uygun olan bu mama aynı zamanda 7 yaş üstü yaşlı kabul edilebilecek kediler için de uygundur. Ürün içeriği tavuk ve sebzeden oluşur. Tahılsız kedi mamalarındandır. Bu mamanın yan getirilerinden biri de sindiriminin kolay olması ve pek çok kedi tarafından beğenilen bir tada sahip olmasıdır. Yine aynı markaya ait düşük tahıllı mama yanında bal kabak bıldırcın ve narlı içeriğe sahip mama da mevcuttur.

3. Hill’s

Hill’s

1939 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren Hill’s kendi tanımlarına göre veteriner hekimler tarafından önerilen bir numara mama olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılarına %100 memnuniyet garantisi sunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bizzat kendi sitesinde ürünlerden herhangi bir nedenle memnun kalınmadığı noktada iade edebileceğiniz ve paranızı geri alabileceğiniz de yazmakta.

3.1. Hills Kitten Ton Balıklı Yavru Kedi Maması

Yavru ve hamile kediler için özel olarak üretilmiş emzirme döneminden 9-12 aylık döneme kadarki olan yavru kedilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sağlıklı ve kuvvetli bağışıklık sistemi oluşumunu destekleyen bu mamanın antioksidan içeriği klinik olarak kanıtlanmıştır. Yavru kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılar.

3.2. Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Bu tür kedi maması tavuk içermekle birlikte güzel bir damak tadı bırakmaktadır. Hamile ve emziren kedilerin yanı sıra özellikle yavru kediler için bağışıklık sistemini destekleyip kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir.

3.3. Hills Ton Balıklı Yetişkin Kedi Maması

Aynı markaya ait yavru ve emziren anneler için de ürünü vardır. Bu mama bir yaşından büyük kediler için özel üretilmiştir. Özenle hazırlanmış mineral vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Sahip olduğu yüksek protein kedinizin kas kütlesini korumasına yardımcı olmaktadır. Mama içeriğinde taurin de bulunmaktadır. Taurin kedimizin kalp sağlığı için faydalıdır. Ayrıca kedimizin kemik sağlığı açısından faydalı olacak kalsiyum zenginidir. Aynı mamanın tavuklu ve kuzu etli tatlarının da bulunduğunu söylemek istiyorum. Damak tadı konusunda seçici kediler için denemeler yapabilirsiniz.

3.4. Hills Hairball Tavuklu Yaşlı Kedi Maması

Hills markasının 7 yaşından büyük kediler için ürettiği bu mamanın içeriği tavuktan oluşmaktadır. Lezzetinin yanı sıra kedinizin yaşı itibariyle ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. Tahıllı kedi mamalarındandır.

3.5. Hills Hairball Indoor Tavuklu Tüy Yumağı Önleyici Özelliğine Sahip Yaşlı Kedi Maması

Özellikle yedi yaşından büyük kediler için üretilmiştir. Yedi yaşından büyük olup tüy yumağı problemi bulunan kediler için özel olarak formüle edilmiştir. Kedilerin temizlik maksadıyla tüylerini yalaması sonrasında dillerine yapışan tüyler midesine gider. Bu durum normal bir durum olsa da bazen tüy yumakları midede ve boğaz yolunda birikerek sıkıntı oluşturabilir. Yüksek seviyedeki bitkisel lifler sayesinde sindirim sisteminde biriken tüylerin temizlenmesini sağlayan bu mama, bu tür problemler yaşayan kediler için biçilmiş kaftan niteliğindedir.

4. Purina Pro Plan

80 Yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Purina firması hem kediler hem de köpekler için mama üretiyor. Ar-ge departmanı bünyesinde 350 den fazla veteriner hekim barındıran bu firma güvenilir kedi maması markalarının başında geliyor. Ayrıca Prurina’nın bir Nestle firması olduğunu da söylemek istiyorum.

4.1. Pro Plan Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Bir haftalık ve 8 haftalığa kadar kediler anne sütünden sonra mama konusunda oldukça seçici olurlar. Bu kuru mama seçici kediler için özel olarak hazırlanmıştır. Güçlü aroma ve güçlü besin takviyeleri ile tercih edilesi bir yavru kedi mamasıdır.

4.2. Pro Plan Delicate Kuzu Etli Kedi Maması

Pro plan firması tarafından üretilen Kuzu etli mama yetişkin kediler için özel olarak üretilmiştir. İçeriğinin %40’ı kuzu etinden oluşmaktadır. Deri ve tüylerin korunması, sindirim hassasiyet ve eşsiz damak tadına yoğunlaşarak karşımıza çıkar.

4.3. Pro Plan Somonlu Yetişkin Kedi Maması

Güzel yavrularımızın sindirim kolaylığı, tüylerinin bakımı ve güçlü kemik yapısına sahip olması için tercih edilebilecek en iyi kedi mamaları arasında yerini alır. Pro plan somonlu yetişkin mamalarının hemen hepsi üstün başarı ve kalite ödülü almıştır. Ürün %40 oranında somon içermektedir. Tahıl içerir ve tüm ırklar için uygundur.

