Kedilerin hayatlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için kaliteli mamalar tüketmeliler. Mama seçerken birtakım şeylere dikkat edilmelidir.

Kediler mamayı sadece yemek olarak görebilirler ama bizler dört dörtlük olmasını isteriz. Seçilen kedi maması; lezzetli, kaliteli, analitik bileşenleri yüksek, içeriği dolu, tüy bakımını destekleyen, yaşa-cinse-kedinin durumuna uygun ve sağlıklarına göre olmalıdır.

Bu özelliklerden birkaçını veya hiçbirini taşımayan mamalar tercih edilmemeli ve kedilerin tüketmelerine izin verilmemelidir. Kedilerin daha uzun ve sağlıklı şekilde yaşamaları için mutlaka iyi markadan iyi mama seçimi yapılmalıdır. Kedi sahipleri için 2023’nin en iyi kedi markalarını detaylıca araştırıp sizin için derledik.

Royal Canin Kedi Mamaları

1. Royal Canin

Tüm kedilere hitap eden en sağlıklı mama markasıdır. Kedilerin bayılarak ve iştahla yedikleri en lezzetli mamadır. Normal, yaşlara ve kiloya göre, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış, yavru, hamile ve emziren, diyette olan kediler, cilt ve tüy sağlığını koruyan vb. çok çeşitli mamalar bulunmaktadır. Ayrıca diğer kedilere göre daha hassas olan British Shorthair, Persian, Sfenks, Maine Coon ve Bengal cinslerine özel içerikli mamalar üretilmiştir.

Royal Canin mamalarının çeşitlerine göre içerikleri farklıdır ama normal mamalarının analitik bileşenleri %37 protein, %8,2 ham kül, %12 yağ, %6,2 ham lifler şeklindedir. İçeriğinde ise kurutulmuş kümes hayvanlar, bitkisel proteinler, mısır, bitkisel lifler, hayvansal yağlar, hayvansal proteinler, pancar, buğday, pirinç, maya, balık yağı ve mineraller bulunmaktadır. Ekstra olarak belirli miktarlarda A,D, E vitaminleri, demir, iyot, bakır, magnezyum, çinko, selenyum, amonyum ve karnitin ilavesi yapılmıştır.

Purina Pro Plan

2. Purina – Pro Plan

Purina markasının; Purina Proplan, Purina One, Purina Catshow, Purina Friskes, Purina Gourmet ve Purina Felix olarak çeşitleri bulunmaktadır. Purina; yavru, yetişkin, kısırlaştırılmış, diyette ve yaşlı olan kedilere özel üretilmiştir. Özellikle kedileri hastalıklardan korumayı, deri-cilt-tüy sağlıklarını geliştirmeyi ve var olan hastalıklara özel beslenmeyi hedefleyen markadır.

En çok tercih edilen Purina ProPlan mamasında %41 protein, %12 yağ, %4 ham selülöz, %7,50 inorganik maddeler bulunmaktadır. Ek olarak A,C,D vitaminleri, demir, iyot, bakır, mangan, çinko, selenyum ve antioksidanlar eklenmiştir. İçeriğinde somon, tavuk, sığır, dana, kümes hayvanları, somon, (çeşitlerinde bir tanesi kullanılır) balık yağı, mısır unu, kurutulmuş yumurta, sakatat, hayvansal yağlar, pirinç, buğday lifi, maya ve kurutulmuş kanatlı proteinler vardır.

Hill’s

3. Hills

Hills markasının birçok çeşidi olduğu için kedi sahiplerinin kullandıkları ve tavsiye ettikleri mamadır. Yavru, genç, yetişkin, kısırlaştırılmış ve hamile kediler baz alınarak içerikleri belirlenmiştir. Diş sağlığı, sindirim hastalıkları, alerji, mide hassasiyeti, diyabet, kalp sağlığı, eklem sağlığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları, üriner hastalıklar, tiroid, tüy ve cilt sağlığı, kilo yönetimi ve diyet için ayrı üretilen mamalar bulunmaktadır.

