Miyavliyo
Kediler Meyve Yer mi?

Kediler Meyve Yer mi? Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Meyve, kediler için tam bir vitamin deposu diyebiliriz. Bu yazımızda kediler meyve yer mi? veya hangi meyveleri yememeli? konularını açıkladık.

Kediler yemek yemeyi çok severler ve tok olsalar bile en sevdiği mamayı gördüğü zaman asla görmemezlikten gelemezler. Hele ki evinizde kedi besliyorsanız, bir zaman sonra maması ona basit gelmeye başlayacak ve sizin yediğiniz yiyeceklere merak salacaktır. Mesela siz sabah kahvaltı yaparken yanınıza gelecek ve meraklı gözlerle bir size bir de masaya bakacaktır. Gözüne güzel geldiği kahvaltılık ürününü önce tadacak, eğer beğenirse hepsini yemek isteyecektir. Kedi sahipleri ise tüylü dostlarının bu davranışlarını komik bulsa da aslında onlara karşı bu kadar gözü kapalı olmamalıyız.

Kedilerin hangi besinleri yiyebileceği veya nelerden uzak durması gerektiğini mutlaka bilmelisiniz, çünkü bir kedinin ömrü genel olarak 17 yıl olsa da sağlıksız beslendiği müddetçe vücudundaki vitaminler eksik olacağı için yeterince sağlıklı bir kedi olmayacaktır. Kediler hayatları boyunca farklı markalardaki mamaları yiyerek yaşayamazlar, belirli sürelerde mutlaka biz insanların yediği meyve, sebze ve et ürünlerinden de yemeleri gerekir. Nasıl ki biz insanlar yaşamımız boyunca tek bir yiyecekle sağlıklı olamazsak, aynı şey kediler içinde geçerlidir.

Kedilerin bağışıklık sistemi ne kadar dirençli olursa hastalıklara karşı mücadele etme gücü de o kadar yüksek olacaktır. Sokak veya ev kedisi fark etmeksizin baktığınız her kediye güvendiğiniz markadan vitamin içerikli mama almayı ve en az haftada bir kere kedilerin yiyebileceği besinleri onlara ikram etmelisiniz. Böylece mamalardan alamadıkları tüm vitaminleri verdiğiniz besinlerden alacaklardır.

Meyve sevmeyen insan yoktur diye düşünürsek, hepimizin evinde mutlaka en sevdiği meyve vardır. Evinizde meyve yerken, meraklı dostunuz yanınıza geleceği için acaba kediler meyve yer mi? diye sorusu gelir ve hangi meyvelerin kediler için sağlıklı olduğunu düşünürsünüz. Kediler meyve yemeyi çok severler ve tatları onlara çok lezzetli ve farklı geldiğinden sürekli yemek isterler. Kedilerin meyve yemesi hakkında tüm merak edilenleri yazımızda yer verdik.

Kedilere Meyve Verilir mi?
Kedilere Meyve Verilir mi?

Kedilere Meyve Verilir mi?

Meyvelerin dış görünüşü her kedinin mutlaka dikkatini çeker ve onları yakından incelemek için tatmak isterler. Meyveler yüksek oranda şeker ve su içerirler ve kedilerde tatlıların tadını alamazlar, fakat meyvenin lezzetini diğer yediği besinlerden çok farklı olduğunu kolaylıkla algılayabilirler. Her meyve birbirinden çok farklı olduğu için vitamin ve protein değerleri de çok ayrıdır.

Bazı meyveler yüksek derecede vitamin içerirken, diğer meyvelerde ise sadece lif bulunabilir. Kediler için bazı meyveler çok faydalıdır, belirli aralıklarla olmak şartıyla mutlaka tüylü dostunuza meyve vermelisiniz. Fazla verildiği zaman kusma, ishal, karın ağrısı veya halsizlik gibi yan etkiler görülebilir. Kediniz evde sadece bir odada durmadığı için mutfağa girip meyveleri siz görmeden yiyebilir. Bunu önlemek için aldığınız meyveleri kedinizin göremeyeceği veya ulaşamayacağı bir yere saklamalısınız.

Kedinize yedirmek için haftada bir gün belirleyin; kesmeli meyveleri yaklaşık bir yemek kaşığı, taneli meyveleri ise 3-4 adet olacak miktarda kedinize vermelisiniz. Kedi sahipleri yavru kediler meyve yer mi? sorusunu da merak ediyorlar. Yavrular, yetişkinlere göre daha hassas ve vücut yapıları güçsüz olduğu için meyve konusunda dikkatli davranmak gerekir. Yavrulara kesme meyveleri bir tatlı kaşığı; tane meyveleri ise sadece 1-2 adet olacak şekilde ikram edebilirsiniz.

Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Her meyve kediler için faydalı olmadığı gibi bazıları da çok yararlı olduğu için mutlaka yemeleri gerekir. Kedilerin yiyebileceği şeyler arasında, biz insanların sevdiği meyveler olduğu için şanslı sayılırız. Siz meyvelerinizi yerken tek başınıza yemiş olamayacaksınız, çünkü belirli miktarda da kediniz de yiyebilecektir. Peki, kediler için hangi meyveler daha uygun? ve ne gibi faydaları var? bakalım;

 • Elma: Kalsiyum, C vitamini, K vitamini, fosfor, magnezyum ve B6 vitamini, (çekirdekleri ayıklanmalı)
 • Muz: B3, B5, B6, fosfor, potasyum ve C vitamini,
 • Karpuz: A, C, B1, B3, B5, B6, A ve C vitamini, (çekirdekleri ayıklanmalı)
 • Çilek: B, C, K vitaminleri ve antioksidan içerir,
 • Mango: A, C, B6 ve lif, (sap ve çekirdek çıkarılmalı)
 • Ananas: A, C, B6, magnezyum, potasyum ve folat, (taze ananas olmalı, yaprak, dikenler ve kabuğu tamamen ayıklanmalı)
 • Kavun: Karoten, lif, antioksidan ve C vitamini, (kabuğu çıkarılmalı)
 • Yaban Mersini: Folik asit, potasyum, bakır, lif, C,K ve B6 vitamini,
 • Böğürtlen: Potasyum, magnezyum, kalsiyum, A, B, C ve E vitaminleri,
 • Ahududu: Folik asit, potasyum, protein, sodyum, lif, A, C, ve E vitaminleri,
 • Kayısı: Bakır, potasyum, manganez, A, C, E ve K vitaminleri,
 • Kivi: C, E, K, folat ve potasyum, (kabuğu soyulmalı)
 • Mandalina: Bilir kişiler tarafından tartışmalı bir meyvedir ve A, C, folat ve potasyum vitaminler içerir,
 • Armut: B2, B3, B6, bakır ve potasyum.

meyveleri kediler çok sever ve onlar için çok sağlıklıdır. Her kedinin damak zevki farklı olduğu için bazı meyvelerin tadını beğenmeyebilir, illa ki yemek için zorlamamalısınız. Genellikle kedilerin sevdiği meyveler elma ve muzdur, sizde de kedinizin sevip sevmediğini öğrenmek için biraz tattırmak yeterli olacaktır. Diğer meyveleri de tattırın ve hangisinin tadını beğenirse onu yedirebilirsiniz.

Kesmeli meyveleri küçük parçalar halinde veya küp olacak şekilde kesip mamasına ekleyebilir veya direkt olarak kedinize verebilirsiniz. Taneli meyveleri de ne olur ne olmaz ortadan ikiye bölerek vermeyi tercih edebilirsiniz. Belirttiğimiz meyveleri haftada 1 kez olmak şartıyla kedinize vermelisiniz, fakat bir günden fazla vermemeye dikkat etmelisiniz.

Kediler Hangi Meyveleri Yer?
Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Kediler Hangi Meyveleri Yememeli?

Meyveler içerisinden görünüşü çok masum gibi dursa da içerdiği maddeler sayesinde kedilerin vücudunu tehdit eden bazı meyveler de bulunmaktadır. Evinizde bu meyveleri alıyorsanız, kedinizin görmeyeceği şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeden ona göre zararlı olan meyveleri yiyebilir ve sağlık sorunları meydana gelebilir. İşte kedilerin yememesi gereken meyveler;

 • Her türlü üzüm çeşidi ve kuru üzüm: Sindirim sorunlarına yol açar, özellikle kusma ve ishal gibi hastalıklar görülebilir,
 • Portakal: Mide asidi, sindirim zorluğu, ishal ve kusma sorunları,
 • Limon ve misket limonu: Pek sevilen meyve değildir ve içerisinde asit bulunduğu için kedilerin midesine yüksek derecede zarar verir.

belirttiğimiz üç meyve kediler için çok zararlıdır ve tüketildiği andan itibaren birçok an etkiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu meyveleri siz seviyor ve sık sık tüketiyorsanız, kediniz görmeyeceği bir yere koymaya dikkat edin. Tadı ona kötü gelse bile ağzı alıştığı zaman sürekli olarak meyvelerle oynamak isteyebilir ve ister istemez yüksek miktarda suyunu vücuduna alabilir. Mutlaka bu meyvelerden uzak durmalı ve kabuklarını çöpe attığınızda, sokak kedilerinin açıp yememesi için ayrı bir yere atmanızı öneririz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle