Kediler tavuk yemeyi çok severler ama içerisinde bulunan proteinlerinden faydalanabilmeleri için sürekli olarak değil, ek gıda olarak verilmelidir.

Hepimizin bildiği üzere kediler etçildir ve içeriğinde et olan her şeyi bayılarak yerler. Kedilerin beslenme tablosunda yaş mama ve kuru mama olmasının yanı sıra belirli miktarlarda mutlaka diğer besinler de yer almalıdır. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi, olası hastalıklara davetiye çıkmasının engellenmesi ve kediler için en önemli olan tüylerinin kalitesinin yükselmesi tamamıyla beslenmelerine bağlıdır. İyi beslenmiş bir kedinin görünümü ve sağlığının diğer kedilere göre çok daha iyi olduğunu fark edebilirsiniz.

Kediler hayatı boyunca aynı besini yiyemeyeceğine göre, onların yemesi gereken besinleri vermeden önce alerjileri var mı diye veteriner muayenesinden geçtikten sonra gönül rahatlığıyla verilebilir. Kediler obur oldukları için koku alma yetileri çok gelmiştir ve özellikle tavuk kokusu aldıklarında gözleri fal taşı gibi açılır ve kokunun nereden geldiğini saniyeler içerisinde algılayabilirler. Kedi sahiplerinin en merak ettiği konulardan birisi kedi tavuk yer mi? olduğu için detaylı bir şekilde anlattık.

Kedilere Tavuk Verilir mi?
Kedilere Tavuk Verilir mi?

Kediler Tavuk Yer mi?

Tavuğun içerisinde yüksek protein ve düşük yağ bulunduğu için kedilere son derece faydalı besindir. Kedilere gönül rahatlığıyla tavuk verilebilir, fakat miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Her gün tavuk vermek yerine, haftada iki gün belirleyip küçük bir kase boyutunda kedilere ikram edilebilir. Tavuk derisi kaygan olduğu için kedilerin hoşuna gitmeyebilir, deri kısmını çıkararak kediye direkt olarak verilebilir ya da ekmek, patates püresi, havuç veya mamasının içerisine tavuk parçaları ekleyerek yemesi sağlanabilir.

Her kedinin damak zevki farklı olduğu için bazı kediler tavuğu çok severler, fakat diğerleri ise kokusuna bile tahammül edemezler. Eğer tavuğu hiç sevmeyen ve görmeye bile tahammül edemeyen kediniz varsa, tavukta bulunan proteinleri alabilmesi için onun fark etmeyeceği şekilde minik parçalara bölerek mamasına karıştırabilirsiniz. Tavuktan daha fazla nefret etmemesi için ayda bir kere olacak şekilde bu yöntem tekrarlanabilir.

Kediler Çiğ Tavuk Yer mi?

Bazı hayvanseverler, kedilerin dişlerinin ve vücutlarının çok sağlam olduğunu düşünerek çiğ tavuk yermeyi tercih ediyorlar. Çiğ tavuğun içerisinde ve yüzeyinde parazitler bulunduğu için kedinin vücuduna yerleşerek bağışıklık sistemlerinin düşmesine neden olabilir. Kedilere tavuk verileceği zaman en kolay yolu seçip kesinlikle çiğ tavuk tercih edilmemelidir. Tavuğu fırında yağını ve tuzunu az ekleyecek şekilde pişirilmeli ya da aynı şekilde haşlayarak yemesi sağlanmalıdır.

Köy veya çiftlik alanlarda kedilerin tavukları avlayıp çiğ şekilde yedikleri görülmüştür, fakat o tavuklar günümüzdeki gibi işlenmiş tavuk olmadığından kediler için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hatta bu nedenlerden dolayı şehir hayatından uzak yerlerde yaşayan kedilerin ömürlerinin daha uzun olduğu konusunda da bilir kişiler tarafından söylentiler bulunmaktadır. Marketlerden aldığımız tavukların nasıl ve nerede işlendiğini bilmediğimiz için kedinizden çiğ tavuğu uzak tutmalısınız.

Kediler Çiğ Tavuk Yer mi?
Kediler Çiğ Tavuk Yer mi?

Kediler Tavuk Kemiği Yer mi?

Kedilerin ilginç bir şekilde sert nesnelere zaafları oldukları için kemikleri yemeyi çok severler. Bunu gören insanlarda tavuğun kemiklerinin küçük olduğunu düşünerek etlerini değil de kemiklerini vermeyi tercih ederler. Kediler hiçbir şekilde kemik yememeliler, kemik yemeleri ağız, damak ve iç organlarına yüksek derecede zarar verebilir. Tavuk kemikleri her ne kadar küçükmüş gibi görünseler de aslında üst kısımları çok serttir ve kedi tarafından ısırıldığında aniden ağız içerisini kesebilirler. İlk yardım yapılmazsa, durum daha da ciddileşebilir ve kan kaybından ölümcül risklerle karşılaşılabilir. Tavuğun kemiklerini ayırdığınızda kediniz sizden habersiz kemiği alıp kaçırabilir, bu konuda çok dikkatli davranmalısınız.

Yavru Kediye Haşlanmış Tavuk Verilir mi?

Yavrular, yetişkinlere göre daha dayanıksız ve hassas oldukları için beslenme konusunda çok seçici davranılmalıdır. Yavru kediler, annesini yeterince emmediyse veya vücuduna hiçbir şekilde anne sütü girmediyse onun yerini dolduracak takviye gıdalar tercih edilmelidir. Mesela tavuğu yağsız ve tuzsuz şekilde haşladıktan sonra minik parçalara bölerek yavru kediye verebilirsiniz.

Haşlanmış tavuk, yavru kediler için faydalı diye her gün yedirilmemeli ve bunun sadece vitamin besini olduğu unutulmamalıdır. Yalnızca haftada bir gün belirleyip günün yarısında kendi mamasını yedirip, diğer zamanda da haşlanmış tavuk ikram edebilirsiniz. Tavuk parçaları mamasına karıştırılabilir veya direkt olarak verilecekse 2 yemek kaşığı kadar olmasına dikkat edilmelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilere Tavuk Verilir mi? Kedi Tavuk Yer mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Hilal

  1 aylık yavru kedime haşlanmış tavuk verebilir miyim?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Hafif katı gıdalara geçmek için henüz erken sayılır. Şu an süt tozu, yavru kediler için yaş mamayla beslenmeye devam etmelisiniz.