Kedilere mama harici farklı yiyecekler verebiliriz. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz kefirdir. Peki, kedilere kefir verilir mi? yazımızda açıkladık.

Kediler tok olsalar bile dikkatini çeken besinleri kurcalamayı, koklamayı ve yemeyi çok severler. ”Tok evin aç kedisi” cümlesinin kedilerden geldiği çok belli 😹 Kendi maması haricinde her şeyi yemek isteyen kediler, bazı yiyecekleri midesine indirdiğinde sağlığına zararlı olduğu için hasta olabilirler. Biz insanlar hangi yiyeceklerin sağlığa olumlu ve olumsuz olduğunu biliyoruz ve ona göre besleniyoruz. Onlar hangi besinin kendisi için zararlı olduğunu bilmediği için en zararlı besinleri bile yiyebilir.

Mesela kedilere süt verilmemesi gerektiğini bilmeliyiz ve bu tür ürünlerden uzak tutmalıyız. Kedi sahipleri, dostu için sadece mamayla beslenmesine gönlü razı olmadığı için farklı ve sağlıklı yiyecekler vermek istiyorlar. Mesela insanlar, kedilere kefir verilir mi? sorusunu çok merak ediyorlar. Süt ürünleri içerisinden en sağlıklısı olan kefir, kedilere çok faydalıdır. Peki, kefirin içeriğinde hangi mineraller kedilere yararlıdır veya kedi kefir içer mi? hep beraber öğrenelim.

Kedi Kefir İçer mi?
Kedi Kefir İçer mi?

Kefirin Kedilere Faydaları Nelerdir?

Kefirin içeriğinde probiyotikler ve zengin mineraller bulunduğu için kedi sağlığına çok etkilidir. Kedinize düzenli olarak kefir verdiğinizde vücudunda ne gibi değişimler olur? öğrenelim.

 • Tüylerinin kalitesinin artması,
 • Tırnaklarının güçlenmesi ve kırılmasını önlemesi,
 • Dişlerinin sağlamlaşması ve diş düşmesini engellemesi
 • Bağışıklık sistemi direncinin artması,
 • Yavru kediler kefir tükettiğinde gelişimine ve büyümesine etkisi,
 • Bağırsak florasında bulunan yararlı bakterilerinin sayısı artması,
 • Kediniz fazla agresifse, sakinleşmesine yardımcı olur,
 • İdrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarının azalması,
 • Kefirin içerisinde antioksidan bulunduğu için organlarının direncini arttırması.

kefirin yararlarını bu şekilde sıralayabiliriz. Özellikle kedinizin bağırsak veya bağışıklık sisteminde sağlık sorunları varsa, tedavi amaçlı kefir verebilirsiniz. Kediler kefir içer mi? diye sorarsak, tüylü dostlarımızın kefiri çok sevdiğini bilmelisiniz. Hatta kefiri görür görmez dilinin ucuyla tattıktan sonra hepsini yalamaya başlar. Kediniz labneye alıştıysa ve ve artık verme istemiyorsanız; labne yerine kefir verebilirsiniz. Kefirin rengi de beyaz olduğu için kediniz onu labne sanıp yalayabilir.

Kefirin Kedilere Faydaları
Kefirin Kedilere Faydaları

Kedilere Kefir Ne Kadar Verilmeli?

Kefirin kedilere sayısız faydaları bulunuyor, fakat mutlaka belirli ölçülerde tüketilmesi gereklidir. Kefiri, tüylü dostunuza her gün vermek yerine; haftada 2-3 gün kadar verebilirsiniz. Evinizde yetişkin kediniz varsa 1-2 yemek kaşığı kadar kefir içmesine izin verebilirsiniz. Hatta kedinizin kabında maması az kaldıysa, üzerine kefir ekleyip karıştırarak öyle yemesini sağlayabilirsiniz. Kefir çabuk bozulan bir besin olduğu için birkaç saat içerisinde kediniz mama kabındaki karışımı tüketmezse, onu mutlaka kaldırmalısınız.

Bozulduğu zaman tüketirse, kediniz midesini bozabilir veya kusabilir. Ölçülü ve tam zamanında kefir içmesine izin vermeniz, daha iyi olacaktır. Eğer yavru kediniz varsa 1-2 çay kaşığı kefir içirebilirsiniz. Yavru kediniz hala annesini emiyorsa, kefir içirmeye gerek yok. Kefirden aldığı mineralleri annesinden almış olacak. Yavru kedi sütten kesildiği zaman gönül rahatlığıyla kefir içmesine izin verebilirsiniz. Kedinize kefir verdiğiniz zaman afiyetle içecek ve her kefir zamanı geldiğinde sabırsızlıkla bekleyecektir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilere Kefir Verilir mi? Kediler Kefir İçer mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Tarık Abdulbakiglu

  Kedim kuru fip hastası kefir veriyorum faydası olur mu?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ayşenur Yıldırım

  Merhabalar, kefir ile ilgili yazınızı okudum. Faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim. Kedimin kabızlık sorunu var son günlerde. Kedime her gün kefir verdim. Onunla alakalı olabilir mi acaba? Fazla kefir kedilerde kabızlık yapabilir mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, kefir kediler için çok yararlı ama bildiğiniz gibi her şeyin fazlası zarardır. Kediniz bu zamana kadar hiç kabız olmadıysa ve kefir tükettikten sonra olduysa, kefirden dolayı kabız olma ihtimali çok yüksektir. https://miyavliyo.com/kedilerde-kabizlik/ bu yazımızı okuyarak, kabızlığa çare olabilirsiniz.
   Sağlıklı günler 🙂