Kedilerin hangi besinleri yiyip yiyemeyeceğini çok merak ediyoruz. Peki, kediler ekmek yer mi? veya sütlü ekmek verebilir miyiz? detaylıca değindik.

Sokak kedileri hayatta kalabilmek için kendilerine göre besin bulmak için her yerde bütün gün gezebilirler. Bizler sokak kedilerinin kafasına göre dolaştığını düşünürüz, fakat onlar aç ve susuz olduğu için karınlarını doyurmak adına her yeri dolaşırlar. Biz insanlar onların yeterince beslenebilmeleri için yakınımızdaki bölgelere mama veya yemek artıkları bırakıyoruz. Aslında onlara iyilik yapmaya çalışırken, bir yandan da kötülük yaptığımızı söyleyebiliriz.

Şöyle ki; kedilere güvenilir ve kaliteli mama veriliyorsa veya kedilerin yiyebileceği besinler kapımızın önüne koyuyorsa, onda bir sorun yok. Tam tersi kedilerin asla yememesi gereken besinleri veya kalitesi düşük olan mamaları onlara verdiğimizde yanlış beslenmeden dolayı bağışıklık sistemleri git gide düşebilir. Sokak kedilerinin obur ve ne verilse yediklerini düşünsek de aslında bugünü kurtarmak için onları tüketmek zorundadır.

Genel olarak kedilere kalan yemekten arta kalan balıkları, makarna, ciğer vb. gibi yiyecekler veriliyor ve hepsini bayılarak tüketiyorlar. Bu gibi besinler onlar için zararsızdır; fakat sürekli olarak kedileri besliyorsanız, hangi yiyeceklerin onlar için güvenilir olduğunu mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Çevrenizde kedilere sıklıkla ekmek verildiğini görürsünüz ve bunun üzerine kediler ekmek yer mi? diye aklınıza bazı sorular gelir. Tüylü dostlarımızdan bazıları buldukları ekmekleri yeseler de bazı kediler hiç yemezler. Peki, kediye ekmek vermek ne kadar doğru?

Kedilere Ekmek Verilir mi?
Kedilere Ekmek Verilir mi?

Kedilere Ekmek Verilir mi?

Evinizde kedi besliyorsanız, siz yemek yerken mutlaka yanınıza gelip tatmak isteyecektir. Sofranızda ekmek hiç eksik olmadığı için kedinizin sürekli dikkatini çeker ve biraz yemek isteyebilir. Ekmeğin yapısı yumuşak olduğu için tam da kedinizin damak zevkine uyacaktır. Her kedinin damak zevki aynı olmadığı için sizin dostunuz ekmeği çok sevebilir, fakat çevrenizdeki ev kedilerinin ekmeği hiç sevmediğini duyarsınız. Ülkemizde buğday, cevizli, çikolatalı, kepek, tahıllı, mısır, tandır, çekirdekli ve galeta şeklinde sert etmek çeşitleri bulunur. İnsanlar kendi damak zevklerine göre istediği ekmeği alıp yerler, fakat o evde bir kedi yaşıyorsa mutlaka hangi ekmek çeşidini alacağınız çok önemlidir.

Kediler içerisinde ek madde bulunan ekmekleri yememeli, çünkü onların midesine ağır gelebilir ve sindirmeleri çok uzun sürer. Onların yerine sade (halk ekmeği) vermenizde fayda vardır. Ekmeğin içerisinde yüksek karbonhidrat vardır ve kedilere göre bu düşük besin değeridir. Dolayısıyla kedilere fazla miktarda ekmek verilmemeli, illa ki ekmeğin karbonhidratından yararlanmasını istiyorsanız, haftada 2 defa olacak şekilde ikram edebilirsiniz. Direkt olarak ekmeği minik parçalara bölerek bir yemek kaşığı boyutunda verebilirsiniz.

Dilerseniz yaş mamasına veya kedilere sağlıklı olan yemeklere (havuç, patates haşlaması veya balık, ciğer, et vb.) ilave ederek yemesine izin verebilirsiniz. Kediler tadını aldığı ve çok beğendiği yiyeceği görmezden gelemezler ve onları yemek için ellerinden geleni yaparlar. Belirttiğimiz ekmek çeşitlerini kedinizden uzak tutun ve onun görmeyeceği yerlere saklamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca evinize ekmek hamuru alıyorsanız, kesinlikle kedinizden uzak tutmalısınız!

Mayadan etanol dediğimiz madde vardır ve kediler bunu yediği maya midelerinde şişer ve aşırı derecede baskı hissederler. Mayada bulunan diğer maddeler, kedinin kanına hızlıca karışır ve alkol zehirlenmesi meydana gelir. Dolayısıyla kedilerde ölümcül derecede belirtiler fark edilebilir. Evinizde ekmek hamuru aldığınızda kediniz görmeden hemen kullanılmalı ve ortada parça kalmamasına da dikkat etmelisiniz.

Kediler Sütlü Ekmek Yer mi?
Kediler Sütlü Ekmek Yer mi?

Kediler Sütlü Ekmek Yer mi?

Kediler için zararlı olan besinlerden bir tanesi de süttür. Masal kitaplarında veya çocuk filmlerinde, sürekli olarak kedilerin süt içtiği hakkında algılar vardır. Aslında bunlar çok yanlıştır, kediler sütü çok sevse de kesinlikle verilmemelidir. Market veya inek sütü fark etmeksizin, hepsinin içerisinde laktoz ve yağ bulunduğu için kedilerin midesinde bu maddeleri parçalayacak enzimleri bulunmamaktadır. Sokak kedilerinin sütü içtiğini görebilirsiniz ama karınları çok aç olduğu için kendilerine zararlı olup olmadığını bilmeden beslenmek zorunda kalırlar.

Sokak kedilerinin karınlarını iyice doyurmak veya ev kedinizin arada sırada farklı gıdalar yemesini istiyorsanız, süt tozuyla hazırlanmış sütlü ekmeği verebilirsiniz. Süt tozunda hiçbir katkı maddesi bulunmadığı için normal sütlere göre çok daha masumdur. Güvenilir bir yerden süt tozu temin edip sıcak suyla karıştırarak süt elde edebilir ve içerisine sade ekmek doğrayarak kedinize ikram edebilirsiniz. Süt tozu haricinde, normal sütün içerisine ekmek ekleyerek kesinlikle kedinize vermemelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Ekmek Yer mi? Sütlü Ekmek Yer mi?".
  • Elanur

    Çok faydalı olmuş teşekkürler.💘👑💓

  • Elanur

    Çok faydalı olmuş teşekkürler.💘