Meyve, kediler için tam bir vitamin deposu diyebiliriz. Bu yazımızda kediler meyve yer mi? veya hangi meyveleri yememeli? konularını açıkladık.

Kedilerin hangi besinleri yiyebileceği veya nelerden uzak durması gerektiğini mutlaka bilmelisiniz, çünkü bir kedinin ömrü genel olarak 17 yıl olsa da sağlıksız beslendiği müddetçe vücudundaki vitaminler eksik olacağı için yeterince sağlıklı bir kedi olmayacaktır.

Kedilerin bağışıklık sistemi ne kadar dirençli olursa hastalıklara karşı mücadele etme gücü de o kadar yüksek olacaktır. Sokak veya ev kedisi fark etmeksizin baktığınız her kediye güvendiğiniz markadan vitamin içerikli mama almayı ve en az haftada bir kere kedilerin yiyebileceği besinleri onlara ikram etmelisiniz. Böylece mamalardan alamadıkları tüm vitaminleri verdiğiniz besinlerden alacaklardır.

Kedilere Meyve Verilir mi?
Kedilere Meyve Verilir mi?

Meyve sevmeyen insan yoktur diye düşünürsek, hepimizin evinde mutlaka en sevdiği meyve vardır. Evinizde meyve yerken meraklı dostunuz yanınıza geleceği için acaba kediler meyve yer mi? sorusu gelir ve hangi meyvelerin kediler için sağlıklı olduğunu düşünürsünüz.

Kedilere Meyve Verilir mi?

Meyvelerin dış görünüşü her kedinin mutlaka dikkatini çeker ve onları yakından incelemek için tatmak isterler. Meyveler yüksek oranda şeker ve su içerirler ve kedilerde tatlıların tadını alamazlar, fakat meyvenin lezzetini diğer yediği besinlerden çok farklı olduğunu kolaylıkla algılayabilirler. Her meyve birbirinden çok farklı olduğu için vitamin ve protein değerleri de çok ayrıdır.

Bazı meyveler yüksek derecede vitamin içerirken, diğer meyvelerde ise sadece lif bulunabilir. Kediler için bazı meyveler çok faydalıdır, belirli aralıklarla olmak şartıyla mutlaka tüylü dostunuza meyve vermelisiniz. Fazla verildiği zaman kusma, ishal, karın ağrısı veya halsizlik gibi yan etkiler görülebilir.

Kediniz evde sadece bir odada durmadığı için mutfağa girip meyveleri siz görmeden yiyebilir. Bunu önlemek için aldığınız meyveleri kedinizin göremeyeceği veya ulaşamayacağı bir yere saklamalısınız. Kedinize yedirmek için haftada bir gün belirleyin; kesmeli meyveleri yaklaşık bir yemek kaşığı, taneli meyveleri ise 3-4 adet olacak miktarda kedinize vermelisiniz.

Kedi sahipleri yavru kediler meyve yer mi? sorusunu da merak ediyorlar. Yavrular, yetişkinlere göre daha hassas ve vücut yapıları güçsüz olduğu için meyve konusunda dikkatli davranmak gerekir. Yavrulara kesme meyveleri bir tatlı kaşığı; tane meyveleri ise sadece 1-2 adet olacak şekilde ikram edebilirsiniz.

Kediler Hangi Meyveleri Yer?
Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Her meyve kediler için faydalı olmadığı gibi bazıları da çok yararlı olduğu için mutlaka yemeleri gerekir. Kedilerin yiyebileceği şeyler arasında, biz insanların sevdiği meyveler olduğu için şanslı sayılırız. Siz meyvelerinizi yerken tek başınıza yemiş olmayacaksınız, çünkü belirli miktarda da kediniz de yiyebilecektir. Kediler için şu meyveler uygundur;

 • Elma: Kalsiyum, C vitamini, K vitamini, fosfor, magnezyum ve B6 vitamini, (çekirdekleri ayıklanmalı)
 • Muz: B3, B5, B6, fosfor, potasyum ve C vitamini,
 • Karpuz: A, C, B1, B3, B5, B6, A ve C vitamini, (çekirdekleri ayıklanmalı)
 • Çilek: B, C, K vitaminleri ve antioksidan içerir,
 • Mango: A, C, B6 ve lif, (sap ve çekirdek çıkarılmalı)
 • Ananas: A, C, B6, magnezyum, potasyum ve folat, (taze ananas olmalı, yaprak, dikenler ve kabuğu tamamen ayıklanmalı)
 • Kavun: Karoten, lif, antioksidan ve C vitamini, (kabuğu çıkarılmalı)
 • Yaban Mersini: Folik asit, potasyum, bakır, lif, C,K ve B6 vitamini,
 • Böğürtlen: Potasyum, magnezyum, kalsiyum, A, B, C ve E vitaminleri,
 • Ahududu: Folik asit, potasyum, protein, sodyum, lif, A, C, ve E vitaminleri,
 • Kayısı: Bakır, potasyum, manganez, A, C, E ve K vitaminleri,
 • Kivi: C, E, K, folat ve potasyum, (kabuğu soyulmalı)
 • Mandalina: Bilir kişiler tarafından tartışmalı bir meyvedir ve A, C, folat ve potasyum vitaminler içerir,
 • Armut: B2, B3, B6, bakır ve potasyum.

meyveleri kediler çok sever ve onlar için çok sağlıklıdır. Her kedinin damak zevki farklı olduğu için bazı meyvelerin tadını beğenmeyebilir, illa ki yemek için zorlamamalısınız. Genellikle kedilerin sevdiği meyveler elma ve muzdur, sizde de kedinizin sevip sevmediğini öğrenmek için biraz tattırmak yeterli olacaktır.

Kesmeli meyveleri küçük parçalar halinde veya küp olacak şekilde kesip mamasına ekleyebilir veya direkt olarak kedinize verebilirsiniz. Taneli meyveleri de ne olur ne olmaz ortadan ikiye bölerek vermeyi tercih edebilirsiniz. Belirttiğimiz meyveleri haftada 1 kez olmak şartıyla kedinize vermelisiniz, fakat bir günden fazla vermemeye dikkat etmelisiniz.

İlgili Yazı: Kediler Hangi Sebzeleri Yer?

Kediler Hangi Meyveleri Yememeli?

Meyveler içerisinden görünüşü çok masum gibi dursa da içerdiği maddeler sayesinde kedilerin vücudunu tehdit eden bazı meyveler de bulunmaktadır. Evinizde bu meyveleri alıyorsanız, kedinizin görmeyeceği şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeden ona göre zararlı olan meyveleri yiyebilir ve sağlık sorunları meydana gelebilir.

İşte kedilerin yememesi gereken meyveler;

 • Her türlü üzüm çeşidi ve kuru üzüm: Sindirim sorunlarına yol açar, özellikle kusma ve ishal gibi hastalıklar görülebilir,
 • Portakal: Mide asidi, sindirim zorluğu, ishal ve kusma sorunları,
 • Limon ve misket limonu: Pek sevilen meyve değildir ve içerisinde asit bulunduğu için kedilerin midesine yüksek derecede zarar verir.

Kedilere tatları kötü gelse bile ağzı alıştığı zaman sürekli olarak meyvelerle oynamak isteyebilir ve ister istemez yüksek miktarda suyunu vücuduna alabilir. Mutlaka bu meyvelerden uzak durmalı ve kabuklarını çöpe attığınızda, sokak kedilerinin açıp yememesi için ayrı bir yere atmanızı öneririz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?