Kedileri gösteren en önemli şey hiç şüphesiz tüyleridir. Kedilerin tüylerini güzelleştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır.

Dünyanın en tatlı hayvanlarından birisi hiç şüphesiz kedilerdir. Hem sokakta hayatının geri kalanını devam ettirebilecek hem de evde yaşayabilecek en uygun canlılardır. Yaşadıkları evde sahiplerinin fiziksel- psikolojik sağlıklarına ve olası hastalıklarının iyileşmesine büyük oranda katkı sağlarlar.

Kedilerin diğer özelliklerinden biriside insanların o anki duygu durumlarını çok iyi anlar ve ona göre yaklaşım sağlarlar. Sahiplerine çok düşkünlerse temas kurarak yanında olduklarını belli etmeye çalışırlar. Ancak bu davranışı ne zaman canları isterse o zaman yaparlar, çünkü kediler kendi kafalarına göre takılmayı çok severler.

Evdeki tüm aile fertlerini yönetmeyi, sanki evi kendileri geçindiriyormuş gibi ailenin direğiymiş gibi hal ve hareketlere bürünürler. Eve gelen misafire ayak uydurmazlar, tam tersi misafirin onlara uyum sağlamasını isterler. Belki de kedilerin bize bu kadar ilgi çekici gelmelerinin sebebi de karakterlerinin diğer hayvanlardan daha farklı olmasıdır.

Her ne kadar kedileri sevsek ve sahiplenmek istesek de bazı insanlar tüylerinin dökülmesinden, kıyafetlere yapışmasından, yemeklere girmesinden veya kedi tüylerinin boğaza yapışmasından korkacakları için kedi sahiplenmekten çok çekiniyorlar. Hatta kedi tüyü yutarsak ne olur? kist yapar mı? sorularının cevapları çok yanlış bir şekilde verildiği için insanlar yanlış öğrenerek sahiplenmekten vazgeçiyorlar.

Kedilerin tüy dökmesi, en az yaş mamayı sevmeleri kadar normal bir şeydir. Her kedi tüy döker, özellikle mevsim geçişlerinde (yazdan kışa-kıştan yaza) tüy dökülmeleri daha çok yoğunlaşabilir. Normal zamanlarında da tüy dökmeleri normaldir ama aşırı olması beklenmez.

Eğer aşırı tüy dökümü varsa vitaminsizlikten veya derilerinde oluşan hastalıklardan kaynaklanır. Bir kediniz varsa, tüylerinin ipeksi ve mükemmel olmasını istersiniz. Peki, kedi tüyleri nasıl güzelleşir? veya kedi tüy bakımı nasıl olmalıdır? tüm yöntemlerini açıkladık.

İlgili Yazı: Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedinin Kilo Almaması İçin Ne Yapmalı?
Kedi Tüy Bakımı
Kedi Tüy Bakımı

Doğru Mama Seçimi ve Beslenme

Kedilerin tüylerinin parlak ve ipeksi olmasının ilk adımı hiç şüphesiz beslenmedir. Bunu şöyle düşünebiliriz; biz insanlar dengeli ve düzenli beslendiğimizde saçlarımızın uzadığını ya da daha çok gürleştiğini fark ederiz. Cildimizin daha da güzelleştiğini ve daha pürüzsüz olduğunu hissederiz, çünkü dışımızın güzelleşmesi için mutlaka beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.

Aynı şey kediler için de geçerlidir, çünkü bir kedi ne kadar iyi beslenirse tüyleri o kadar bakımlı görünecektir. Bilinmeyen marka veya içeriğinin çok düşük vitaminlerden oluştuğu mamaları kullandığımızda kediler için hiçbir katkısı olmadığınızı bilmeliyiz. Tam aksine tüyleri dökülmeye, matlaşmaya ve canlılığını yitirmeye başlar.

Kedinin damak zevkini göz önüne alarak mama içeriğinde; taurin (kediler taurin üretemedikleri için mutlaka mamalardan almalıdırlar. Taurin birçok hastalığın oluşumunu engellemekte etkin rol oynar) tahıl, hayvansal gıdalar, protein, mineral, vitamin, kümes hayvanları, sebze vb. bulunmasına dikkat edilmelidir. Veterinere danışarak kedinin cinsine göre en uygun mama seçimi yapılmalıdır.

Kedilere sadece mama vermek doğru bir şey değildir. Arada sırada ve belirli ölçeklerde onların sağlıklarına en uygun pişirilmiş ev yemekleri, kefir, ekmek, balık, tavuklu besinler, sebze, meyve vb. verilmelidir. Kedilerin alması gereken vitaminlerin hepsi mamada olmadığı için biz insanların yediği besinlerden yiyerek bağışıklık sistemlerini güçlendirmeliler. Bu sayede doğru ve düzenli beslenerek tüylerinin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Tüylerinin Parlak Olması İçin
Kedi Tüylerinin Parlak Olması İçin

Düzenli Tarama

Kedilerin tüylerini düzenli taramak, biz insanların saçlarımızı tarama sebebiyle eş değerdir. Kedileri gösteren en belirgin özellikleri tüyleri olduğu için her daim alımlı ve gösterişli olmalıdır. Kediniz uzun tüylüyse haftada 3, eğer kısa tüylüyse haftada 1-2 defa taramanız yeterli olacaktır. Kedinizi taramadan önce tarağı biraz ıslatmanızda fayda vardır, kuru şekilde tarama yaparsanız tüyleri kırabilir ve daha çok dökülmesine neden olabilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerde Uyuz Belirtileri ve Tedavisi

Kedinin tüyleri birbirine dolandıysa ve açmak zorsa, mutlaka açıcı sprey kullanarak taranmalıdır. Zorla tarakla açmaya çalışırsanız, tüy kalitesini bozabilirsiniz. Unutmayın ki, kedinizi her taradığınızda derisini uyarmış olursunuz ve kan dolaşımı devreye girerek hızlanmaya başlar. Bu sayede siz uygun tarakla ölü tüyleri temizlerken, alttan daha sağlıklı ve kalitesi yüksek tüyler çıkacaktır.