4.4. Pro Plan Elegant Somonlu Kedi Maması

1 yaşını almış tüm kedilerin tüketmesi uygun olan bu mama deri ve tüy hassasiyeti, sindirim kolaylığı ve beyin gelişimi gibi konularda ödüller almıştır. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici ve takviye edici özelliğe sahiptir. Tahıllı olarak kabul edilen bu mama tüm ırklar için uygun olmakla birlikte yetişkin kediler için üretilmiş lezzetli bir mamadır.

4.5. Pro Plan Delicate Hindili Kedi Maması

Keyfine düşkün, damak tadına önem veren kedilerimiz için özel olarak hazırlanmıştır. Pek çok yemek seçen kedimizin damak tadına uygun olabilir. Bağışıklık sistemine ciddi derecede fayda sağlar. İçeriğinde hindi eti bulunmasının yanı sıra çeşitli tahıllarda bulunur.

5. Acana

Yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için mama üretiminin yanı sıra Acana şirketi köpek mamaları da üretip satıyor. Merkezi Kanada’da olan Champion Petfoods firmasına ait olan bu marka, ülkemizde de faaliyetini gösteriyor ve kedi severler tarafından sıkça tercih edilen markalar arasında yer buluyor.

5.1. Acana Wild Prairie Tahıl içermeyen Tavuklu ve Balıklı Kedi Maması

Tamamen bitki protein konsantrelerinden elde dilen bu mama %75 etle doludur. Her yerde güvenilir kabul edilen bu mama her yaş gurubuna hitap etmekle birlikte tüm kedilerde en üst kondisyon seviyesini sağladığı söylenmektedir. Bu paketin içindeki etin yarısının kurutulmuş diğer yarısının ise taze olduğu söylenmekle birlikte tümünün insan tüketimine uygun derecede sağlıklı olduğu bu bilgilere dâhil edilmektedir.

5.2. Acana Pacifica Tahılsız Balıklı ve Sebzeli Kedi Maması

Aynı firmanın balıklı ve sebzeli aromalı ve bitki protein konsantresi içermeyen bir tür mama. %75 oranında balık içermektedir. Tıpkı insanlar gibi besin ihtiyacı kedinin kendine has bir durumdur. Bu mama türü tüm kedi grupları için tercih edilebilir olsa da ölçü bakımından veterinerinize danışmanızı tavsiye ediyorum.


Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sevimli dostlarımız titiz oldukları kadar tat alma duyusu bakımından da yeteneklidirler. Bozulmakta olan et, çürümeye yüz tutmuş sebzeler ve bazı tahıllar, kedinizin damak tadına uymadığından beslenme için kullanmak istememesi kadar doğal bir şey yoktur.

  1. Mutlaka veterinerinizin meleğiniz için sunduğu beslenme rutinine göre, veterinerinizin öngördüğü markalar arasından tercih yapınız.
  2. İnternetten detaylı olarak mamanızı araştırın, gerekirse içerikte yazan maddeleri inceleyin ve veterinerinize bu mamayı yerse neler olur, nasıl olur gibisinden danışın.
  3. Yaş ve kilosuna uygun içerikler tercih ettiğinize emin olmalısınız. Tıpkı biz insanlar gibi onların da hayatlarının belirli evrelerinde ihtiyaçları farklılık gösterir.
  4. Mama içeriğinde karbonhidrat türü maddelerin olmamasına ya da mümkün mertebe az bulunmasına özen göstermelisiniz.
  5. Magnezyum, fosfor, B vitamini ve sodyum gibi vücuda gerekli takviyelerin mama içeriğinde belirli oranlarda mevcut olması gerekir.
  6. Obezite yatkınlığı, böbrek yetmezliği ya da buna benzer başka rahatsızlıkları olan kediler, veterinerler tarafından özel takip gerektirir. Böyle durumlarda rastgele tercihler yapmamalı, sadece mama alımında değil attığınız her adımda doktorunuza danışmalısınız.
  7. Son olarak alınan mamanın hemen en büyük paketinin alınmasını önermiyorum. Her ne kadar dikkat edilmesi gerekenlere uyarak tercih yapsanız da bazı kediler, bazı maddelere alerjik tepkimeler gelişebiliyor. İshal, fazla tüy dökme vb. durumları yaşamamanız adına küçük boy paketiyle deneme başlatmanızı öneriyorum. Bu sayede hem kedinizin damak tadına uygun olup olmadığını da denemiş olursunuz fena mı? Ayrıca en büyük paketleri alarak uzun süre bekletmek bayatlamaya da sebep olabilir. 😊

Yazımda en çok tercih edilen kedi markalarından ve o markaların sunduğu bazı ürünlerden söz ettim. Yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için ayrı ayrı üretilen pek çok marka içeriği olduğunu birlikte gördük. Ümidim o yöndedir ki yazım, siz takipçilerimize faydalı olmuştur. Eğer sizin de mama konusunda bir tecrübeniz ve öneriniz varsa yorumlarda belirtebilir ve diğer takipçilerimize fikir verebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle