Kediler sadece mamayla hayatlarını geçiremezler. Vücutlarına ekstra vitamin ve mineral almaları için mutlaka bazı sebzeleri tüketmeleri gerekir.

Kediler konuşabilseydi kesinlikle “biz tokken bile açız, mama isteriz” derlerdi. Sanırız “tok evin aç kedisi” sözü de buradan gelmektedir 😺 Kedilerin hepsi obur oldukları için mama yedikten sonra bile en sevdikleri mamayı gördüklerinde gözleri açılır ve bir an önce midelerine indirmek için heyecanlanırlar.

Bildiğimiz gibi kediler sadece kuru veya yaş mama yemezler, bunların yanı sıra onların yemesinde sakınca olmayan ev yemekleri, et, balık, ciğer veya bazı meyve-sebzeleri de yiyebilirler. Kedilerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olması birçok hastalıklardan korunmasına yardımcı olur ve herhangi bir sağlık sorunlarında daha kolay atlatabilmeleri için bu çok önemlidir.

Sadece mamayla beslenen kediler alması gereken vitamin ve mineralleri alamayacağı için normal olarak bağışıklık sistemi düşer ve dirençsiz bir vücut sistemi olur. En ufak bir rahatsızlığında tedavi süreci uzun sürer ve bunun yanında diğer hastalıklarda meydana gelebilir.

Unutmamalıyız ki, kedilerimizin ne kadar yaşayacağı ve nasıl yaşayacağı tamamen bizim elimizdedir. Dostunuzun dört dörtlük beslenmesi için bu konularda bilgi sahibi olmalısınız, farklı ama bir o kadar da sağlıklı tatları hissetmelerini sağlamalısınız. Sağlıklı besin deyince akla ilk olarak birbirinden yararlı sebzeler gelir. Mutlaka kedinizin beslenme listesine yazımızda belirttiğimiz sebzeleri eklemeli ve ikram etmelisiniz.

İlgili Yazı: Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Kediler Hangi Sebzeleri Yiyebilir?
Kediler Hangi Sebzeleri Yiyebilir?

Kediler Sebze Yer mi?

Her kedinin damak zevki ve istekleri çok farklıdır. Bazı kediler sebzeleri severek tüketirken, diğer kediler ise sebzelerin kokusunu alır almaz ağız burun kıvırarak kaçarlar. Eğer kediniz besin ayırmıyorsa yani önüne ne koyarsanız yiyorsa arada sırada sağlıklı beslenmesi için sebze vermelisiniz 😺 Dostunuza şu sebzeleri rahatlıkla verebilirsiniz;

Havuç

Yüksek miktarda A vitamini içerir ve kedilerin sindirim sistemlerine çok iyi gelir. Havuç sert ve çiğnenmesi zor olan bir sebze olduğu için havucu minik parçalara bölerek kedinize verebilirsiniz.

Marul

İçeriğinde Folat, A ve K vitamini bulunduran marul, ayrıca su içmeyen kedilerin günlük su miktarını karşılar. Marulu parçalara bölerek direkt verebilir veya mamasına karıştırabilirsiniz.

Salatalık

İçinde yüksek oranda su bulunduğu için kedinize fazla miktarda salatalık verirseniz ishal olabilir. Kedinizin A, B, C ve K vitaminlerinden yararlanması için az miktarda vermeye dikkat etmelisiniz.

Kabak

Lif bakımından zengin olan kabak, kediler için çok sağlıklı sebzedir. Kabağı direkt kedinize verirseniz, istememe ihtimali çok yüksektir. Kabağı pişirdikten sonra ezerek mamasıyla karıştırabilirsiniz.

Kereviz

Her derde deva olan sebzelerden birisi de kerevizdir. Özellikle ağız kokusu olan kedilere kereviz verilmesi çok uygundur, çünkü kereviz nefesi tazeler ve ağız kokularına iyi gelir. İçeriğinde yüksek mineral ve vitamin bulunduğu için kedinize mutlaka ikram etmelisiniz.

Karnabahar

İltihap yok edici özelliği olan karnabaharın kedilere çok faydası vardır. Birçok veteriner karnabaharın kanser türlerini engelleyici özelliği olduğunu da söylüyor. Kedinize karnabaharı pişmeden verirseniz ishal olabilir. Pişmiş karnabaharı hafifçe ezerek kedinize ikram edebilirsiniz. Hatta karnabaharın içine hafif kıyma da eklerseniz, çok lezzetli olur ve kediniz bayılarak yer.

Lahana: İnsanların bile pek sevmediği sebze olsa da aslında sağlığa çok yararlıdır. Lahana B vitamini açısından çok zengindir ve kedilerin sindirim sistemine iyi gelir. Lahanayı pişirerek vermeniz daha uygun olacaktır.

Balkabağı

Yüksek lif bulunduğu için obez kedilerin kilo vermesinde etkili olan balkabağı, aynı zamanda çok lezzetlidir. Balkabağını çiğ veya pişmiş olarak kedinizin mamasına ekleyebilirsiniz. (Kediniz obezse “şişko” demeyin, üzülebilir ve küsebilir 😿)

Ispanak

Bazı mamaların içeriğinde ıspanak olduğunu biliyor muydunuz? Lif bakımından çok zengindir, kalorisi düşüktür ve bolca vitamin içerir. Ayrıca kedilerin böbrek rahatsızlıkları için mutlaka beslenme listelerine ıspanakta eklenmelidir.

Bezelye

Potasyum, demir, K, B1 ve C vitaminleri içeren bezelye, kedilerin yemesi gereken sebzeler arasında yer alır. Konserve veya dondurulmuş bezelyelerden uzak durmalısınız, çünkü kedilere gaz yapabilir ve yemek istemeyebilirler. Normal bezelyeyi sade veya ekstra kıymalı haşlayarak, kedinizin yemesini sağlayabilirsiniz.

Brokoli

Antioksidan bakımından çok zengindir ve kedinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Brokolinin lif oranı çok yüksektir aynı zamanda C ve K vitaminleri de içerir. Brokoliyi çiğ veya haşlanmış olarak verebilirsiniz.

Taze Fasulye

Magnezyum, kalsiyum ve demir bakımından çok zengin olan taze fasulye, tam da kedilerin sevebileceği bir sebzedir. Obez ve kilo vermesi gereken kedilerin listesine mutlaka taze fasulye eklenmesi gerekir. Haşlanmış taze fasulyeye ekstra et eklerseniz çok lezzetli olur ve kediniz için harika bir porsiyon olur.

Patates

İçeriğinde A, C, E ve K vitamini içeren patatesin birçok çeşidi vardır, fakat kediler sadece patatesi haşlanmış şekilde yiyebilirler. Patates kızartması yiyemezler, çünkü fazla yağ bulunduğu için kedilere zararlıdır. Patatesin kabuğunda ve kökünde solanin bulunduğu için kedinize asla kabuklu patates vermemelisiniz. Patatesi haşlayarak içerisine ekstra et, köfte veya kıyma ekleyebilirsiniz.

Bahsettiğimiz tüm sebzeleri kedinize haftada 1 veya 2 defa vermeniz önerilir. Yaklaşık bir çay tabağı miktarında sebzeleri ikram edebilirsiniz. Eğer yavru kediniz varsa 1 tatlı kaşığı miktarında vermeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca, kedilerin yememesi gereken sebzeler arasında soğan, sarımsak ve pırasa yer alır. Bu besinler kedilerin kan hücrelerine zarar verebilir ve sonucunda ishal, karın ağrısı, ağızda veya mide bölgesinde tahriş, salya vb. gibi belirtiler görülebilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?