Hills markasında %33,9 protein, %11 yağ, %48,1 karbonhidrat, %1,2 ham selülöz, %5,7 ham kül bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, taurin, omega 3, omega 6, beta karoten, A,C,D ve E vitaminleri eklenmiştir. İçeriğinde mısır, mısır gluten unu, tavuk ve hindi unu, kümes hayvanları, ördek unu, hayvansal yağlar, balık yağı, mineraller, sığır eti, ördek karaciğeri, ördek eti, kurutulmuş yumurta, koyun unu, kuzu eti, taze tavuk eti, kurutulmuş yumurta sarısı ve yumurta beyazı, peynir altı suyu vardır.

4. N&D

En iyi kedi maması seçeneklerinden biri olan N&D markası yavru kediler, yetişkin kediler, yaşlı, hamile, emziren ve kısırlaştırılmış kedilere özel üretilmiştir. N&D markasının; Quınoa (kinoa), Prime (tavuk), Ocean (deniz ürünleri), Pumpkin (kabak), Ancestral Graın (yulaf ve buğday), Natural (doğal) içerikleri bulunmaktadır.

N&D kedi mamasında %33 protein, %21,50 ham yağ, %1,90 ham lif, %7,90 ham kül bulunmaktadır. Ek olarak kalsiyum, fosfor, magnezyum, omega 6, omega 3, demir, taurin, niasin, beta karoten, bakır, A,C,D ve E vitaminleri mevcuttur. Ayrıca yeşil çay, biberiye ve bitkisel yağlarda eklenmiştir. İçeriğinde tavuk, balık, kuzu, koyun, balık yağı, kurutulmuş yumurta, kabak, buğday, yulaf, tatlı patates, havuç, yaban mersini, zerdeçal, kurutulmuş ıspanak, kurutulmuş elma, kurutulmuş tatlı portakal, kurutulmuş nar ve kurutulmuş pancar vardır.

Acana

5. Acana

En kaliteli mama markalarından birisi Acana’dır. Yavru, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış ve cins kedilere özel olarak üretilmiştir. Acana; Wild Prairie (mineral, vitamin ve değer bakımından zengin) Paicifia (balık çeşitleri), Grasslands (taze ve doğal) ve Ranchlands (çiftlik hayvanları) olarak 4 çeşide ayrılmaktadır.

%37 protein, %20 yağ, %7 ham kül, %3 ham lif, %10 nem bulunmaktadır. Bunlar haricinde kalsiyum, çinko, bakır, magnezyum, demir, selenyum, iodin, klorid, fosfor, taurin, omega 6, omega 3, A, B1, B2, B3, B5, B6, D3, 3, K, B12, folik asit, kolin vardır. Mamaların içerisine taze tavuk eti, hindi eti, balık, taze yumurta, kurutulmuş tavuk kıkırdağı, taze kabak, taze havuç, taze yaban mersini, taze ördek, nohut, elma, armut, kızılcık, zerdeçal, kuşburnu, lavanta, hatmi kökü ve yeşillik eklenmiştir.

Advance

6. Advance

Lezzetli ve kaliteli kedi maması olduğu için kedi sahiplerinin birbirleri arasında tavsiye ettikleri mama markasıdır. Advance markasının yavru, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış, diyette olan ve mide hassasiyetli kediler için özel olarak üretilen mama çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca kedilerin tüylerini güzelleştiren, tüy dökmesini engelleyen, tüy yumağı önleyici ve tüylerinin daha parlak olmalarını sağlayan Advance Hairball kedi maması da bulunmaktadır.

Advance kedi mamasının analitik bileşenleri %36 protein, %16 yağ, %7 nem, %1,5 ham lif, %6,5 ham kül şeklindedir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, klorür, sülfür, omega 6, omega 3, taurin, biyotin, demir, iyot, bakır, selenit, çinko, manganez, A, C, D3 ve E vitaminleri bulunmaktadır. İçerisinde mısır proteini, pirinç, kurutulmuş somon, balık, kurutulmuş yumurta, buğday, hayvansal yağlar, buğday proteini, mısır, protein, pancar, tavuk ve hindi eti vardır.

LaVital

7. LaVital

En iyi kedi mamaları listesinde LaVital markası da yer almaktadır. Yavru, yetişkin, yaşlı ve kısırlaştırılmış kediler için mama çeşitleri vardır. Ayrıca böbrek, mide, deri ve cilt rahatsızlıkları olan kediler de gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Bunlara ek olarak kedi tüy yumağı engelleyici LaVital Hairball mama da bulunmaktadır. İçeriğinde %34 protein, %13,8 yağ, %1,7 lif, %7,3 kül olduğunu görürüz.