Vitamin Takviyeleri

Kedilerin tüylerinin dökülmesi ve bakımsız gibi durmasının en büyük sebebi B vitamini eksikliğidir. Belirli aralıklarla ve kedinin cinsini, yaşını, sağlık durumunu göz önüne alarak B vitamini verilmeli ve tüylerinin canlanması sağlanmalıdır. Ayrıca kedinizin tüyleri çok dökülüyorsa bir diğer nedeni B2 vitamini de olabilir. B2 vitamini tüy dökülmesini yavaşlatır ve yerine kaliteli tüylerin çıkmasına yardımcı olur.

Kedinizin suyuna, mamasına veya direkt olarak ağzına uygulayabileceğiniz birçok kedi vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler genellikle damla şeklinde olur ve kedinin yaşına göre damla sayılarını belirleyerek tüketmesi sağlanmalıdır. Kullanacağınız vitamin takviyeleri sayesinde kısa süre içerisinde kedinizin tüylerinin güzelleştiğini ve ipeksi göründüğünü fark edeceksiniz.

Kedi Tüyü Bakımı Nasıl Olmalı?
Kedi Tüyü Bakımı Nasıl Olmalı?

Deri ve Tüy Sağlığı

Kedilerin tüylerinin bakımsız gibi durmasının sebebi; parazit, mantar, egzama, kepek, akne gibi hastalıklar olabilir. Bunlar kedilerin derilerinde meydana gelirler ve belirli bölgelere yerleşerek çoğalırlar. Haliyle tüylerinin kalitesinin düşmesine, matlaşmasına, kelleşmesine, dökülmesine, parlaklığını kaybetmesine, ipeksi olmamasına ve birçok tüy sorununa neden olurlar.

Deride meydana gelen rahatsızlıklar otomatik olarak tüyleri etkiler. Bunlara sebebiyet vermemek için kedinizin iç-dış parazit olmak üzere tüm aşılarını yaptırmalısınız. Kedinizi dışarı çıkardığınızda bahsettiğimiz hastalıkları kapmaması için güvenli bölgelerde dolaştırmaya dikkat etmelisiniz. Enfekte olan hayvanlarla temas kurmalarını ve çöp gibi yerlere yaklaşmalarını engellemelisiniz.

Psikoloji Sağlığı

Kediler stres yaptıklarında mutsuz olurlar. Bunu genellikle huzursuzluk, huysuzluk, sürekli uyuma, miyavlama, iştahsızlık, sahiplerinden kaçma, rutin dışı hareketlerde bulunma vb. gibi davranışlarla belli ederler. Kedilerde stres büyük bir sorun olduğu için tüylerine yansır. Sonucunda dökülme, bakımsız görünme, tüylerinin kalitesiz olması, matlaşma, renginin değişmesi, parlaklığını kaybetmesi vb. gibi sorunlara neden olur.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerde Burun Kuruluğu Nedenleri ve Bakımı

Kedinin her türlü tüy bakımını yaptıysanız ama yine de tüyleri istediğiniz gibi olmuyorsa, stressiz bir yaşam sürdüğünden emin olmalısınız. Ona yeterlince zaman ayırmak, ilgi göstermek, ödül mamalarıyla yaklaşmak, sevdiği mamayı gösterip tüylerini taramak, oyun oynamak vb. gibi aktivitelerde bulunarak stresli olmasını engelleyebilirsiniz.

İlgili yazı:

 1. Kediye pudra sürülür mü?

  Kedileri tararken pudra dökmek daha çok tüy toplamasına yardımcı olur, fakat kullanılmamalıdır. Kediler tüylerindeki pudrayı yalayınca midesine ve vücuduna zarar verebilirler.

 2. Kedi tüyü nasıl parlak olur?

  Özellikle içeriğinde B, B2, taurin, omega 3 ve omega 6 bulunan vitaminler kullanılarak tüylerin parlamasına yardımcı olunabilir.

 3. Kedilerin tüyleri neden matlaşır?

  Kedilerin derilerinde meydana gelen parazit, mantar, egzama, akne, pire, kepek vb. gibi hastalıklardan dolayı tüyleri matlaşabilir.

 4. Kedi tüyü nasıl yumuşatılır?

  Kedinizin tüyleri çok sertse, yumuşaması ve daha ipeksi durması için vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca tüylerini tararken kullanabileceğiniz solüsyon, sprey vb. ürünlerden alabilirsiniz.

 5. Kedi kıtık nasıl açılır?

  Uzun tüylü kedilerin tüyleri çok dolaşabilir veya keçelenebilir. Tüy açıcı ürünler kullanarak kıtıklar açılabilir. Eğer fazlasıyla kıtık varsa pet kuaförlerinden yardım alabilirsiniz.

 6. Kedilerin tüyleri güzel olması için yıkanmalı mı?

  Kediler çok kirlenmedikçe veya vücutlarına bir şey dökülmediği müddetçe yıkanmamalıdırlar. Yıkandıkları zaman stres yapacakları için tüy dökülmeleri görülebilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?