Ek olarak kalsiyum, manganez, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, taurin, A, B1, B2, B6, B12, D3 ve E vitaminleri de eklenmiştir. LaVital mamalarının çeşitlerine göre içerikleri değişir ama genel olarak belirli ölçülerde somon, tavuk, hayvansal protein, kuzu eti, buğday, arpa, patates proteini, mısır gluteni, kurutulmuş pancar, kurutulmuş maya, keten tohumu, ringa balığı unu, kurutulmuş yumurta, ayçiçeği yağı, bezelye, balık yağı, pirinç, kurutulmuş hindiba ve bitkisel lifler eklenmiştir.

Proline

8. Proline

Kedi sahiplerinin en çok duyduğu markalardan bir tanesidir. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı mama olduğu için çok tercih ediliyor. Yavru, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış ve diyette olan kediler için tasarlanmıştır. Proline markasında %31 protein, %12 ham yağ, %8 ham kül, %2 selüloz bulunmaktadır. Ek olarak fosfor, kalsiyum, iyot, çinko, bakır, potasyum, demir, selenyum, klorür A, B1, B2, B3, B6, B7, B9 (folik asit) B12 C, D ve E vitaminleri de vardır.

Diğer mama markaları gibi çok zengin içerikleri olmasa da bir kedinin ihtiyacı olan tüm besin minerallerini fazlasıyla içinde barındırır. Genel olarak işlenmiş hayvan proteinleri, buğday, mısır, hayvansal yağ, buğday kepeği, mısır gluteni, pirinç, balık, balık unu, kurutulmuş şeker pancarı, ciğer aroması, kurutulmuş kuzu eti, keten tohumu, kuru bira mayası, somon ve sığır eti bulunmaktadır.

Reflex

9. Reflex

Reflex markasının içeriğinde somon, hamsi, balık çeşitleri, tavuk, kuzu eti, hayvansal protein, buğday, mısır, hayvansal yağ, pirinç, ciğer aroması, keten tohumu, kuru bira mayası, şeker pancarı bulunmaktadır. %36 protein, %18 ham yağ, %8 ham kül, %2 ham selüloz vardır. Ekstra olarak fosfor, kalsiyum, sodyum, iyot, çinko, bakır, demir, selenyum, A, B1, B2, B3, B6, B7, C, D, E ve K vitaminleri de eklenmiştir.

İyi kedi mamaları sıralamasında olan Reflex markası çok seviliyor. Yavru, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış, hassasiyeti olan, anne ve yavrular kediler için özel olarak üretilmiştir. Ayrıca Reflex markası da seçici kediler için ekstra mama tasarlamıştır. Bunun yanı sıra kedi tüy yumağı önleyici ve tüy güzelleştirici mama çeşitleri de bulunmaktadır.

Felicia

10. Felicia

Özellikle son zamanlarda kedi sahiplerinin dikkatlerini çeken kedi maması markasıdır. Yavru, yetişkin, yaşlı, anne-bebek ve kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamaları bulunmaktadır. Her mama paketinin isimleri farklı olduğu gibi analitik bileşenleri ve içeriği de öyledir. %38 protein, %18 ham yağ, %8 ham kül, %2,50 ham selüloz bulunmaktadır. Protein oranına baktığımızda kedilere çok yararlı bir mama olduğunu anlayabiliriz.

Bunlara ek olarak bakır, çinko, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum, taurin, omega 3, omega 6, A,C, D3 ve E vitaminleri de eklenmiştir. İçeriğinde az tahıl, kurutulmuş kuzu, kurutulmuş yumurta, pirinç, mısır, tavuk yağı, bezelye, hamsi unu, karides unu, bira mayası, hamsi yağı, deniz yosunu, kızılcık tozu, somon, sığır eti ve kümes hayvanları vardır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Sağlıklı ve Lezzetli 2023’ün En İyi 10 Kedi Mama Markası".
  • KEDİ SEVER

    ÇOK GÜZEL BEN OKUDUM BAYILDIM.

  • KEDİ SEVER

    DREAMİES DE VAR MI